Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

marcin0218

Partycja recovery

Rekomendowane odpowiedzi

Jeżeli temat w niewłaściwym miejscu to z góry przepraszam.

 

Mam nowego laptopa z dyskiem ssd 250 gb. Z czego ponad 20GB to partycja recovery. Nie ukryta. Normalnie widzę ją jako dysk D. Mam pytanie teraz.

 

1: Czy mogę ją usunąć by dysk zwiększył swoją pojemność czyli dołączyć ja do dysku jeżeli nei z poziomu Windowsa to np programem gparted?

 

2: Gdy teraz mam czysty system ze sterownikami to jakim programem moge to zgrć na płyty jako recovery ub cos w tym stylu? Moja żona ma Toshibę z 2009 roku i na 2 płytach ma jakoś nagrany obraz sytemu ktory zgrał zaraz po zakupie jej brat. ALe nie pamieta czym. Czyli jak wysiadł jej windows lub chciała go na nowo instalować to wchodziła do biosu ustawiała rozruch z CD wsadzała płytę nr 1 dokonywałą rozruchu z płyty i z tych płyt nagrywał się lub rozpakowywał Windows. TO chyba tak zwany zestaw płyt odzyskiwania. Jeżeli coś niejasno wytłumaczyłem to postaram się lepiej to opisać :)

 

NP jak kiedyś zmienię dysk to bym chcial je uzyc by wlasnie w taki sposb wgrac ssytem. Na laptopie nie mam nawet naklejki z kluczem WIndowsa :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W celu wykonania płyt z obrazem systemu (tym który teraz masz na partycji recovery) musisz poszukać odpowiedniej opcji w oprogramowaniu dostarczanym przez producenta - zwykle w menu start czy podobnym miejscu w katalogu z nazwą producenta sprzętu masz jakieś centrum zarządzania w którym należy poszukać takiej opcji. Może Ci to pozwolić wykonać kopie na płytach czy pendrajwie.

 

Partycję recovery możesz usunąć choćby i z poziomu windowsa jeśli jest ona nieużywana (start>uruchom>diskmgmt.msc) albo programem typu easeus czy minitool partition wizard. Obraz działającego systemu we własnym zakresie wykonasz za pomocą np. acronis true image.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok. Ale jak obecnego Win 8.1 zaktualizuję do W10 to jest jakas mozliwosc by utowrzyc płyty odzyskiwania juz tej dziesiątki właśnie Acronisem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, acronisem możesz sobie zrobić kopię aktualnej partycji systemowej, jeśli będzie tam win 10 to będziesz miał kopię dziesiątki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko Acronis jest płatny i sporo kosztuje.

Na razie zastanów się mocno nad migracją do Windows 10, win 8.1 jest już dopracowany a 10 to dalej beta system

w dodatku szpiegowski jak żaden dotychczas.

Podaj model laptopa, skoro był fabryczny Windows musi być i program do zrobienia obrazu tego Windowsa na DVD lub pendriva.

Sam to bym zainstalował czysty Win8.1 pobrany z linka od MS potem tylko niezbędne sterowniki i programy narzędziowe

bez masy crapware który instalują producenci a Toshiba to już ma tego multum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli na laptopie można legalnie zainstalować z tego obrazu od microsoftu windowsa 8.1?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli na laptopie można legalnie zainstalować z tego obrazu od microsoftu windowsa 8.1?

Jeśli jest licencja na Windows 8 czy 8.1 to tak.

Nawet nie trzeba wpisywać klucza podczas instalacji a po podpięciu pod internet od razu się aktywuje.

Taka instalacja ma wiele plusów w stosunku do fabrycznego recovery;

1.zajmuje mniej miejsca bo nie ma recovery a na SSD to zawsze brak GB.

2.partycje ustawiasz po swojemu

3.nie masz zbędnych "ulepszaczy" od producenta laptopa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko Acronis jest płatny i sporo kosztuje.

Na razie zastanów się mocno nad migracją do Windows 10, win 8.1 jest już dopracowany a 10 to dalej beta system

w dodatku szpiegowski jak żaden dotychczas.

Podaj model laptopa, skoro był fabryczny Windows musi być i program do zrobienia obrazu tego Windowsa na DVD lub pendriva.

Sam to bym zainstalował czysty Win8.1 pobrany z linka od MS potem tylko niezbędne sterowniki i programy narzędziowe

bez masy crapware który instalują producenci a Toshiba to już ma tego multum.

 

Ja mam Hp ENvy 15 k201nw - na stronie producenta znalazłem coś takiego ale do zrobienia na USB. Toshiba to przyklad z jakim miałem do czynieneia, stary lapek z 2009 roku gdzie włąsnie brat żony nagrał jej na 2 płyty DvD z obrazem.

 

Mamnadzieje że mnie rozumiecie? :) W tej starej toshibie zostł ot ozrobione tak że np kupilbym nowy dysk pusty zamontował wsadził CD nr 1 dokonał rozruchu z płyty i pliki się ropzkaowywały potem z drugiej płyty bo tyle to zajęło.

 

A tutaj ta recovery mi zajmuje nie potrzebnie miejsce :)

 

Mogę w sumie zostać na 8.1. Dziesiątke mam na stacjonarce i innym lapku starym i nie narzekam w sumie.

 

A jak pobiore ze strony MS to skąd mam klucz wziąść? BO o dziwo pod lapkie mnie mam naklejki z kluczem :/

 

Ok pobrałm program WIndows product Key który wyświetli mi klucz. Mogę prosić o podanie linka z ktorego mogę pobrać WIndowsa 8.1 nagrac na płyte i zainstalwoać z podaniem mojego klucza?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś wykazać odrobinę ambicji i własnej inicjatywy a nie czekasz tylko na gotowe.

Windows 8.1 prosto od Billa

Klucz nie jest potrzebny, mogą być problemy jeśli laptop kupiony za granicą z inna wersją językową.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pomoc i przepraszam za brak własnej inicjatywy. LAptop kupiony w Polsce wczorj, więc mam nadzieje, że problemów nie będzie.

 

Utworzę nośnik, zrobię jedna partycję i zainstaluję system.

 

Dziękuję i pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...