Skocz do zawartości
m@riusz

[Tutorial] S.M.A.R.T - interpretacja parametrów

Rekomendowane odpowiedzi

Na moje oko są ok.

 

Jeżeli często są usypiane i wybudzane, to w mojej ocenie będzie to miało negatywny wpływ w dłuższym okresie czasu. Jeżeli hałas nie jest problemem, to zostawiłbym ciągle włączone i wyłączył dodatkowo parkowanie.

Jeżeli są rzadko używane, to pomyślałbym o zewnętrznych obudowach lub stacji dokującej lub panelu kontrolującym zasilanie (hdd power switch) z włączonym hot plug/swap w biosie na wybranych portach sata.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
' date='31 Październik 2018 - 09:50' timestamp='1540975823' post='15277034']

Na moje oko są ok.

 

Jeżeli często są usypiane i wybudzane, to w mojej ocenie będzie to miało negatywny wpływ w dłuższym okresie czasu. Jeżeli hałas nie jest problemem, to zostawiłbym ciągle włączone i wyłączył dodatkowo parkowanie.

Jeżeli są rzadko używane, to pomyślałbym o zewnętrznych obudowach lub stacji dokującej lub panelu kontrolującym zasilanie (hdd power switch) z włączonym hot plug/swap w biosie na wybranych portach sata.

Bono mówisz o panelu kontrolujacym zasilanie (HDD power switch) czy możesz zapodac jakieś linki do takich rzeczy ? Bo naprawdę zielony w tym jestem :) I zaznaczam że mam obudowę Core P5.

Edytowane przez MrTooth

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety ale nie wiem co polecić, wiem że są ale nigdy się za nimi nie rozglądałem, żeby coś konkretnego polecić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Micron m1100 256gb bad sectory. W podglądzie zdarzeń błędy odczytu typu zły sektor, kilka dni z rzędu 2 miesiące temu. Od tamtego czasu ten błąd się nie pojawiał. System chodzi ok, być może zbyt często aplikacje się wieszają itd.

Liczba realokowanych sektorów nie rośnie od 2 tygodni, wcześniej nie było to sprawdzane. Kwalifikuje się to na gwarancję?

W załączniku screen z cristaldiskinfo.

post-333516-15418115048799_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

05/C4 ma to samo.

Nie ma nic w pending.

Wygląda że pomyslnie realokował te sektory. Czyli na obecną chwilę dysk nie powinien sprawiać problemów.

Przy HDD C4 z tego co kojarzę z automatu uprawniało do gwarancji. Możliwe było wtedy wystąpienie nowych błędów w przyszłości.

Przy SSD może być podobnie.

Możesz spróbować. Z perspektywy usera dysk się wieszał i już.

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chciałbym się spytać czy wszystko z nimi okej czy któryś może wymaga wymienienia? od razu mowie, bad sectorow wedlug hdtune nie ma zaden z trzech dyskow, ale zalacze skriny z crystaldisk (ssd systemowy, 1TB na magazyn danych, ten 160 gb to na ścieki jakieś)

 

 

16hufef.jpg

 

 

23uecsp.jpg

 

 

ffcpxz.jpg

 

 

ten 160gb wedlug hdtune tez pokazywalo podswietlone na zolto spin retry count, a ten 1TB pokazywal nie dosc ze spin retry count, ale jeszcze (b8) (unkown attribute), pomimo ze wedlug crystal disk z nim nie ma problemow. ssd jest raczej bez problemów większych, tu i tam tak sądzę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaobserwuj po zmianie raw na dec w programie, czy nadal narastają błędy w BC na 1TB HDD. Jeśli tak, wymień przewód SATA.

Na obu HDD pogorszenie powierzchni dysku 07. Można myśleć powoli o wymianie, backupy choć najważniejszych rzeczy mieć.

 

SSD w porządku.

Unaligned jest statystyczny, bad block jest fabrycznym parametrem od nowości, nic zdrożnego.

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaobserwuj po zmianie raw na dec w programie, czy nadal narastają błędy w BC na 1TB HDD. Jeśli tak, wymień przewód SATA.

Na obu HDD pogorszenie powierzchni dysku 07. Można myśleć powoli o wymianie, backupy choć najważniejszych rzeczy mieć.

 

SSD w porządku.

Unaligned jest statystyczny, bad block jest fabrycznym parametrem od nowości, nic zdrożnego.

 

to najpierw kwestia tego RAW>DEC

 

zmienilem, ale nie wiem czy dobrze, bo tak srednio jestem w tym ogarniety. aktualnie jest cos takiego

 

1jnre0.jpg

 

 

teraz za kilka dni wejsc, odpalic i sprawdzic czy to nie uleglo zmianie?

Edytowane przez christus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale mnie to nie jest do niczego potrzebne, bo umiem sobie to odczytać w dec. Chodzi żebyś sam mógł sobie te parametry kontrolować.

Tak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Micron m1100 256gb bad sectory. W podglądzie zdarzeń błędy odczytu typu zły sektor, kilka dni z rzędu 2 miesiące temu. Od tamtego czasu ten błąd się nie pojawiał. System chodzi ok, być może zbyt często aplikacje się wieszają itd. Liczba realokowanych sektorów nie rośnie od 2 tygodni, wcześniej nie było to sprawdzane. Kwalifikuje się to na gwarancję? W załączniku screen z cristaldiskinfo.

 

 

05/C4 ma to samo.Nie ma nic w pending. Wygląda że pomyslnie realokował te sektory. Czyli na obecną chwilę dysk nie powinien sprawiać problemów.Przy HDD C4 z tego co kojarzę z automatu uprawniało do gwarancji. Możliwe było wtedy wystąpienie nowych błędów w przyszłości.Przy SSD może być podobnie.Możesz spróbować. Z perspektywy usera dysk się wieszał i już.

