Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

mateo91g

płyta główna pod i5-4690K

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,planuje zakup nowego PC, w którym będzie siedział i5 4690K, procesor planuje podkręcić do 4,3 - 4,5 GHz, tak żeby nie katować go zbyt wysokimi napięciami. Ramy dam chyba standardowo 8GB DDR3 1600 MHz, chłodzenie SilentiumPC Fortis 2.

Chciałbym by płyta:.

- dała radę na podkręconym procesorze do 4,5 GHz

- format najlepiej ATX

- jakość dźwięku była w miarę dobra

- nie było z nią problemów

- oczywiście z portami USB 3.0

Cena - jak najtańsza, która spełnia powyższe kryteria. Wygląd mnie kompletnie nie obchodzi, nawet może wyglądać jak ze Sputnika 1 ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwie ciekawe, dosyć tanie opcje:

MSI Z97-G43

Gigabyte GA-Z97-HD3

 

Taniej też da się znaleźć, ale najczęściej te płyty mają kiepskie sekcje zasilania, a tańsze są raptem maksymalnie o 40/50 PLN (aka AsRock Z97 Anniversary stworzona raczej pod G3258)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź, ale właśnie się tego bałem, że będziecie mi proponowali płyty za 400 zł. Nie ma tańszych i w mirę dobrych spełniające powyższe kryteria? 400 zł to trochę dużo.

Tylko płyty Z97 pozwalają na podkręcenie tego procka do 4,5 GHz? Czym właściwie się różnią płyty H97 od Z97?

PS. własnie zobaczyłem, że pamięci Goodram 1866 MHz i HyperX 2400 Mhz są w podobnej cenie co RAMy 1600 MHz, więc chyba wybiorę te szybsze, no chyba, że płyta główna w rozsądnej cenie by na to nie pozwalała.

Mam jeszcze jedno pytanie - jakie ramy będą lepsze - Goodramy 1866 MHz z późnieniem CL9, czy HyperX 2400 Mhz z opóźnieniem CL11?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poważnie wydajesz na procka ponad 1000zł i chcesz oszczędzać 50 zł na płycie głównej?

Jeśli chcesz dobrej jakości dźwięku to musisz szukać czegoś z Realtekiem 1050, czyli płyty od 450 zł w górę, Gigabyte Z97 D3H ~450zł, albo MSI Z97 Gaming 3 ~500zł.

 

Z97 od pozostałych różnią się tym, że na Z97 podkręcisz procesor, a na pozostałych może podkręcisz procesor bo w nowych BIOSach producenci blokują taką możliwość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupując tania płytę do tego proca to tak jakbyś wsadził silnik z BMW M3 do zardzewiałej budy od Poloneza :D

 

Sensowne płyty zaczynają się od 600ZŁ+

 

http://www.agito.pl/plyta-glowna-msi-z97-gaming-5/pd/D90LQBBBM/

 

Zasada NR 1 na płycie głównej się nie oszczędza bo to jest baza do rozbudowy.

 

Do jakiegoś padła za 400ZŁ można sb i3 wsadzić :D i może będzie działać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha, czyli muszę się liczyć z tym, że trzeba otworzyć szerzej portfel i wybrać płytę Z97.

Jeśli chodzi o audio, to interesuje mnie tylko Stereo, dźwięk jest dla mnie ważny w muzyce i takie własnie mam słuchawki - muzyczne, zwykłe stereo. Więc 7.1 mi wisi i powiewa, ma dobrze grać stereo, oczywiście po integrze nie spodziewam się rewelacji, ale mam słuchawki za 200 zł, a nie za 2000 zł, więc chyba dużej różnicy nie odczuję.

Jak ma się sprawa sprawa jakości dźwięku stereo w Gigabyte Z97 D3H i MSI Z97-G43 oraz Gigabyte Z97 D3H? Jak już napisałem żadne 7.1 czy 5.1 mnie nie obchodzi, bo nawet nie mam sprzętu pod ten dźwięk przestrzenny i raczej nie planuje jego zakupu. Liczy się dla mnie jakość dźwięku przy słuchaniu muzyki na słuchawkach z wtyczką stereo minijack.

