Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

boogle

Skylake i3 6100, i5 ver 4460 a karta graficzna

Rekomendowane odpowiedzi

Buduję zestaw. Budżet około 2800. Zatosowania domowe plus drugoplanowo gry. Z racji ograniczeń prosz o odpowiedź na następujące pytanie:

 

Rozważam przede wszystkim Skylake.

 

1. Czy mogę założyć że na teraz i na najblższą przyszłość i3 6100 do zastosowań domowych to wybór z zapasem? Czy ja zauważ korzystając z Internetu, filmów itd różnice między i5 a i3? Czy biorąc i3 rezygnuję z jakichs instrukcji lub funkcji? Czy jeśli i3 nie ma turbo to znaczy że bierze więdzej prądu na przeglądarce bo cały czas pracuje na dużej "mocy"?

Pytam bo wolę chyba zainwestowąc w ssd. Ale różne warianty rozpatruję, bo ssd tez można dokupić później.

 

2. Jak wyglądają optymalne zestawienia karta - procesor dla SKylake zablokowanych? Chodzi mi o gry w tym momencie. Czyli czy na przykład jak kupuje 6100 to jaka karta ma podobną wydajność i obie spotykają się na podobnym poziomie maks możliwości? 750Ti? 950?

I jak to wygląda gdybym wzięła 6400, 6500 lub ewentualni 4460 (tu mam dużo wątpliwości czy się pchac w starszą platformę).

 

3. Załadając około 80 zł różnicy w cenie, 6400 czy 6500?

 

Jeste pogubiona, a dla mnie to ogromny wydatek na lata. Nie chciałabym wtopić. Nie jestem też osoba, która za miesiąc wymieni połowę sprzętu. J amogę coś dokupić, moe kiedys wymienić kartę ale nie grzebie codziennie w komputerze :)

 

Doradźcie proszę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy czy kiedyś wchodzi w grę zmiana procka.

Płyty do procków z odblokowanym mnożnikiem są dość drogie a siedząc na b150 zamykasz sobie trochę drogę rozbudowy.

 

Taniej chyba kupić teraz płytę na z87 lub z97 z prockiem 4460 i powiedzmy za rok go sprzedać i zmienić na 4790k na przykład.

Płyta umożliwi oc i będzie wydajniejszy niż zablokowany skylake.

 

A za kilka lat jak ceny pospadają a 4790k zacznie odpadać zmienić na skylake po prostu.

 

Moim zdaniem to jest wydajniejsze rozwiązanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Do samego internetu i filmów starczy celeron. Do gier i3 to minimum, i jak się okazuje, nowe i3 sprawdza się zaskakująco dobrze.

 

i3 jest trochę oszczędniejszym procesorem niż i5. Wszystkie procesory jakie teraz można kupić posiadają tryby oszczędzania energii, które zbijają napięcia i taktowania do niskich wartości, gdy procesor jest mało używany. Turbo przede wszystkim służy do podbicia zegarów, gdy mniej rdzeni jest używanych niż faktycznie posiada.

 

2. Po ostatnich testach widać, że nowe i3 uzyskuje niewiele gorszą wydajność od i5, a czasami nawet radzi sobie lepiej.

Jest jednak spora różnica w wydajności między 750Ti a 950. Warta dopłaty. Warto też się rozejrzeć za półpasywną kartą - bezgłośną gdy nie jest obciążona.

 

3. Realna różnica w zegarach, uwzględniając turbo, wynosi 200MHz bądź 300MHz w zależności od ilości obciążonych rdzeni.

 

dodatkowo co do punktów 2 i 3, rzuć okiem na test -> KLIK

 

 

Jeżeli to jest faktycznie dla Ciebie ogromny wydatek, to odnoszę wrażenie że i3+gtx950 będzie zdroworozsądkowym kompromisem między ceną a wydajnością. Pozwolisz sobie wtedy też na ssd, bez którego moim zdaniem nie można nazywać żadnego komputera nowoczesnym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Czy mogę założyć że na teraz i na najblższą przyszłość i3 6100 do zastosowań domowych to wybór z zapasem?

tak

Czy ja zauważ korzystając z Internetu, filmów itd różnice między i5 a i3?

nie

Czy biorąc i3 rezygnuję z jakichs instrukcji lub funkcji?

tak, ale przy graniu czy internecie bez znaczenia.

