Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

t_mark

Samsung 850 PRO, 256 GB.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Zakupiłem ostatnio dysk SSD firmy Samsung, model 850 PRO, 256 GB.

Zainstalowałem nowy system Windows 7 64bit, zaktualizowałem sterowniki do płyty ASUS P8Z68 (chociaż nie ma istotnych zmian poza LAN, USB, Bluetooth / Utilities).

 

Dysk jest podpięty pod port (0) Serial ATA 6.0 Gb/s. Ustawiony w Biosie jest tryb AHCI.

Nowo zainstalowany program do dysku Samsunga „Samsung Magician” wykorzystałem poprzez funkcję - „Os Optimization” - do ustawienia w tryb „Maximum Performance”.

 

Producent dysku deklaruje pracę urządzenia na poziomie:

 

Szybkość odczytu [MB/s]

550

Szybkość zapisu [MB/s]

520

 

Wyniki Benchmark Results - („Samsung Magician”) - to odpowiednio:

 

* załącznik

 

Widać po obrazku, że wyniki testu na moim PC znacznie odbiegają od deklarowanych przez producenta dysku. Na tym moja wiedza się kończy. Nie ma tragedii, ale jak się wydaje na dysk SSD ponad 500 zł i jako główne kryterium przy wyborze nośnika bierze się w pierwszej kolejności jego parametry, to chciałoby się aby pracował on w zbliżonym pułapie do tych podawanych przez firmę Samsung.

 

Proszę o jakiekolwiek podpowiedzi z Waszej strony.

Pozdrawiam.

post-118208-143869309016_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Screen z „AS SSD”:

 

* załącznik

 

- tak podłączyłem pod Marvel® Serial ATA 6.0 Gb/s blue, ponieważ na Intel® Z68 Serial ATA 6.0 Gb/s gray, mam podłączone dwa identyczne dyski WD w systemowym RAID 0 – do obróbki video. Tak mi przyszedł skonfigurowany komp do montażu 4-lata temu. Podłączyłem tylko nowy dysk SSD na miejsce starego 120 GB. Rozumiem, że w tej sytuacji niewiele mogę zrobić?

post-118208-143869521834_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz podłączyć pod szary aby wykorzystać pełną moc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zamien dyski miejscami na kontrolerach, chociaż i tak cos mi nie pasuje bo nawet ten marvell powinien uciagnac pojedynczy ssd, jeśli chcesz rady, która wyeliminuje wszystkie kłopoty z dyskami to kup sobie takie cos:

http://www.ebay.com/itm/LSI-9211-3WDV5-SAS9211-8i-8port-low-pro-6Gb-s-SAS-Host-Bus-Adapter-/191536614603?hash=item2c9878cccb

 

i będziesz miał maxymalne predkosci na ssdekach nawet w konfiguracji ten Samsung x4 a tym bardziej na zwykłych dyskach hdd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to raczej niestety chyba nie da rady. Blokują mnie te dyski WD 2*1TB – RAID 0 (Intel® Z68 Serial ATA 6.0 Gb/s). RAID systemowy. Potrzebna mi duża wydajność przy strumieniu video HD.

Nie znam się zbytnio ale co za różnica Marvel®, czy Intel®? - przepustowość obu jest określona wyraźnie na poziomie 6.0 Gb/s...

 

 

 

@T_G dzięki za podpowiedź odnośnie tego urządzenia. Nadal zastanawia mnie czy nie da się tego "problemu" rozwiązać z tym co mam do dyspozycji bez wkładania dodatkowych funduszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się zastanawiam jaki był sens aby HDD dawać pod SATA III a nie II. Ja bym je przełożył pod SATA II (RAID się nie interesuję więc nie wiem czy się nic nie stanie ale nie powinno) a pod szary podłaczył SSD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to raczej niestety chyba nie da rady. Blokują mnie te dyski WD 2*1TB – RAID 0 (Intel® Z68 Serial ATA 6.0 Gb/s). RAID systemowy. Potrzebna mi duża wydajność przy strumieniu video HD.

Nie znam się zbytnio ale co za różnica Marvel®, czy Intel®? - przepustowość obu jest określona wyraźnie na poziomie 6.0 Gb/s...

 

 

 

@T_G dzięki za podpowiedź odnośnie tego urządzenia. Nadal zastanawia mnie czy nie da się tego "problemu" rozwiązać z tym co mam do dyspozycji bez wkładania dodatkowych funduszy.

 

 

No ale te na płycie to są softwareowe kontrolery to one nigdy nie uciągną tyle co podaje specyfikacja, zwłaszcza, że do video potrzebujesz idealnie ciągły transfer.

Nie wiem jak długie projekty robisz ale raid z dwóch hdd obecnie mija się z celem, ten Samsung na pełnych obrotach ma wiekszy transfer a o czasie dostępu nie ma co gadać, weź doraźny projekt czy projekty obrabiaj na Samsungu a tamte dyski zostaw na backup.

 

p.s. przełącz tego raida na inny kontroler i zobacz o ile się zmieniają jego parametry, transfery, czasy dostępu

 

napisz jaki używasz soft do video, co na nim robisz (uwzgledniajac kompresje i rodzaj projektów) i dokładnie ile masz dysków i jak w tym momencie skonfigurowane, to może da się cos poprzestawiać, żeby było lepiej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się zastanawiam jaki był sens aby HDD dawać pod SATA III a nie II. Ja bym je przełożył pod SATA II (RAID się nie interesuję więc nie wiem czy się nic nie stanie ale nie powinno) a pod szary podłączył SSD.

