Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Zertaulo

Zalman cnps10x extreme problem z kontolerem obrotów

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Posiadam chłodzenie procesora Zalman cnps10x extreme. Sprawuje się ono bardzo dobrze lecz mam z nim jeden problem. Posiada ono kontroler obrotów z czterema trybami pracy. Irytuje mnie strasznie, że zawsze przy uruchamianiu komputera ustawia się w losowym trybie. Za każdym razem muszę ręcznie ustawiać przyciskiem odpowiedni dla mnie stopień pracy wentylatora na chłodzeniu cpu. Nie wiem od czego to zależy i chciałbym się dowiedzieć czy można temu jakoś zaradzić. Link do testu chłodzenia: http://pclab.pl/art38203-68.html

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie możesz w Biosie ustawić na sztywno?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ponieważ kontroler działa niezależnie od ustawień w biosie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jest podłączony do płyty, kabel 2 czy 3 żyłowy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest podłączony do płyty kabel 4 pinowy. Ale w biosie mogę ustawić załóżmy na sztywno 1000rpm a kontolerem pomimo tego i tak wykręcić wentylator na maksa. Tak jakby płyta daje tylko informację o temperaturze procka dzięki czemu kontroler przyśpiesza pracę wentylatora lub zmniejsza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem za bardzo jak to wyjaśnić. Kontroler sciąga z komputera jednynie krzywą dzięki której przy niskich temperaturach wentylator kręci się wolniej a przy wysokich szybciej. Tylko to. I w speedfanie oczywiście tę krzywą mogę sobie zmienić. Ale to i tak nic nie da bo kontroler ustala jakie są obroty minimalne wentylatora a jakie maksymalne. Nie wiem jak to prościej wyjaśnić. W linku podam jeszcze stronę producenta gdzie na wykresie są oisane tryby pracy kontrolera. http://www.zalman.com/global/product/Product_Read.php?Idx=350

Załóżmy, że w speedfanie ustawię że cały czas ma chodzić wentylator na 100% ale na kontrolerze będę miał tryb automatyczny na najniższym stopniu ustawiony co spowoduje ograniczenie wentylatora do 1500 rpm. Właśnie po to jest ten kontroler, żeby nie bawić się z tego typu programami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim problemem jest to, że kontroler zapomina jaki tryb był ustawiony przy ostatnim korzystaniu z komputera. Tak jakby radio samochodowe zapominało zapisanych przez nas ustawień. Zmieniłem sobie ostatnio płytę główną, procesor i kartę graficzną oraz dodałem dysk ssd na system i ten mankament nie zniknął.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to wyjścia z sytuacji są dwa:

 

1. Wymiana całego chłodzenia na inne

2. Demontaż oryginalnego wentylatora, odcięcie go od sterownika i montaż nowego wentyla podpiętego bezpośrednio i sterowanego z płyty głównej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale mi i wyjścia. Jeżeli producent nie zrobił tego celowo to jakaś przyczyna musi być. Chyba, że tego nie przewidziano.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepsze takie, niż gmeranie za każdym razem paluchem w obudowie :) Kup dobry wiatrak za 30 PLN i będziesz miał spokój.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...