Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Gość SunTzu

Cichy, szybki, bezawaryjny 3TB dysk

Rekomendowane odpowiedzi

Gość SunTzu

Wybaczcie pora późna coś może być niezrozumiałego - przepraszam starałem się napisać czytelnie i przeglądnąć co się da, a potrzebuje na gwałt. Komp 24/7. Tak jak w temacie. Waham się między:

 

WD RED WD30EFRX

-> ponoć ostatnie serie parkują głowice prawie jak GREENy i wyłączenie ponoć wciąż nie naprawia problemu.

-> Test w Blaze wiem wiem... generalnie nie najlepsze. Na Hardware.FR pojawiały się okresowo spore ilości zwrotów REDów.

 

Seagate NAS ST3000VN000

-> też parkuje jeszcze częściej? i nie mam pojęcia czy da się regulować.

-> mniej wydajny od WD, ale generalnie przejdzie.

 

Chyba mój faworyt

HGST Deskstar NAS HDN724030ALE640 H3IKNAS30003272SE 0S03661 (po tym ostatnim numerze łatwo go znaleźć)

-> nie mam pojęcia czy jest cichy. To ważne i brak tu recenzji.

-> bezawaryjny?

-> nie wiem jak skonfigurowany dysk, parkuje itp...

 

Jestem otwarty na propozycje i uwagi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WD30EFRX - na początku parkował co chwilę. Po wgraniu softu wyłącza się po 15 minutach i jest w porządku. Nie mam żadnych problemów z nim (rok po kupnie) ale czytałem o podwyższonej awaryjności. Dla mnie wszystko lepsze od Seagate,a. Hitachi nigdy nie miałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość SunTzu

Generalnie jak do pół roku nic się nie stanie to dysk powinien pochodzić do utraty gwarancji :P Po gwarancji dobre dyski psują się rzadko, a złe masz pewność z rachunku prawdopodbieństwa, że któryś padnie

 

Gdybym miał pewność, że parkowanie było przyczyną awaryjności tu:

https://www.backblaze.com/blog/best-hard-drive/ -> 3TB generalnie dość sporo vs nawet Seagate (nie mówię o Failrracuda ), dlatego biorę seagate pod uwagę.

 

hardware.fr liderem zwrotów jest właśnie WD RED 6TB (taa wiem dużo talerzy) wersja 3TB radzi sobie całkiem nieźle ale znów powstają wątpliwości czy nie wydali nowej rewizji ze sprężynką aluminiową, która ma wyzionąć ducha po 3 latach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RED produkowane z myślą o NAS (czy coś się w tej kwestii zmieniło?) są wręcz idealne do komputera 24/7... Może zwroty pochodzą od użytkowników, którzy kupowali RED do maszyn często włączanych i wyłączanych (tego RED nigdy nie lubiły)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może Toshiba DT01ACA300? Mam wersję 2 TB, przepracowane 340h (250 włączeń) jako magazyn danych i dysk z grami. Z tego co wyczytałem jest i szybki, i bezawaryjny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość SunTzu

RED produkowane z myślą o NAS (czy coś się w tej kwestii zmieniło?) są wręcz idealne do komputera 24/7... Może zwroty pochodzą od użytkowników, którzy kupowali RED do maszyn często włączanych i wyłączanych (tego RED nigdy nie lubiły)?

Jak pisałem duża ilość zwrotów ok... w Blaze miały awaryjność rzędu 13% przy średnim wieku 0,9 roku

 

A może Toshiba DT01ACA300? Mam wersję 2 TB, przepracowane 340h (250 włączeń) jako magazyn danych i dysk z grami. Z tego co wyczytałem jest i szybki, i bezawaryjny.

Toshiba jest też głośna. Tu właśnie na newegg jest masa negatywnych komentarzy na ten dysk. W Blaze wychodzi jako tako...

