Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Andrzej87

[Chłodzenie] Wybór kompaktowego chłodzenia wodnego

Rekomendowane odpowiedzi

Obecne chłodzenie jest na tyle duże(Thermalright Silver Arrow SB-E), że uniemożliwia mi korzystanie z jednego ze slotów PCIe. W obudowie mam dość mało miejsca, dlatego chciałbym kupić kompaktowego chłodzenie z wentylatorami 120mm (większe się nie zmieści).

 

Podobno bardzo dobre są Cooler Master Eisberg Prestige, Swiftech H220 oraz Swiftech H220-X.

Swiftech H220 ma problemu z głośnością, więc ten wybór odpada. Natomiast Eisberg Prestige oraz H220-X są niedostępne w Polsce.

 

Czy ze względu na brak powyższych modeli wybór Corsair H100i byłby dobry. Czy znacie inny model, który byłby lepszy wyborem? Cena do 500zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj :)

 

Przede wszystkim zacznijmy od tego czy masz w ogóle obudowę dostosowaną do takich gotowych zestawów LC z podójnymi chłodnicami :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam obudowe Fractal Design Define R4. Na górze ma ona miejsce na dwa wentylatory 120mm lub 140mm, ale z tego co czytałem w tej obudowie chłodnica 280mm z dwoma wentylatorami 140 może się nie zmieścić (blokuje ją płyta główna), dlatego szukam czego nieco mniejszego. Chłodnica 240mm + 2 wetylatory 120mm powinny być w sam raz.

 

W tej chwili mam w obudowie 6 wentylatorów 140mm (2xprzód, 2xgóra, 1xdół,1xtył). Trzy wentylatory zasysają powietrze do wewnątrz (przód, dół), a trzy wydmuchują (góra, tył). W tego co wiem producent H100i poleca, aby wentylatory umieszczone na chłodnicy zasysały powietrze (góra obudowy). W takiej konfiguracji miałbym pięć wentylatorów, które zasysają powietrze i tylko jeden wydmuchujący. Czy taka konfiguracja jest prawidłowy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Define R4 to już faktycznie dobra opcja do tego typu wodowania :) Co do ulokowania wentylatorów na chłodnicy oraz kierunku przepływu powietrza to zawsze zalecam montaż tak jak na coolera CPU czyli wentylator ma być tak zamontowanytak, aby generować przepływ powietrza w stronę chłodnicy. Nie polecam jednak tego aby górne wentylaotry pracowały jako tzw. "zasysające". Nie dość, że podgrzewa się w ten sposób temperaturę innych komponentów w obudowie to jeszcze szybciej się całą obudowę zakurzy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja z kolei nie polecam tego typu chłodzeń. Są kłopotliwe, a na fabrycznych ustawieniach z fabrycznymi wentylami, głośnawe.

Dysponując powyższą kwotą można kupić dowolną chłodziarkę na wiatr, która będzie i wydajniejsza i cichsza niż AIO.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Define R4 to już faktycznie dobra opcja do tego typu wodowania :) Co do ulokowania wentylatorów na chłodnicy oraz kierunku przepływu powietrza to zawsze zalecam montaż tak jak na coolera CPU czyli wentylator ma być tak zamontowanytak, aby generować przepływ powietrza w stronę chłodnicy. Nie polecam jednak tego aby górne wentylaotry pracowały jako tzw. "zasysające". Nie dość, że podgrzewa się w ten sposób temperaturę innych komponentów w obudowie to jeszcze szybciej się całą obudowę zakurzy :)

Tak właśnie myślałem, aby zostawić konfiguracje wentylatorów tak jak jest obecnie.

 

A twoim zdaniem wybór Corsair H100i jest dobry?

 

Mam procesor 3770K@4,4 1,21V

 

 

Ja z kolei nie polecam tego typu chłodzeń. Są kłopotliwe, a na fabrycznych ustawieniach z fabrycznymi wentylami, głośnawe.

Dysponując powyższą kwotą można kupić dowolną chłodziarkę na wiatr, która będzie i wydajniejsza i cichsza niż AIO.

Obecnie mam Thermalright Silver Arrow SB-E. Jest dobre, ale zajmuje za dużo miejsca, blokuje dostęp od slotu PCIe. A chce do niego podpiąć karte graficzną. Zmiana na chłodzenie powietrzne, ale nieco mniejsze chyba też nie jest najlepszym pomysłem, bo tuż pod radiatorem będzie znajdowała się karta graficzna, która będzie się mocno grzała.

 

H100i ma opragromamowanie którym można z poziomu Windowsa sterować prędkością wentylatorów. Mógłbym zmniejszyć głośność, zmniejszając prędkość wentylatorów, oczywiście kosztem temperatur.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wentylatory na chłodnicy zasysają powietrze z zewnątrz budy, to temp. są zauważalnie niższe - to rzecz oczywista. To z kolei podwyższa temp. w środku obudowy - wiec reszta konfigu ma cieplej (głównie GPU). AIO (o tym samym rozmiarze chłodnicy) mają podobną wydajność. Najważniejsza kwestia to głośność pompki i wentylatory (mają wysoki rpm), z tym u Coolermaster jest różnie. Ogólnie h100i jest ok, jak skręcisz wentylatory. Tańszy, bez bajerów, a równie wydajny jest h105. Jest jeszcze Triton, ale tu jest ryzyko wycieku z bloku - podobno już poprawione, ale jednak... ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

/ciap/

Obecnie mam Thermalright Silver Arrow SB-E. Jest dobre, ale zajmuje za dużo miejsca, blokuje dostęp od slotu PCIe.

 

Banalny problem. Jest sporo chłodziarek AC, które bez problemu rozwiązują ten problem zapewniając przy tym wysoką zarówno wydajność, jak i kulturę pracy. Szczególnie, że dysponujesz dużą kwotą na to chłodzenie. Masz wybór bez ograniczeń.

 

ps Uważam jednak, że w tej sytuacji najlepsze dla Ciebie będzie jakieś AIO. Po prostu je chcesz. A to w sumie najważniejsze. thumbup.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka lat doświadczeń z róznymi AiO i jak najbardziej warto. Czym wyższej klasy tym będziesz bardziej zadowolony z efektu. Wnętrze obudowy zyskuje przez to przestrzeń i swobodę do manipulowania przy mobo.

 

Sam najbardziej byłem zadowolony z H220 i H100i.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko trzeba uważać z tą "wyższością klasy", gdyż wiele z tych chłodziarek to po prostu zwykłe rebrandy (choć to raczej tyczy się tych niżej klasowych), które różnią się jedynie znaczkiem, tudzież zewnętrznymi plastikami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego polecam te 2 opcje ;)

 

"Zwykłego" OEM-owego Aseteka z pojedyńczą chłodnicą raczej bym nie polecał (głośny jak suszarka na 3 biegu) :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...