Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Krzych04650

Nowy monitor do gier

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Strasznym niefartem rozbiłem swój monitor i poszukuję nowego. Budżet nie jest specjalnie ograniczony, ale dobrze by było zachować jakiś umiar, 1500 byłoby ok, choć rozważę droższe opcje.

 

Jeżeli chodzi o sprzęt to obecnie mam i5-4690k i GTX 980, także jest sporo mocy do wykorzystania. I tu właśnie mam dylemat, czy spożytkować ją na większą częstotliwość odświeżania typu 144 Hz czy może na większą rozdzielczość i pokusić się o 4K. Opcja 2 w 1 jak się domyślam nie wchodzi w grę ani dla mojego budżetu, ani dla pojedynczej karty graficznej.

 

Gram głównie w MMO typu LOTRO lub singlówki typu Wiedzmin 3, raczej nie zdarza mi się często grać w gry, w których zwiększenie częstotliwości odświeżania dałoby jakieś ogromne korzyści. W FPSy nie gram w ogóle i nie zamierzam. Ale z drugiej strony ciekawy jestem tych monitorów z większym odświeżaniem.

 

Co do wielkości monitora... myślę że max 24 cale, niepotrzebny mi większy, a i tak będę musiał trochę przebudować biurko dla nowego monitora.

 

Mile widziane monitory szczególnie przyjazne dla oczu, bo spędzam przed komputerem mnóstwo czasu.

 

Mój obecny stłuczony monitor to BenQ VW2245Z

 

Pytania do monitorów z większą częstotliwością odświeżania:

 

1. Pogorszenie jakości obrazu. Dużo można spotkać opinii że te monitory są tylko do FPSów, a nawet tylko do CS GO, którego nawet nigdy nie włączyłem i nie włączę. Ile jest w tym prawdy i czy rzeczywiście pogorszenie jakości obrazu jest aż tak duże, że te monitory bardzo odstają od tych ze standardowym 60 Hz?

2. W przypadku jeżeli takie opinie są prawdziwe, to czy są monitory oferujące i 120/144 Hz i wysoką jakość obrazu i ile kosztują?

 

Pytania do 4K:

 

1. Cena, ile taki monitor kosztuje? Mowa tu o monitorach wysokiej jakości cieszących się dobrą opinią. Taki monitor to nie zakup na pół roku.

2. Jeżeli proporcje się zgadzają to rozumiem że w razie problemów z wydajnością mogę spokojnie zejść do 1080p bez żadnych problemów z jakością obrazu?

 

Najbardziej mnie nurtuje który rodzaj monitora wybrać, czy większe odświeżanie czy większa rozdzielczość. Oczywiście mile widziane propozycje modeli monitorów i linki.

 

Za wszelką pomoc dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Monitor przyjazny dla oczu eizo ev2450/ev2455. Monitory QHD to zazwyczaj 27 cali, możesz zobaczyć na dell U2515H z QHD. Jakość obrazu w przypadku 120/144 Hz jest zdecydowanie gorsza jeśli wybierzesz matrycę TN. Jak na razie nie ma w planach 24 cali IPS 120/144 Hz i jest tylko eizo fg2421 z MVA. Natomiast 4K i 24 cale to już lekka przesada. LCD działa poprawnie jedynie w rozdzielczości natywnej w przypadku innej rozdzielczości następuje pogorszenie jakości obrazu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pogorszenie jakości obrazu absolutnie nie wchodzi w grę w moim przypadku. Chcę wydać dużo więcej na nowy monitor niż na poprzedni żeby zwiększyć jakość, a nie zmniejszyć. Także wyższe częstotliwości odświeżania odpadają jeżeli tak to wygląda.

 

Poszperałem trochę na temat 4K i to też nie wydaje się być sensowną opcją. Skoro to jest rzeczywiście tak problematyczna i niezbyt uniwersalna rozdzielczość jak przeczytałem, to też podziękuję.

