Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

PNEUMA40

[Modernizacja] Czy ewentualna "modernizacja" 8-letniego zestawu ma jakikolwiek sens?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam po kilku latach przerwy :)

 

Chciałbym Was prosić o opinię w pewnej kwestii - otóż w 2007 roku skompletowałem wraz z Użytkownikami tego forum zestaw komputerowy, który do obecnego dnia całkiem udanie mi służy, oto i on:

 

CPU: Core 2 Duo E6420 @ 2,13 GHz

MOBO: Abit AB9 LGA775, P965

RAM: DDR2 4X1GB 800 MHz OCZ Special Ops

GPU: Twintech 9800GT 512 MB DDR3

PSU: Corsair VS 450

 

... resztę podzespołów pozwolę sobie pominąć

 

 

Aktualnie wykorzystuję komputer do przeglądania internetu bądź obejrzenia jakiegoś filmu, więc moje wymagania nie są zbyt wygórowane. Zastanawiam się czy ten zestaw warto w jakikolwiek sposób zmodernizować? Chciałbym wydać jak najmniej więc jedyną sensowną opcją wydało mi się wsadzenie jakiegoś E8400 za 40zł i lekkie OC na boxowym chłodzeniu (beta BIOS ver.23 pozwala na wykorzystanie procesorów z rdzeniami Wolfdale na tej płycie). Czy przyrost wydajności w codziennym użytkowaniu będzie wart tych paru złotych? Co sądzicie o takim pomyśle, a może macie jakieś inne propozycje?

 

Z góry bardzo dziękuję za każdą pomoc i pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysk SSD. Da kopa właśnie w takim 'internetowaniu', a i do następnego kompa można przełożyć.

 

Wymiana CPU o której piszesz też ma sens, można też pomyśleć o Xeonie. Ale do neta chyba nie ma sensu tak kombinować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacząłbym od ustawienia FSB na 400MHz (1600MHz efektywne) i z 2,13GHz zrobi się 3,2GHz :)

Jak masz przyzwoity egzemplarz tego E6420, to nie powinien mieć problemów przy tej częstotliwości (nawet na stock napięciu).

Jak nie ruszy, spróbuj ustawić 333MHz (1333MHz efektywne).

 

Nie zapomnij tylko ustawić pamięci z [AUTO] na 800MHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacząłbym od ustawienia FSB na 400MHz (1600MHz efektywne) i z 2,13GHz zrobi się 3,2GHz :)

Jak masz przyzwoity egzemplarz tego E6420, to nie powinien mieć problemów przy tej częstotliwości (nawet na stock napięciu).

Jak nie ruszy, spróbuj ustawić 333MHz (1333MHz efektywne).

 

Nie zapomnij tylko ustawić pamięci z [AUTO] na 800MHz.

 

Też nad tym myślałem tylko trochę obawiam się o temperatury na tym boxowym chłodzeniu... Czy nałożenie nowej pasty i dokładne wyczyszczenie radiatora wystarczy przy takim taktowaniu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustaw napięcie Vcore na poziomie 1,35V i zobacz jakie osiągasz temperatury na BOX'ie.

Jak będą OK, zacznij podkręcać.

Jak nie, obniż Vcore o 0,025V i spróbuj ponownie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, pasta już zamówiona :)

 

Mam kolejne pytanie. Załóżmy ze wsadzę do tego zestawu E8400. Czy do 150-200zł kupię jakąś sensowną używaną kartę? Pójdzie na tym GTA 5? Wybaczcie ale nie jestem na bieżąco w tematyce gier :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pojawił się pewien problem. Sprawdzałem do jakiego FSB pójdzie płyta, obniżając mnożnik do 6 i powyżej 370MHz pamięci wywalają błędy w testach. Nie wiem jak je ustawić, a próbowałem już różnych konfiguracji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obniż taktowanie pamięci RAM (do 667MHz przy FSB 333MHz).

Ustaw 100MHz na PCIe oraz 33,33MHZ na PCI (jak masz opcje do tego).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko mam tak ustawione, z tym że chciałem sprawdzić przed zakupem E8400 ile pójdzie ta płyta :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz tak ustawione, a jest niestabilny, dorzuć 0,1V lub 0,2V na VTT (FSB Termination Voltage), oraz 0,1V na NB (Chipset). Ewentualnie +0,1V na RAM.

 

Ustawiłeś Timingi na sztywno ?

Jaki test ma problem ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Orthos wywala błędy przy teście pamieci i system jest niestabilny. Timingi miałem na sztywno 5-5-5-12 tak jak zaleca producent ale inne konfiguracje też próbowałem. Zwiększenie napięcia też nie pomagało

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Orthos wywala błędy przy teście pamieci i system jest niestabilny. Timingi miałem na sztywno 5-5-5-12 tak jak zaleca producent ale inne konfiguracje też próbowałem. Zwiększenie napięcia też nie pomagało

Zapomnij w takim razie o napięciu FSB oraz chipsetu.

 

For the rated speeds, you will be required to use 2.0v, which is -somewhat- higher than other PC2-6400 kits out there
Źródło : LINK.

Domyślne napięcie dla DDR2 = 1,8V.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim, wyjmij dwa z czterech modułów i sprawdź, czy 2GB w Dual'u też będzie robić błędy.

