Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Kolakow

Crucial Bx100 Problem

Rekomendowane odpowiedzi

Witam zakupiłem Cruciala bx100 250 gb i mam podejrzanie mały wynik odczytu. W biosie przestawiłem co trzeba, podpięty pod sata3, kablem sata3, nie wiem jaka może być przyczyna. Oto screen https://plus.google.com/112189791907569141204/posts/3xb2FZEn3FZ?pid=6222387621827201586&oid=112189791907569141204 Jutro podejde do kolegi sprwdzic benchmarkiem na jego kompie jaki będzie wynik, no ale co o tym sądzicie?

 

dysk.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W biosie jednak przestawiłeś co nie trzeba - dysk pracuje w trybie ide zamiast w ahci. Trzeba będzie zmienić parę wpisów w rejestrze i aktywować w biosie ahci, inaczej winda się nie uruchomi po tej zmianie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zmienilem na ahci w biosie, windows sie uruchomil, potem zmienilem w rejestrze jak pisali i dalej to samo. Coś czytam o intelowskim ahci czy to ma jakies zneczaenie, bo ja mam jedno do wyboru a procek i5?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka to płyta? Możliwe że podłączyłeś do jakiegoś zewnętrznego kontrolera, a te mają zwykle gorsze osiągi. Popatrz do instrukcji co i jak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
http://www.morele.net/plyta-glowna-asus-p8b75-m-intel-b75-lga-1155-pcx-vga-dzw-glan-sata3-usb3-ddr3-matx-p8b75-m-lx-500556/ ta płyta główna. Ma 1 port sata 3 szary i reszte sata 2, na tych sata 2 są gorsze osiągi bo sprawdzałem. Zewnętrzny kontroler? Normalne gniazdo takie jak inne tylko że szare i pisze Sata 3 6 g :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, na tej płycie nie ma innych możliwości poza tym jednym szarym slotem sata 3. Nie wiem dokładnie co tam mieszałeś, ale system nadal nie pracuje w trybie ahci co zaniża osiągi. Płyta ma najnowszy dostępny bios?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic nie kombinowałem z biosem, jest ten bios co jak kupiłem płytę w 2013, nawet nie wiem gdzie to sprawdzić. Masakra bo myślałem że bezproblemowo sobie podepnę zainstaluje itd a tu takie kwiatki. Mówisz że jest możliwość żeby nie pracowało w ahci skoro wszystko jest zrobione jak trzeba (bios i rejestr). bios ma tutaj znaczenie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wpisanie w google nazwy swojej płyty i wejście na stronę jej producenta naprawdę nie jest trudne: https://www.asus.com/Motherboards/P8B75M/HelpDesk_Download/ Nowszy bios czasami pomaga rozwiązać różne dziwne problemy, ale nie wiem co musiałoby być nie tak żeby po przestawieniu kontrolera w tryb ahci nadal winda wstawała w ide. :hmm: Możesz dla pewności sprawdzić dysk u kumpla ale jeśli ma system w ahci to wszystko powinno być ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jutro podejdę do kumpla i sprawdzę on ma cruciala mx100 i u niego wszystko gra, zobaczymy jak podepnę mój czy okaże się ze parametry są prawidłowe i ja mam coś źle ustawione czy po prostu taki egzemplarz dysku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili jest coś nie tak z Twoim systemem lub ustawieniami biosu płyty, więc każdy ssd działałby poniżej swoich możliwości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób zdjęcie biosu gdzie zmieniałeś te ustawienia. No i jakie wpisy edytowałeś w rejestrze.

 

zmienilem na ahci w biosie, windows sie uruchomil, potem zmienilem w rejestrze jak pisali i dalej to samo.

 

Pierw edytuje się rejest a później zmienia tryb kontrolera. Zakładam, że tak zrobiłeś bo byś nie uruchomił systemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób zdjęcie biosu gdzie zmieniałeś te ustawienia. No i jakie wpisy edytowałeś w rejestrze.

 

 

 

Pierw edytuje się rejest a później zmienia tryb kontrolera. Zakładam, że tak zrobiłeś bo byś nie uruchomił systemu.

 

 

Wiem że tak powinno być ale zmieniłem w biosie na ahci, bez edycji rejestru. Rejestr zedytowałem później. Uruchamiał mi się bez edycji rejestru.

A tu screen z manadżera urządzeń

 

screeen.jpg

 

 

https://plus.google.com/112189791907569141204/posts/CFR6YqxMnuD?pid=6222509093119001058&oid=112189791907569141204

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma tam nic o AHCI controller, również to że system uruchomił się po przestawieniu w tryb ahci bez edycji rejestru świadczy o tym że przestawiłeś chyba nie to co trzeba. Uaktualnij ten bios jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś.

 

Chociaż szczerze móiąc to mnóśtwa opcji tam nie ma i jakoś cięzko się pogubić:

 

asus-p8b75-m-lx-plus.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem że tak powinno być ale zmieniłem w biosie na ahci, bez edycji rejestru. Rejestr zedytowałem później. Uruchamiał mi się bez edycji rejestru.

