Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Firekage

[ROZWIĄZANE]Sterownik dla Atheros Killer E2400 na linuxa

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, mam problem - na linuxie nie mam dostępu do internetu przy karcie Atheros'a, to jest Killer E2400. Próbowałem zrobić to:

 

http://askubuntu.com/questions/670347/is-there-any-way-to-install-atheros-e2400-drivers

 

czyli wykorzystać poradnik z Ubuntu dla Archa i generalnie przeszedłem wszystkie wspomniane kroki...ale nie mam wciąż internetu. Może znajdzie się osoba, która poświęciłaby chwilę i ewentualnie podpowiedziała co zrobić, aby udało się zbudować paczkę/sterownik dla tej sieciówki i to po kompilowaniu działało? System widzi kartę sieciową poprawnie, bo jest wykrywana przez lspci. Zmieniłem odpowiednie wpisy w main.c oraz reg.h, następnie zabrałem się za budowę paczki i nic. Jestem w punkcie wyjścia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

calosc poradnika z forum ubuntowego po przeczytaniu ma sens i teoretycznie powinno dzialac. szczegolnie kilka osob potwierdzilo ze dziala.

a ten 'nowy' modul masz zaladowany poprawnie?

lsmod

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam i jest załadowany, ale system nie łączy się z netem. Dziwne jest też to, że po reboocie alx'a nie ma i muszę go ręcznie z modprobe włączyć, ale nawet po włączeniu, neta nie ma.

 

[firekage@Arch_BX_100 ~]$ lsmod | grep alx
alx                    36864  0
mdio                   16384  1 alx
[firekage@Arch_BX_100 ~]$ 

Siedzę na karcie z Realtekiem 8167 na PCIEx1. Zrobiłem reboota, po reboocie znowu lsmod nie pokazuje alx.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś jest na rzeczy

0b:00.0 Ethernet controller: Qualcomm Atheros Device e0a1 (rev 10)
       Subsystem: Micro-Star International Co., Ltd. [MSI] Device 7978
       Flags: bus master, fast devsel, latency 0, IRQ 11
       Memory at df300000 (64-bit, non-prefetchable) [size=256K]
       I/O ports at a000 [size=128]
       Capabilities: <access denied>

 

Kartę widzi, ale żaden sterownik nie jest używany, a przecież załadowałem ALX'a poprawnie i jest właczany po reboocie.

 

 

Kernel wymaga kompilacji pod to? Zrobiłem jedynie sam moduł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moze byc ze automatycznie laduje domyslny sterownik z kernela archa (alx.ko).

sprawdz date modyfikacji/utworzenia pliku w (o ile dobrze pamietam) /lib/modules/<wersja kernela>/net

 

nie wiem co tam juz pozmieniales. moze sproboj skompilowac ten modul jeszcze raz recznie, ale tym razem nazwij go inaczej np. alx_test.ko.

i laduj recznie wlasnie ten alx_test.ko przez modprobe. wtedy masz pewnosc ze ladujesz swoj zmodyfikowany sterownik a nie oryginalny a kernela. moge sie mylic, ale tak mi sie wydaje na szybko. po zaladowaniu moze sproboj skanowac dostepne sieci uzywajac np iwlist. jak sieciowka zacznie sanowac tzn ze urzadzenie dziala, kwestia tylko skonfigurowac polacznie sieciowe. moze nawet i tearz ci juz dziala. sproboj recznie polaczyc sie z terminala i czy wogole jakis adres IP dostaniesz przypisany itp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moze byc ze automatycznie laduje domyslny sterownik z kernela archa (alx.ko).

sprawdz date modyfikacji/utworzenia pliku w (o ile dobrze pamietam) /lib/modules/<wersja kernela>/net

Tutaj nie mam pliku alx.ko.

 

W

/lib/modules/wersa_kernela/net/ethernet/atheros 

 

również nie ma alx.ko. Tutaj jest tylko Kconfig.

 

nie wiem co tam juz pozmieniales. moze sproboj skompilowac ten modul jeszcze raz recznie, ale tym razem nazwij go inaczej np. alx_test.ko.

 

W poradniku dla Ubuntu jest to:

make -C /lib/modules/$(uname -r)/build M=$(pwd) modules
sudo make -C /lib/modules/$(uname -r)/build M=$(pwd) modules_install
sudo modprobe -r alx
sudo depmod
sudo modprobe -v alx

 

Może zamiast make -C /lib/modules/<xxx> .... <xxxx> modules dać wpierw ścieżkę do miejsca, w którym znajduje się ściągnięty kenrel z atherosem?

 

Czyli

 

make -C /build/linux-4.2.3/drivers/net/ethernet/atheros/alx/build M=$(pwd) modules

 

??

i laduj recznie wlasnie ten alx_test.ko przez modprobe. wtedy masz pewnosc ze ladujesz swoj zmodyfikowany sterownik a nie oryginalny a kernela. moge sie mylic, ale tak mi sie wydaje na szybko. po zaladowaniu moze sproboj skanowac dostepne sieci uzywajac np iwlist. jak sieciowka zacznie sanowac tzn ze urzadzenie dziala, kwestia tylko skonfigurowac polacznie sieciowe. moze nawet i tearz ci juz dziala. sproboj recznie polaczyc sie z terminala i czy wogole jakis adres IP dostaniesz przypisany itp

U mnie skanowanie nic nie da skoro lspci wskazuje, że Atheros nie używa sterownika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no piszesz, że nawet kernel z oficjalnego źródła nie działa pod archem ;)

Nie, to nie tak. Przecież ten moduł dla siebie mam skompilowany na oficjalnym kernelu. Zastanawiam się czy dostępna paczka na stronie archa nie jest już czymś co wystarczy zainstalować bo jest prekompilowana - to na pewno nie są paczki źródłowe, stąd w nich są już tylko pliki .ko, a nie configi. Niestety, w tej pacze mój E2400 nie chodzi, stąd kompilacja modułu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...