Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Gość Dthlfwp

Glosnosc dyskow twardych i dobór cichego 1TB

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Dthlfwp

Witam,

obecnie mam Samsung F1 albo F2 500GB 7200 rpm. Jest glosny, nie dosc że jego normalna praca już jest wyraxnie slyszalna, to pod obciazeniem to juz szczegolnie. Do tego ostatnio co chwilę slychać z niego dzwięk jakby "przełączania" czy "rozladowania się kondesnatora" ("pstryk"), taki sam odgłos jak przy włączaniu starych wzmacniaczy audio - zgaduję że po takim opisie nie wiadomo czemu się pojawił i czy może on coś zwiastować (padniecie dysku?)?

Chcialbym kupić nowy dysk, chyba najkorzystaniejsze są teraz 1Tb i tyle mi wystarczy. Jednak zalezy mi by byl znacznie cichszy od obecnego, wydjanosc nie ma znaczenia, bo to tylko magazyn. Czy jeśli kupię jakis lepszy dysk 5400 rpm, to powinien byc znacznie cichszy od obecnego (tak zebym mogl spac 4 m obok przy wlacoznym dysku. Reszta komputera mozna powiedziec ze pasywna). Czy ejdyne rozwiazanie to kupic ssd (obecnie mam SSD 250GB na system starego Kingstona VS200). Jakiś polecicie w takim przypadku o pojemnosci okolo 400-500 GB w miare niskiej cenie, wydajnosc przecietna- wystarczy?

Pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Seagate ST1000DX001 i mój egzemplarz w praktyce jest bezgłośny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Crucial BX100, MX100, MX200, M550

ADATA SP920

Plextor M6S

Samsung 850 Evo

 

HDD możesz też kupić w formacie 2.5", jeśli priorytetem nie jest szybkość. W celu wyeliminowania wibracji można go powiesić w większej zatoce przy użyciu gumki do majtek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Dthlfwp

A z tym dźwiękiem nie wiadomo? Znalazłem Click of Death, ale te dźwiek jest inny, do tego u mnie czasem jest tego po rząd kilka razy w minucie, a czasem przerwa na np. pół godizny, a jak by to było to, to chyba częściej?

A dysk to konkretnie HD502HJ.

Dysk pracował do teraz (wg SMART) 11 130 godzin - czy to dużo? Start/ stop count = 4 533. Tutaj cały raport SMART -> Mój link

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

St1000dm003 powinien byc cichy. Ja mam wersje 3TB i jest w miare cicha. Przyjrzyj sie rowniez WD red powinien byc jeszcze cichszy. Wklej screena z hd tune zakladka health bo ten jest nieczytelny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Dthlfwp

Ze screenow dysk ok?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak na tyle godzin przepracowanych to wynik świetny, ale to w końcu Samsung.

 

Ja bym jeszcze przeskanował powierzchnię w poszukiwaniu bad sektorów ;) (z odptaszkowanym quick scanem).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WD RED 1TB. Osobiście nie testowałem, ale wiele dobrego o kulturze pracy czytałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Dthlfwp

Kolega ma WD Green (czytalem, że halas podobny do Red) własnie i jednak równiez slychac, chociaż w porowaniu do Samsunga roznica jest wyraznie zauwazalna (na plus WD).

Zdecydowałem się na SSD, kupiłem wersję 960 GB. No i z tego powodu mam pytanie - jak przygotowac aktualny HDD przed sprzedażą? Wystarczy pełne nadpisanie dysku CCleanerem z wybranym algorytmem NSA (7 iteracji)? I rozumiem, że na podst. screnów wyżej mogę go spokojnie sprzedawać, bez obaw że nabywca będzie miał problemy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Halwiefal

SSD 1TB jako magazyn? Lecz się. Za 250 zł byś miał WD Red, który jest praktycznie bezgłośny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SSD 1TB jako magazyn? Lecz się. Za 250 zł byś miał WD Red, który jest praktycznie bezgłośny.

 

Jeden kolega z forum niedawno miał ze swoim RED problem że był głośny no ale jego chyba po prostu był lipny. Pytanie tylko czy głośny dysk podlega reklamacji ;)

 

Edit: w samsungach da się regulować AAM a w WD nie bardzo (jest na stałe auto).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość leosi

WD blue EZEX jest całkiem cichy ale rewizja WDC WD10EZEX-22BN5A0 miałem poprzednią i był głośny a do tego 20% wolniejszy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seagate DM003 i WD Blue EZEX to ta sama klasa głośności. Posiadam oba, wydaje mi sie że Seagate jest odrobinę cichszy, a przynajmniej jego praca ma mniej metaliczny odgłos, jest przyjemniejszy dla ucha. Do tego jest szybszy i podobno z nowym softem ludzie osiągają na nim 200-220mb/s odczytu, gdzie WD to granice 185mb.

 

Jeśli potrzebujesz czegoś naprawdę cichego to tylko WD Green.

http://www.silentpcreview.com/article29-page2.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SSD 1TB jako magazyn? Lecz się. Za 250 zł byś miał WD Red, który jest praktycznie bezgłośny.

