Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

`szychu

Problem ze składakiem

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, od niespełna tygodnia jestem posiadaczem takiego oto zestawu:

 

Płyta Główna: Asus Maximus VII Formula Z97

Procek: i7 4790k Box

Ram: 2x8GB Kingston HyperX Savage 1866MHz

SSD: 120GB Samsung 840 EVO

Zasilacz Thermaltake SE 630

Obudowa: No name - bez wiatraków...

Karta graficzna: brak, zintegrowana intelowska...

 

Otóż problemy zaczęły się już na samym początku, wszystko pięknie podłączone, próba startu i na płycie wyskakuje błąd 55. Po chwili sprawdziłem co może być przyczyną i przekładałem kość ramu do kolejnych slotów (Na początku posiadałem tylko jedna kość, drugą dokupiłem dziś), okazało się że piecyk nie startuje nawet z ramem w pierwszym czy drugim slocie, dopiero 3 i 4 budzi go do życia.

 

Zabrałem się za instalacje systemu (Win 7 32 bit), wszystko fajnie pięknie, instaluje sterowniki dołączone do płyty głównej, zaczynam zabawę na nowym sprzęcie i po pierwszym wyłączeniu i włączeniu ukazał mi się po raz pierwszy błąd "WHEA uncorrectable error", komputer jeszcze jakos odpalił i działałem dalej.

Niestety po aktualizacji Win 7 do Win 10, zaczęły się schody z którymi do teraz się borykam...

 

Komputer jak nie wyświetlił mi pulpitu, tak nie wyświetla. Próby naprawy systemu kończą się resetami "awaria systemu" i kochane "Machine Check Exception" na przemian z "WHEA uncorrectable error"

 

Raz udało mi się postawić system na nowo, ale potem wszystko wrociło do obecnego stanu.

 

Co zrobiłem żeby komputera zaczął działać:

 

- Sprawdziłem czy pamięć ram nie jest uwalona, a mianowicie kupiłem drugą kość i sprawdziłem wszystkie możliwe kombinacjie

- Zamiast dysku SSD, próbowałem postawić system na HDD z laptopa, było blisko, ale wyszło jak zwykle

- Podłączyłem jeszcze raz zasilanie

- Sprawdziłem temperatury procesora, które są w normie i podłaczyłem jeszcze raz chłodzenie procesora

EDIT:

- Zaktualizowałem bios do najnowszego

- Zamontowałem jeszcze raz procesor z coolerem

 

Procka nie kręciłem, nawet nie zdążyłem nic zrobić w tym kierunku.

 

Podejrzenia padają na wadliwą płytę główną lub procesor, jednak wszystkie problemy zaczeły się od instalacji sterowników z płyty od Asusa.

 

Co mogę jeszcze zrobić kochani forumowicze?

Proszę o pomoc Was bardzo o pomoc :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BIOS aktualny? Sterowniki do chipsetu pod Windows 10?

 

EDIT: Chodzi mi o to czy zainstalowałeś odpowiednie sterowniki pod Windows 10, czy używasz tych z poprzedniej wersji systemu (Windows 7), bo mogą być nie kompatybilne. Rozumiem, że nie stawiałeś systemu na nowo tylko zrobiłeś "upgrade"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaraz sprawdzę czy bios jest aktualny.

 

Sterowniki hm.., na początku zrobiłem po prostu upgrade, pojawiły się błędy.

Teraz pobrałem Win 10 Pro 64 Bit i nawet przez instalacje nie chce przejść.

Próbowałem na innym dysku, ten sam efekt.

 

EDIT: Dobra, aktualizuje bios pod Win 10 64 bit, bo jednak nie był aktualny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podczas instalacji dlaczego nie chce przejść? Jakiś konkretny komunikat błędu, lub na czym instalacja się zatrzymuję?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Konkretnie to "Przygotowywanie plików do instalacji" czasem przejdzie całe, czasem nie.

Raz udało się nawet przejść instalacje, ale przy resetach zaczęły wyskakiwać blue screeny, czyli WHEA uncorrectable error lub Machine Check Exception.

