Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

marki

Dysk SSD a zmiana rozmiaru partycji

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

Czy na dyskach SSD można zmieniać rozmiar istniejącej partycji tak samo jak w dyskach HDD?

Mam dysk SSD 120GB gdzie mam w tej chwili zainstalowanego Win 10. Instalka Windowsa wraz z programami zajmuje w tej chwili ok 32GB. Chcę w ramach tego dysku dołożyć jeszcze jedną partycję ok 20-30GB dla Linuxa.

 

Jakim program to zrobić. Czy podczas zmiany rozmiaru istniejącej partycji traci się dane?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak, da się.

jeśli masz wolne miejsce, to nawet windowsowym menedżerem dysków powinno się dać zmienić rozmiar partycji.

przy zmianach partycji zawsze jest ryzyko, że coś pójdzie nie tak i stracisz dane, więc lepiej zrobić wcześniej kopię zapasową swoich plików.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto zdefragmentować dysk przedtem - jeśli nie będzie żadnych danych na końcu partycji to powinno się udać bezpiecznie zmniejszyć jej wielkość.

Co do programów - możesz sobie wypalić (lub wgrać na pendrive'a) jakiś obraz live CD linuxa (może być ubuntu, jest po polsku), wybrać, żeby uruchomić komputer z tego nośnika i zmienić podział miejsca na dysku za pomocą gparted.

Kopia danych obowiązkowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Defragmentować SSD ?, psuć jego algorytm optymalizacji ?. Jak zmienisz rozmiar to dysk błyskawicznie sam przeniesie dane z komórek, to nie HDD gdzie takie rzeczy się robiło.

 

Zostawić tak jak jest i utworzyć nową partycję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmuliłem wczoraj - w przypadku HDD defragmentacja jest przydatna, żeby można było zwolnić miejsce, ponieważ pliki na partycji względnie odpowiadają danym fizycznie na talerzu. W SSD, ze względu na inne mapowanie partycji do komórek nie ma to zastosowania. Mea culpa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej

Czy na dyskach SSD można zmieniać rozmiar istniejącej partycji tak samo jak w dyskach HDD?

Mam dysk SSD 120GB gdzie mam w tej chwili zainstalowanego Win 10. Instalka Windowsa wraz z programami zajmuje w tej chwili ok 32GB. Chcę w ramach tego dysku dołożyć jeszcze jedną partycję ok 20-30GB dla Linuxa.

 

Jakim program to zrobić. Czy podczas zmiany rozmiaru istniejącej partycji traci się dane?

 

Bez problemu zrobisz to w taki sam sposób jak na SSD. Używaj tylko stosunkowo nowego programu. Ja przygotowując kapsułę dla mojego Plextora M6S (128 GB), korzystałem z Paragon Hard Disk Manager 15. Cholernie wygodny i prosty w obsłudze program. Możesz nie tylko zarządzać partycjami ale zrobić sobie kopię do backupu z tablicą rozruchową. Później system przywracasz w kilka minut.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...