Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

milekp

Odrestaurować czy kupić? laptop "domowy" [2500]

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jako, że już dawno moje zainteresowania rozbiegły się z rynkiem PC, wobec czego proszę o poradę.

 

Mam około 7-letniego Acera 6930G - 16 cali, Intel Core 2 2GHz, GeForce 9600M GT, Windows XP. Zadbany, chodzi bez zarzutu, dwukrotnie tylko wymieniałem baterię, choć zdaję sobie sprawę, że przy tak "wiekowym" sprzęcie może coś wreszcie paść.

Jednakże od pewnego czasu irytuje mnie powolny start systemu, jego działanie (mimo, że jest raczej czysty) a przede wszystkim on sam (chociażby przez brak kompatybilności z Windows Phone). Laptop używany tylko "do internetu", raz na ruski rok jakaś starsza gra w stylu Civ IV, Baldursów czy Planescape.

Wobec czego jawi się alternatywa:

 

1. kupię dysk SSD i wszystko zostawiam, choć drażni mnie Windows XP. Mam w wersji BOX, z chęcią przeszedłbym na 8 lub 10. BOXa już nie chcę, OEM się nie wyznaję (400 na sam system nie chcę wydać a przy kupnie oem boję się, że wtopię i tak w jakiś średnio legalny). Do tego mam wątpliwości czy przy nowym systemie będą wszystkie sterowniki do aktualnych bebechów.

 

2. kupię nowy laptop - wymagania: system, SSD, 15,6 cala, może bardziej zgrabny bo ten mój to taka kobyła się wydaje. No i mam wątpliwość - czy dzisiejsza zintegrowana grafika będzie lepsza od mojej 9600GT, bo jeśli tak, to nawet mógłbym brać z nią. Cena chyba nie jest istotna, uważam, że do moich wymagań nie ma co się rzucać i bez żalu wydawać więcej niż 2- 2,5 tys. zł (choć wolałbym bliżej dolnej granicy).

 

Podsumowując - proszę o podpowiedź, co lepsze a jeśli pkt 2 to jaki model byście polecili? Z góry dzięki za propozycje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troche juz zabytek sie robi :P ale dysk SSD kupno 250 gb za 350 zł nie jest złym pomysłem. Zawsze to komputer będzie. Jak cos zobacz sobie

http://www.x-kom.pl/p/216483-dysk-ssd-samsung-250gb-25-sata-ssd-seria-850-evo.html

 

Co do nówki zobacz

Acer E5-571G i5-4210U/8GB/128/Win8 GF840M brązowy

Matowa matryca, laptop jest niezle wykonany, posiada mocna akumulator nawet do ponad 7h działania na wifi, dobra kultura pracy, nie jest głosny ani sie nie przegrzewa. Oczywiscie dysk SSD 128 gb + system windows 8.1 w cenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśnie - zabytek... wink.gif

128 GB SSD spokojnie mi wystarczy ale pytanie - sama integra mi nie wystarczy? Powinienem mieć grafikę w postaci siakiegoś GFa? Bez niego to chyba jakby nie było mniej prądu, mniej ciepła a co za tym idzie mniej hałasu. No i chyba na baterii dłużej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem w cenie dobry GF840m zawsze sie przyda. Zobacz sobie wydajnośc jak cos może w coś lepszego pograsz :)

http://www.notebookcheck.pl/NVIDIA-GeForce-GT-840M.105909.0.html

 

Jak chcesz taniej to zobacz

Acer E5-573G i3-4005U/8GB/120/Win10 GF920M biały

Bardzo podobny model Matowa matryca, bardzo mocna bateria, SSD 128 gb, system 10. Wykonanie dobrej jakości jak na ta cene.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem w cenie dobry GF840m zawsze sie przyda. Zobacz sobie wydajnośc jak cos może w coś lepszego pograsz :)

gram praktycznie codziennie, tyle, że wyłącznie na konsoli wobec czego ten aspekt przy wyborze laptopa kompletnie jest dla mnie nieistotny, choć nieraz jestem w sytuacji gdy nie mam dostępu do sprzętu grającego i z pomocą przychodzi laptop oraz wymienione wyżej pozycje bigsmile.gif

Stąd właśnie moje pytanie o zintegrowaną grafę...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na dobrąsprawe Acer e1-572 z i3ulv + radeon 8670 ma wystarczająco mocne podzespoły jak na twoje potrzeby

fabryczny dysk ssd 128gb jak pisales jest dla ciebie wystarczający

matryca z matową powłoką zmniejszającą refleksy

obudowa jest całkiem niezłęj jakości jak na ten budżet

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gram praktycznie codziennie, tyle, że wyłącznie na konsoli wobec czego ten aspekt przy wyborze laptopa kompletnie jest dla mnie nieistotny, choć nieraz jestem w sytuacji gdy nie mam dostępu do sprzętu grającego i z pomocą przychodzi laptop oraz wymienione wyżej pozycje bigsmile.gif

Stąd właśnie moje pytanie o zintegrowaną grafę...