Czy jeśli i3 nie ma turbo to znaczy że bierze więdzej prądu na przeglądarce bo cały czas pracuje na dużej "mocy"?

nie,roznica jest tylko w maksymalnym taktowaniu. podczas braku obciazenia i3/i5 zbija taktowanie i napiecie tak samo - do mozliwie najnizszego poziomu. w haswell mozna bylo zablokowac turbo na wszystkie 4 rdzenie na jednakowy (maksymalny dla 1 rdzenia) poziom i bylo "cos na kształt i3" przy obciazeniu procesor odrazu na wszystkich rdzeniach ma max taktowanie. (w Skylake i5 juz sie nie da tak zrobic)

Pytam bo wolę chyba zainwestowąc w ssd. Ale różne warianty rozpatruję, bo ssd tez można dokupić później.

ssd, wg mnie cały czas jest stosunkowo drogie dla zwykłego uzytkownika. jesli start systemu szybszy o 20 sekund czy szybszy start przegladarki jest wart dla ciebie 350pln (koszt 250gb ssd) to mozesz tyle wydac. jesli nie to polecam czekac i kupic jak zejda na tanszy poziom.

 

2. Jak wyglądają optymalne zestawienia karta - procesor dla SKylake zablokowanych? Chodzi mi o gry w tym momencie. Czyli czy na przykład jak kupuje 6100 to jaka karta ma podobną wydajność i obie spotykają się na podobnym poziomie maks możliwości? 750Ti? 950?

ciezko okreslic, zalezy od gry. 950/960. 750ti to zdecydowanie za wolna karta.

 

I jak to wygląda gdybym wzięła 6400, 6500 lub ewentualni 4460 (tu mam dużo wątpliwości czy się pchac w starszą platformę).

przy 6500 mozna pakowac juz 970+

3. Załadając około 80 zł różnicy w cenie, 6400 czy 6500?

 

przy cenie ~900 mozna dolozyc do 6500.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Evil, dziekuje ze o mnie pamietasz. I ja wiem ze to pewnie najrozsadniejsza opcja co piszesz, ale ja znam nasz dom. Jak kupimy, to pewnie nic nie wymienimy przez kolejne lata. Pamiec moze dolozymy ja za dwa lata bedzie 8 gb malo. Przynajmniej tak bylo do tej pory. Wy na to inaczej patrzycie bo caly czas analizujecie, wymieniacie, sprzedajecie na biezaco - to wtedy ma sens. Ja podkrecac raczej nie bede bo sie zwyczajnie boje ze cos namieszam. Wiem ze to niby prose jak drut i bezpieczne w granicach, ale ja to nawet bym nie zauwazyla ze mi sie zaczyna procesor grzac bo nie sprawdzm wciaz temepratury itd. Po prostu uzywam komputera i mysle jak zaczyna cos nie dzialac :D

Wolalabym wiec jakies wyjscie bardziej stale, wymagajace mniej zachodu. Stad moje wahania. Bo jak mam zaoszczedzic 200 zlotyc hi sobie w brode pluc to bez sensu. To wole krwawic i dolozyc. Bo jak za rok sie okaze ze windows chce 4 rdzeni to bede bardzo zalowala, ze nie kupilam na przyklad 6400.

 

 

Mitycznyjez, widzialam ten test. Dziekuje oczywiscie ze zechciales mi pomoc. Staralam sie to analizowac. Ogladalam nawet filmiki jakies, ale moj komputer zacina mi material na youtubie i nie wiem czy to tak jest w filmie bo karta nie wyrabia, czy to moj komputer zacina hihi.