@ŁysyZBrazzers" - z tą płytą za 400 zł do i3 to grubo przesadziłeś. Kto kupuje płytę za 400 zł do procka za 500 zł?

 

Dziękuje za odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@łysy - Bzdury. Za 400-450zł można dostać bardzo porządną płytę, nie ma najmniejszej potrzeby wydawać 600zl na mobo pod i5. Takie samo "domowe" OC zrobisz na najtańszym badziewiu na Z97 za 350zł jak i na czymś za 2x tyle, warto tylko patrzeć żeby miało sensowną sekcję (żeby nie padło za pół roku) i dobrze zrobione UEFI zeby nie trzeba było grzebać pół godziny w poszukiwaniu jednej opcji.

 

Jeżeli zależy ci na dobrym dźwięku to masz 2 opcje:

1. Kupno płyty z ALC1150 i jakimiś lepszymi kondensatorkami, np.: http://www.pcprojekt.pl/index.php?/p__katalog_produktow/id_gl__1/id_produktu__5989/__MSI_Z97_Gaming_3_DDR3_Lga1150_/

2. Kupno tańszej płyty, np.: http://www.pcprojekt.pl/index.php?/p__katalog_produktow/id_gl__1/id_produktu__5979/__Asrock_Z97_Pro4_Lga1150_/ i do tego dokupujesz osobną dźwiękówkę na PCI/PCI-E pokroju jakiegoś niedrogiego Xonara.

 

Jeżeli nie jesteś bardzo wybredny to opcja 1 powinna Ci wystarczyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha, a ta płyta http://www.morele.net/plyta-glowna-gigabyte-ga-z97-d3h-z97-dualddr3-1600-sata3-raid-hdmi-dvi-d-sub-atx-ga-z97-d3h-641615/ ?

Na tej stronie jest napisane, że ma wyjścia surround, to znaczy, że stereo tez można do niej podłączyć?

Ta płyta co mi wysłałeś, to napisane jest, że dźwięk pod graczy. Z doświadczenia wiem, że słuchawki dla graczy nie nadają się do słuchania muzyki. Z tą płyta nie będzie podobnie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do każdej płyty można podpiąć stereo, to że jest opcja podpięcia 5 głośników automatycznie oznacza że 2 też można ;)

 

Gigabyte ma słabiutką, 4 fazową sekcję zasilania która może klęknąć przy mocniejszym OC. Nie warto kupować płyty tylko ze względu na dźwiękówkę.

 

Jeżeli chcesz wydać mniej to masz do wyboru:

http://www.pcprojekt.pl/index.php?/p__katalog_produktow/id_gl__1/id_produktu__5979/__Plyty_Glowne_Asrock_Z97_Pro4_Lga1150_/

http://www.pcprojekt.pl/index.php?/p__katalog_produktow/id_gl__1/id_produktu__6037/__Plyty_Glowne_MSI_Z97_G43_DDR3_Lga1150_/

Obydwie są na ALC892 który gra całkiem nieźle.

 

Żeby mieć sensownie zaimplementowane ALC1150 potrzebujesz około 500zł:

http://www.pcprojekt.pl/index.php?/p__katalog_produktow/id_gl__1/id_produktu__5994/__Plyty_Glowne_Gigabyte_Z97X_Gaming_3_DDR3_Lga1150_/

http://www.pcprojekt.pl/index.php?/p__katalog_produktow/id_gl__1/id_produktu__5989/__Plyty_Glowne_MSI_Z97_Gaming_3_DDR3_Lga1150_/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki.

Ta płyta co mi wysłałeś - MSI Z97 Gaming 3, to napisane jest, że dźwięk pod graczy. Z doświadczenia wiem, że słuchawki dla graczy nie nadają się do słuchania muzyki. Z tą płyta nie będzie podobnie?

