Skocz do zawartości
m@riusz

[Tutorial] S.M.A.R.T - interpretacja parametrów

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Co sądzicie o tym dysku ? Sprawdziłem go HDtune. Poniżej załączam screeny.

Dysk do wymiany, czy da się coś z nim zrobić? Te czerwone pole to tzw. bad sector?

 

ee94e6453e546.jpg

4d8f415980351.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz zrobić zerowanie w MHDD, i potem erase delays, i remap jak nadal będą bady po zerowaniu.

Jest też opcja że bady są logiczne a nie fizyczne. Może nawet samo erase delays by pomogło, ale ponieważ to początek dysku, a na opóźnienia może załapać się więcej sektorów które mogą zostać skasowane, to lepiej gdzieś migrować z danymi, i dopiero się bawić. Naprawa pewnie się powiedzie, ale nigdy nie wiesz czy w obrębie starego miejsca nie posypią się bady znowu. A to początek dysku jeszcze. Także najwyżej na magazyn danych się nadaje.

Alternatywnie możesz spróbować w cmd

Chkdsk /R

Ale nie wiem czy nie trzeba będzie montować partycji zarezerwowanej przez system. Tam to nawet może być

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

System mam na oddzielnym dysku SSD. Tego HDD używam jako magazyn, a dodatkowo jego kopie mam na domowej chmurze WD, wiec dane mam zabezpieczone :cool:

Spróbuje zrobić to według tego co mi napisałeś.

 

Jest też opcja że bady są logiczne a nie fizyczne

 

A jeśli bady są logiczne to czy po zrobieniu obrazu dysku np. EaseUS i przywróceniu go mogą pojawić się ponownie?

 

Ogólnie to zastanawiam się czy nie wymienić go na nowy np. Toshiba P300 1TB.

W tym miesiącu planuje zakupić nowy pc na AM4 i zastanawiam się czy jest tam sens go motować :hmm:

to stary dysk, a na pewno nowy będzie o wiele szybszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest opcja że po nadpisaniu obrazu bady znikną, ale to właśnie tylko na wypadek gdy wystarczy je jedynie nadpisać, a nie remapować żeby znikły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bad sectory raczej z automatu uprawniają do ubiegania się o gwarancję w przypadku HDD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę o pomoc w interpretacji wyników S.M.A.R.T.

Dyski pracują we własnej roboty serwerze opartym na FreeNas. Jeden z nich (pierwsze zdjęcie) jest bardzo stary i o niego boję się najbardziej.

 

Z góry dziękuję za pomoc.

 

 

76ddd1ac7fee5b23gen.jpg

 

242c30ee888e962bgen.jpg

 

d4a688ded2c23b24gen.jpg

 

329576a1b3848fb8gen.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tym dysku #1 masz w logach 24 realokowane bad sectory.

I 0 w oczekujących, czyli możliwe że jak byś zrobił pełne skanowanie w HD Tune, to nie wykryje żadnych badów.

Niemniej zdecydowanie na system się odradza taki dysk, bo ma prawo sypnąć jeszcze badami po jakimś czasie. Na dane jeszcze pół biedy, zwłaszcza jeśli dysk nie jest używany intensywnie.

Powoli możesz się rozglądać za czymś innym, a przezornie najważniejsze rzeczy z niego mieć kopię.

 

Inna sprawa, to wysoka wartość parametru command timeout ktora, jesli nadal ma tendencje wzrostowe, to wskazuje to na problem z kablem i/lub problemy z dostawą energii (możesz więcej poczytać o tym parametrze w sieci).

To samo z CT jest w dysku #4.

Poza tym wszystko w porządku.

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki deton24 za zainteresowanie.

 

Pierwszy dysk ma ponad 7 lat i pierwotnie kupiony był w obudowie zewnętrznej. Przeszedł wiele i raczej nie obchodziłem się z nim delikatnie. Przez dłuższy czas pracował w PC włączonym 24h na dobę pod kontrolą win7. Trzymałem na nim różnego rodzaju pliki multimedialne, do których dostęp miałem z kilku urządzeń w domu. Jest to Seagate 1TB, którego modelu nie pamiętam.

 

Czwarty dysk to WD Green 1,5TB, który również ma ładnych kilka lat. Pracował w tym samym PC co pierwszy, tyle że nieco krócej. Nie pracował jako dysk zewnętrzny.

 

Trzeci dysk to WD Red 3TB. Pracował również w wyżej wymienionym PC lecz zdecydowanie najkrócej. Ostatnie kilka miesięcy pracował w zewnętrznej obudowie.

 

Drugi dysk z kolei to świeży WD Red 3TB. Tak jak poprzedni ten również pracował ok. 3 miesiące w zewnętrznej obudowie.