Nic mi nie mowi tak naprawde co to jest 5 klatek roznicy. Czy ja bym to zauwzyla - nie mam pojecia.

 

Ostatnio pracowalam troche na laptopie 5200u z gt940 bez ssd. O niebo lepiej niz u mnie, ale powiem szczerze ze Firefox tez mial zacinki i nie mialam poczucia ze wszystko chodzi blyskawcznie. Programy sie instalowaly bardzo szybko, wszystko dzialalo niby plynnie, ale juz na playerze widzialam takie male zaciecia jak cos ogladalismy. Wlasciwie nie zaciecia, a brak minimalny plynnosci ruchu. Moze za duzo wymagam, albo moze to wina przegladarki albo samego materialu. Sama nie wiem. Po prostu chcalabym w domu efekt wow i dlateo mysle ze u nas ssd byly wskazany.

 

Czyli taki tandem i3 z 950 jest optymalny?

A jak 6400 to juz 960? Bo 970 poza zasiegiem jest finansowym i szkoda mi az tyle placic za grafike, jak tyle to konsola nowa kosztuje.

Ja sie tylko boje ze nowe gry beda wymagaly koniecznie za chwile 4 rdzeni. I wtedy zal, ze sie wydalo tyle pieniedzy, a na przyklad nie zagramy w fifa 17 bo sie nawet nie uruchomi.

 

Japan, dziekuje, bardzo doceniam Twoja pomoc i zyczliwosc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4790k dla domu? przeciez 1100 uzywane kosztuje. polowa budzetu po co taka maszyna do internetu :Up_to_s:

 

 

5 fps nie ma znaczenia jesli to masz 70 a 75 :) ale jesli masz 25 a 30 to juz moze byc widac roznice w płynnosci. przyjmuje sie ze 25/30 fps to płynna gra.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, rozumiem. Tak myslalam wlasnie.

 

Dodatkowe pytanie offtopowe:

 

Czy jak mam stara karte Wifi na PCI to szkac plyty z PCI na Skylake (Wchodze wtedy juz w ceny typu 350 zlotych). Plus tego to ze mam juz taka karte i ze doplacajac do plyty z PCI mam tez inne rzeczy w lepszj plycie; minus ze na win 10 insider musialam ja odpalic na starym komputerze na jakichs innych, dzikich sterownikach sprzetu innej firmy. Niby dzialala, ale oficjalnie wsparcia nie ma.

 

To lepiej wziac tansza plyte i nowa karte Wifi? i wtedy na jakie zlacze? Bo sa nowe na PCI (odpada), na PCIe, na USB...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam na USB. Nie narzekam. Ogólnie trochę się pogubiłem w tych postach. Ale jakbym miał wybierać i5 + 750Ti vs i3 + 950 albo nawet 960, to bym wolał bramkę nr 2, jeśli ma to zostać na dłużej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A kupic na razie na przyklad 6400 i poczekac z karta do poczatku roku? Cos ma tam wejsc od amd. I 960ti. Moze to zmieni troche ceny kart czy nie bardzo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

osobiscie wydaje mi sie ze i3-6100 ci starczy w testach pclab to praktycznie i5-4460. jesli by sie kiedykolwiek okazalo ze faktycznie potrzebujesz do gier 4 rdzeni to mysle ze za odłozenie teraz 250pln + sprzedaz i3 bedziesz mogla kupic uzywane i5 skylake. NIE ma sensu kupowac TERAZ gdy dolar tak drogi sprzetu na zapas.

 

taniej wyjdzie kupic najtansza płyte skylake + karta wifi oddzielnie

 

jak masz wolny internet i dobry sygnal mozna kupic najtansza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam 250 mbit na swiatlowodzie. Uzywam routera TP-Link 1042ND.To jest N. Routera zmienic nie moge na razie bo kablowy. Komp nie moze byc na kablu. Odleglosc dosc duza i musi byc czula antenka. :)

 

I chyba mnie przekonaliscie. Wezme i3 6100. Lepiej te pieniadze wlozyc w cos co da radosc dzis, typu fajny pad dla rodziny itd. Do tego wybiore ktoras 950 polpsywna, zeby nam nie huczala wieczorem jak ogladamy filmy.