 

Zaktualizowałem własnie bios dla Win10 x64 i instaluje, zobaczymy czy się uda ;)

 

EDIT: Niestety, aktualizacja biosu nie pomogła. Przy restarcie systemu po instalacji wyskoczył "WHEA uncorrectable error"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o wentylator procka to sprawdzałem już go, obracałem w każda stronę, dociskałem, montowałem na różne sposoby.

 

Owszem, sam wszystko składałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie te błędy mówią o jakimś problemie sprzętowym, szczególnie występują podczas podkręcania procesora, gdy napięcie jest za wysokie. No ale mówiłeś, że nie podkręcałeś.

Koledze wyżej chodziło o sam procesor, nie o cooler.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyciągnąłem i włożyłem procesor jeszcze raz, płyta od razu wykryła go jako nowy procek i próbuje jeszcze raz zainstalować Winde.

 

Czy jest możliwe że procesor jest uwalony?

Albo płyta główna w której dwa pierwsze sloty nie chcą obsługiwać mojego ramu?

 

EDIT: To samo, po restarcie instalacji wywala mi "WHEA uncorrectable error"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uwaga, system odpalił!

 

Nie wiem jakim cudem, z desperacji zrobiłem bootowalnego pendrive Win7, wrzuciłem do slotu, dałem na botowanie i nagle odpala się Win10.

 

Niestety jest to na zwykłym HDD, który lata prędkości ma już za sobą, ale może pozwoli mi to zdiagnozować co było przyczyną poprzednich niepowodzeń.

 

Macie jakieś sugestie co mogę teraz zrobić by mój piecyk przestał miewać BSOD?

 

EDIT: Sprawdziłem czy mogę wyłączyć i włączyć system, niestety windows po wyłączeniu już nie wstał, a restarty wszystkie przetrwał...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niemozliwym jest to aby komputer po wykryciu nowego procesora chcial rozpoczac instalacje nowego systemu, takiego czegos nie ma.- odnosnie postu #9.

 

Zrobiles bootowalnego pendrive z plyta instalacyjna windows 7 - tak wnioskuje z Twojego postu #10, nastepnie ustawiles go na bootowanie i uruchomil Ci sie windows 10? Niemozliwe.

 

Mowisz, ze sam skladales komputer, po tym co wypisujesz smiem twierdzic, ze cos moze byc zle podlaczone lub tez namieszane jest w biosie.

 

Kolejna sprawa - masz BSODY a nawet nie podasz kodu bledu jaki wyskakuje.

 

Ogolnie to moze to byc nawet padnieta tasma od dysku, przez uszkodzony port na plycie glownej, nastepnie dysk az po ram/uszkdozone nozki procesora lub padniety.

 

PS Jesli 2 pierwsze sloty nie widza ramu to juz jest cos nie halo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli wciąż masz "sprawny" system który uruchamia się z dysku, skonfiguruj zapis minidumpów przy bluescreenach -> KLIK. Po bluescreenach w windows\minidump będą pliki zrzutów, które można analizować przy użyciu bluescreenview (robi uproszczoną, czasami nawet błędną diagnozę) bądź windbg.

 

Też odnoszę wrażenie, że coś śmierdzi na linii cpu <-> mobo.

 

Spróbuj w biosie wyłączyć wszystkie funkcje związane z oszczędzaniem energii.

Jak to nie pomoże, to chyba zostaje tylko diagnozować ww. komponenty osobno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpowiadajac koledze @joloxx9, zle interpretujesz moje wypowiedzi, otoz po ponownym wlozeniu procesora, sam na nowo zaczalem instalowac system, nic w przyrodzie sie samo nie dzieje.

 

Owszem, zrobilem bootowalnego pendrive z Windowsem 7, ustawilem go na bootowanie, zaladowalo sie tylko logo przy Win 7, po czym nastapil reset, zalaczyl sie zainstalowany juz Win10 i system odpalil.

 

Sam skladalem komputer, jednak watpie zeby cos zle bylo podlaczone, to tylko zasilacz, ram, procesor i cooler cpu, nie mam nawet grafiki. W biosie nie grzebalem, nawet jesli to zresetowalem ustawienia do domyslnych.