 

W każdym razie jestem graczem ceniącym sobie w grach przede wszystkim klimat, fabułę, eksplorację uniwersum i krajobrazy, także tutaj zdecydowanie jakość obrazu i rozdzielczość jest ważniejsza od częstotliwości odświeżania, które są mi niepotrzebne, a pogorszenie jakości obrazu i hałas spowodowany męczeniem karty, która będzie musiała wygenerować ponad 2 razy więcej klatek jest po prostu nie do przyjęcia dla takiego stylu gry.

 

Także na ten moment wygląda to tak, że albo "zwykły" monitor 1080p 24 cale za około 800 zł(taki?), bo nie będę płacił ponad 1000 jeżeli nie dostanę ani wyższej rozdzielczości ani większego odświeżania, albo monitor 1440p do 1500zł, lepiej żeby nie był większy niż 25 cali, choć może jakoś dam radę z tymi 27 calami, ale wtedy mnie czeka już na prawdę potężna przebudowa biurka. Obecny monitor ma szerokość 50.5, a 27 calowe mają 64, także różnica trochę potworna, choć to jeszcze nie jest problem, gorzej z wysokością.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja z takim budżetem kupiłbym http://www.morele.net/monitor-aoc-g2460pg-661811/

od kiedy usiądziesz przed monitorem 144Hz G-sync nie będziesz chciał nigdy wrócić do zwykłego

144Hz daje różnicę nawet na pulpicie, więc nie koniecznie tylko do FPSów, w grach RPG zapewni Ci lepszą immersję dzięki płynniejszemu, bardziej naturalnemu obrazowi, szczególnie że masz mocną kartę która pozwoli na uzyskanie dużej liczby fps, poza tym g-sync sprawi że nigdy więcej nie będzięsz musiał oglądać rozrywanego ekranu co znacznie poprawia doświadczenie z grami

według mnie te zalety są dużo większe niż trochę lepsze kolory i kąty widzenia matryc IPS, trochę lepsze bo dobrej jakości nowoczesne TN-ki nie odstają tak bardzo od tańszych IPS-ów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolory to raz ale musi idealnie siedzieć na wprost monitora żeby nie odczuć boleśnie TN a niektórzy i tak narzekają że widzą zmiany w rogu obrazu. Chciałeś monitor przyjazny oczom to eizo ev2450 taki jest. Ma czujnik światła a do tego PWM 18 kHz + DC czego inne monitory tego nie mają do tego jeszcze dochodzą inne korzyści. Tutaj ostatnio się rozpisywałem KLIK Do listy możesz dołączyć dell u2414h jeśli ma to być monitor do 1000 zł. No i jak wcześniej pisałem dell U2515H z QHD spełnia twoje wymagania a z 27 cali z QHD do 1500 zł masz BenQ GW2765HT. Recenzje KLIK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O co chodzi z tym PWM 18kHz + DC. TO ma DC czy PWM. PWM jakie by nie było zawsze jest gorsze niż czyste DC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PWM zapewnia lepsze sterowanie jasnością przy najniższych wartościach a przy częstotliwości 18 kHz nie ma mowy o migotaniu i w monitorze jest to do 6 czy 20 procent już nie pamiętam powyżej masz DC. Taka hybryda który łączy zalety PWM i DC. Myślisz czemu w niektórych monitorach nie można zejść mocniej z jasnością - uniemożliwia to DC KLIK W przypadku znanego dell U2415 masz tylko PWM 1,2 kHz i może nie jest do końca idealnie ale jak w testach widać migotanie nie powinno wystąpić KLIK ale zastrzegli że nie jest to zbyt wysokie odświeżanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie mam prawo do zwrotu w ciągu 14 dni więc może głupio byłoby nie skorzystać z tej opcji i nie przetestować tych g-syncowych 144 hercowych rewelacji.. Ale z drugiej strony jakoś mnie to nie przekonuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem się na monitor 1440p, teraz pytanie jaki model. Na oku mam Dell U2515H. Inne propozycje mile widziane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...