Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

McAnimus

Skąd czerpać obiektywną wiedzę o wydajności podzespołów komputerowych.

Rekomendowane odpowiedzi

Słowem wstępu.

Doszedłem ostatnio do wniosku, że czas zmienić kartę graficzną czyli GTS250 na (prawdopodobnie) GTX750 (wersja bez Ti). Czekalem na GTX950 ale jego cena jest dla mnie nie akceptowalna. Wymieniam głownie dlatego, że mam już na liście kilka gier w które bym chętnie zagrał i programy, które wymagają sprzęowego wspomagania DX11.

W skutek tego, że lat na karku mi przybywa, mam coraz mniej czasu na zgłębianie tematyki związanej z testami. Od razu napisze, że nie potrzebuje pomocy przy wyborze żadnego podzespołu itp. itd. Do odpowiedniego dobrania podzespołów nie potrzeba żadnej wiedzy specjalistycznej tylko umiejętności czytania ze zrozumieniem i małej praktyki przy składaniu sprzętów.

 

Zalążek problemu.

Moja wiedza na temat wydajności podzespołów PC (resztę rzeczy na pclab pomijam) jest oparta obecnie na testach z pclaba. Kiedyś przeglądałem więcej stron czy gazet np. komputer świat, benchamark.pl, purepc.pl i jakieś zagraniczne strony. Poziom koputerświata zaczął drastycznie spadać z 10 lat temu i od tamtej pory nie zaglądałem do nich. Co do benchmarka to stwierdziłem w którymś momencie, że to po prostu zwykła strona reklamująca dosłownie wszystko. Purepc przestałem oglądać już dawno temu ale nie wiem dlaczego... chyba testy zaczeły mi sie tam w którymś momencie nie podobać.

 

Sedno problemu.

Wiem już i tak co kupię jednak mimo wszytko 'gdzieś' spytałem czy GTX750 będzie dobrym wyborem. Oczywiście wspomniałem, że wybór opierałem na podstawie wiedzy z pclaba. Pomijając wpisy typu kup GTX960 (kupiłbym gdyby polecający dołożyłby mi trochę pieniędzy na ten zakup), jedna odpowiedź była taka:

PcLab znany jest z faworyzowania zielonych, nie maja tez tak szczegółowo opisanych miejsc testowych jak pure.pc (ktorych testy częściej pokrywają się z serwisami zagranicznymi, karty zielonych nie odstają tak od czerwonych jak na pclab). Ale masz prawo miec swoje zdanie w tym temacie. No i w komentarzach pod newsami na pclab jest jedna wielka papka ideologiczna łącznie z wojną pis-po.

 

Rozwiązanie?

Nie wiem czy przez czytanie tylko pclaba sam nie ulegełem jakiejś 'indoktrynacji' i nie stałem się przypadkiem fanem 'zielonych'? :).

Mam procesor AMD więc wg pclab Radeon to będzie nie najlepszy wybór.

 

Dodatkowe informacje i ciekawostki

Czasami mój GTS250 ma tak, że sterowniki się raz na jakiś czas wysypują, pomaga tylko restart (nawiasem mówiąc zdarza się to powtarzalnie tylko przy Mafia II i TF2, niezależnie od wersji Windowsa, od czasów 'nowości').

Drugą ciekawostką jest to, że wgrywając sterowniki nowsze niż 337.88 moja karta dostaje 'czkawki' czyli garając w cokolwiek lub oglądając filmy w przeglądarce, zużycie GPU z nieznanych mi powodów spada sobie powtarzalnie co kilka sekund do ~1% (wg MSI Afterburner) co objawia się nagłymi drastycznymi spadkami fps. Chłodzenie jest dobre bo normalnie temp. nieprzekracza ~60C pod obciązeniem. Dlatego siedzę ciągle na 337.88. Znalazłem w internecie podobne przypadki ale nikt nie pomaga ludziom ze starszymi kartami tylko od razu lecą teksty typu kup nowszą albo, że karta jest zepsuta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym opierał się na PCLABIE, kupił kartę i zapomniał. Zawsze ktoś powie że portal jest nieobiektywny. Szkoda marnować czas na rozmyślania co kupić, czy mogłem kupić lepiej itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co ci tam bruździ, nowsze sterowniki to nie jest dobry pomysł na stare gpu, AMD jeszcze ma gorzej, bo opiekuje się tylko gcn.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz mało czasu na wnikanie w sprzętowe niuanse, to po prostu kup tę kartę grafiki i się ciesz nowymi możliwościami. Jak zaczniesz wnikać, to się okaże że nic nie kupisz, bo zarówno nV jak i AMD mają swoje problemy, swoich fanbojów, swoje wątki z opisami tragedii życiowych użytkowników...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę przykre, że Nvidia w taki sposób kończy wsparcie dla swoich starych kart. No cóż...

W każdym razie myśle @Kaktuch, że masz racje, szkoda tracić czas na rozprawkę.

Kupić i zapomnieć.

Na moje oko lepszych testów niż pclab na polskim internecie nie ma.

Pewnie po prostu trafiłem na jekiegoś fana purepc.

 

EDIT:

Myślę, że większość z was nic lepszego niż GTX750, do Phenoma II 955, by nie brała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

EDIT:

Myślę, że większość z was nic lepszego niż GTX750, do Phenoma II 955, by nie brała.

Odkąd GTX750Ti można kupić poniżej 500zł zwykły GTX750 przestał być opłacalny.

Bierz GTX750Ti jak już.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obiektywna wiedza to przeglądanie kilku portali i for. Polecam dwa polskie i ze dwa-trzy zagraniczne. Jakie? Nie będę reklamował, ale każdy wie jakie w szczególności jeśli chodzi o polskie. Pclab jest w czołówce polskich testów, ale też jest najbardziej komercyjnym polskim portalem o tematyce PC i nie jest tak, że nie można mieć zastrzeżeń do ich testów, sposobu doboru miejsc testowych etc. Nie ma idealnego portalu więc warto czytać kilka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...