 

Mam kompie 5 dysków w RAID ważne by nie wchodził w wibracje i był cichy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Black wprawia w wibracje całe otoczenie (choć ma podobno mechanizmy zapobiegajace interferencji drgań) i grzeje się jak mały piecyk oraz nie jest zalecany do RAID.

 

Ale jeśli autorowi nie będzie przeszkadzać kultura pracy (w temacie jest "cichy") oraz zapewni Blackowi przestrzeń na chłodzenie (byleby nie leżał jeden bezpośrednio na drugim, jeśli to ma być do tego 5 dyskowego RAID) to Black będzie szybkim i wytrzymałym dyskiem. Po za tym dobrze znosi zarówno pracę 24h na dobę, zarówno pod obciążeniem jak i bez, jak i częste wyłączanie i włączanie komputera. No i 5 lat gwarancji też coś mówi o trwałości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość SunTzu

Tak przeszkadza właśnie hałas. Za to nie ma znaczenia wyłączanie/włączenie. OS ma uptime rzędu 100 dni :) Gdyby nie hałas nie zakładałbym tematu i brałbym HGST/Toshiba 5K3000...

Poprzednie serie 7k RPM były głośne. Dziś nie ma serii 5,x RPMmów w rozsądnej cenie z małą awaryjnością. Różnica wydajności między 5k/7k jest dla mnie marginalna.

 

Z drugiej strony gdyby RED-y miały awaryjność ocierającą się o HGST/Hitashi to bym brał REDy.

 

Nie wiem czy płakać czy się śmiać http://allegro.pl/nowy-hitachi-enterprise-2tb-64mb-7200rpm-sata3-i5516845961.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znam nikogo kto by miał z blacków RAID albo w ogóle miał ich przynjamniej 4 w obudowie więc nie wiem. Wiem że "skorpion" po włożeniu do typowiego laptopa, wprawia w wibracje nawe biurko - do tego stopnia że jeden z takich dysków mam od użytkownika forum, który miał go po prostu serdecznie dość - poszła wymianka.

 

RED jest teraz już niewpeny, choć w teorii przy Twoich wymaganiach jest optymalnym wyborem (nadal mają o rok większą gwarancję?).

 

Specjaliści z branży narzekają na spadek jakości dysków Seagate (ogólnie innych też ale podobno Seagate robi wyjątkowe padaki).

 

Nie siedzę w dzisiejszym rynku, nie wiem. Biorąc jednak pod uwagę informacje, które są dostępne, to żadne z tych dysków nie będzie pewnym wyborem. Choć najlepiej z nich teoretycznie i tak wypadada RED (cichy i wydajny jednocześnie, stworzony z myślą o NAS więc i w RAID sobie poradzi, nie lubi częstych wyłączeń co u Ciebie akurat jest pożądane). Tylko ta rzeczywista awaryjność...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość SunTzu

Na poziomie około 10% w dość złych warunkach... heh

No nic biorę red-a będę go rżnął jak czarną (black:P) suk... i jak się nie zepsuje w ciągu 3 lat to będzie gites, a jak się zepsuje to będzie nowy RED :)

 

Zastanawiam się tylko jak ustawić parkowanie? Chyba z automatu ustawili 5min w serii z zeszłego roku, a w tym chyba zeszli do paru nastu sekund. Bo chyba też jest źle jak nie ma całkowicie parkowania. Sam fakt, że mam szkody górnicze i ziemia się czasem zatrzęsie lepiej by była zaparkowana wtedy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam 4x WD Black. Nie mam żadnych wibracji, ale z drugiej strony moja obudowa to nie jest papierowa/plastikowa wydmuszka :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość SunTzu

Wolę nie dopuścić do problemu niż go potencjalnie stwarzać. Rozumiem o co Ci chodzi... plastikowa/papierowa buda raczej w dotkliwe wibracje dla uszu nie wpadnie :P. O ile raczej ja mam dobrą obudowę i cała nie wpadnie to może być jednak dotkliwe dla pozostałych, które na owe wibracje mogą być wrażliwe. Staram się dobrze dobrać komponenty pod dalszą eksploatacje sprzętu...