 

Kilka dni temu postanowiłem na kurzącym się PC postawić FreeNas i zapakowałem do niego wszystkie ww. dyski, czyli 2xWDRed 3TB, WDGreen 1,5TB i ten nieszczęsny Seagate 1TB. Na serwerze będę trzymał głównie prywatne zdjęcia i filmy więc bardzo dla mnie ważne aby były tam w miarę bezpieczne. Jeśli ten pierwszy dysk nie jest pewny to poprostu wrzucę go do szuflady a na jego miejsce kupię coś nowego. Nad wymianą czwartego dysku (WDGreen) też się zastanawiam.

 

I teraz pytanie: co sądzicie o dyskach Seagate ST4000DM004 na miejsce dwóch najstarszych? Czy może zostawić Greena i dokupić tylko jeden nowy dysk, który zamieni wysłużonego Seagate 1TB?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobacz w tym Greenie czy za jakiś czas powiększy się wartość parametru command timeout. Jak tak, to zmień kabel, i dalej obserwuj. Jeśli będzie to samo, to jego też zmieniać. To parametr krytyczny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przez ostatnie 20 godzin parametr ten nie zmienił się na żadnym z dysków. Wydaje mi się, że te błędy powstały podczas pracy w starym PC i/lub kieszeniach zewnętrznych. Jeśli do jutra nic się w tej kwestii nie zmieni to zostawię Greena i dokupię jeden dysk. Dzięki temu kupię większy niż 4TB. Nie wiem tylko czy ten Seagate to nie jakaś padlina i nie odmówi posłuszeństwa zaraz po gwarancji. Zastanawiam się również nad kolejnym WDRed lub Seagate IronWolf 6TB jednak ich ceny są trochę wyższe niż np.: Seagate ST6000DM003.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na serwerze będę trzymał głównie prywatne zdjęcia i filmy więc bardzo dla mnie ważne aby były tam w miarę bezpieczne.

W takim razie zapewnij, żebyś miał przynajmniej 2 kopie plików, w tym jedna na zewnętrznym nośniku. Nawet mając najlepsze dyski może się trafić przepięcie w sieci, które usmaży je w serwerze.

Nie wiem ile danych zamierzasz przechowywać ale można zrobić taki układ dysków:

-green na system freeNAS-a i ewentualnie część danych (szkoda miejsca na sam system), ewentualnie z Seagate w raid1

-red na dane

-red w zewnętrznej obudowie do backupów

Koszt ewentualnie obudowa na dysk jak obecna jest niepewna.

Jeżeli padnie green, to danych nie powinno ruszyć, poza tym masz jeszcze kopię na zewnętrznym. Jeżeli pracują w raid1, to padniecie jednego dysku nie przerywa pracy serwera.

Jeżeli padnie red, to masz kopię zapasowa na zewnętrznym. Tak samo jak zewnętrzny padnie, to masz kopię na serwerze. Te dyski są odseparowane fizycznie od siebie, więc ryzyko jednoczesnego uszkodzenia małe.

Nie przypuszczam, żebyś potrzebował nieprzerwanej pracy na tych filmach i zdjęciach, więc nie proponuję składania red-ów w raid1. Kopia na zewnętrznym nośniku daje lepsze zabezpieczenie.

 

Odnośnie Command Timeout, to w moim przekonaniu nie ma tragedii. Tak wysokie wartości nie mogą oznaczać liczby błędów, bo wtedy:

-w kolumnie worst wartość szorowała by dno

-dla Seagate wychodzi średnio 370 błędów na sekundę! dysk nie pracowałby normalnie, prawdopodobnie byłby nieużywalny

Dane prawdopodobnie są zakodowane na kilku bajtach, w jaki sposób niestety nie wiem. Obserwować zmiany jak najbardziej warto.

 

Taka mała porada, bo wspomniałeś, ze nie wiesz jaki model dysku. Skoro smart odczytujesz przy pomocy smartctl to spróbuj z parametrami "i" oraz "A". Jak je połączysz to dostaniesz informacje o dysku i tabelę parametrów smart.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Niedawno kupiłem dysk USB firmy WD My Passport 2 TB i podczas kopiowania na niego plików (dużej ilości zdjęć) zdarzyło się słuchać zgrzytanie, ale to było słychać tylko kilka razy (po ponownym kopiowaniu już tego dźwięku nie było). Natomiast podczas zgrywania plików o większej pojemności takiego dźwięku nie było słychać. Dysk był podłączony do laptopa pod złącze USB 2.0.

 

Zastanawiam się czy go nie oddać do serwisu bo jest na gwarancji.

 

Poniżej załączam screeny.

1jpg_qeawaqs.jpg

2jpg_qeawqph.jpg

 

Dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam

Pawio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie SMART jest czysty.

