Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

ZakuTST

Aparat do MAX 1 tys do wykonywania zdjęć portretowych.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Chciałem sobie sprawić aparat do wykonywania zdjęć portretowych. Trochę mnie to zainteresowało i chciałbym zacząć z tym swoją przygodę. Wymagania raczej mam niewielkie gdyż dopiero zaczynam. Szukam więc aparatu do MAX 1tys przy czym wolałbym wydać 600-700zł (Może być używany). Początkowo zdjęcią głównie w plenerze. Zdjęcia architektoniczne i inne tylko czasami i tylko dla samej odmiany. Potrzebuje niezłego efektu w niedalekich odległościach. Czy aparat kompaktowy/lustrzanka do 1tys zapewni mi niezłą jakość obrazu i głębi ostrości? Narazie się uczę więc nie myślę o profesjonalnej jakośći.

 

Dziękuje za porady.

 

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie lustrzankę - używane modele entry-level sprzed 4-5 lat dostaniesz spokojnie w tym budżecie i jeszcze zostanie na obiektyw. Jeżeli robisz portrety, polecam poszukać jakiegoś niedrogiego obiektywu stałoogniskowego 50mm - na aparacie z matrycą APS-C robi się z tego ~75mm, więc wychodzi ładna portretówka. Do tego będziesz miał światlo od f1.8 przeważnie, a jakość zdjęć będzie bez porównania lepsza od obiektywów zmiennogniskowych. Minus - brak zoomu :E ale to kwestia przyzwyczajenia. Zawsze można wziąć inne szkło, albo dwa szkła ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używka jakiejś starszej lustrzanki Nikona, Canona, Pentaxa + obiektyw 50 f1.8.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to że za 650-700zł dostane body Nikon 3100. Jest jeszcze D80 no ale chyba ten pierwszy lepszy. Do tego koszt szkła to około 300zł z tym że nie ogarniam za bardzo tematu - Każde szkło nikona pasuje do każdego jego aparatu? Jest kilka modeli z tego co widze dostępnych, duża będzie rożnica jesli wezme najtansze? Jak wypadnie w porównaniu do tej lustrzanki dobrej jakości aparat kompaktowy za 600-700? Różnica jest na tyle duża że lepiej dopłacić do mniej mobilnej lustrzanki? (nigdy nie mialem porównania wczesniej)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie masz coś takiego jak bagnety: bagnet Nikona (jakiś tam), bagnet Canona (jakiś tam) itd. Nie jest tak, że absolutnie każde szkło producenta A współpracuje z absolutnie każdym korpusem tego producenta - dziesiątki lat na rynku spowodowały że czasami są problemy. Przykładowo, starsze obiektywy Nikona wymagają napędu AF w korpusie - a ten jest dostępny jedynie w wysokich modelach. Z kolei u Canona, przed generacją EOS, były obiektywy FD. Ich użycie z lustrzankami cyfrowymi jest praktycznie niewykonalne, nawet nie mówiąc już o niemożliwości przykręcenia (bezpośredniego).

 

Nie sądzę, żebyś znalazł jakiegoś kompakta "dobrej jakości" za 600-700zł.

 

Jeżeli chcesz kupić aparat Nikona, upewnij się że obiektyw będzie miał własny napęd AF. Problemu z tym nie będzie w przypadku Canona - tam wszystko, co pasuje do systemu EOS, działa. Pentax ma opinię bezproblemowego systemu ze starszymi obiektywami.

 

Obiektywów w rozbudowanych systemach jest mnóstwo - dziesiątki. Czy jest duża różnica? Jasne że tak. Nie bez powodu te topowe obiektywy kosztują kilka-kilkadziesiąt tysięcy złotych.

 

Lustrzanka nie jest mniej mobilna - nie przesadzajmy. Kilkaset gramów nie robi różnicy przecież (zakładam że nie uprawiasz sportów ekstremalnych), co najwyżej sprzęt jest większy. Bez problemu zdrowy człowiek jest w stanie pracować z takim sprzętem podczas sesji portretowej. Szczerze mówiąc, niektórzy używają aparatów ważących kilka kilo i też jakoś żyją :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będzie ciężko się zmieścić z modelem 5 letnim i obiektywem 50m w cenie tysiącą złotych. A modele jeszcze starsze typu Nikon D70 i podobne (powiedzmy 2005-2010) czy lustrzanki tego typu dalej prezentują się sporo lepiej od kompaktów? Łatwiej jest dostać lustrzanke odrazu z 18-55 i ewentualne niedociągnięcia zawsze można delikatnie podciągnąć w photoshopie. Pouczyć się na 18-55 lub podobnym i najwyzej dokupić w przyszlości 50.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak będziesz szukał Nikona 50mm F1.8 to bierz wersję G zamiast D bo inaczej będziesz musiał ręcznie ustawiać ostrość..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba zdecyduje się na Nikon D3100.

