Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

bAterion

Dziwne zachowanie kompa

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, kompa jak w podpisie, ogólnie sprawuje się ok, ale czasem mnie czymś zadziwi.

 

Na samym początku zdarzyło mu sie zrestartować podczas grania pod niektórymi tytułami a w dzienniku zdarzeń krytycznych Kernel-Power 41(63). Dziś już nie występuje. Myślałę że to może zasilacz, który jest w nim już od 2008 roku i już nie ma swojej sprawności, ale to w końcu Fortron 700W.

 

Ostatnio walnął BSOD na win7 podczas grania w GTA, restart i laduje mi sie win10 (insider preview), który mam zainstalowany na innym dysku. Okazało się że po prostu pozmieniał mi ustawienia w biosie boot managera -jak to możliwe? Oba dyski SSD, aprawne i bez bad sectorów itp. Po tym tez byl K-P 41(63)

 

Ale to co mnie drażni to fakt, że po restarcie i próbie wybrania ręcznie z którego dysku jaki system ma sie uruchamiać, to nie mam takiej możliwości, bo system automatycznie startuje sam i moje naciskanie <F12> bądź <DEL> nic nie daje. Muszę wyłączyć system i odłączyć kompa całkowicie od zasilania. Wtedy dopiero mam szanse dostać się do biosu bądź sekwencji boot urządzeń. Trochę to drażniące jest.

 

Często też po używaniu win10, gdy chcę uruchomić win7, włączało mi się sprawdzanie spójności danych i skanowanie wszystkich partycji na obydwu dyskach i naprawa/przenoszenie jakiś sektorów... czy jakoś tak tam, już nie pamiętam dokładnie komunikatu (trwało to zwykle kilka minut i w końcu system startował). O dziwo od odtstniej wersji win10_10240 komp uruchomił się bez problemu zarówno z jednego dysku jak i drugiego naprzemiennie i bez skanowań.

 

Albo udało mu się np na hard reset nie zareagować wcale (!!).

Tyle grzechów:) Winić mobo? Co jest grane, może ktoś bardziej w temacie ode mnie. Dzięki z góry za ew. podpowiedzi.

 

Sprawca zadymy to: Gigabyte GA-Z97X-Gaming 5, i7_4790K, msiGTX-970, Crucial CT512MX100/Samsung 830

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To możewskazywać na problem z pamięciami. Puść memtest.

bios do płyty najnowszy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bios najnowszy, samo się wie. Na pamięci też patrzyłem podejrzliwie na samym początku i chyba je czymś sprawdzałem, ale zaraz zapodam memtest również.

 

Edit.

Test zakonczył się pomyślnie, żadnych błędów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź w dzienniku co spowodowało BSOD.

Próbowałeś bios beta 7a?

Rozumiem, że komp nie podkręcony i reset biosu robiłeś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem wyżej, Kernel-Power 41(63), za każdym razem jak pamiętam, co mogło by wskazywać na zasilacz.

Bety nie próbowałem, a proc idzie na razie w default'cie.

Poza tym win aktualny i wszelkie stery itd. Resetu nie robiłem, płyta nie ma cmos - powinienem wyjąć baterię?

 

Edit.

Memtest jednak coś tam jeszcze robił, ale jedzie już 1h45min i nie daje znaków o błędach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta ma clear coms. W prawym dolnym rogu jest zworka.

Jak masz dual bios to przy płytach GB najlepiej mieć obydwa biosy identyczne.

Różne biosy mogą powodować problemy. Sam tego doświadczyłem.

 

EDIT:

Zasilacz również może być winny. Wskazane sprawdzenie na innym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie jest cmos, trzeba tylko zajrzeć do środka:) Zaraz zrobię reset.

Zasiłki niestety nie mam jak sprawdzić innej w tej chwili. Wydaje mi się jednak, że to nie ona, bo problem występowałby chyba znacznie częściej.

 

Bios okazało się, że mam poprzedni i dziś zrobiłem update do F6. Nie miałem wcześniej dual biosu, jak sprawdzić czy jest jednakowy?

 

Edit.

 

Hmm, widzę dwa piny poniżej napisu clr_cmos, czy to o nie chodzi, mam je zewrzeć zworką razem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz to opisane w instrukcji do płyty.

Wyłączasz i zwierasz na chwilę.

Restart i load defaults.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok chciałem się upewnić, a co z tym jednolitym biosem w dualu, pytam bo pierwsze słyszę a nie znajduje nigdzie info?

 

Teraz sobie przypomniałem, że na samoczynne restarty pomogło wyłączenie stanów c6/c7.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przełącznika biosu chyba nie ma. Możesz jedynie aktualizować backup bios.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi. Ostatnio sprzęt złagodniał, zrobiłem też update win7 do 10, zobaczymy jak to będzie chodziło.

 

Zastanawia mnie tylko, jak to możliwe, żeby jakiś błąd spowodował mi reset ustawień w biosie, to o czym już wspominałem - boot manager urządzeń został wywrócony do góry nogami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rest biosu czasami się zdarza i trudno znaleźć przyczynę. Najlepiej zapisać sobie ustawienia w postaci profilu i w razie czego wczytać.

Czasami może to być z powodu niedoróbek w biosie ale jakiegoś podzespołu czy też OC.

Jeżeli problem jest grubszy to na pewno to naprawią wraz z kolejnymi biosami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...