Będzie słyszalna różnica między tymi tańszymi płytami, a między tymi droższymi co mi wysłałeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hasła marketingowe - co najwyżej jest jakiś opcjonalny soft który może "gamingować" dźwięk. Jest ALC1150 i ogólnie sensownie to wygląda, więc będzie grało tak samo jak inne płyty z tym kodekiem.

 

Osobiście się przyznam że ALC1150 nigdy nie słyszałem - słuchałem ALC888, 892 i 898 a potem się przerzuciłem na zewnętrzny DAC (FiiO E10k) - 892 grało całkiem przyjemnie, 898 też nieźle (w obydwu trzeba trochę pogrzebać w equalizerze ale jest OK), zakładając że 1150 jest krokiem w przód w porównaniu z tymi które wymieniłem, to będzie grało dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, wielkie dzięki.

Ta płyta MSI Z97-G43 wygląda ciekawie i kosztuje mniej niż 400 zł. Rozumiem, że, procek będzie dobrze się na niej podkręcał, nie będzie z nią problemów, nie będzie zbyt trudnego BIOSu do ogarnięcia oraz będzie dobrze grała w stereo (mam słuchawki Creative Aurvana Live, więc naprawdę dobrego dźwięku i tak nie będę miał)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powinieneś być zadowolony. Jeżeli by ci czegoś w dźwięku brakowało, to za zaoszczędzone 100zł możesz kupić osobną dźwiekówkę pod PCI-E, ale jest spora szansa że nie będzie to nawet potrzebne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanie - jak będą chodziły pamięci HyperX DDR3 4GB 2400MHz XMP CL11 Savage ( http://www.komputronik.pl/product/240878/Elektronika/Sprz%C4%99t_komputerowy/HyperX_DDR3_4GB_2400MHz_XMP_CL11_Savage.html ) na tej płycie głównej MSI Z97-G43? I czy będzie się dało zmniejszyć późnienia w biosie tych RAMów, bo mają one aż CL11?

Te ramy są teraz tanie (nie wiem, czy to chwilowa tak niska cena, czy one po prostu tyle kosztują, zastanawim się czy nie kupić tych pamięci już dzisiaj na zapas, bo mogą one zdrożeć do czasu jak kupie już całego PCta)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kontroler pamięci jest w procesorze, nie w płycie, więc każda płyta Z97 będzie obsługiwać RAM w tym samym stopniu - 2400 powinny chodzić.

 

To czy zejdziesz do CL10 czy nie to już kwestia RAMów, ale pamiętaj że 2400 CL11 to i tak są niższe opóźnienia niż np. 1600 CL9.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OO, o tym nie wiedziałem. Myślałem, że wartość opóźnienia jest stałą i niezależną dla szybkości pamięci. Dzięki, warto wiedzieć.

Te ramy są jakoś dziwnie tanie, cena w granicach 1866 MHz. Ta firma sprzedaje te ramy po tak niskich cenach, czy to chwilowo tak niska cena? Zastanawim się czy nie kupić tych pamięci już dzisiaj na zapas, bo mogą one zdrożeć do czasu jak kupie już całego PCta?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od dłuższego czasu nie ma wielkich różnic cenowych między 1600, 1866, 2133 i 2400. Bez problemu można dostać zestaw 2x4 2400 za 250 złotych. Pomijam już fakt że na Komputroniku zdzierają, bo w wielu miejscach te Kingstony kosztują 125zł za kostkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że ceny na komputroniku nie nalezą do najniższych, ale tam ma darmową dostawę do salonu, gdzie indziej jak mi doliczą koszty dostawy do wyjdzie mi tyle samo. Do tego wiem, że w komputroniku nie będę miał problemów z ewentualną reklamacją.

Dzięki wielkie za poradę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Do tego wiem, że w komputroniku nie będę miał problemów z ewentualną reklamacją.