 

Pomijając to...

Chodzi o ciszę to nawet priorytet bo pozostałe działają w RAIDzie (padnie nic się nie stanie)....

 

http://www.silentpcreview.com/files/sounds/hddnoise-anechoic/wd-black-2tb-1m.mp3

vs

http://www.silentpcreview.com/files/sounds/hddnoise-anechoic/wd-red-3tb-1m.mp3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę tworzyć nowego tematu, więc pozwolę się podłączyć pod istniejący:

 

Mam dysk do danych (filmy,mp3,zdjęcia), które zazwyczaj przez DLNA lecą po LAN do TV.

Posiadam WD Caviar Green 2TB WD20EARS 64MB i jest beznadziejny. Ma dziwne zawiechy, mielenia itp.

Najprawdopodobniej ma miejsce parkowanie itp.

 

Chce coś nowego o podobnej pojemności 2-3TB ale szybszego na magazyn danych.

Czy moglibyście coś polecić?

 

Na chwilę obecną znalazłem WD Black, ale może jest coś jeszcze ciekawszego (2TB = 320 zł)

 

Alternatywą jest Seagate SSHD 2TB, czyli połączenie HDD + 8GB SSD. Teoretycznie jest to dysk na system ale w operacjach kopiowania/odczytu jest też trochę szybszy. (2TB = 400 zł)

 

Wolę dołożyć 100-200 żeby później się nie denerwować.

 

PS: Czy jako tego typu magazyny macie dyski pojedyńczo czy jakieś RAIDy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość SunTzu

Denerwuje cię powolność i szukasz szybkiego, niecichego, niekoniecznie bezawaryjnego (tak ja odebrałem)....

 

WD Black mielenie będzie głośniejsze. Seagate jest dość awaryjny.

Do twojego zastosowania więc Seagate z zastrzeżeniem, że wiesz jak działa SSHD i to wykorzystasz (bo można popaść w skrajności w skrajność, jeśli nie wykorzystasz to olej, a bardzo łatwo "nie"wykorzystać). WD Black ogólnie powinien być lepszy rzecz jasna. Sprawdź to w testach, bo orientowałem się dawno i pamięć zawodna (weszły nowe seagaty SSHD).

 

Dysk systemowy na HDD to ważny jest czas dostępu więc RAID nie ma sensu (chyba, że w twoich zastosowaniach nie ma znaczenia). RAID pogarsza dodatkowo. Ja mam 5xHDD w RAID5 i 1xHDD systemowy i mi to wystarczy- w moim chyba dość specyficznym zastosowaniu. Do tego mam 16-32GB ramu (w zależności od zlecenia).

 

 

No i taka ciekawa propozycja http://allegro.pl/nowy-hitachi-enterprise-2tb-64mb-7200rpm-sata3-i5516845961.html

Dysk prawdopodobnie mimo opisu używany przez te ~2 lata lecz z wyczyszczonym SMARTem. Tylko te dyski mają awaryjność rzędu ~1%.

 

Wydaje mi się, że obowiązuje reklamacja niezgodności towaru z umową (choć i tak niby jest gwarancja). Jeśli więc dobrze przetestujesz dysk i okaże się faktycznie sprawny myślę, ze to byłaby ciekawa alternatywa do blacka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie pora późna coś może być niezrozumiałego - przepraszam starałem się napisać czytelnie i przeglądnąć co się da, a potrzebuje na gwałt. Komp 24/7. Tak jak w temacie. Waham się między:

Co kupiłeś i jak się sprawuje? :) szukam czegoś na magazyn zdjęć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapchał mi się WD RED 3gb , co jest na chwile obecną najopłacalniejszym zakupem?

priorytet cisza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...