 

W Windowsie 10 podczas uruchamiania sie systemu wysokczy BSOD, nie ukazuje sie numer bledu, przynajmniej u mnie, a jego nazwa "Machine Check Exception" czy "WHEA UN..... ERROR".

 

Owszem nadal mam "dzialajacy" system, komp chodzi juz troche czasu, ale trudno.

Zaraz sprobuje z tym co kolega @MistycznyJez proponuje.

 

Dzisiaj grzebalem sporo przy wpisach reejestru etc. Sprawdzalem bledy systemu przy pomocy CClear, zaktualizowalem wszystkie sterowniki i otrzymalem nowy BSOD przy starcie, a mianowicie "Critical Process Died".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sterowniki tutaj nie mają nic do rzeczy - świeży system ma obowiązek działać stabilnie, jeżeli tak nie jest, to istnieje problem najprawdopodobniej powodowany przez sprzęt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jest w tym wszystkim to ze nie moge wylaczyc komputera, ale uruchomic ponownie przy instalacji aktualizacji to juz zaden problem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobne kwiatki miałem na moim P67 Pro 3 po aktualizacji BIOS-u. System bootował się do pewnego momentu i BSOD, tryb awaryjny to samo. Problemem okazała się nieodpowiednia konfiguracja kontrolera SATA ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kowal6 mozesz rozwinac mysl? Co powinienem zrobic? :)

 

EDIT: Masz na mysli przestawienie AHCI na IDE?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz spróbować. Nie dalej jak 2 dni temu robiłem update BIOS-u (oczywiście system zainstalowany na HDD w UEFI i na AHCI). Po update system bootował się do logo Windows i BSOD. Kontroler jest ustawiony domyślnie na IDE, więc stąd moje problemy z bootowaniem ;)

Najlepiej będzie, jak przywrócisz ustawienia domyslne BIOS-u i ustawisz od razu kontroler na AHCI i wtedy spróbował zainstalować system na nowo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fałszywy trop, i niepotrzebne mieszanie. Problemy z kontrolerem dyskowym zawsze objawiają się tym samym komunikatem - inaccesible boot device.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Owszem, kontroler i tak mam ustawiony na AHCI domyslnie, wiec ta opcja jest wykluczona, a jak przedmowca powiedzial, komunikat brzmi wtedy - inaccesible boot device

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz też również wyjąć procesor i sprawdzić, czy wszystkie piny są proste. Nie trudno dojrzeć jakiegoś "krzywusa". Miałem kilka takich przypadków, że powyginane były 2-3 piny i komputer albo wcale nie wstawał, albo wykrywał tylko 1 kość RAM z włożonych 4. Po wyprostowaniu wszystko wróciło do normy i komputer działa do dzisiaj ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sytuacja kończy się tak że oddaję płytę główna i zostaje z resztą podzespołów i czekam na przysłanie nowej.

Jako że po podłączeniu innego procesora, innego zasilacza, innych pamięci ram i innego dysku efekt jest jeden - BSOD.

 

Niestety płyta za 1500 złotych okazała się trafiona ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich ponownie!

 

Płyta została wymieniona, właśnie ją zamontowałem, przyszła razem z nowa obudowa NZXT H440, okazało się że płyta faktycznie była trafiona, coś było nie tak z slotami pamięci RAM.

 

Niestety, po zmontowaniu wszystkiego do kupy, przyszła kolej na instalacje... Tutaj bez zmian, czyli WHEA i MCE...

 

Powiem tak, jestem już zdołowany i zmęczony tym wszystkim, jednak po wymianie płyty zauważyłem ze temperatura procesora w spoczynku (Odpalony bios) wynosi około 50 STOPNI! Zamontowałem jeszcze raz coolera CPU, jednak bez zmian.

 

Powiedzcie, może to być nowa przyczyna? Zbyt wysoka temperatura? Albo coś przez ten tydzień stało się z pastą?

 

Dajcie znać, bo już nie wiem co robic ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kyrie elejson, jakie męki :E Na Twoim miejscu bym po prostu puścił ten sprzęt w diabły i wziął AMD :E

 

No generalnie wiele w tej wyliczance nie zostało. Sprawdź działanie komputera z innym procesorem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...