Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Zorianus

Podkręcanie i5 4670k vs Temperatura

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Z góry zaznaczam, że nie znam się na hardware w ogóle, więc jakby ktoś użył prostej terminologii byłbym wdzięczny. Posiadam intel i5-4670k na płycie głównej ASRock Z87 Extreme4 (LGA 1150), chłodzenie CPU Silentium Spartan Pro.

 

Przez dwa lata nie czyściłem komputera z kurzu, od kilku miesięcy nie wyłączałem komputera. Aktualne temperatury [Celsjusz]:

 

> CPU: 26

> GPU: 53 (w stresie dużo więcej)

> System: 40

> AUX: 35

> SMIOVT: 41 (SMIOVT to chyba temperatura w środku obudowy jakby? Temperatura "w powietrzu"...?)

> HD0: 33

> HD1: 39

 

Taktowanie 3,4GHz (Turbo boost 3,8GHz)

 

Ogólnie coś tam czytałem, pojawiło się dużo haseł typu napięcie zasilania VCORE oraz kalibracja napięcia, a ja się na tym nie znam i nie chcę sobie zepsuć sprzętu.

 

I tu mam do Was pytanie. Czy mam realne szanse na podkręcenie tego procesora? Ludzie piszą, że ten procesor ma dobre możliwości OC. Z tym chłodzeniem dałoby radę coś osiągnąć?

 

Jeżeli tak, to mniej więcej do ilu GHz mam możliwość podkręcić, realistycznie? I jak działa ten Turbo boost - jeżeli podkręcę do 3,6 GHz, to turbo boost będzie do 4 GHz?

 

Z góry dziękuję

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra niech Ci będzie. :P Ale dużo syfu tam o dziwo nie miałem.

 

Temperatury zmalały (choć ciężko określić, bo dopiero z 30min mam PC włączony)

 

CPU: 24

GPU: 48

SMIOVT: 37

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszedłem w UEFI w zakładkę OC.

 

Na samej górze miałem coś w stylu "Automatyczne ustawienia OC: Disabled". Zmieniłem na minimalną wartość 4000MHz.

Ale nie zmieniałem nic więcej. Wszystko praktycznie miałem na auto. Wszędzie gdzie było napisane "Voltage" było ustawione "auto". To dobrze? Nic więcej nie muszę zmieniać?

 

I tak w ogóle pytanie...

Program SpeedFan pokazuje mi, że temperaturę CPU mam 25~27. Natomiast w UEFI w zakładcę H/W Temperature, moja temperatura CPU wynosiła 39. O co tu chodzi?

 

@EDIT: Teraz po podkręceniu temperatura CPU w UEFI wynosi aż 50, a w SpeedFan nadal około 27. O co kaman?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podaj więcej szczegółów, jakiej marki ile Wat ma Twój zasilacz? Jaką masz kartę graficzną? Do czego używasz komputera? Może być tak że nie odczujesz wzrostu mocy, wszystko zależy od zastosowań i karty graficznej, ale jest to stosunkowo mocny procesor nawet w stocku. Ja temperature sprawdzam programem hwinfo, chyba najtrafniejszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie pisałem nic, że nie odczuwam różnicy ;D

 

Zasilacz 550W, karta MSI GTX 760, komputera używam do wszystkiego: renderowania filmów, grania, słuchania muzyki itd

 

Ogólnie to ustawiłem to "Automatyczne OC" na 4000 MHz ale wystraszyłem się tej temperatury w UEFI 50 Celsjusza, przy czym SpeedFan pokazywał 27, więc przywróciłem wszystko do default.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temperatury testuje się pod obciążeniem, np. w programie OCCT. Potrzymaj go w teście z 15 minut i wtedy zobacz jakie będą tempki.

 

Temperatura na rdzeniach CPU nie powinna przekraczać 80 stopni, napięcie nie może przekraczać 1.3 V.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...