Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Nefryt

Winny zasilacz?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam u siebie komputer kolegi na czas jego nieobecności i chciałem mu pomóc uporać się z jednym problemem, który dotyczy nagłego zrestartowania komputera. Problem (o dziwo) występuje jedynie podczas sesji w gry Guild Wars 2, The Witcher 3 oraz Archage. Wszystkie z nich są tytułami, które przy dobrych ustawieniach graficznych potrafią wymóc na komputerze troszkę więcej pracy.

 

I tutaj się rodzi pytanie - czy jest szansa, że takiemu obrotowi spraw będzie winny 500 W zasilacz (tak twierdzi kolega)? Ja jakoś nie jestem do tego przekonany, zwłaszcza że po włączeniu Guild Wars 2 na absolutnie najniższych ustawieniach graficznych (wyglądał prawie jak Minecraft) chwilę działał, a po przełączeniu grafiki na Medium od razu padł. Komputer nagle jakby został odcięty od zasilania i zaraz startuje od nowa. BIOS był sprawdzany pod kątem ewentualnych opcji automatycznego wyłączania w różnych przypadkach i wszystkie opcje restartu są wyłączone. Dodam jeszcze, że problem nie występuje od zawsze - kolega zdążył przegrać dobre kilkaset godzin w GW2 nim ten problem przeszkodził w dalszej zabawie. Pierwszy raz pojawił on się w grze Archage, a potem już leciało. Będę wdzięczny za jakąkolwiek pomoc, a niżej umieszczam konfigurację sprzętową "peceta".

 

Procesor: Intel Core i5-3330S 2,7 Ghz

Karta graficzna: NVIDIA GeForce GTX 560 Ti

RAM: 8GB

OS: Windows 8.1 64-bit

Zasilacz: Chieftec CTG-500-80P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, o najważniejszym zapomniałem. Chieftec CTG-500-80P.

 

@EDIT: Ok, to już chyba nie jest problem pojedynczych gier. Zainstalowałem Wiedźmina 2 i to samo, nawet gra nie zdążyła się do końca załadować. Coś tutaj bardzo niedomaga :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prędzej stawiałbym na kartę niż na zasilacz bo ten ma wystarczająco mocy. Zapuść jakiegoś benchmarka na karte i monitoruj temperatury.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pobrałem program FurMark. Nawet nie jestem w stanie zaobserwować przebiegu testu, gdyż zaraz po jego rozpoczęciu komputer pada. Czy to jednogłośnie wskazuje na kartę graficzną?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prędzej stawiałbym na kartę niż na zasilacz bo ten ma wystarczająco mocy. Zapuść jakiegoś benchmarka na karte i monitoruj temperatury.

 

Mocy ma wystarczająco, ale może być już zmęczony eksploatowaniem.

 

Pobrałem program FurMark. Nawet nie jestem w stanie zaobserwować przebiegu testu, gdyż zaraz po jego rozpoczęciu komputer pada. Czy to jednogłośnie wskazuje na kartę graficzną?

 

 

Pobierz Prime95 i jak odpalisz ustaw Blend Test, jak komputer padnie to wykluczamy kartę i mamy coraz większe podejrzenie na zasilacz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby wyciągnąć jakieś wnioski to musi popracować z 20 min i trzeba pilnować temperatur procesora bo jak masz słabe chłodzenie albo syf w nim to będą wysokie tempy, i ten test się nie kończy, trwa ciągle z reguły wystarczy te 20 min aby mieć pewność że CPU/PSU są stabilne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby wyciągnąć jakieś wnioski to musi popracować z 20 min

 

Zrobiłem tak jak poleciłeś i testowałem około 30 minut. Wrzucam linki do logów ze wszystkich Workerów. W drugim i trzecim wystąpił pewien błąd, którego sam nie potrafię zidentyfikować. Żadne inne nieprawidłowości nie wystąpiły, komputer pozostawał włączony.

 

https://www.dropbox.com/s/jcks1jnvyanxihi/worker%20%231.png?dl=0

https://www.dropbox.com/s/469acvz3hnrfm2u/worker%20%232.png?dl=0

https://www.dropbox.com/s/t683fpxkx0095jv/worker%20%233.png?dl=0

https://www.dropbox.com/s/8ex8adx1qog9j4k/worker%20%234.png?dl=0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przerwany test na jednym z rdzeni świadczy o przekroczeniu temperatury albo braku stabilności, jeżeli temperatury są w normie podnieś lekko napięcie na CPU, jak temperatury są duże trzeba zrobić czyszczenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podnieś lekko napięcie na CPU

 

Lekko, to znaczy ile? :) Nigdy nie bawiłem się w takie rzeczy, więc będę również wdzięczny za ewentualne narzędzia/wskazówki co do tego (chyba, że to BIOS). Jeśli chodzi o temperatury, to były raczej w normie. Mam na obudowie PC mały wyświetlacz cyfrowy, który pokazuje temperaturę wewnątrz (jest wyprowadzony kabelek z czujnikiem), nie wiem na ile można temu ufać, gdyż pokazywał stopni Celsjusza w granicach 25-30. Zawsze mogę go profilaktycznie odkurzyć wewnątrz i ściągnąć ściankę obudowy (zwłaszcza, że ciepło).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź programem OpenHardwareMonitor, zakładka CPU, przy obciążaniu jakie są temperatury, napięcie podnosisz w bios będzie się to nazywać Vcore, albo Core Voltage, powinieneś mieć listę i wybierasz jedno oczko wyżej niż jest ustawione, a jak masz Auto i nie znasz napięcia to zaraz sprawdzę jakie jest dla tej i5 chyba powinno być 1.1v

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W BIOSie jak mówiłeś jest ustawiona opcja AUTO, dla której obecne napięcie waha się pomiędzy 1,47 a 1,48V. Temperatury poszczególnych rdzeni procesora bez obciążenia komputera wahają się w granicach 36 - 43 stopni Celsjusza. Spróbuję za chwilkę zobaczyć jak będzie z obciążeniem - czy wystarczającym obciążeniem będzie odpalenie wcześniejszego testu w Prime95?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpal Test P95 i po 5 minach sprawdź temperatury, jednak coś jest nie tak napięcie dość wysokie co akurat może być błędem czunika na płycie, ale niestabilność na auto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpal Test P95 i po 5 minach sprawdź temperatury, jednak coś jest nie tak napięcie dość wysokie co akurat może być błędem czunika na płycie, ale niestabilność na auto.

 

Po 5 minutach testu temperatury prezentują się tak - http://scr.hu/28er/2hod0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pobawiłem się jeszcze trochę ustawieniami grafiki podczas gry w GW2. Jakie wnioski? Temperatury nie były większe od tych podczas testu P95 (z reguły nie przekroczyły 60 stopni). Ostrożnie podkręcałem kolejne parametry i karta wyciągała coraz to lepsze efekty. Jednakże jest gdzieś cienka granica, której to przekroczenie powoduje, że komputer pada. Najczęściej było to podkręcenie bardziej "mocożernych" opcji - antyaliasing, filtrowanie anizotropowe, render sample. Warto dodać, iż nie są to ustawienia, których ta karta nie mogłaby udźwignąć, gdyż w takiej samej konfiguracji komputer odpalał tą grę z suwakami na HIGH (kiedyś, zanim pojawił się problem).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...