Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

mareko

czy admin widzi moje maile ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

 

 

Mam jedno pytanie. W pracy ze swojego stanowiska loguje sie na serwer firmowy, który stoi piętro wyżej.

 

Będąc zalogowanym do serwera odpalam sobie przeglądarke i sprawdzam/wysylam poczte email z WP lub ONET, korzystajac ze strony www. Nie odpalam żadnego klienta poczty.

 

 

 

Pytanie: czy admin firmowego serwera może czytać moje maile albo ma informacje o tym jakie i kiedy maile wysyłam/otrzymuje ?

 

 

 

Z góry dziekuje za rzeczowe odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie to na każdym stanowisku można zainstalować/uruchomić oprogramowanie/usługę do dostępu zdalnego, które umożliwia chociażby obserwowanie tego co się dzieje na pulpicie.

Więc teoretycznie jest to jak najbardziej możliwe. Pytanie czy komuś by się chciało to robić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Połączenia (kto na jakie strony wchodzi):

Teoria: Tak, admin widzi i wie wszystko.

Praktyka: Nawet, jeżeli są gdzieś jakieś logi kto co z kim i gdzie, to na bieżąco nikt tego nie sprawdza.

 

Maile:

Teoria: Firma nie ma prawa monitorować co w danej chwili robi pracownik (na jakie strony wchodzi, jakie programy ma odpalone), jeżeli ten nie podpisał stosownego papierka.

Praktyka: Istnieje możliwość sprawdzenia w każdej chwili, co robisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale czy admin może odczytać treść maila wysłanego z innego serwera (ONET) ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale czy admin może odczytać treść maila wysłanego z innego serwera (ONET) ?

admin może wiedzieć jakie litery stukujesz na klawiaturze, albo może widzieć wszystko co wyświetla się na Twoim ekranie. ale nie, byle firmowy admin nie ma wglądu w Twoje konto na onecie czy wp. nawet admini w wp i onecie nie mają ot tak wglądu w konta użytkowników.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chodzi mi o to czy admin moze w jakis sposób odszukać w logach treść mojego maila wysłanego z ONETU. wyslalem pewien ciąg znaków i ciekawi mnie czy admin wiedząc jaki to ciąg znaków może sie dowiedzieć który z jego użytkowników to wysłał mimo, że wysyłka byla z maila na ONECIE ? ale ja caly czas bylem zalogowany na serwerze firmowym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile razy można Ci to tłumaczyć - w logach nie zobaczy treści Twego maila z onetu, ale może mieć na to inne sposoby. Więc nie wysyłaj swoich nagich fotek, z miejsca pracy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja wiem ze moze mi cos wgrac na kompa jakies programy szpiegowskie ale to nie tego typu gosc, nie chodzi mi o zadne nagie fotki tylko zwykly tekst maila, czy to sie da po fakcie jakos odszukac ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy od tego, jak szyfrowana jest strona z pocztą (swojego czasu w wielu serwisach tylko proces logowania był szyfrowany), oraz w jakim stopniu monitorowane jest łącze (na przykład czy przechwytywane są pakiety http). Ale jest prostszy sposób na wskazanie osoby, która mogła coś wysłać z sieci firmowej. Zazwyczaj w logach firewalla jest zapisywana informacja, kto z jakim serwerem się łączył. Po sprawdzeniu nagłówka maila pozwoliłoby to na wskazanie osób w twojej firmie, które w danym czasie łączyły się z serwerami poczty WP czy Onetu. Więc o ile treści maila raczej nie odzyskają, to są w stanie wydedukować, kto w danej chwili mógł to zrobić. Wszystko zależy od tego, czy komuś będzie się chciało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba by logować cały ruch sieciowy, nikt normalny tego nie robi jak nie musi. Są łatwiejsze sposoby na ochronę danych w firmie, chociażby blokuje się dostęp do stron, czy nawet całej zewnętrznej sieci.

W logach najczęściej są właśnie tylko połączenia, skąd dokąd i kiedy. Czyli można sprawdzić kto na jaką stronę wchodził ale na 99% nie co tam pisał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Połączenia (kto na jakie strony wchodzi):

Teoria: Tak, admin widzi i wie wszystko.

Praktyka: Nawet, jeżeli są gdzieś jakieś logi kto co z kim i gdzie, to na bieżąco nikt tego nie sprawdza.

 

Maile:

Teoria: Firma nie ma prawa monitorować co w danej chwili robi pracownik (na jakie strony wchodzi, jakie programy ma odpalone), jeżeli ten nie podpisał stosownego papierka.

Praktyka: Istnieje możliwość sprawdzenia w każdej chwili, co robisz.

Firma ma prawo sprawdzać co pracownik robi w godzinach pracy na służbowym sprzęcie. Nie wiem czy to wynika bezpośrednio z ustawy czy ustawa na takie coś zezwala.

Dlaczego nie miałaby mieć prawa? Tj ma uwierzyć na słowo, że pracuje a nie siedzi cały dzień na fb lub np kurniku.

Z logów nie można odczytać innej treści jak temat wiadomości, ale można bez problemu sprawdzić co kto wysyłał. Więc jeżeli np - naubliżałeś komuś za pomocą maila to max 2 dni i będą mieć dowody, że wysłano go z twojego komputera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Firma ma prawo sprawdzać co pracownik robi w godzinach pracy na służbowym sprzęcie.

Owszem, ma prawo. Ale musi o tym poinformować pracownika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Owszem, ma prawo. Ale musi o tym poinformować pracownika.

poinformowany pracownik może nie wiedzieć, że został poinformowany :) ale przeważnie sam sobie winien, że nie czyta obowiązujących w swoim miejscu pracy procedur etc :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli firma ma zaimplementowane rozwiązanie DLP jak najbardziej dane, które wysłałeś mogły zostać zapisane w logach, bądź jeżeli były to dane wrażliwe dla firmy, to już wiedzą, że je wysłałeś.

Każdy pracownik musi zapoznać się z polityką ochrony informacji etc. Skoro pracuje w firmie, a firma ma takową politykę, to komputer może zawierać dowolne oprogramowanie do utrzymania bezpieczeństwa informacji, bez informowania pracownika co to za oprogramowanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...