Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

duda007

Jaki router do UPC 250Mbit

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

jako że zmieniłem dostawcę internetu i mam teraz UPC 250mbit, mój stary TP-Link WR1043ND v1 zaczął niedomagać (download osiąga max ~120Mbit). Poczytałem, pogooglałem i wyczytałem że jest to wina mojego TP-Linka, a dokładnie tego że WR1043ND ma software'owego NATa i niestety więcej na linii WAN-LAN nie pociągnie.

 

I tutaj moje pytanie - jakiego następce wybrać? Zależy mi na:

- możliwości zainstalowania alternatywnego oprogramowania (OpenWRT/Gargoyle), no chyba że nowe routery mają na tyle rozwinięte oprogramowanie że mają: VPN, DDNS i kilka innych bajerków które ma OpenWRT

- wydajność - żeby nie dławił się przy max prędkości jak teraźniejszy router

- mile widziane radio 5Ghz (kto mieszka w bloku ten wie czemu)

- cena najlepiej jakby mieściła się w przedziale... hmm... 200-400zł ;)

 

Jeśli ktoś ma jakieś propozycje to zapraszam do pisania (mile widziana jakakolwiek argumentacja ;) )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z jakich kart sieciowych korzystasz?

 

Do pełnego wykorzystania łącza konieczny będzie przeskok na AC w standardzie 2x2, czyli marketingowo AC1200. Wyżej szczerze mówiąc nie ma sensu, chyba że potrzebujesz bardzo wysokiej wydajności jako NAS - laptopy z trzema antenami należą do rzadkości.

 

Archer C5 i C7v2 są w pełni wspierane przez OpenWRT i mieszczą się w tym przedziale cen. Różnicą między nimi jest wyłącznie trzeci strumień, ale tego i tak raczej nie wykorzystasz. Niestety, brak USB 3.0.

Alternatywnie dużo mocniejszy Asus AC56.

 

Polecam wymianę kart sieciowych w laptopach, po upewnieniu się, że nie ma blokady w BIOSie lub można ją obejść. Warte uwagi są szczególnie Broadcom BCM4352 (sprzedawane np. jako Dell DW1550) i Intel 7265 (7260).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Openwrt nie wspiera HNAT (sprzętowy nat), jeszcze. Jednak podane wyżej routery dadzą radę i bez niego. Radio 5GHz jest słabsze, niż 2.4 i trzeba mieć odpowiednie karty sieciowe i anteny.

Nowe routery z usb mają coraz lepszy soft i oryginalnie wspierają HNAT + masa innych funkcji, ale to już poczytaj na stronach producentów w/w.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Openwrt nie wspiera HNAT (sprzętowy nat), jeszcze. Jednak podane wyżej routery dadzą radę i bez niego. Radio 5GHz jest słabsze, niż 2.4 i trzeba mieć odpowiednie karty sieciowe i anteny.

Nowe routery z usb mają coraz lepszy soft i oryginalnie wspierają HNAT + masa innych funkcji, ale to już poczytaj na stronach producentów w/w.

Testowałem przez chwilę AC68 od Asusa (niedługo na blog.pclab.pl), fabryczny soft jest bardzo dobry - podobnie jak oparty na nim Merlin. Dodam, że ten sam jest w podobnym sprzętowo AC56.

 

Co do rzekomej "słabości" 5GHz... Zgodnie z zasadami fizyki jak najbardziej, ale w praktyce to mit.

Na dwóch kartach sieciowych AC u mnie w domu w miejscu, gdzie zasięg obu był dość słaby (a stare karty G/N ledwo zapewniały rwane kilka Mb/s), pomiędzy dwoma pasmami była przepaść, oczywiście na korzyść 5GHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpowiadając na pytania:

router będzie podłączony do SG1008D, co do punktów końcowych: PC ze zintegrowaną kartą Gbit, 2 laptopy z kartami Gbit (HP 8460p i HP G2 840) i mini serwerek z 2 kartami Gbit. To tyle z tych bardziej wymagających, dla reszty urządzeń po kablu nie ma większego znaczenia.

 

Jeżeli chodzi o wifi to wiadomo, w.w. laptopy, smartfony, TV itp. Co do wifi to szczerze mówiąc wystarcza mi nawet dotychczasowe w standardzie N, także na tym aż tak bym się nie skupiał, chociaż wiadomo - jak będzie szybsze to tez się nie obrażę :) Ale tak jak pisałem - mieszkanie raczej jest 'okablowane' ;)

 

Co do HNAT i OpenWRT to czytałem że nie wspiera i na razie raczej nie będzie wspierał. Jeszcze wczoraj byłem nastawiony na TP-Linka WDR4300, ale przeczytałem że na OpenWRT transfery są jakieś 5x niższe niż na oryginalnym sofcie, także odpadł w przedbiegach. W takim razie pytanie - jak się zachowuje Archer C5/C7 na OpenWRT? Jak z transferami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro uzupełniłeś pytanie, warto uaktualnić też temat ;)

 

ASUSWRT, a szczególnie Merlin mają rozbudowaną obsługę VPN i DDNS.

http://asuswrt.lostrealm.ca/features

 

AC56: (...) hardware acceleration enabled, which is the default setting. The unidirectional tests with hardware acceleration disabled (not shown) also yielded a very stable flat plot, but the performance was significantly lower. Uplink averaged 324.8 Mbps and the downlink averaged 303.7 Mbps. Total average throughput with hardware acceleration disabled dropped to 293.7 Mbps. Clearly, hardware acceleration makes a huge difference.

http://www.smallnetb...ed?limitstart=0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...