 

 

Tak jak napisałem. Komp tak skonfigurowany dostałem i dyski HDD (RAID 0) były podłączone pod SATA III. Mogę spróbować podpiąć je pod SATA II ale nie wiem czy się coś nie wysypie (RAID - Dane). Brak mi potrzebnej wiedzy w tym temacie. Dobrze by było podpiąć SSD Samsung'a wtedy do portu szarego Intela.

 

@T_G

 

Nie chciałbym zajechać dysku SSD w montażu HD. Rocznie przerabiam TB danych w HD. Montuje na EDIUS 7. Mam: dysk systemowy Samsung 256 GB, 2*1TB WD (RAID 0), WD 1 TB na dane i zewnętrzny dysk 3 TB WD (USB 3.0) – backup.

 

Pozostaje chyba tylko podpiąć HDD pod port niebieski Marvell'a a SSD pod niebieski Intel'a. Mam nadzieję, że dane na dyskach WD (RAID 0) zachowają się. Szkoda, że nie spróbowałem takiej konfiguracji przed postawieniem systemu – to, mniemam ma chyba znaczenie gdy Windows ustala sobie RAID z dysków przy instalacji.

 

Jeszcze jedna uwaga. Zauważyłem, że ten nowy dysk Samsung'a pracuje cały czas, tzn. cały czas intensywnie pracuje dioda od dysku na którym jest system.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ten dysk ma 10 lat gwarancji, jak chcesz go zajechać ? ja mam raida z czterech takich i z checia go zajezdzam w video :)

raid jest sprzętowo w biosie skonfigurowany ? bo teoretycznie nie powinno być klopotow a praktycznie to przezorny zawsze ubezpieczony, zrob kopie przed kombinacjami

 

jakby co to priv i możemy się zgadac przez telefon bo to dużo pisania ze wszystkimi możliwościami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RAID raczej nie jest skonfigurowany w BIOSIE, sprawdzałem (Ctrl+I, Ctrl+M)... nie ma żadnych nastaw. To Windows'owski RAID. Najlepsze wyjście to chyba zamienić miejscami WD i Samsunga na portach SATA III – niebieski (Windows), szary (RAID). Lub ten RAID z WD przełożyć na SATA II jak pisał 'mattpl'. Co sądzisz T_G? No i dziwi mnie ta ciągła praca tego dysku – dioda LED świeci jak szalona...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałem. Komp tak skonfigurowany dostałem i dyski HDD (RAID 0) były podłączone pod SATA III. Mogę spróbować podpiąć je pod SATA II ale nie wiem czy się coś nie wysypie (RAID - Dane). Brak mi potrzebnej wiedzy w tym temacie. Dobrze by było podpiąć SSD Samsung'a wtedy do portu szarego Intela.

 

@T_G

 

Nie chciałbym zajechać dysku SSD w montażu HD. Rocznie przerabiam TB danych w HD. Montuje na EDIUS 7. Mam: dysk systemowy Samsung 256 GB, 2*1TB WD (RAID 0), WD 1 TB na dane i zewnętrzny dysk 3 TB WD (USB 3.0) – backup.

 

Pozostaje chyba tylko podpiąć HDD pod port niebieski Marvell'a a SSD pod niebieski Intel'a. Mam nadzieję, że dane na dyskach WD (RAID 0) zachowają się. Szkoda, że nie spróbowałem takiej konfiguracji przed postawieniem systemu – to, mniemam ma chyba znaczenie gdy Windows ustala sobie RAID z dysków przy instalacji.

 

Jeszcze jedna uwaga. Zauważyłem, że ten nowy dysk Samsung'a pracuje cały czas, tzn. cały czas intensywnie pracuje dioda od dysku na którym jest system.

Raid przepnij na Sata II Intela a nie na to gówno Marvela. TO badziewie najlepiej wyłączyć w biosie bo pożytek z tego niewielki.

Poza tym na Sata II Intela dalej raid powinien działać jak dotychczas a na Marvelu się wysypie!

 

HDD nie osiągają połowy możliwości Sata II więc po co je podpinać pod Sata III?!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli jest zalozony z windowsa softwareowo to nie powinno się nic wysypać, co nie zmienia faktu ze przed proba , skopiowałbym wszystko na wszelki wypadek (to i księdzu wyrósł)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- Ok. Sprawdzam więc. Zajmie mi to chwilę bo karta graficzna mi zasłania sloty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzone. Przepiąłem systemowy dysk SSD Samsung'a pod kontroler Intela® Z68 Serial ATA 6.0 Gb/s gray, a dyski WD (RAID 0) pod Intela® Z68 Serial ATA 3.0 Gb/s blue. Wyniki Benchmark Results: Odczyt: 560, Zapis: 532. RAID 0 - zachowany. Sprawdzone klipy video w programie EDIUS i jest Ok! Jedynie Photoshop mi się wysypał...

 

Dziękuję wszystkim za pomoc: @mattpl , @T_G, @rafa.rafa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może swapy ma ustawione gdzies, gdzie mu nie pasuje, uruchom z defaultowymi ustawieniami i sprawdz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakby litery dysków były zmienione to mogłoby się coś sypnąć ale bez takich zmian powinno śmigać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...