Forum PCLab.pl: Windows XP obok Windows 10 - Forum PCLab.pl

Skocz do zawartości

Otwarty

Ikona Ostatnio dodane tematy

Ikona Najnowsze pliki

Strona 1 z 1
  • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Nie możesz odpowiadać w tym temacie

Windows XP obok Windows 10 Oceń temat: -----

#1 Użytkownik jest niedostępny   TheBednarPL 

• Dyskutant
  • PipPip
  • Grupa: Forumowicze

Napisany 03 Czerwiec 2015 - 18:51

Siemanko wszystkim mam pytanie , jak zainstalować Windows XP obok Windows 10 gdy nie chcę robić formatu a mam w kompie zainstalowany Windows 10 ? Kiedyś próbowałem to robić na Win 7 jednak po zainstalowaniu XP obok 7 nie było 7 a po przywróceniu 7 z płyty zniknął XP.Jakieś sugestie ? Z góry dzięki ;)

#2 Użytkownik jest niedostępny   TheBednarPL 

• Dyskutant
  • PipPip

Napisany 03 Czerwiec 2015 - 20:42

Ref
Pomoże ktoś ?

#3 Użytkownik jest niedostępny   agent_x007 

• Mad man with a box
  • Ikona
  • Grupa: Moderatorzy

Napisany 03 Czerwiec 2015 - 20:47

Instalujesz XP (ze sterownikami), następnie instalujesz Win10 na innej partycji (także ze sterownikami).
Jak po ponownym uruchomieniu wciąż nie będzie XP-ka, używasz programu do ogarnięcia BCD aby wpisać brakujący system na listę rozruchową.

#4 Użytkownik jest niedostępny   glauks 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 03 Czerwiec 2015 - 22:05

możesz zainstalować xp po 10 - jak xp wystartuje musisz użyć programu easybcd,i przywrócić bootloader 7\8, program ma taka opcję, po czym dodać xp do wyboru

ewentualnie nie potrzebujesz żadnego programu, jeśli masz płytkę 10 wypaloną, i startuje - musisz wybrać naprawę zamiast instalacji, wiersz polecenia, i polecenia

bootrec /fixmbr
bootrec /fixboot

żeby dodać xp do wyboru musisz uruchomić wiersz polecenia (cmd) w trybie administratora, i wpisać polecenia

bcdedit /create {ntldr} /d "Windows XP Professional"
bcdedit /set {ntldr} device partition=C:
bcdedit /set {ntldr} path \ntldr
bcdedit /displayorder {ntldr} /addlast

zakładam, że 10 masz na c, jeśli masz partycję system100-200 mb nie wiem, czy w ogóle xp się zainstaluje

jeśli masz xp home edition wpisz odpowiednio home edition zamiast professional, itd

oczywiście wszystko odnosi się do wersji 32, jeśli masz 10 64 musi być zainstalowny na mbr, żeby doinstalować xp - jeśli masz gpt na 10 możesz zainstalowc xp jedynie na innym dysku fizycznym

ps - nie jestem pewien, czy xp pojawi się w wyborze po tych poleceniach - od 8 xp pojawi sie tylko w tzw legacy bootloader, nie nowym gui bootloader - żeby 10 używał starego bootloadera trzeba w cmd wpisać polecenie

bcdedit /set {default} bootmenupolicy legacy

żeby przywrócić nowy bootloader trzeba wpisać to samo, tylko standard zamiast legacy

Ten post był edytowany przez glauks dnia: 03 Czerwiec 2015 - 22:14

Strona 1 z 1