 

 

Wartości 05/C4 wzrosły z 15 na 19. Jakieś pliki systemowe zostały uszkodzone, nie dało się tego naprawić(system działał, ale łapał zwiechy i często przy uruchamianiu szła diagnostyka itd.). HD Tune error skan i erase sypie błędami. Jak widać usterka postępuje, dysk poszedł na gwarancję.

Edytowane przez askak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@christus

160GB ma dużo błędów c5 i c6, można spróbować zapuścić długi test z SeaTools ale byłbym przygotowany na wymianę dysku. Dodatkowo niepokoją błędy BB.

1000GB niepokoją błędy BB do obserwacji czy nie rośnie. W przypadku BC spróbuj wymienić kabel sygnałowy i obserwuj czy wartość nie rośnie.

 

Odnośnie parametru 07 to w obu dyskach według mnie jest w normie. Jeżeli w kolumnie "najgorszy" wartość spadnie to można zacząć się martwić.

 

Odnośnie HDTune i SpinRetryCount (0A), to podświetlenie jest nadwrażliwością programu. Po prostu wartość parametru (kolumna "bieżący"/"najgorszy") jest bliska progowi zgłoszenia awarii (kolumna "próg"). Tutaj trzeba patrzeć na kolumnę RAW, jak jest 0 to jest wszystko w porządku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

thumb_252697146875552_923203564553196_7010538842243465216_n.png

 

Co sądzicie o tych logach? :)

Edytowane przez Bladzioch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na moje oko :thumbup:

Można jedynie poobserwować czy C7 nie rośnie, jak tak to zmienić kabel sygnałowy o dalej obserwować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kotopsokot

Panowie, czy mój dysk jeszcze si ę nadaje do pracy? Nie korzystam z niego, ale nie wiem czy go sprzedać czy może zniszczyć i wywalić? Czy mogę go sprzedać bez obaw, że kupujący zaraz zgłosi, że coś nie działa?

 

Abc6U9x.png

 

EDIT:

Od razu chcialbym zapytac o 2 pozostałe dyski (z tych korzystam: ten pierwszy kupiłem chyba z 4 lata temy, gdy SSD 1TB kosztowały jeszcze z 1500zł, a ten drugi - Samsung - siedział w laptopie dosyć mało używanym, który padł). Czy coś im dolega?

Jeszcze pytanie, dlaczego ten drugi nie pakazuje ilości zapisanych danych? jestem pewny, że narzędzie producenta HP pokazywało ilośc zapisanych danych.

 

nIL4xjA.png

 

 

Qhh7dch.png

 

I jeszcze test DiskMark: na gorze dysk 1 (partycja systemowa i na dane), na dole dysk 2 - Samsung (partycja na dane):

 

t3MSNQj.png

 

Edytowane przez kotopsokot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W żadnym z dysków nie widzę nic zdrożnego. W 3# AD chyba wskazuje na parametr zużycia komórek, ?237, który ma schodzić do zera.

Czyli nie tak źle.

W 2# rzeczywiście masz tam po lewej u góry napisaną ilość danych.

1# HDD OK.

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze pytanie, dlaczego ten drugi nie pakazuje ilości zapisanych danych? jestem pewny, że narzędzie producenta HP pokazywało ilośc zapisanych danych.

Crystal nie pokazuje, bo nie ma tych danych w SMART. Program od HP mógł po prostu na bieżąco zliczać (jak to laptop, to może mieć jakiś układ/chip od monitorowania dysków i z niego program odczytywał informacje).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie po zrobieniu skanu w HD Tune pokaże Ci bad sectory.

Tzn. że na Twoim dysku może znajdować się jakiś plik, który na daną chwilę nie będzie możliwy do odczytu.

Możesz wyzerować dysk po migracji z danymi, a potem przeskanować jeszcze raz, i jak nie pomoże, to erase dalays w MHDD, potem remap jak nie pomoże, ale nikt nie da Ci gwarancji że dysk w przyszłości nie posypie jeszcze badami (zwłaszcza jeśli to dysk systemowy).

Można się rozglądać za czymś innym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym ten dysk wymienił, zwłaszcza jak jest jeszcze na gwarancji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam gwarancji niestety, natomiast jak chodzi o remapowanie albo zerowanie, to jestem zbytnim nowicjuszem, ale co ważniejsze to nie działa mi napęd, zatem nie mogę użyć płyty z MHDD. Chyba nic nie wymyślę. wymienił bym dysk, ale wiąże się to z zakładaniem systemu, a ja nie mam sprawnego napędu, a co ważniejsze nie mam jak zdobyć win 7. W każdym razie dziękuje Wam za odpowiedź.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz sklonować dysk.

Instalkę można puścić z pendrive.

Windowsa ściągniesz ze strony Microsoftu: https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download/windows7

 

Na razie możesz spróbować puścić systemowe skanowanie dysków (mogą być potrzebne uprawnienia admina), w terminalu wpisz: chkdsk c: /R

Program poprosi o zgodę na skanowanie przy kolejnym uruchomieniu systemu, zgadzasz się, resetujesz i zostawiasz np. na noc bo trochę mu to zajmie czasu.

Jeżeli masz więcej partycji na dysku niż jedną, to dla reszty powtórzyć polecenie, tylko zmienić literę dysku. W tym przypadku reset nie powinien być potrzebny.

Jeśli wszystko pójdzie ok, to program oznaczy uszkodzone miejsca i wyłączy je z użycia przez system plików. Ta operacja raczej nie wymusi na dysku podmiany sektorów z puli zapasowej ale system przynajmniej nie będzie próbował odwoływać się do uszkodzonych obszarów, więc wydajność powinna się poprawić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...