Skocz do zawartości
Davvvi

Gigabyte H87. Awaria płyty?

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie wyszedłem na chwile i niestety do kompa dopadły się dzieciaki. Teraz komp nie chce się włączyć. Tzn włącza się i przechodzi tak jak by w bios ale biosu a raczej UEFI nie ma. Jest tylko napis Gigabyte UEFI bios i nic więcej. Potem komp sięr esetuje. Oprócz procka odłączyłem dosłownie wszystko. Czy da się to naprawić?

Edytowane przez Davvvi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuje wyjąc baterie na płycie głównej na ok 5 minut to zresetuje ustawienia biosu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zresetowany bios. Po wciśnięciu power. Komp uruchamia się jak by dwa razy potem jest jedno piknięcie z głośnika . Potem wchodzi w ten napis co pisałem i po chwili reset i tak cały czas. Chyba płyta zdechła. I po co ten dualbios jak nie można z niego korzystać. Bios jakoś działa bo po wyciągnięciu ramu pika cały czas ale nie da się w niego wejść.

Edytowane przez Davvvi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wiadomo co dzieciaki narobiły ?

Grzebały coś w komputerze czy coś w tym stylu ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzie pstrykaly włącznikiem bądź listwę wyłączały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro Cię nie było to nie wiesz co robiły, a mogły zrobić praktycznie wszystko (no, może poza reballingiem chipsetu :E )

 

Czy płyta i reszta komponentów są w niezmienionym wizualnym stanie?

Nic nie wpadło do obudowy/zasilacza?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jest w porządku. Komp stoi w biurku. Zasilacz mam wentylatorem w dół na dole obudowy więcej tym bardziej nic by do niego nie wpadło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem kilka pomiarów. Ogólnie napięcia są w normie. Po odłączeniu zasilania procka płyta resetuje się cały czas. Czy tak powinno być? A skoro wyświetla się jakiś obraz to procek jest ok?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może spróbuj pożyczyć płytę od jakiegoś znajomego i sprawdź czy sprzęt wstanie. Albo cebulowo kupić i oddać na zwrot 14dniowy. :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie do biosu nie mogę wejść . Ogólnie płyta jak by sama wchodziła do biosu tylko biosu nie ma. Może to coś nakieruje. Nie odpisałem ze pod czas resetowów komp na chwile się wyłącza w trakcie resetuje za każdym razem. Może jednak zasilacz oberwał?

 

Może jest ktoś z Kutna kto by pomógł mi przetestować zasilacz?

 

Są tylko dwa wyjścia albo płyta albo zasilacz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie i lipa zdobyłem zasilacz ale komp dalej zachowuje się tak samo więc pewnie zdechła płyta główna. Pomoże dobrać nową płytę? tzn może być używana ale z gwarancją.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A masz jakieś specjalne wymagania? Bo jak nie, to styknie najtańsza na chipsecie B85 z 4 slotami na ram.

 

Masz płytę z backplate, to zwróć uwagę by zaczepy od ramów nie były zbyt blisko linii slotu x16 - niestety są płyty na których backplate o to zawadza...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem kilka pomiarów. Ogólnie napięcia są w normie. Po odłączeniu zasilania procka płyta resetuje się cały czas. Czy tak powinno być? A skoro wyświetla się jakiś obraz to procek jest ok?

 

Powinno bo nie detektuje procesora, skoro wyjąłeś wtyczkę od zasilania CPU.

 

Właśnie do biosu nie mogę wejść . Ogólnie płyta jak by sama wchodziła do biosu tylko biosu nie ma. Może to coś nakieruje. Nie odpisałem ze pod czas resetowów komp na chwile się wyłącza w trakcie resetuje za każdym razem. Może jednak zasilacz oberwał?

 

Może jest ktoś z Kutna kto by pomógł mi przetestować zasilacz?

 

Są tylko dwa wyjścia albo płyta albo zasilacz.

 

 

 

Panowie i lipa zdobyłem zasilacz ale komp dalej zachowuje się tak samo więc pewnie zdechła płyta główna. Pomoże dobrać nową płytę? tzn może być używana ale z gwarancją.

Pisałeś o tym, że prawdopodobnie dzieciaki bawiły się listwą - imho tutaj prędzej bios padnie, niż coś innego stać się mogło.

 

Dual bios? Szczerze? Moja płyta, która lata temu miała duala, też od nich, również padła sobie, a dual w niczym nie pomógł. Niby jest, choć lepiej mieć, niż w ogóle nie mieć (mój MSI Z170A Gaming M3 padł od razu po włączeniu - loop).