Co tym bardziej utrudnia sprawę w kwestii ew. gwarancji. Choć spróbować można. Najwyżej odeślą. Jeżeli zakup nie przekracza 14 dni, to oddaj go.

Zgrzytanie ma prawo wskazywać na problemy z mechaniką dysku, które mogą, choć nie muszą koniecznie się pojawić w przyszłości.

Jeżeli będziesz w stanie zreprodukować te odgłosy na konkretnej próbce plików o podobnym rozmiarze, to prędzej będzie to punkt zaczepienia na gwarancji.

Tymczasem polecam mieć trzymać backupy zapisanych plików na tym dysku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

nada się ten dysk na przechowywanie mniej ważne dane?

 

qewqwesdf_qeqsaew.png

Edytowane przez krzakol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpierw zrób zerowanie w MHDD, potem erase delays, a na końcu remap.

 

Ale nigdy nie wiesz za ile, i iloma badami dysk znowu sypnie.

 

Ale co prawda ma prawo pochodzić.

Relatywnie czym mniej tym dłużej, ale awarie całych dysków bywają, i to całkowicie losowe.

Dlatego robi się backupy

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Czy to go kwalifikuje na gwarancję? Parametry ma nie za ciekawe...

Strasznie niski C3... Czasami chyba też powoduje zwiechę całego systemu. Wykresy wyglądają zaś dobrze więc nie będę ich wstawiał.FQDYjMX.png

Edytowane przez ingvarr100th

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niby można próbować. Zwłaszcza jeśli będziesz w stanie zreprodukować ten problem tylko na Twoim dysku.

Może nawet coś nakręcić z tego, żeby porównać inny HDD na tym samym sprzęcie, i ten HDD jak się zachowuje. W tle niech będzie widoczny Everest z informacjami o systemie czy AIDA64.

Choć przyznam że nie wiem czy da się załączyć sprzedawcy przy reklamacji dodatkowe materiały do HDD na płycie. Zapytaj.

Chodzi o to, że bez względu na wszystko, mogą Cię próbować zlać na serwisie producenta, bo G-Sense jest nabity, i mogą się wykręcać, choć nie wiem czy musi to być przesądzające, ale na domiar złego, nie ma nawet żadnych bad sectorów w logach, i pewnie w skanach jak zrobisz też nie będzie, ale jeszcze to sprawdź.

Generalnie prawda jest taka, że te zwisy mogą być od dysku, i to nawet gdy tych badów nie ma, a w logach czysto. Miałem taki przypadek. Walcz o swoje.

Wróć tu koniecznie i opisz jak sprawa się zakończyła.

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym licznikiem G-Force to śmieszna sprawa gdyż komputer praktycznie stoi w jednym miejscu. Nikt nim nie rzucał ani nie machał. Nie wiem czemu jest nabity.Napisałem bezpośrednio do supportu Seagate. Zobaczymy co odpiszą.

 

Edytowane przez ingvarr100th

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
I apologize for the issue you are experiencing with your hard drive. I will be happy to assist you in resolving your issue.

 

By looking at the results of the SMART Test, I can see that there might be some signes of issues with the drive and might probably fail in the near future. In this case, I would recommend backing up the data from the drive and replace it.

 

I show the drive to be under warranty with Seagate and we can certainly replace it for you. Please be advised, Seagate may replace your product with a product that was previously used, repaired, and tested to meet Seagate specifications.

Taką dostałem odpowiedź od Seagate. Oddaję więc na gwarancję.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z odpowiedzi wynika że jednak w SMART były jakieś parametry, które mogą świadczyć o tym że dysk może ulec uszkodzeniu w przyszłości.

Czy poza G Sense coś tam widzisz, Bono?

 

@down

Dzięki

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim C3 rzuca się w oczy; BC powinien być 0.

Akurat przeciążeniami bym się nie przejmował, nie raz widziałem nabity licznik, a dysk siedział normalnie w obudowie. Z kolei w laptopach nie udało mi się ani razu, mimo że przenoszone podczas pracy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BC jest krytyczny, choć to podręcznikowo od przerw w dostawie energii lub kabla.

Przeoczyłem.

Dziękuję za odpowiedź.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam :)

Do sprawdzenia są 3 dyski z sygnaturki czy wszystko z nimi jest ok ?

Mam włączone w systemie wyłączanie się dysków po 2 min bezczynności będzie to miało jakieś następstwa w przyszłości ?

Dyski oczywiście na gwarancji :)

 

thumb_4884403Segate_ST3000DM-008.png thumb_5308443Toshiba_HDWD130.png thumb_5310007Toshiba_HDWD130_2.png

Edytowane przez MrTooth

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...