 

 

Z tym leczeniem bym nie przesadzał :> - sam mam REDa 2TB i w porównaniu do innych HDD to dysk faktycznie jest cichy i charakteryzuje się dużą kulturą pracy. Co nie zmienia faktu, że nazywanie jakiegokolwiek dysku talerzowego "praktycznie bezgłośnym" to gruba przesada. W moim konfigu dysk jest najgłośniejszym elementem komputera - dźwięki wydawane przez talerze wybijają się ponad 5 wentylatorów. Mowa oczywiście o pracy pod względnie niskim obciążeniem - przeglądanie WWW, edytor tekstu etc. (bo tylko wtedy zależy mi na ciszy). Jest na tyle głośno, że poważnie rozważam zastąpienie go zewnętrznym dyskiem usb który będę podłączał od tzw. święta.

 

Wiadomo - głośność i tolerancja na nią to kwestia subiektywna, ale w pełni rozumiem ludzi, którzy porzucają talerzowce na rzecz pamięci półprzewodnikowych :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Dthlfwp

Różnica w glośnosci olbryzmia, teraz komputera nie słysze nawet w nocy, jedynie karta graficzna pod obciążeniem jest słyszalna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To kliknięcie to może być włączanie się dysku z powodu długiego nie używania chyba, że używasz go ciągle to nie wiem

Osobiście tak mam u siebie, że jak przeglądam neta itd. to dyski parkują sobie(oszczędzanie energii) i potem słychać jak się odpalają jak włączę chociażby mój komputer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To kliknięcie to może być włączanie się dysku z powodu długiego nie używania chyba, że używasz go ciągle to nie wiem

Osobiście tak mam u siebie, że jak przeglądam neta itd. to dyski parkują sobie(oszczędzanie energii) i potem słychać jak się odpalają jak włączę chociażby mój komputer

 

Duży błąd w przypadku większości userów gdzie dysk parkuje tak co chwila. Mechanika dysku dostaje ekstremalnie od procedury start/stop.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

obecnie mam Samsung F1 albo F2 500GB 7200 rpm. Jest glosny, nie dosc że jego normalna praca już jest wyraxnie slyszalna, to pod obciazeniem to juz szczegolnie. Do tego ostatnio co chwilę slychać z niego dzwięk jakby "przełączania" czy "rozladowania się kondesnatora" ("pstryk"), taki sam odgłos jak przy włączaniu starych wzmacniaczy audio - zgaduję że po takim opisie nie wiadomo czemu się pojawił i czy może on coś zwiastować (padniecie dysku?)?

 

 

Ten dźwięk to pewnie parkowanie głowicy, jak masz chipset intela to nowsze sterowniki rst są spartolone i powodują złe sterowanie funkcją AAM i APM dysków. Możesz to sprawdzić w crystaldyskinfo i wyłączyć tam APM i zobaczyć czy dalej będzie klikał. Na tych screenach ma już nabite 18k parkowań, jak tak dalej pójdzie to dysk zdechnie.

Mój F3 ma 2.5k parkowań przy ponad 19k godzin pracy, także zajechałeś dysk :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Dthlfwp

Dzięki za konkretne informacje, dysk działał z Intelem przez 2 tyg., wcześniej Intel LGA775 -> AMD FM1. Teraz jest jeszcze w komputerze, ale odpięty, może później sprawdzę czy zmiana tego ustawienia pomoże - planuję go przenieść do innego komputera ze starymi podzespołami (FM1).

 

EDIT: Dobra, sprawdziłem, teraz ten parametr wzrósł z ~18k do 20 928, ilość włączeń dysku z 2 381 do 2 414. Czas pracy 471d10h, poprzednio 463d18h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To lecisz na rekord szczerbaty.gif Dla porównania mój stary F3 z prawie 800 dniowym przebiegiem.

Tutaj masz opisany problem.

 

8wockn.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Dthlfwp

Dzięki :) A rozumiem, że jak mam w komputerze teraz tylko 2 SSD, to nie musze się tym przejmowac?

Po wymianie HDD na SSD przinstalowałem system z Windows 10 na Windows 7 - teraz jak znowu podłączyłęm HDD, to już nie słychać tych odgłosów, więc ten sterownik Intela chyba pod Win7 działa OK.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak bo na win7 jest pewnie starszy, u mnie zaczęło się od win8 czy jakoś tak. Co do SSd to sprawdź czy ci jakieś programiki nie zapisują nonstop dużych ilość danych jak masz na nim system. U mnie soft do klawiatury logitecha wyświetlacza lcd zapisywał sobie co sekundę  ciekawe ilości i tym sposobem mam już 14TB zapisu i 90% zdrowia dysku.  Na szczęście się połapałem, dysk mam równo rok a zjechał do tych 90% w 3 miechy :). Podejrzewam że 24GB(promocja była szczerbaty.gif) Ramu i wywalenie swapa też pomaga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...