Jak tak, to zamień wyjęte moduły z tymi pozostawionymi w płycie i ponownie uruchom test.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może powinienem dodać, że pamięci nie były kupione jako jeden zestaw. Miałem 2x1GB i po roku dokupiłem taki sam zestaw. Jeśli ustawiłem je w dualu (dwie stare razem i dwie nowe razem) to chodziły tylko na 667MHz, a na 800 sypały błędami. Pomogło zamienienie kości w slotach (jedna nowa kość z jedną starą w dualu), wtedy nie było żadnych problemów przy 800MHz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajne masz te pamięci :E

To stabilne 800MHz, było przy 4GB na napięciu 1,8V czy 2,0V ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AUTO = 1,8V (chyba, że BIOS dostaje świra i ustawia co mu się podoba).

Jak się zastanawiasz czemu na nim ruszyły : Miałeś wyższe timingi niż zaleca producent ("AUTO").

 

Wyjmij dwa moduły, wrzuć 2V na RAM i przeprowadź test.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Timingi na auto były w CPU-Z 4-4-4-10. Sprawdzę taką konfigurację jak zalecasz :)

 

edit 1: Przy dwóch kościach na FSB 400 (1:1) i napięciu 2.0V też wyskakują błędy

 

edit 2: na 2.2V i 800MHz to samo...

 

Macie jakieś inne pomysły? Bo jeśli te pamięci nie pójdą więcej niż 370MHz to chyba nie ma nawet sensu kupować E8400 :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zmodernizowałem siostrze w wakacje podobny zestaw - na i5 Haswell Refresh + Gigabyte GA-Z97X-UD3H-B + 16 GB DDR3+ SSD Crucial 240 GB + WD Black 3TB.

W taki sposób że została ze starego obudowa, cooler Thermalright Ultra-120 (musiałem dokupić nowe mocowanie), karta graficzna Radeon 5850,zasilacz i nagrywarka.

Reszta bebechów poszła do kompa matki, a zepsuty HDD Seagate 640 GB do szuflady.

Za miesiąc zmodernizuję w ten sposób swojego Core 2 Quada - na i5 Skylake + Gigabyte GA-Z170-HD3P + 16 GB DDR4.

P.S.

Jak cię nie stać na tak radykalną modernizację, to chociaż wymień pamięci na 4 x 2GB.

Warto też wymienić dysk systemowy na SSD, ale pamiętaj żeby przestawić płytę główną na AHCI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie chciałbym zbyt wiele inwestować w komputer. Zakup 8GB DDR2 jest niestety całkowicie nieopłacalny w stosunku do nowych pamięci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zmodernizowałem siostrze w wakacje podobny zestaw - na i5 Haswell Refresh + Gigabyte GA-Z97X-UD3H-B + 16 GB DDR3+ SSD Crucial 240 GB + WD Black 3TB.

W taki sposób że została ze starego obudowa, cooler Thermalright Ultra-120 (musiałem dokupić nowe mocowanie), karta graficzna Radeon 5850,zasilacz i nagrywarka.

Reszta bebechów poszła do kompa matki, a zepsuty HDD Seagate 640 GB do szuflady.

Za miesiąc zmodernizuję w ten sposób swojego Core 2 Quada - na i5 Skylake + Gigabyte GA-Z170-HD3P + 16 GB DDR4.

P.S.

Jak cię nie stać na tak radykalną modernizację, to chociaż wymień pamięci na 4 x 2GB.

Warto też wymienić dysk systemowy na SSD, ale pamiętaj żeby przestawić płytę główną na AHCI.

 

Jezu co za bzdety, koleś pyta się o modernizację do 200zl, przyszedłeś się chwalić? Oczywiście, że zakup 8GB jest nieopłacalny. Katuj tego proca w OC, niestety w tym ci nie pomogę bo jedyny ze starszych procesorów który kręciłem to był e6300 jakieś 5 lat temu :P A do dwóch stów możesz kupić 7750, jednak nwm czy to ważne jeśli chcesz tylko przeglądać internet, chyba lepiej jednak zainwestować w ssd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kompa wykorzystuję głównie do internetu ale nie ukrywam, że chętnie zagrałbym w takie tytuły jak GTA 5 czy Wiedźmin 3 :E Jednak nie mam zielonego pojęcia czy jest w ogóle jakaś szansa na to z takim zestawem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz teraz kupić SSD, a obecny procesor podkręcić do tych 370x8. Do internetu na razie styknie.

Do GTAV szykuj zmianę platformy. (na AB9 musiałbyś kupić Q6600, chłodzenie, bo Q6600 kręcony się grzeje, więcej ram, no i kartę graficzną, więc na s775 się średnio opłaca, chyba że dla sportu). Jak już tyle wymieniać, to i płytę główną na nowszy socket i DDR3 można kupić i będzie ogólnie lepiej-wydajniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy dwóch kościach system jest stabilny przy ustawieniach pamięci: 800MHz, 4-4-4-12, 2.2V

Najlepsze, że przy takim taktowaniu i ustawieniu 5-5-5-12 wyskakiwały błędy a po obniżeniu timingów wszystko gra...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...