Nad dyskiem ssd jeszcze pomysle, czy na razie w ogole, czy 250, bo chyba 128 to nieoplacalne jest. Jak juz to juz.

 

Dzieki Wam wszystkim. Ja to bym pewnie sie rzucila nepotrzebnie na i5. :)

 

 

ps, wiem te nie ten dzial, ale kwestia odnosnie wifi. Bo musze tez kupic drukarke. Czy jak ona jest na przyklad tylko na bg, to zaraz obniza sie cala siec domowa do tego poziomu czy tez tylko na momenty kiedy ona cos transmituje czy tez kazde uradzenie "rozmawia" z drugim w innym protokole?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Japan o 4790k mówiłem na przyszłość :P.

 

4460 starczy spokojnie na razie a za rok czy dwa 4790k będzie dużo tańsze a raczej wziąż będzie dawało radę.

 

I raczej myślę, że boogle nue xależy na ultra ustawieniach więc spokojnie dałby radę dłuuuugo.

 

 

Ale może faktycznie skylake lepszy. Tylko czy płyty na b150 nie były perfidne kastraty? Podobno przecież mocniejszych ram nawet nie wrzucisz tam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z plyta bede miala najwiecej klopotow. :)) Ale to sie zglosze z reszta configu.

 

Powiedzcie mi tylko jeszcze ktore z 950tek kart sa ciche na pupicie i podczas ogladania filmow?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko nie szalej za bardzo ;) bo pomiedzy 950 a 960 masz niewielka roznice :> i za chwile sie okaze ze kosztem chlodzenia masz gorsza wydajnosc. obojetnie co kupisz bedzie ciche ;)

http://www.komputronik.pl/product/279864/Elektronika/Cz%C4%99%C5%9Bci_PC/EVGA_GeForce_GTX_950_2GB_SC_GAMING.html wg mnie super oferta :) dobre taktowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko czy nie lepiej poczekać z grafą i po nowym roku jak ceny wrócą do normy wziąć gtx 960 4gb? 2gb to już słabiutko trochę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzuccie okiem prosze na zestaw w zalaczniku.

Z ssd nie wyszlo tak zle finansowo. Tzn nie zrozumcie mnie zle, bo dla mnie to kupa kasy, ale mala rezerwe mam. System dokupie pozniej, bo na razie win 10 ma za duzo bledow. Postawie Insidera albo testowa 8.1.

 

Dolozyc gdzies? Ja to juz parzylam na MSi Gaming 950 bo jeszcze cichsza jest, ale chyba szkoda przeplacac.

 

Japan, ta Twoja oferta tez super. A jak w porownaniu do tego Strix wzgledem glosnosci? Bo Asus daje 3 lata gwarancji, ja sie tym kierowalam. Z tego samego powodu wzielam Corsair 450 a nie Antec 500. A 960 ciagle w tandemie optymalna z tym i3 czy on juz za slaby momentami bedzie?

 

Plyte wzielam najtansza z HDMI z tylu, gdyby przyszlo uzywac komputer bez karty z jakiegos powodu.

 

EDIT: Komentarz: Nie wiem cz dysk dobry mi ten bx10o mignal pare razy jako polecany. Sa tansze nawet za 310zl. Tak samo plyte wzielam w sumie z hdmi z tylu, ale monitor ma tez dvi wiec gdyby cos sie stalo to tez podlacze od biedy, wiec moglabym chyba wziac najtansza w ofercie. Jak myslicie?

 

Obudowe wzielam taka bo ma regulacje predosci wentylatorow. Pomyslalam ze wieczorem do filmow je skrece. Najchetniej to wzielabm wszystko biale, ale dostane po glowie ze wydziwiam i doplacam do designu. Hih Reszta to na kobieca intuicje. Aaa, i pamieci wzielam cl14, nie wiem czy to tez ok.

post-39729-144863194006_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

960 spokojnie daje radę z 4460 więc z i3 skylake tym bardziej będzie śmigać według mnie.