 

Najtaniej są z 18-55 i kosztują od 850zł.

 

Np. ten:

 

http://allegro.pl/caly-zestaw-nikon-d3100-14-2mpx-18-55mm-vr-16gb-i5516462926.html

 

Czy to normalna cena za taki zestaw? Przebieg 7 tys zdjęć - czy mogą być jakieś ukryte problemy o ktorych powinienem wiedzieć czy brać?

 

Dziękuje za pomoc z góry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

18-55 to jest bardzo słaby obiektyw, na początek wystarczy ale bardzo szybko zacznie Cię denerwować.

 

Kup sobie Nikona D80 + Nikkor 50mm f1.8 D, zmieścisz się w 1000zł.

 

Edit: na przykład

http://allegro.pl/nikon-d80-body-niski-przebieg-niezniszczony-i5507139549.html - 18k przebiegu, dobry stan

http://allegro.pl/af-nikkor-50-1-8-d-swietny-stan-zachowania-i5506761913.html

 

930zł + kw, jeszcze Ci zostanie, a foty dużo lepsze będą z tego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

18-55 to jest bardzo słaby obiektyw, na początek wystarczy ale bardzo szybko zacznie Cię denerwować.

 

Kup sobie Nikona D80 + Nikkor 50mm f1.8 D, zmieścisz się w 1000zł.

 

Edit: na przykład

http://allegro.pl/nikon-d80-body-niski-przebieg-niezniszczony-i5507139549.html - 18k przebiegu, dobry stan

http://allegro.pl/af-nikkor-50-1-8-d-swietny-stan-zachowania-i5506761913.html

 

930zł + kw, jeszcze Ci zostanie, a foty dużo lepsze będą z tego.

 

 

Ciekawa propozycja. Muszę się poważnie zastanowić nad takim rozwiązaniem. Czy 20k zdjęć w aparacie to dużo? Czy dalej jest to dość niski przebieg?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Im mniej tym lepiej, ale też drożej - 18k to jest jeszcze akceptowalny przebieg, migawka w D80 ma oficjalnie wytrzymać 50 tysięcy klinkięć. Te konkretne aukcje wkleiłem tylko przykładowo - szukaj jak najlepszej okazji.

 

Edit: generalnie zasada jest taka, starsze body + lepsze szkło daje dużo lepsze rezultaty niż nowsze body + słabsze szkło, obiektyw jest zdecydowanie najważniejszą częścią układanki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Photoshopie nie zasymulujesz (przynajmniej łatwo) obiektywu o znacząco innym obrazie od 18-55mm.

Przebieg jest ważny, ale nie jest 100% gwarantem że się coś nie zepsuje. Zdaje się że Canon naprawia padnięte migawki nawet po gwarancji (jeżeli nie przekroczyły ustalonej liczby cykli pracy), Nikon i reszta tego nie robi. Ogólnie migawka może paść w każdej chwili oczywiście - nawet przy setnym zdjęciu (mi padła w jednym z aparatów w okolicach 1% przebiegu "gwarantowanego").

Starsze aparaty, jeżeli tylko nie wymaga się cudów na wysokim ISO (w porównaniu do współczesnych dslr) będą dawać dalej pliki o dosyć dużej jakości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żaden Nikon nie ma wbudowanej stabilizacji. To czy jest potrzebna, zależy od użytkownika. To tylko stabilizacja...poczytaj co ona daje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem Nikona D80 + Nikkor 50mm f1.8 D. Łącznie zapłąciłem 850zł z przesyłką. Dziękuje wszystkim za porady. Teraz czas na naukę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobry zakup stałka 50mm do portretowej fotografi jak najbardziej, można się z bokeh pobawić :)

Sam mam 50mm f1.4 tyle że na canonie do tego efs 17-55 f.2.8 jako zooma tyle że te szkła to już trochę droższe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMO do portretu lepsze 85mm, zarówno na FF jak i APS-C, no ale to nie ten budżet, bo samo używane szkło to wydatek jak ten D80 z 50ka. Z bokeh to się raczej ciężko pobawić, bo to cecha obiektywu, ale głębią ostrości jak najbardziej ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego powiedziałem inna półka cenowa ;) a co do bokeh to na zabawie z głębią ostrości to polega wiem że jedne szkła są w tym lepsze a inne gorsze, na mojej 50/1.4 jest całkiem dobrze ale do pełnego bokeh to brakuje zaokrąglonych listków by było bardziej płynne, pozostaje wymiana na l'ke albo sigmę tyle że z sigmą są nieraz problemy z autofocusem, albo sammyang w testach bije canona za ułamek ceny (tzn już ceny idą w górę jak się sami zorientowali co za szkło wymodzili)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...