Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Kazilos

Czy warto wybrać Linux?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Zastanawiam się nad przejściem z Windows 7 na system Linux. Windowsa używałem od dziecka, Windowsa mam głównie w szkole, Windows ma niezłą przewagę na rynku. Zastanawiam się jednak nad Linuxem z tego względu, iż ma podobno wiele dobrych narzędzi, które pomogą mi jeszcze lepiej przyswoić dziedzinę informatyki. Kwestia czy skomplikowany czy nie mnie nie obchodzi, metodą prób i błędów można sobie poradzić z obsługą. Ale czy w ogóle warto? Moje zwyczajne używanie PC to CS:GO, filmy, muzyka, internet. To problemu na Linuxie na pewno na sprawia. Bardziej boję się o to jaki system wybrać, jak się je dzieli? i5-4590 i R9 280 - boję się, że system się pogryzie się ze sterownikami do karty graficznej. Proszę o opinię osoby, która się kiedykolwiek przesiadła z Win na Linux i co może powiedzieć. Najpierw sprawdzić możliwości systemu Linux w VirtualBoxie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro wszystko działa to po co zmieniać ?

Sterowniki do AMD po Linuxem leżą, NVidia znacznie lepsza.

Gier mało, nie wiem jak z CS który ma chyba natywną wersję ale te pod Wine chodzą słabo, a na Radeonie to już na pewno tragedia ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie grasz w gry to idź na linuxa i sie nawet nie zastanawiaj:P Działa to szybciej a i łatwiej o robote potem w tym temacie jak sie na linuxie znasz. Przy codziennym użytkowaniu bardzo szybko załapiesz zabawy z serwisami, sterownikami i ogólnym zarządzaniem linuxem i hardwarem pod nim. Najłatwiej zacząć od jakiejś wersji ubuntu albo opartego na nim (kubuntu,lubuntu etc wybór kosmiczny więc który ci sie bardziej podoba). Jak już posiedzisz na ubuntu i powalczysz z choćby głupimi drajwerami do gwizdka wifi to możesz pomyśleć nad innym żeby poszukać większego wyzwania :P Niestety jeżeli lubisz pograć w nowe tytuły albo tylko sprawdzić jak wyglądają to linux odpada i tak samo jak nie lubisz czegoś samemu ogarniać klepiąc komendy. Bardzo duży rzeczy pod ubuntu działa z marszu jak pod windowsem ale nadal zdarzają się nietypowe rzeczy które trzeba ręcznie tam ogarniać (jak wymieniony wyżej adapter wifi na usb, niby wspierany pod ubuntu a nie robi i trzeba sie troche namęczyć żeby drajwery dobrze z nim działały). Polecam spróbować i zobaczyć na własnej skórze czy ci to pasuje czy nie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie grasz w gry to idź na linuxa i sie nawet nie zastanawiaj:P Działa to szybciej a i łatwiej o robote potem w tym temacie jak sie na linuxie znasz. Przy codziennym użytkowaniu bardzo szybko załapiesz zabawy z serwisami, sterownikami i ogólnym zarządzaniem linuxem i hardwarem pod nim. Najłatwiej zacząć od jakiejś wersji ubuntu albo opartego na nim (kubuntu,lubuntu etc wybór kosmiczny więc który ci sie bardziej podoba). Jak już posiedzisz na ubuntu i powalczysz z choćby głupimi drajwerami do gwizdka wifi to możesz pomyśleć nad innym żeby poszukać większego wyzwania :P Niestety jeżeli lubisz pograć w nowe tytuły albo tylko sprawdzić jak wyglądają to linux odpada i tak samo jak nie lubisz czegoś samemu ogarniać klepiąc komendy. Bardzo duży rzeczy pod ubuntu działa z marszu jak pod windowsem ale nadal zdarzają się nietypowe rzeczy które trzeba ręcznie tam ogarniać (jak wymieniony wyżej adapter wifi na usb, niby wspierany pod ubuntu a nie robi i trzeba sie troche namęczyć żeby drajwery dobrze z nim działały). Polecam spróbować i zobaczyć na własnej skórze czy ci to pasuje czy nie...