 

Płyta po takich zabawach powinna zrobić sobie selftesta i po chwili samodzielnie się odpalić. Skoro nie jest w stanie tego wykonać to albo sumy kontrolne biosa poleciały, a wówczas backup powinien się ładować (i tutaj kolejna ciekawa rzecz...bo możesz mieć fizycznie uwaloną kość oznaczoną jako main, wówczas backup ładuje dane do maina, ale main nadal jest walnięty - loop...), albo sumy są ok, a płyta ma po prostu loopa - czyli bios padł kompletnie (w obu kościach). Próbowałbym zrobić coś innego.

 

Rozkręcić całość, wypiąć wszystko, za wyjątkiem cpu + ram i próbować odpalić na tak zwanego pająka.

 

Na www gdzieś widziałem poradnik Gigabyte, jak odpalić tryb force restore:

https://www.google.pl/search?q=gigabyte+dualbios+force+recovery&ie=utf-8&oe=utf-8&gws_rd=cr&ei=saKsVv25KeTgyQPfh6vgDQ

 

http://www.overclockers.com/forums/showthread.php/697533-GUIDE-Forcing-backup-BIOS-on-Gigabyte-motherboards

 

Edytowane przez Firekage

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już tak robiłem na tego pająka. Przekłądałęm kość ram do wszystkich slotów. Na integrze jak i na gtx970 wyświetla tak samo obraz. Mam 4 kości ramu i każdą sprawdzałem i nic. Jedno zauważyłem jak wciskam szybko jaki kolwiek przycisk na klawiaturze to na chwilę wyświetla się logo producenta ale nie da wejść do biosu. Bez pamięci ram płyta cały czas pika więc reaguje na zmiany sprzętowe.

 

Dzięki kolego za link jak tylko przewiozę komputer do nowego mieszkania to sprubuję trochę podziałać.

Edytowane przez Davvvi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego firekage jesteś wielki. Dzięki Twojemu linkowi płyta ożyla. Wcisnalem power i reset jednocześnie i wyskoczył updating bios i płyta działa. Komp startuje. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciesze się, że zadziałało. Widzisz, lepiej to mieć, niż nie...

 

Dlatego mój MSI poleciał...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie lepiej mieć niż nie mieć. Szkoda tylko że płyta główna sama nie zrobiła tego update biosu. Ktoś kto się nie zna jak np. ja to by już szukał nowej płyty. A tu kombinacja 2 przycisków i jakieś 250zl w kieszeni. Najgorsze to było to że system mam w trybie UEFI a dyski w GPT i moj leciwy lapek nie rozpoznawał w ogóle dysków a bałem się o dane i nie miałem gdzie sprawdzić. Ważne że komputer działa. jeszcze raz dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są dwa sposoby na naprawę.

1. Płyta ma dwa BIOS-y . Awarii uległ pierwszy BIOS ( B_BIOS ) .

Proszę na płycie zlokalizować oba biosy ( B_BIOS i M_BIOS) . Na każdej kości BIOS znajduje się kropeczka. To jest pin nr. 1 . Kolejne są rozmieszczone przeciwnie do wskazówek zegara.

Teraz należy ostrożnie połączyć pin nr.4 oraz pin nr.7 w M_BIOS . Zwarcie z innymi pinami może uszkodzić równeiż ten BIOS. Trzeba to zrobić bardzo ostrożnie.

Po połączeniu tych pinów należy włącznikiem uruchomić komputer. Po chwili włączy się na ekranie komunikat : Bios został uszkodzony - czy chcesz go naprawić/przywrócić . Naćinij TAK.

Komputer z drugiego BIOS'u zaktualizuje pierwszy BIOS, e voila !!!! Komputer znowu działa :):) .

Znalazłem to rozwiązanie dzisiaj na necie . I uratowałem płytę główną.

 

2. a - wyłącz zasilanie komputera przełącznikiem w zasilaczu ,

b - naciśnij włącznik w obudowie komputera , i cały czas go trzymając , włącz komputer przełącznikiem w zasilaczu

c - gdy tylko uruchomią się wentylatory na płycie głównej - jak najszybciej puść włącznik w obudowie i wyłącz zasilanie przełącznikiem w zasilaczu

d - włącz zasilacz

e - naciśnij przycisk zasilania z przodu obudowy

f - komputer powinien wystartować i przywrócić BIOS.

 

Niestety metoda nr 2 w moim przypadku nie zadziałała.

Ale nr 1. pomogła.

 

 

Panowie wyszedłem na chwile i niestety do kompa dopadły się dzieciaki. Teraz komp nie chce się włączyć. Tzn włącza się i przechodzi tak jak by w bios ale biosu a raczej UEFI nie ma. Jest tylko napis Gigabyte UEFI bios i nic więcej. Potem komp sięr esetuje. Oprócz procka odłączyłem dosłownie wszystko. Czy da się to naprawić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że po trzech latach od awarii już raczej sobie z nią poradził ...

Kotlet ? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...