Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

osesek

Windows zdechł po twardym wyłączeniu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam mały problem z laptopem ciotki. Otóż jak go chciała wyłączyć to pojawiła się plansza o instalowaniu jakiś plików aktualizacji, nie chciała czekać aż skończy i wyłączy laptopa i nacisnęła przycisk włącznika na kilka sekund co miała robić tylko jak się sprzęt zawiesi. No i teraz po włączeniu pokazuje się na pół sekundy ekran startowy z logo Win7 i czarny ekran ... i tyle. Nie chce się odpalić tryb awaryjny, nie mam pojęcia co z tym fantem zrobić. System to Windows 7 pro 64bit. Jest jakiś pewny sposób żeby go odpalić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie tryb awaryjny, ale naprawa, powinna być razem z trybem awaryjnym - w naprawie trzeba wybrać przywracanie systemu sprzed aktualizacji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie ma w trybie awaryjnym - F8 po zgaśnięciu biosu

 

naprawa startuje z tzw odzyskiwania (recovery), w 8 recovery to specjalna partycja, natomiast w 7 to zwykły folder na partycji systemowej, i chyba? nie ma specjalnego klawisza, jak w 8, tylko razem z trybem awaryjnym, więc F8; ale może jest specjalny klawisz, spróbuj poszukać w sieci, jak uruchomić odzyskiwanie (recovery) na tym laptopie - jeśli zaczyna startować odzyskiwanie powinno się uruchomić, bo uruchamia je bootmgr, tak samo jak system

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po zgaśnięciu biosu... ale tu nic takiego nie ma, po włączeniu jest czarny ekran a później logo win7 przez pół sekundy i czarny ekran do końca świata. Może przed logo spróbuję to uruchomić, a są inne sposoby? Skoro nie uruchamia się tryb awaryjny, to może coś w biosie jest co umożliwi jakąś akcję naprawczą, nie słyszałem o czymś takim ale któż to wie? Nie zgłębiam tajników komputerów dopóki coś nie padnie więc nie znam się na tym. Ewentualnie może z płyt na których jest nagrany buck-up systemu czy jak to się zwie, ale o ile pamiętam to przywróci to do stanu z tego momentu kiedy było nagrywane, a w komputerze są zdjęcia i nagrania bardzo ważne i nie mogą być utracone a były dodane po nagrywaniu płyt. Sąinne sposoby na uruchomienie systemu poza wymienionym przez kolegą Glauks?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm, jeśli jest tylko czarny ekran to może znaczyć, że bios\uefi w góle nie startuje, tym bardziej system

 

ekran biosu powinien byc widoczny przez kilka sek, chyba, że jest to wyłączone w samych ustawieniach biosu, żeby szybciej sie ładował - nie wiem, czy w ogóle możliwe, sprawdź, czy nie ma jakiegoś trybu ultra\fast loading, boot, itp, i wyłącz; możesz w ogóle wejść do biosu - klawisz del zaraz po włączeniu

 

co do backupu - rozwiązanie oczywiste, szkoda tylko, że "stratne" - ważnych plików nie trzyma się na partycji systemowej, nauczka na przyszłość; do tego nie wiem, czy backup zadziała - jeśli nie ma specjalnej płytki ratunkowej (niezależnie od backupu) nie zadziała, bo wymaga startu odzyskiwania z dysku, i stamtąd jest przywracany; jeśli natomiast jest także płytka ratunkowa (z odzyskiwaniem) wystarczy z niej wystartować, ma również opcje przywracania systemu, nie tylko odzyskiwania

 

co do ważnych plików jeszcze - można odzyskać, są różne rozwiązania, najpopularniejsze jakiś linux, tzw live, tzn ładowany tylko do pamięci, można nim przekopiować pliki np na pena; ewentualnie tzw bootable cd, tzn płytka, np partition wizard bootable cd, tylko 50mb (linuksy znacznie większe)- też można chyba? przekopiować np na pena, bo ma sterowniki usb; na pewno przekopiuje partycje (całą), czy pojedyńcze pliki nie jestem pewien, ale raczej tak

 

gdybyś próbował rozwiązania z płytką musisz ustawić w biosie start z cd - gdyby były problemy z wejściem do biosu

urządzenia do startu można wywołać z biosu klawiszem - dawniej było to z reguły F8 zaraz po starcie, teraz np F10 albo F12, może F2, itp - musisz próbować

 

jaki to laptop

 

ps - inna opcja do ratowania plików to linuks - parted magic, znacznie mniejszy od innych linuksów; ale u mnie partition wizard działa znacznie lepiej od parted (i magic już chyba płatny - ale jeszcze niedawno można było ściągnać wersję darmową, i chyba? mam jeszcze link do niej); ewentualnie popularny hirens z minixp - ale ok 800-900mb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...