Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

harom1

Wentylator na boku/spodzie obudowy - a nowe, półpasywne chłodzenie MSI GTX 960 TF V

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Jutro przekładam swojego PCta do Fractal ARC MIDI R2. Standardowo obudowa ma 3 wentylatory 140mm (przód+, tył-, góra-). Mój egzemplarz ma dodatkowy jeden wentylator. Z tego co czytałem, bardzo fajne efekty daje wentylator na boku+ lub na spodzie obudowy+. Pytanie jednak brzmi: Czy taki wentylator wwiewający powietrze od dołu do środka, bezpośrednio w stronę GPU nie zacznie kręcić wentylatorem, który jest wyłączony w idle przez MSI Twin Frozr V? (system półpasywnego chłodzenia, włącza się dopiero przy obciążeniu). Czy taki ciągły podmuch nie będzie powodował obracania się wentylatorów GPU?

 

To samo tyczy się tego na bocznej ścianie, również wwiewający do środka na GPU.

 

Czy po prostu sobie to darować i dodatkowy cooler zamontować na przód obudowy, tworząc 2xPrzód+, tył-, góra-?

 

Dodam, że karta jest chłodna. W ciasnym CM N400 mam 30-31C w idle a 63-65max w load (gry).

 

Wiem, że to temat rzeka, czytałem wiele konfiguracji, ale nikt chyba nie poruszył tematu tego półpasywnego chłodzenia, bo jeżeli to nie przeszkadza, to prawdopodobnie układ z wentylatorem na "podłodze" będzie najlepszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie dawaj z boku i z dołu lepiej dołòż na przòd i tak będzie najlepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisze Irek - daj dwa na front wdmuchujące powietrze, jeden na tył wyciągający i na spód wdmuchujący. Dodatkowo możesz wymontować jedną klatkę na HDD żeby usprawnić przepływ powietrza z przodu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Będę próbował wymontować obie klatki na dyski jeżeli to możliwe, twardziela dać na podłogę lub pod napęd, a SSD za MOBO. Druga propozycja z wwiewającym na dole - będzie lepiej niż wyciąg na górze (standardowo montowany?) Skoro nawiew na dole to i wyciąg na górze, żeby wzmocnić obieg. Pytanie czy takie 2 obiegi pion i poziom nie będą sobie przeszkadzać. Zwykle ludzie nie popierają takich rozwiązań, ale co ciekawe testy chłodzenia pokazują, że jednak lepiej im więcej wentylatorów.

 

Co do tematu - ktoś coś wie z tym chłodzeniem grafiki? Czy to może jej zaszkodzić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Będę próbował wymontować obie klatki na dyski jeżeli to możliwe, twardziela dać na podłogę lub pod napęd, a SSD za MOBO. Druga propozycja z wwiewającym na dole - będzie lepiej niż wyciąg na górze (standardowo montowany?) Skoro nawiew na dole to i wyciąg na górze, żeby wzmocnić obieg. Pytanie czy takie 2 obiegi pion i poziom nie będą sobie przeszkadzać. Zwykle ludzie nie popierają takich rozwiązań, ale co ciekawe testy chłodzenia pokazują, że jednak lepiej im więcej wentylatorów.

 

Co do tematu - ktoś coś wie z tym chłodzeniem grafiki? Czy to może jej zaszkodzić?

ciepłe powietrze unosi się ku górze, więc samo wyjdzie z budy...wentyle na górze tylko ten proces przyspieszają...im większy/szybszy obieg powietrza w budzie tym temp. bedą niższe na podzespołach...trzeba tylko pamiętać, żeby mieć mniej więcej tyle samo powietrza wtłaczanego, co wyciąganego...albo więcej wtłaczanego...jak zrobisz podciśnienie w budzie, to bedzie zasysać kurz wszystkimi szczelinami do środka ;)

 

ps. karcie nawiew od spodu na pewno nie zaszkodzi, a wręcz pomoże...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawiew od spodu daje ciekawe rezultaty w przypadku gorących i długich GPU - przykładowo, mój R9 290 zaliczył spadek temperatury o 4 stopnie po zamontowaniu w piwnicy wentylatora, który chodził sobie na 1000 RPM. W przypadku Twojej karty różnica będzie pewnie mniejsza, bo i GPU zimniejsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam 970 z pół-pasywem, w idlu po zainstalowaniu wentylatora w piwnicy dmuchającego na kartę temp spadła o ok.10 stopnii. Wentyle na karcię stoją.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie dawaj z boku i z dołu lepiej dołòż na przòd i tak będzie najlepiej.

Tak jak pisze Irek - daj dwa na front wdmuchujące powietrze, jeden na tył wyciągający i na spód wdmuchujący. Dodatkowo możesz wymontować jedną klatkę na HDD żeby usprawnić przepływ powietrza z przodu.

 

Czyli zgadzasz się z nim ale nie zgadzasz :E? Wentylator na spodzie daje naprawdę sporo, zamontowałbym go tam bez zawahania, no i też widzisz rezultaty ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie w R4 z 970 lepsiejsze efekty przyniosło zamontowanie wentylatora z boku. Wieje przy okazji na sekcję karty. Wentylator na dole też robil różnicę ale tempertury były troszku wyższe (jakby nie było wentyl dalej od karty) i o dziwo podnosila się temperatura płyty głównej o dziwo. Podejrzewam że ciepełko rzchodziło się na boki a na tej wysokości akurat radiator od chipsetu (gejming 5 od gigabajta). Przetestować najlepiej na swojej konfiguracji co i jak. Karcie na pewno nie zaszkodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem różnych konfiguracji, mam wrażenie, że temperatury są ciągle bez zmian... Może to przez te 30-kilku stopniowe upały i cokolwiek nie zrobię to jest w środku cieplej. Temperatura w pokoju spadnie to wrócę do testów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

UP

 

Super artykuł, jeszcze lepszy niż ten z overclock z Define R4, bo zawiera też podłogowy wentyl. Czyli boczny daje najlepsze efekty z tego co widzę, mam niestety 4, trzeba dokupić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

UP

 

Tak, znam ten efekt, zniwelowałem go poprzez zrobienie filtra przeciwkurzowego (samoróbka z moskitiery+magnesów póki co hehe - ważne że jest cicho). Poprawną wentylację znam, ciekaw byłem wpływu na to chłodzenie MSI i efektów podłogowego wentyla.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...