 

Pewnie by wystarczyła ale świat sie zminia moze umówisz sie z kumplami na wspola gre i laptop sie przyda + grafika dedykowana :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dedyk jest w stanie uśpionym powiedzmy. Na co dzień działa integra, więc nie ma to wpływu na ciepło/energię w dużym stopniu - minimalne wartości.

 

Ja bym postawił na coś sensowniejszego - żebyś za szybko nie wracał z pytaniem znowu 'odrestaurować czy kupić nowy'.

Bo jak kupisz tandetkę na i3 to tak się skończy.

 

Asus R556LB z i5-5200u i GF940M + win

Tutaj masz porządne podzespoły procesor i5 5-tej generacji i grafika GeForce'a GT940M - nie jest to jakaś super wydajna grafika do gier, sensowny dedyk żeby w coś zagrać od czasu do czasu, bo gf820/gf920m to już low-endy.

Na tego masz rabat -100zł z kodem w koszyku: OKAZJA.

 

SSD dokup później jakiś sensowny, albo teraz:

SSD Plextor 120GB - z 3letnią gwarancją

Jest zdecydowanie lepszy od tych dodawanych standardowo przez sklep do laptopów - bo te dodał sklep co zostały Ci podane wyżej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może masz rację - kupić raz a dobrze. Sęk w tym, że z tym samym zamiarem kupowałem ten, który mam. To był "laptop dla gracza" ze średniej półki, zapłaciłem chyba wtedy ponad 3 tys. Przez 7 lat zagrałem na nim może z kilkadziesiąt godzin, reszta to tylko "internet". No i jak przyjdę za kolejne 7 lat z tym samym pytaniem to chyba nie nadużyję waszej cierpliwości. wink.gif

 

Summa summarum - dzięki za wszystkie odpowiedzi, przemyślę ww. propozycje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak ale przyjść za 7 lat z dobrze wydanymi pieniędzmi jest OK.

Ale kupić coś co teraz już sobie kiepsko radzi to znaczy - przyjść niedługo i stwierdzić że pieniądze można było wydać jednak lepiej, bo są nie do porównania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam ostateczną prośbę - zdecydowałem się na zakup nowego ale teraz, który z tych trzech?:

Lenovo - chyba na niego najbardziej bym polował ale niektóre recenzje wspominają o mdłych kolorach i problemach z dźwiękiem. Do tego nie wiem, czy chcę full HD a Radeon też do mnie nie przemawia. "Internety piszą" też o niezbyt gramotnej gwarancji u tej firmy

Acer - fajny, odpowiednia rozdzielczość ale win 8.1 a nie 10. Wiem, można zmienić darmo ale nie wiem z czym to się je i jak ciołek obawiam się grzebania, sterowników i ogólnie jak to będzie.

Asus - wszystko OK ale wifi tylko b/g/n bez ac - nie wiem, czy nie będę płakał w przyszłości, że nie mam (przy ewentualnej zmianie routera). No i sprzedawca nie jest w stanie się zdecydować w opisie czy jest win 8.1 czy 10.

 

Zaczynam już zachowywać się jak baba ale zawsze coś mi nie pasuje, gdyby ktoś wskazał którego wybrać, lub którego wręcz wyeliminować - jestem dozgonnie wdzięczny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może być większa matryca?

nie, dziękuję ale sądzę, że 15,6" jest dla mnie optymalne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sterowniki pod win 10 aktualnie raczej są najbardziej popularne i nie ma z tym problemów.

Acer ma najlepsze podzespoły z podanych oraz wykonanie - aluminiowe wnętrze i pokrywa od matrycy wzmocniona aluminium a także podświetlana klawiatura. Ma także 2 sloty w pełni modyfikowalne pod RAM, ale ma wyższe temperatury pracy wg testów od:

ASUS R556LB-XO153T-8 i5-5200U/8GB/240SSD/Win10 GT940

Ten ma bardzo dobrą kulturę pracy pod obciażeniem. Matryca matowa, ale ma niższy kontrast niż ta u acer'a no i 1 slot RAM jest wlutowany - można modyfikować tylko 1. Proponuję jego wersję od razu z 8 gb ramu, najbardziej optymalna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I w czym on jest niby lepszy?

Grafika GT820M jest ponad 2x słabszy od GT940M.

http://www.game-debate.com/gpu/index.php?gid=2802&gid2=2758&compare=geforce-940m-2gb-vs-geforce-820m-2gb

i7ulv 4-tej gen. to wydajność mniej więcej i5ulv Broadwell'a.

http://www.game-debate.com/cpu/index.php?pid=2281&pid2=1888&compare=core-i5-5200u-2-2ghz-vs-core-i7-4500u-2-core-1-8ghz

 

Więc rozumiem że ma dopłacać do gorszego sprzętu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...