 

Co do gier czasem gram w tego CS, na nowsze tytuły nie mam czasu i chęci. Komendy mi nie przeszkadzają, czuć wtedy większą kontrolę i tym samym chcę wiedzieć co robi mój system dlatego myślę o Linuxie aby dał mi swobodę :D Nie jestem zwolennikiem Wi-Fi w PC, to jeden problem mogę odpisać z głowy. I jeszcze pytanie co do Ubuntu, wybór kosmiczny - różnią się wyglądem, możliwościami czy czymś innym?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale co takiego ma Linux a czego nie ma Windows ? Pomijam +20 do zajebistości bo używamy "systemu dla hakerów" jak niektórzy Linuxa postrzegają ;)

Problemy ze sterownikami, brak oficjalnego wsparcia wielu producentów sprzętu, niektóre rzeczy banalne na Windows na Linuksie są problemem.

 

A praktycznie wszystkie programy o rodowodzie linuksowym są od dawna na Windows...i działają często lepiej niż na oryginalnej platformie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale co takiego ma Linux a czego nie ma Windows ? Pomijam +20 do zajebistości bo używamy "systemu dla hakerów" jak niektórzy Linuxa postrzegają ;)

Problemy ze sterownikami, brak oficjalnego wsparcia wielu producentów sprzętu, niektóre rzeczy banalne na Windows na Linuksie są problemem.

 

A praktycznie wszystkie programy o rodowodzie linuksowym są od dawna na Windows...i działają często lepiej niż na oryginalnej platformie :)

 

Pewnie to, że jest darmowy i nie muszę mieć licencji i mam większą swobodę. A hakowania nawet w planach nie mam, poza tym uznałem, że myśląc o przyszłości w dziedzinie Informatyki Linux przyda mi się bardziej. Obecnie w Technikum miałem Windowsa i dobrze sobie radziłem, ale dlatego, że mam go w domu i każdą ciekawostkę sprawdzałem. Jak wejdzie Linux też chcę być przygotowany i zdobywać wiedzę również w domu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzie wejdzie ?

Linux ma dla siebie około 1,5 % rynku desktopów i laptopów, dominacja Windows jest całkowita.

Jedynie w zastosowaniach sieciowych jego udział to około 24 %, ale do Windows należy i tak ponad 50 % :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzie wejdzie ?

Linux ma dla siebie około 1,5 % rynku desktopów i laptopów, dominacja Windows jest całkowita.

Jedynie w zastosowaniach sieciowych jego udział to około 24 %, ale do Windows należy i tak ponad 50 % :)

 

Wejdzie mi w program nauczania, czyli następny rok. Czytaj ze zrozumieniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znając poziom nauczania informatyki w polskich szkołach wystarczy kupić jedno pismo o Linuksie żeby zostać prymusem ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znając poziom nauczania informatyki w polskich szkołach wystarczy kupić jedno pismo o Linuksie żeby zostać prymusem ;)

 

Jednak warto się rozwijać :) Postawię sobie na starym kompie albo VirtualBoxie i sprawdzę z czym to się je.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzie wejdzie ?

Linux ma dla siebie około 1,5 % rynku desktopów i laptopów, dominacja Windows jest całkowita.

Jedynie w zastosowaniach sieciowych jego udział to około 24 %, ale do Windows należy i tak ponad 50 % :)

Tak na marginesie...zapomniałeś np. o Androidzie, który będąc prostym linuxem, dominuje w środowiskach mobilnych...i całkowicie pominąłeś rynek sprzętu rtv, w którym linux jest praktycznie od lat (większość rozwiązań sterujących to różne proste linuxowe środowiska), a przy okazji, Steambox to też linux.

