Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Ulvar

Modyfikacja Laptopa - Nowy wiatrak + wymiana stockowego

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

W związku z wymianą płyty głównej w moim laptopie (stara spalona)(leci z aliexpress właśnie do mnie)

Zamierzam też wymienić wiatrak stockowy jaki tam był oraz w miejsce DVD dodać kolejny.

A teraz zaczyna się mój problem

 

Wiatrak laptopa jest zasilany malutkim gniazdem 3pin.

Czy gniazda 3pin w laptopach mają ograniczoną moc wyjściową dokładnie taką jak wentylatory z nimi sprzedawane? Ile mA bądź A oferuje to złącze?

Chodzi mi czy układ zasilania nie spali się/przegrzeje po podłączeniu innego wentylatora. np http://aab.com.pl/pl/p/AAB-Cooling-SLIM-Silent-Fan-8/1644 (ten mi pasuje bo jako prawie jedyny ma ~1,5cm grubości a nie 2,5)

I czy szeregowe podłączenie 2 wentylatorów do 1dnego wejścia 3pin w laptopie czymś grozi?? (stockowy miał by podłączone wszystko a dodatkowy tylko 2 kable bez żółtego - czujnika obrotów)

 

I pytanie numer 2.

Jeśli czymś grozi to pierwsze to czy:

Wlutowanie na stałe z tyłu jednego gniazda usb wentylatora do masy i 5v załatwi sprawę? (robota ma być "czysta", żadnych wtyczek z zewnątrz)

Czy usb ma bez przerwy w sobie napięcie czy tylko gdy jest używane(podłączenie 4 "kabli" nie tylko zasilających)? W przypadku podłaczenia do niego masy i + będzie stałe napięcie 5v na nim?

 

i tu dodatkowe pytanie - czy takie "użyte już przez wentylator" USB, będzie dało radę np działać dalej jako USB dla mało wymagających urządzeń typu pendrive czy myszka bezprzewodowa?

 

PS. LAptop to Sony Vaio FW51 - ten z podpisu mojego.

wymiana mobo wiąże się też z "upgrade" GPU na hd4650 (płyta gw. z modelu FW51ZF)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

USB ma cztery piny, dane + - i prąd - +

Jak podłączysz na stałe to stale wiatrak będzie się kręcić. Pierwotnym steruje oczywiście płyta.

Dodatkowo jest funkcja PowerShare czyli ładowanie z USB przy wyłączonym komputerze pod zasilaczem lub z naładowaną baterią.

Do ładowania telefonów, mp3, to raczej taki smaczek..

 

Najlepiej podpiąć się pod oryginalny wiatrak, jeśli trzeba to dać rezystor. Wtedy będą pracować w dualu, najlepsza opcja.

Albo na stałe pod USB + przełącznik z boku obudowy. Wtedy masz niezależny, drugi wiatrak.

 

Dodatkowo, co ten kolejny wiatrak ma chłodzić ? całą płytę ? kartę sieciową ?

 

Jeśli USB na stałe to najlepiej sterownie PWM przyjacielu. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej, dzięki za odpowiedź.

2gi wiatrak ma chodzić stale na 5v lub być równolegle podłączonym do stockowego z laptopa.

Stockowy wiatrak laptopa jest z lewej górnej strony komputera i wyciąga powietrze.

Dodatkowy będzie tam gdzie DVD (prawa strona, bliżej środka) i będzie wpychał zimne powietrze do obudowy laptopa.

Dzięki temu zimne powietrze powinno lecieć wzdłuż całej płyty głównej + cpu/gpu/chipset i być wyciągane przez stockowy wentylator.

 

Dodatkowy wentyl na 5V jest bardzo cichy więc mi by nie przeszkadzał jego brak regujacji obrotów.

 

Dlatego jeśli mógłbyś mi sprecyzować.

Czy dodatkowy wentylator podłaczony do stockowego (tylko 2 kable + i masa - żółty nie bo kontroler obrotów mobo zeświruje chyba)

Bardzo zwiększy obciążenie 3pin? Chodzi mi głównie, że to nie jest PC, i nie wiem ile zapasu mocy ma ta wtyczka.

Dodatkowy wiatrak pobiera 0,13A na 12V. Na 5v pewnie mniej.

 

Dodam że byłą by to opcja najwygodniejsza i najprostsza. Przetopił bym osłonę 2 kabli na stockowym wentylatorze i podłączył kable dodatkowego.

 

Myślę też nad podłączeniem go na stałe do SlimSata (tam gdzie DVD) na 5V.

Czy gdy do złącza slimsata podłącze tylko 5V + masę to wiatrak będzie się kręcił? Czy tam jest napięcie jeśli system nie wykrywa żadnego podłączonego urządzenia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...