Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

pcspeedo100

Windows 10 - dlaczego taki wolny

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Kupiłem Windows 10 Home i przesiadam się ze starego windows XP pod którym już nie działało jak należy kilka programów na których mi zależało.

 

Instalacja bez problemów. Nie licząc modemu który trzeba było wymienić reszta ruszyła.

 

I teraz niespodzianki. Windows 10 u mnie jest koszmarnie wolny w porównaniu z XP a miał być to system szybki i lekki.

 

Zadziwia mnie skala tej powolności.

np kopiowanie plików z dysku na dysk. Jeden dysk 1TB drugi 500GB. Kopiowanie danych z prędkością 5kb-200kb sporadycznie 800kb. Masakra. 400Mb folder (fakt że dużo drobnych plików) kopiował się 2 godziny. Na Xp to samo zajęło 5 minut.

 

Instalacja oprogramowania również koszmarnie powolna.

 

Patrzę w managera zadań i przecieram oczy ze zdumienia. Wątek o nazwie "ekploarator windows" rzadko kiedy schodzi poniżej 30% użycia procesora. Jakiś Antimalware Service Executable lubi łyknac kolejne 30%. Jakieś dziwne hosty usług 5%-10%. Indeskatory kolejne % biorą.

 

Na tym się praktycznie nie da pracować normalnie. Powyłączałem wszystkie możliwe usługi w opcjach.

 

O dziwo zainstalowałem gry typu world of tanks, world of warship i wydajność graficzna na nich nie wygląda gorzej niż na XP.

 

Co jest z tym systemem? Co zrobić żeby to działało normalnie bo mi już ręce opadają?

Do tego potrzeba jakieś i5 minimum i z 8 wątków?

 

Moja maszyna to core2 duo, 8gb ramu, gtx560. Stara ale nie widzę podstaw, aby taki system tak koszmarnie wolno chodził.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może masz wolne dyski, które już umierają.

SSD lekiem na twoje problemy, bardzo umila prace z komputerem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

instalowałem tez na starym kompie i pierwsze co to jakiś windows manager, którym da się powylaczac 99% automatycznych uszczęśliwiaczy i w sumie działa spoko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie jest wolny ,przynajmniej u mnie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sterowniki zainstalowane? Szczególnie do chipsetu/AHCI?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może masz wolne dyski, które już umierają.

SSD lekiem na twoje problemy, bardzo umila prace z komputerem.

 

nic nie zdycha dyski na XP chodziły jak złoto.

 

Wszystkie operacje dyskowe pod W10 to jakby kotwice wrzucić.

 

Jak powyłączać te wszystkie zbędne usługi? Już w opcjach mam wszystko wyłączone. A dalej kaszana straszna.

 

Wylogowanie użytkownika kurna 10 minut trwało. Jakaś masakra. Komp kompletnie na luzie chodzi a procesor non stop 50%. Przecież to strach na laptopie instalować bo bateria pożyje z pół godziny.

 

Nie rozumiem chyba tego systemu.

 

Jeszcze mam kilka pytań:

1) po zainstalowaniu systemu trzeba go gdzieś zarejestrować aby był legalny?

2) gdzie się ustawia aby było wymagane hasło po wygaszeniu monitora?

 

 

No tak sterowników nie zainstalowałem do płyty. Zaraz zobacze może coś to pomoże. Ale znając życie to stery będą już nieaktualne....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nic nie zdycha dyski na XP chodziły jak złoto.

 

Wszystkie operacje dyskowe pod W10 to jakby kotwice wrzucić.

 

Jak powyłączać te wszystkie zbędne usługi? Już w opcjach mam wszystko wyłączone. A dalej kaszana straszna.

 

Wylogowanie użytkownika kurna 10 minut trwało. Jakaś masakra. Komp kompletnie na luzie chodzi a procesor non stop 50%. Przecież to strach na laptopie instalować bo bateria pożyje z pół godziny.

 

Nie rozumiem chyba tego systemu.

 

Jeszcze mam kilka pytań:

1) po zainstalowaniu systemu trzeba go gdzieś zarejestrować aby był legalny?

2) gdzie się ustawia aby było wymagane hasło po wygaszeniu monitora?

 

 

No tak sterowników nie zainstalowałem do płyty. Zaraz zobacze może coś to pomoże. Ale znając życie to stery będą już nieaktualne....

 

Jaki process tak obciąża procesor?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stery sepecjanie nic nie pomogły.

 

Przy kopiowaniu plików mam da procesy zabierające łacznie 80% tj eksplorator windows(???)-60% i antimalware-20%+ do tego system 10%

 

Kopiowanie 1 dużego pliku i co się dzieje. Przez pierwsze 20 sekund chodzi z prędkością 90Mb po czym zwalnia do 10Mb i tak sobie kopiuje powoli.

 

Chyba coś nie tak jest z tym dyskiem WD 1TB on ma odczyt w testach na poziomie max30mb i czas dostępu do danych ponad 1000ms. Co się dzieje z nim?

 

Ten mniejszy śmiga 120Mb i 12ms czas dostępu.

 

hmmmm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kontroler SATA w jakim pracuje trybie: AHCI czy Legacy (ATA)?

Sprawdź kontrolery podstawowe oraz pomocnicze i w jakim trybie pracują dyski do nich wpięte, PIO czy DMA, bo wygląda na to, że mogły się przełączyć w tryb PIO.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sa w trybie UDMA oba dyski.

Zostawiłem kompa na noc włączonego i dzisiaj jakby lepiej to pracuje. Obciążenie procesora na luzie spadło do 15%. Dysk jednak dalej się ślimaczy. Drugi dysk ma normalne wykresy pracy.

 

Ale te dysk 1tb pracuje strasznie nierówno. w HD tachu ma wydajność momentami na poziomie 2mb momentami 150Mb i koszmarny czas dostępu. Zawsze był to dysk znacznie szybszy od tego drugiego dlatego na nim stawiałem system.

 

Tutaj wykres z HD tune

image.jpg

image hosting free

 

 

Teraz sobie zdałem sprawę może to przez to że jest zaszyfrowany truecryptem....hmmmm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...