Ale niech ktoś jeszcze się wypowie.

 

 

/edit.

 

Co dokładnie za płyta?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myslalam o tej jesli z HDMI

http://www.x-kom.pl/p/263741-plyta-glowna-socket-1151-msi-b150m-pro-vh-b150-pci-e-ddr4.html

 

22 zl tansza i najtansza w sklepie na ddr4

http://www.x-kom.pl/p/265332-plyta-glowna-socket-1151-msi-h110m-pro-vd-h110-pci-e-ddr4.html

 

I teraz pytanie, bo za karte wifi place ok 60 zlotych. Pytanie czy ona czasem tez nie ma wsparcia dla win 10. I wjdzie ze mam ten sam problem co ze stara.

Moze te kwote to wlozyc w lepsza plyte z PCI? Sama nie wiem.

 

Z plyta to juz jestem raczej na gorze budzetu.

Wiec jesli cos mam dolozyc, to rezygnuje z ssd raczej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ram masz 2x4 i tylko 2 sloty na płycie w przyszłości będzie problem. Radzę albo wziąć płytę z 4 gniazdami albo ram 1x8

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaki masz dysk w starym kompie? HDD mozesz sobie przelozyc a i zawsze mozesz dokupic dysk potem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No z ramem słabo na takiej płycie faktycznie a 8gb już niedługo nie będzie starczało.

 

Pomysł sprzetowca90 jest dobry.

Albo zrezygnować z samego HDD i kupić tylko ssd teraz żeby system już postawić i po prostu poczekać na magazyn danych trochę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dyski mam chyba ze trzy, wszystkie na stare sata 1,5 gb chyba. Mam 80 giga , 120 i chyba 160. Niby sprawne, ale maja po 8 lat jak nie wiecej. Niewiele mi pomoze jak je zostawie.

 

Co do ramu wychodze z zalozenia ze jak 8 bedzie malo to ide do sklepu i kupie 16. a te sprzedam. B to akurat umiem wyjac pamiec i zalozyc nowa. Robilam to wiele razy w starym komputerze. Z procesorem to sie juz boje bo pasty itd.

 

Do tego mam dwa dyski zewnetrze. Jeden na usb 3.0 ITB, ale to na backup jest.

Drugi jest na 2.0 160 giga chyba.

Chcialabym normalny dysk, zeby miec to co na backupie. Zawsze trzymam wazne reczy na dwoch nosnikach. Przynajmniej sie staram :D

 

Plyta z 4 x pamiec

http://www.x-kom.pl/p/263740-plyta-glowna-socket-1151-msi-b150m-pro-vdh-b150-pci-e-ddr4.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sie czego bac z wymiana procesora, dyski moga byc wazne aby nie mialy bad sectorow. Ja bym patrzal za lepszym ram z mniejszym cl albo szybszymi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale ten 1TB kosztuje teraz 229zł.

Nie biorąc go możesz dołożyć do mobo bądź grafy 4gb.

 

SSD możesz kupić teraz już postawić system itp i chwilowo podłączyć 160gb dysk żeby jakieś rzeczy mieć gdzie trzymać.

A raczej nie ściągasz 24/h więc i tak nie poczujesz szybko, że Ci brakuje miejsca a dużo łatwiej dokupić dysk niż później się męczyć ze sprzedaniem starych ramów i kupieniem nowych lub wymianą grafiki na mocniejszą jak 950 zacznie odpadać :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko te 2x4 sprzedaż za prawie darmo bo wszyscy będą sprzedawać ;) a za 8gb trzeba będzie sporo dołożyć. Zobacz bo nowe chyba kosztują prawie tyle samo. Ta droższa płyta ma więcej usb i portów SATA. Jak potrzebujesz to dopłac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...