Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

DesoloAnimus

NZXT Kraken lub Corasir H100 na pierwsze LC. Warto?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Planuję zakup i7-4970K wraz z GTX 980Ti. Dotenczas zawsze używałem tradycyjnych, aktywnych coolerów. Zastanawiałęm się nad Noctua NH D14 lub Phanteks PH TC14PE. To świetne coolery jednak zagranicze portale bardzo często w prównanaich stawiają je obok gotowców LC NZXT Kraken (x31 i/lub x61) lub Corsair H100 GT i/lub GTX.

 

Zdaję sobie sprawę iż to proste chłodzenia, nie mające nic wspólnego z zestawami za 2000, 3000 i więcej zł ale czy jako pierwsze LC dla kogoś kto temat zna jedynie pobierznie się nada?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wprawdzie ja sam osobiście nie używam niby-LC, to z tych 2 lepszy jest Kraken.

 

Poza tym ostatnio było głośno o pękających Corsairach.

 

O ile sam corsarz wydajnościowo niewiele ustępuje NZXT, to 1 rzeczą jaka musisz zrobić to wymiana stockowych wentyli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, jak to jest z głośnością? Wymiana na 2 porządne wyntyle od Noctua juz powoduje, ze cena wzrasta dramatycznie. Różnica temperatur (w przypadku Krakena x61) potrafi sięgać 10*C na korzyść LC ale poziom głośności pompy jest ponoć bardzo, bardzo niezadawalający. Czy każde AIO LC dręczą problemy z hałasem? I jak to w ogóle jest z AIO LC? Opłaca się? Warto? Lepiej porząde AC jak NH-D15, NH-D14, Raijintek Nemesis czy Dark Rock 3 a jak LC to gotowcami nie zaprzątać sobie głowy i odłożyć na coś porządnego z cichymi pompami? Są w ogóle takie czy wszytkim doskwiera głośnosc i w LC to norma?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę jedynie cenę, wydajność i hałas, to nie warto patrzeć na AIO.

 

Gdy w grę wchodzą osobiste preferencje, tj. chcenie, bo się podoba, ciasnota w obudowie czy inne okoliczności, to i owszem. Z czysto pragmatycznego punktu widzenia (pomijając ciasne budy), AIO nie ma sensu.

 

Hałas pompki w pełnowymiarowym LC zależy od jej marki, od tego jak jest obciążona, w jakich warunkach pracuje i na jakich obrotach pracuje. Można tak układ skonfigurować, że będzie niesłyszalna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swojego czasu wpadły mi w ręce Kraken X60 i Enermax ELC-240, leżą na strychu od ponad roku. Dlaczego na strychu? Bo na CPU siedzi Noctua NH-U14S, która jest dużo cichsza, niewiele mniej wydajna, a do tego zajmuje mniej miejsca (poza tym że jest cholernie wysoka).

 

Porządne AC z dobrym wentylem nie bedzie odstawać od AIO, a jest sporo tańsze. Do tego Kraken ma tragiczne wentylatory, ELC całkiem znośne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli koniecznie chcesz mieć 5 stopni mniej na procu, lub podnieść zegar o dodatkowe 100MHz, to bierz AiO, w każdym innym wypadku spokojnie wystarczy Ci dobry cooler wieżowy jak NH-D15, Cryorig R1 czy PH-TCPE 14. AiO będą wydajniejsze, ale przy wysokich obrotach wentyli i pompy. Do tego trapią je problemy - vide ostatnie kłopoty z cieknącym AiO Corsair. Sam zresztą doświadczyłem nieszczelnej blokopompki w Raijintek Triton, co było cechą "charakterystyczną" pierwszych dwóch serii. AiO będzie na pewno mniej żywotne niż zwykły cooler, w którym poza wentylatorami nie ma co się zepsuć. W AiO wykorzystywane są kiepskiej klasy pompki, które mogą zawieźć. Pętla jest teoretycznie szczelna, ale chłodziwo i tak paruje co po pewnym czasie może doprowadzić do zatarcia układu, ponieważ większość z nich nie ma fill portów. Nie zrozum mnie źle, AiO to fajne rozwiązanie, ale przy tej kasie, którą kosztuje Kraken X61 wolałbym dołożyć i kupić gotowy kit LC do samodzielnego złożenia np. 1 2 3 lub sklecić coś samemu. Zwyczajnie byłoby mi szkoda kasy na tego typu półśrodki, a mówię to po doświadczeniach z Tritonem oraz pośrednio H100i. Spokojnie wystarczy ci klasyczny cooler.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, jak to jest z głośnością? Wymiana na 2 porządne wyntyle od Noctua juz powoduje, ze cena wzrasta dramatycznie. Różnica temperatur (w przypadku Krakena x61) potrafi sięgać 10*C na korzyść LC ale poziom głośności pompy jest ponoć bardzo, bardzo niezadawalający. Czy każde AIO LC dręczą problemy z hałasem? I jak to w ogóle jest z AIO LC? Opłaca się? Warto? Lepiej porząde AC jak NH-D15, NH-D14, Raijintek Nemesis czy Dark Rock 3 a jak LC to gotowcami nie zaprzątać sobie głowy i odłożyć na coś porządnego z cichymi pompami? Są w ogóle takie czy wszytkim doskwiera głośnosc i w LC to norma?

 

Wraz z kumplem skladalismy razem kompy w tym samym czasie, ja wzialem phanteksa tc14pe, on h100i. Moj komputer w pierwszych dniach chodzil tak jakby nie działał wcale, jego jakby malego diesel'a (no moze przesadzone troche) schowac w obudowie, po wymianie na SP`ki quiet edition od corsaira smiga jak tralala, aczkolwiek nie wiem czy ma lepsze temperatury. Ja sie zdecydowalem na AC przede wszystkim ze wzgledow bezpieczestwa, nie ufam takim "wynalazkom" AIO, zwlaszcza wlasnie po tych przekajacych uszczelkach itp. Pozatym patrzac dlugodystansowo to do AC mozesz sobie zamontowac co Ci sie podoba, a jak rura peknie no to coz (bo wieza raczej ciezko zeby siadla).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...