Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Grzegorz_J

NAT - pytania dotyczace ustawień.

Rekomendowane odpowiedzi

W Huawei B315 w ustawieniach NAT mam do wyboru asymetryczny i symetryczny. Chciałbym dowiedziec sie wiecej szczegółów nie koniecnzie bardzo zaawansowanych czym to sie rozni i co lepsze?? Bo wiekszosc w Google po angielsku, a z tym u mnie nie najlepiej, a tlumacze internetowe to tez trzeba sie ostro domyslac ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba nikt nawet jimasek nie jest wstanie mi wytlumaczyc ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

O ile się orientuje to symetryczny NAT ogranicza dość mocno połączenie i jest uznawany za najbardziej restrykcyjny. Dzieje się tak dlatego, że przy takim natowaniu nr portu też jest zamieniany (losowany), a więc inny od pierwotnego. A to z kolei chyba w oczywisty sposób rodzi różnego rodzaju problemy :)

Określenie asymetryczny jest chyba jakimś nadzbiorem różnych rodzajów nie-symetrycznego NATu :) Sposobów NATowania jest dość dużo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W czym ogranicza mocno połączenie NAT symetryczny?? Bo mam ustawiony i wszystko dziala to co mi da ustawienie NAT Asymetryczny w tym huaweju??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość jimasek

Tu raczej trzeba by zapytać u źródła co miał producent na myśli wprowadzając dwa rodzaje NAT-owania w routerach SOHO.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość jimasek

To jeszcze nic nie znaczy, pytanie co oni tam zaimplementowali w oprogramowaniu i jak to działa w rzeczywistości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze nic nie znaczy, pytanie co oni tam zaimplementowali w oprogramowaniu i jak to działa w rzeczywistości.

 

Ja nie mam pojecia ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość jimasek

Widzisz jakieś różnice w prędkości czy wydajności routera?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

W czym ogranicza mocno połączenie NAT symetryczny??

 

Miałem raczej na myśli możliwości uzyskania połączeń niż samą prędkość/jakość połączenia. Po prostu mogą być aplikacje, które nie będą działać przy przy takim natowaniu a wynika to z tego o czym pisałem wcześniej. Dokładne zrozumienie mechanizmu NAT wymaga dość sporej wiedzy o sieciach, a dokładnie nawiązywaniu połączeń. Dość szeroki temat.. :) A że wszystko Ci działa.. no może do czasu, zależy co i do czego używasz. Dajmy na to takie proste przekierowanie portów - większości osób potrzebne nie jest, a jednak może się okazać niezbędne :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzisz jakieś różnice w prędkości czy wydajności routera?

 

Nie przestawialem na asymetryczny bo taki byl domyslnie tylko narazie jade na symetrycznym ;)

 

Miałem raczej na myśli możliwości uzyskania połączeń niż samą prędkość/jakość połączenia. Po prostu mogą być aplikacje, które nie będą działać przy przy takim natowaniu a wynika to z tego o czym pisałem wcześniej. Dokładne zrozumienie mechanizmu NAT wymaga dość sporej wiedzy o sieciach, a dokładnie nawiązywaniu połączeń. Dość szeroki temat.. :) A że wszystko Ci działa.. no może do czasu, zależy co i do czego używasz. Dajmy na to takie proste przekierowanie portów - większości osób potrzebne nie jest, a jednak może się okazać niezbędne :E

 

Co znaczy kwestia połączenia?? Chodiz o to, ze laczac sie z uslugą w asymetrycznym i symetrycznym bedzie to robil inaczej?? Moze to miec wplyw np. na granie w sieci przez chrzesniaka w Minecrafta??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Hmm? Nie użyłem nigdzie sformułowania 'kwestia połączenia'.. jeszcze raz, bardzo ogólnie:

Czy będzie się łączył inaczej? Można tak powiedzieć. NAT to mechanizm tłumaczący Twój prywatny IP na publiczny IP. Tak naprawdę powstał wyłącznie z powodu wyczerpującej się puli adresów IPv4 ale rozwiązując (tymczasowo) ten problem wprowadził inny - brak połączeń punkt-punkt. Zastanów się - czy Twój PC będący za NATem wie w ogóle coś o adresie publicznym? Czy z perspektywy hosta docelowego port, z którego korzysta Twoja aplikacja będzie taki sam przed i po NATowaniu? Np w wersji 6 masz taką ilość adresów do wykorzystania, że w ogóle nie ma potrzeby NATowania i nie ma takich problemów. Rozwiązanie problemu nawiązania połączenia punkt-punkt między hostami będącymi za NATem jest robione bardzo różnie - poczytaj sobie o NAT traversal, hole punching, czy STUN. Wątpię żeby komukolwiek na tym forum chciało się to dokładnie opisywać, a diabeł tkwi w szczegółach i konkretnych implementacjach. Samo nazewnictwo jest niejasne i obawiam się że u różnych producentów implementacja "tego samego" NATu może być inna.

W minecrafta nigdy nie grałem (tak, tak, są takie osoby) więc na ten temat się nie wypowiem ;) Z pewnością pewne aplikacje p2p mogą mieć wielki problem z symetrycznym NATem (przy czym jeszcze raz zaznaczam, że moje rozumienie tej definicji jest takie jak w 1 poście).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ten NAT symetryczny moze powodowac, ze nie bedzie sie laczyl z usluga tzn. mam sygnal PLAY, ale ma co jakis czas problemyz połączeniem sie?? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Raczej wcale byś się nie połączył jeśli już. Co prawda NAT może nieco zmniejszać transfer (bo np router musi przeanalizować nagłówek pakietu i sprawdzić czy jest potrzebna translacja), no ale nie sądzę, że raz byś się był w stanie połączyć a raz nie :E

No i to zależy od OBU stron, nie tylko od Ciebie, ale też od rodzaju NATu (a inny może być u Ciebie a inny po drugiej stronie). Nie wymagaj od nas, żebyśmy wiedzieli gdzie kto za jakim NATem stoi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej wcale byś się nie połączył jeśli już. Co prawda NAT może nieco zmniejszać transfer (bo np router musi przeanalizować nagłówek pakietu i sprawdzić czy jest potrzebna translacja), no ale nie sądzę, że raz byś się był w stanie połączyć a raz nie :E

No i to zależy od OBU stron, nie tylko od Ciebie, ale też od rodzaju NATu (a inny może być u Ciebie a inny po drugiej stronie). Nie wymagaj od nas, żebyśmy wiedzieli gdzie kto za jakim NATem stoi.

 

Nic nie wymagam. Pytam tylko ;)

 

Dzieki za odpowiedzi, posprawdzam i zobacze czy bedzie jakas roznica. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...