To chyba mówimy o dwóch różnych Komputronikach :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uuu, kiedyś reklamowałem tam klawiaturę to wszystko przebiegło szybko i bezproblemowo. Możliwe, że sklep się spaprał od tego czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Chociaż faktycznie, niezawarcie umowy o produkcji w Polsce plus offset to wina Plaszczaka który brał wszystko z półki. Z samolotami bez uzbrojenia też się popisał, więc pewnie MON odkręca wszystko i spróbuje podpisać offset + produkcję w ostatniej umowie. Czemu się nie dało w drugiej? A no Plaszczak to Plaszczak co tutaj więcej dodawać.   Jak podpisywać umowy z Niemcami potrafią Czesi którzy w Europie mniej znaczą niż Polska ale jednak potrafią negocjować. Pomysł żeby brać pociski z Korei jako lewar na Niemcy nawet nie skomentuję, bo to poziom debila mógł wymyślić. 
    • Przede wszystkim to przynajmniej moim zdaniem zmiana bez sensu. Co do OC to jest to poblokowany CPU (coś jak non k u intela), więc tylko UV  
    • Fajnie że podałeś typ tego extendera bo z samego zdjęcia tak niskiej jakości trudno wywnioskować. Po zdjęciu wnioskuje, że to ten typ:  https://rbline.pl/extender-poe-pft1320-36882.html    Ogólnie standardowe extendery jakie stosowałem tylko regenerują sygnał nie są switchami czyli nie rozdzielają sygnału. W tym przypadku mają w sobie switcha. Różnica jest taka, że takie urządzenie różni się od typowego switcha tym, że zasilanie bierze z "głównego" switcha POE i nie ma w sobie zasilacza (taka jest idea extenderów). Na stronie którą podlinkowałem jest informacja  Więc można łączyć kaskadowo. Jednak pod 1 wyjście nie podłączysz kolejnych 2 extenderów (pewnie sam z siebie pobiera na własne działanie ze 2 W) oraz 3 kamer (każda np. po 6W). Czyli nie możesz podłączyć urządzeń które w sumie biorą więcej niż 15W.
    • Zamierzam przesiąść się z 13700kf na 7800x3d i chciałbym go posadzić na dobrej płycie x670e w rozsądnej cenie, używki też wchodzą w grę, co byście polecili powiedzmy do kwoty 1500 zł im mniej tym lepiej. Nie śledziłem wątku więc nie wiem jak z oc wyżej wymienionego procka, mocno wyżyłowany czy mozna go jeszcze podkręcić czy lepiej iść w UV? 
    • Pograłem trochę dłużej: VRR i flickering - testowałem Squad gdzie FPS potrafi spaść ze 120 do 80 FPS, zero mignięć. Zablokowałem FPSy w grze na 45 i też zero mignięć. Może są różne wersje softu albo nie wiem, u mnie nie miga. Smużenie - jak się przypatrzy to jest przy ciemnych kolorach, ale na pewno nie taka skala jak kiedyś to było na VA. Na tyle małe że podczas normalnej rozgrywki tego nie widać i można pominąć (pewnie subiektywne, ale mi nie przeszkadza).  Skalibrowałem HDR w apce do kalibracji W11, wyszło że max jasnosć to jakieś 1150-1200 nitów. Wieczorem w grach robi serio robotę, pierwszy raz musiałem oczy zmrużyć patrząc na płomienie  Jakieś tam VA/IPS z podświetleniem krawędziowym to w ogóle nie ma jak porównać... Oby więcej takich Miniled powstawało, pakować więcej stref, walczyć ze smużeniem i super sprzęt za nieduże pieniądze.  Dziwi mnie trochę polityka cenowa, kupiłem go za 1600 zł, a na drugi dzień kosztował 2000 zł, potem 1800 zł i znowu 2000 zł. Chyba malutko ich produkują że ceny tak skaczą. Za 2k to nie warto zdecydowanie, 1600 adekwatna cena.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...