 

BTW - sednem jest nauka. Według mnie każdy sprzętowiec linuxa powinien znać, niekoniecznie na poziomie super-zaawansowany, ale choć średnim. Zresztą, niech ktoś odpali sobie dmesg'a...albo logowanie w trakcei bootowania...to jest właśnie moc. Linux uczy, rozwija, później z problemami sprzętowymi bez względu na oes, nie ma problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale co takiego ma Linux a czego nie ma Windows ? Pomijam +20 do zajebistości bo używamy "systemu dla hakerów" jak niektórzy Linuxa postrzegają ;)

Problemy ze sterownikami, brak oficjalnego wsparcia wielu producentów sprzętu, niektóre rzeczy banalne na Windows na Linuksie są problemem.

A praktycznie wszystkie programy o rodowodzie linuksowym są od dawna na Windows...i działają często lepiej niż na oryginalnej platformie :)

 

wut?

ze sterami mam odwrotne doświadczenia - winda non stop ma z tym problemy, nie wspiera starego sprzętu (porzuciłem win 7 z tego powodu - pod linuxem wszystko działało od razu)

sprzęt spokojnie można dobrać - jak się kupuje chińskie nonamy (albo AMD :E) to wiadomo, że różnie

konfiguracja, rozwiązywanie problemów, stabilność, szybkość - kolejny plus

niesamowity zbiór tooli do wszelakich zadań - w dodatku darmowych

 

 

Gdzie wejdzie ?

Jedynie w zastosowaniach sieciowych jego udział to około 24 %, ale do Windows należy i tak ponad 50 % :)

 

skąd te dane?

większość sprzętu sieciowego stoi na linuxach - od małych domowych routerów po wielkie korporacyjne monstra

praktycznie większość dużych data center to linuxy, cloudy to linuxy, storage, duże web serwery, poczta itp. - linuxy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale co takiego ma Linux a czego nie ma Windows ?

REPO. Mówić dalej? Ja nie muszę tracić czasu na szukanie softu po www firm 3-cich, tylko w terminalu wpisuję jedną komendę i na tym kończy się problem. Chcąc zainstalować 100 programów, robię to również jedną komendą i wychodzę robić swoje. Ciekaw jestem ile TY straciłbyś czasu przy Windowsie na:

-znalezienie softu

-ściągnięcie softu

-zainstalowanie softu i przeklikanie się przez "dalej, dalej, dalej, na pewno dalej".

 

Następna sprawa: wirtualne pulpity, które rozpieszczają nas komfortem i wygodą użytkowania komputera (u siebie mam 9 virtualnych, z czego gdy wszystkie odpalę w siatce to każde okno dowolnego programu może być rozmieszczane po całej siatce - Windows? Zapomnij :E ). Dodatkowo, kolejną rzeczą są m. in. zaawansowane ustawienia 3D dla DM, czego Windows za wyjątkiem mocno ubogiego Aero w Viście/Sevenie, nie zna...nie ma, a w 8.1 w ogóle wyleciał. Reszty nie mam zamiaru przytaczać, to są imho najważniejsze.

 

Kolejna rzecz, której nie ma, ot, conky

fDobi46m.jpg

Pomijam +20 do zajebistości bo używamy "systemu dla hakerów" jak niektórzy Linuxa postrzegają ;)

 

Mam wrażenie, że TY go tak postrzegasz skoro w pierwszym pytanie pytałeś o to i owo...

 

Problemy ze sterownikami, brak oficjalnego wsparcia wielu producentów sprzętu, niektóre rzeczy banalne na Windows na Linuksie są problemem.