A tu screen z manadżera urządzeń

 

[]https://lh4.googleusercontent.com/-siGZK6LA1hs/VlrLDUr_AeI/AAAAAAAAHyY/3vhDplHuQzI/w605-h434-no/screeen.jpg[/img]

Wygląda tak jakby nie był zainstalowany driver do chipsetu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda tak jakby nie był zainstalowany driver do chipsetu.

To akurat nie ma nic do rzeczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

problem rozwiązany, sam nie wiem jak. Przeinstalowywałem windowsa 2x w biosie było zaznaczone ahci a on w manadżera urządzeń wrzucał jak natchniony tego ide. Sprawdziłem dysk u kumpla i tam było ok, wróciłem do domu, podjąłem ostatnia pRóbę instalacji windowsa tym razem podpięty dysk miałem pod sata 2. Ku mojemu zdziwieniu udało się i w menadżerze urządzeń było wporządku, przepiąłem dysk, podpiłem cd rom i hdd i jest ok, ale kilka godzin w plecy poszło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może płyta miała jakiś problem z zaskoczeniem, ale ważne że działa. Wrzuć jeszcze screena z asssd jak możesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest dobrze. Swoją drogą poczułeś jakąś realną różnicę w prędkości działania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dla porownania moj

 

KlJZoK.png

 

Powinny byc takie roznice miedzy takimi samymi modelamio ssd??

 

ps

nie chce mi sie przestawic jezyk z niemieckiego na angielski :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No różnica niesamowita, ja od razu bym go odsyłał do producenta. :E Przecież to się mieści w ramach błędu pomiarowego. Poza tym wynik zależy od tego czy to dysk systemowy czy nie, ile jest na nim wolnego miejsca itede.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mav,

na jakiej podstawie ASSD daje ten "score"??

Bo ja na sata2, na "sławetnym" evo840, bez robienia ich "restoration bullshitu" (aż zrobię teraz i porównam wynik sobie) od paru miesięcy mam taki wynik.

A koledzy wyżej, mają liniowe mocno wyżej + sata 3 + lepsze chipsety o wiele nowsze i mocniejsze cpu a mają mniejszy score wtf.?

post-84770-144902170845_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No różnica niesamowita, ja od razu bym go odsyłał do producenta. :E Przecież to się mieści w ramach błędu pomiarowego. Poza tym wynik zależy od tego czy to dysk systemowy czy nie, ile jest na nim wolnego miejsca itede.

w 4k dosyc duza roznica-nie znam sie na ssd,dlatego zapytalem. ;)

 

U mnie to dysk systemowy.Ciekaw jestem czy lepiej bedzie stawiajac system na sandisk ultra II 480/960 GB niz na bx100 250 Gb:hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A koledzy wyżej, mają liniowe mocno wyżej + sata 3 + lepsze chipsety o wiele nowsze i mocniejsze cpu a mają mniejszy score wtf.?

Nie wiem dokładnie jak wygląda ten jego algorytm obliczania wyniku końcowego (jak łatwo zauważyć nie jest to proste zsumowanie punktów z jednej i drugiej tabelki), w każdym razie widać, że asssd mocno faworyzuje transfery losowe (i w sumie prawidłowo bo na co dzień to właśnie się liczy najbardziej). W Twoim przypadku wynik przekłamuje jakiś rodzaj keszowania który masz włączony w systemie - widzę że masz zainstalowany sterownik intela, w nim istnieje możliwość włączenia kilku różnych rodzajów pamięci podręcznej i pewnie masz to zrobione, dzięki czemu większość (lub cała) próbki testowej asssd mieści się w tej pamięci co daje nieosiągalny na sata2 wynik rzędu >700 mb/sek przy losowym odczycie a w efekcie przekłamuje cały wynik. Swoją drogą zastanawia mnie czemu ten kesz tak dobrze nie radzi sobie z zapisem.

 

W każdym razie mniej więcej tak powinno to wyglądać bez tego intelowego keszu (a przynajmniej bez jego większości):

 

350x700px-LL-e7730aff_asssd.PNG

 

 

w 4k dosyc duza roznica-nie znam sie na ssd,dlatego zapytalem. ;)

To może być powód tej różnicy. W każdym razie to jest nic, benchmark zapuszczasz tylko po to aby się zorientować czy wszystko działa jak powinno a nie aby się martwić każdą cyferką.

 

Ciekaw jestem czy lepiej bedzie stawiajac system na sandisk ultra II 480/960 GB niz na bx100 250 Gb:hmm:

Różnice z punktu widzenia wydajności będą niezauważalne, chociaż wiadomo, mniejszy dysk szybciej się zapełni więc i szybciej spadnie jego wyjściowa wydajność. Zresztą, nawet wtedy na prędkość działania systemu będzie to miało pomijalny wpływ.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...