Wychodzi z Ciebie w całości bycie userem Windowsa. Problemów ze sterownikami nie mam na żadnym - to o czym piszesz to zwykła mijanie się z faktami. Linux w kernelu ma stery praktycznie do wszystkiego, w przeciwieństwie do Windowsa...to raz. Dwa - nie ma wsparcia? Nie kupuje się hardware, który ma biedny support i słabe software. Dam Ci przykład - SiliconImage vs VIA vs ASMedia i możliwości tego pierwszego (sil 3114, sil 3132 vs wynalazki VII i ASMedii) względem reszty (ot, prozaiczna rzecz: obsługa dysków 3TB, czy możliwości bootowania systemu bezpośrednio). Jeśli kupujesz towar to oczekujesz supportu i pomocy, a nie wysrania się po kupnie. To właśnie Windows przyzwyczaił do tego typu myślenia...które z założenia powoduje więcej szkód, niż to w ogóle potrzebne.

 

W ogóle, pisanie o sterownikach pokazuje, że Ty w ogóle nie wiesz o czym piszesz. Linux, w przeciwieństwie do Windowsa, opiera się mocno na hadware. Jeśli masz urządzenie X, na czipsecie Y, to urządzenie Z na czipsecie Y będzie miało dokładnie ten sam sterownik. To właśnie największa zaleta Linuxa, a to Windows potrzebuje do każdej zabawki swojego nowego sterownika. Pal licho, że tunery telewizyjne Connexanta, Pinnacle, Asusa, AverMedia mają np. układy Thomsona/Philipsa...to żaden sterownik nie będzie pasować do drugiego sprzętu...mimo tego samego układu! To jest bzdura! Keep it simple stupid - KISS.

A praktycznie wszystkie programy o rodowodzie linuksowym są od dawna na Windows...i działają często lepiej niż na oryginalnej platformie :)

Powielasz jakieś zasłyszane bzdety bez żadnych konkretów.

 

 

niesamowity zbiór tooli do wszelakich zadań - w dodatku darmowych

 

Zbiór tooli mnie osobiście nie zachwyca, ale nie dlatego, że jest słaby, mnie zachwyca co innego - FANTASTYCZNA dokumentacja linuxa. Sam siedzę na Archu - ma najlepsze ArchWiki. Zresztą, bogata dokumentacja robi swoje - można się czegoś nauczyć, dowiedzieć, a przede wszystkim, zrobić to tak, jak się chce.

 

 

skąd te dane?

większość sprzętu sieciowego stoi na linuxach - od małych domowych routerów po wielkie korporacyjne monstra

praktycznie większość dużych data center to linuxy, cloudy to linuxy, storage, duże web serwery, poczta itp. - linuxy

Prawda?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Pazura 7

 

Jeśli chodzi o Debiana to jest to swego rodzaju "zgniły kompromis". Albo wybierasz gałąź stabilną (starsze oprogramowanie, ale lepiej przetestowane) albo gałąź testową (czasami coś lubi sypnąć).

 

Instalacja programów:

- apt

- Synaptic (graficznie, trzeba doinstalować)

 

Zarządzanie usługami: systemd

 

Na początek?

PCLinuxOS

 

... bardzo ewentualnie Ubuntu (kierowałbym się w stronę Xubuntu).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Zastanawiam się nad przejściem z Windows 7 na system Linux. Windowsa używałem od dziecka, Windowsa mam głównie w szkole, Windows ma niezłą przewagę na rynku. Zastanawiam się jednak nad Linuxem z tego względu, iż ma podobno wiele dobrych narzędzi, które pomogą mi jeszcze lepiej przyswoić dziedzinę informatyki. Kwestia czy skomplikowany czy nie mnie nie obchodzi, metodą prób i błędów można sobie poradzić z obsługą. Ale czy w ogóle warto? Moje zwyczajne używanie PC to CS:GO, filmy, muzyka, internet. To problemu na Linuxie na pewno na sprawia. Bardziej boję się o to jaki system wybrać, jak się je dzieli? i5-4590 i R9 280 - boję się, że system się pogryzie się ze sterownikami do karty graficznej. Proszę o opinię osoby, która się kiedykolwiek przesiadła z Win na Linux i co może powiedzieć. Najpierw sprawdzić możliwości systemu Linux w VirtualBoxie?

W domu na wszystkich komputerach, od kilku lat mam już jedynie Linux, nie narzekam. Osobiście za dużo nie gram, ale jakieś tam gry odpalałem na Wine i natywnie, było ok. Córka też używa Linuksa i nie wspomina mi, że chciała by Windows. Jeden z komputerów ma karte Radeon 1950pro działającą na otwartym sterowniku, ze względu na niewpieranie już tej karty i... działa.

Mnogość programów, świetnych, dobrych słabych... możliwość wybrania distro, GUI takiego jak najbardziej będzie odpowiadało czy to ze względu na sprzęt czy upodobania, za darmo (system, większość oprogramowania, też gry) to na pewno cechy przemawiające za. Tak jak napisałeś możliwość dodatkowej nauki.

Oczywiście są problemy sprzętowe czasem, ale jeżeli posiada się sprzęt, który działa z Linuksem to działa wszystko jak w bajce ;)

 

No i jeżeli zdecydujesz się na przesiadkę to możę przydadzą ci się moje amatorskie poradniki do Ubuntu 14.04 i kilku innych spokrewnionych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja używam często Debiana i jestem zadowolony. Oczywiście praca w konsoli :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • No sondaże dla konfy historycznie wahały się od 2% do 15% więc i tak znacznie lepiej niż lewica która 10% to miała w peaku i to też krótko.  No ja właśnie o tym, że co pojawi się nowa partia, która nie jest zbieranką starych komuchów to jest zaraz marginalizowana, szczuta itd. Wszystkie prawdziwe środowiska prawicowe nigdy nie mogły zaistnieć. Udało się im przetrwać dopiero jako konfederacja i to tylko wtedy kiedy głosili radyklane hasła. Inni nie mają przebicia. A jeśli się jakoś przebiją delikatniej to zaraz jest wchłaniane przez resztę, np. nowoczesna, kukiz. Zobaczymy co z Hołownią, ale jak mam obstawiać to w przypadku spadku do poparcia do ok 5% będą wchłonięci przez PO. Prawdopodobnie cały ten system jest zgnity, zaczynając od góry, kończąc na zwykłych szarych ludziach dla których jest tylko PIS i PO, stąd taka sytuacja.
    • Troche źle to napisałeś. Samoobrona i LPR jako partie istnieją do dzisiaj, tylko są w zasadzie planktonem. Dodatkowo Samoobrona jakoś się łączyła i dzieliła po drodze, nawet wystawiła kandydatów w jednym okręgu w samorządowych. A LPR zdaje sie poparła Hołownię. Choć nikogo to nie obchodziło, sam musiałem wygooglować PiS wchłonął elektorat Samoobrony i LPR, a nie same partie. Choć mam w rodzinie takiego wujka o dziwnych poglądach, co był kiedyś za Samoobroną (miał też okres fascynacji Łukaszenką btw) i nie wiem na kogo głosuje teraz i boje się nawet spytać, ale wiem, że na pewno nie na PiS, bo "Kaczyński kazał zamordować Leppera". Ale weź, tak samo można napisać, że metro w Warszawie chcieli budować jeszcze przed wojną. Tylko, że to ładnie wygląda w artykule historycznym, ale tamte przedwojenne plany nie mają nic wspólnego z metrem dzisiaj. Tak samo plany z lat 70 nie mają nic wspólnego z sytuacją obecną, zmieniło się prawie wszystko, od rynku lotniczego, trendy, technologie, po uwarunkowania geopolityczne.
    • Szanowni Państwo Proszę o rabat na link Dziękuje.  
    • Witajcie, No właśnie, jak to wyłączyć ? Próbowałem tych sposobów, które znalazłem w necie, ale to nie działa. On dalej się łączy i pobiera. Windows 10 Pro, 22H2, komp 19045.4170 Jak trzeba pogrzebać w rejestrach, to pogrzebię. Pozdrawiam,
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...