Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

EzioO

Spadki Fps

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Dzisiaj, właściwie przed chwilą zarejestrowałem się na tym forum. Myślę, że wybrałem dobry dział. Otóż problem polega na regularnych spadkach fps tylko w tych bardziej wymagających grach takich jak Rust lub GTA 5. Problem zauważyłem praktycznie rok temu, ale wtedy spadki nie przeszkadzały mi tak bardzo jak teraz. Nie ma różnicy czy stoję, jadę, lecę, mam duże, małe ustawienia graficzne. One zawsze będą występować. Spadają nawet z 80/90 do 5/15. Zauważyłem też, ze gdy występuje spadek fps, użycie grafiki spada z 90/100 na 30/40 % a procesor z 80/90 do 100 %. W tej chwili nie stać mnie na jakieś sensowne naprawy więc liczę na waszą pomoc. Sprzęt :

GPU NVIDIA GeForce GTX 750 Ti

CPU AMF FX 4300 Quad-Core Processor 3.80 GHz

RAM 8 GB DDR3

Windows 7 64 bit

Bios najnowszy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz?

Płyta główna?

 

Sprawdzałeś temperatury podczas spadków fps?

 

Niech zgadnę, pewnie znowu tania płyta asrocka z 4 mosfetami dla cpu na krzyż :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta ASRock N86C-GS FX

Zasilacz Modecom feel 420

Temperatury są normalne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilaczowi temu bym nie ufał, zwłaszcza, że ten zasilacz jest na czarnej liscie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ah ten asrock :E

 

Autorze, uruchom test obciążeniowy "occt" w programie OCCT. Jeżeli mimo "normalnych" temeperatur (nie wiem jakie uważasz za normalne, ale ok) taktowanie procesora będzie spadać, to znaczy że sekcja zasilania na płycie nie wyrabia, i generalnie masz 3 opcje:

a) obniżyć parametry pracy procesora (np. taktowanie) by mniej obciążać sekcję

b) zapewnić dodatkowe chłodzenie sekcji (nawiew)

c) wymienić płytę na taką, która faktycznie daje radę FX'om (samo zapewnienie producenta płyty nie jest wystarczające, co widzisz na swoim przypadku).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Temperatury normalne" czyli mam na myśli nic się z nimi nie dzieje i nie są ani za wysokie ani za niskie (W GTA 5 max temperatura GPU to 53 C a CPU to 50 C, w stanie spoczynku GPU 28, CPU 46 C). Co do OCCT - Masz rację, taktowanie po minucie z 3800 MHz zaczęło spadać do 1406 MHz. Zobacze po "odkręceniu" procka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Jeżu, obniżyłem taktowanie o 0,2 GHz i teraz śmigam na wysoko/ultra w gta 5 na 50 fps :). Narazie zobaczymy jak to się dalej potoczy. Temat do zamkniecia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No cóż... Coraz gorzej dzieje się z moim komputerem. Widać, że lata nie lubi :/, a poddasze nie ułatwia sprawy. Cholerne spadki fps nawet z 250 do 30. I nadal nie za bardzo wiem w czym u niego jest problem, bo temperatury jak były, takie są, a procek z 3,80 GHZ już obniżony na 3,40, a dalej tego ciągnąć mi się nie chce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I nadal nie za bardzo wiem w czym u niego jest problem

Jakto co, sekcja zasilania na płycie się gotuje. Wyższe temperatury w pokoju tylko pogorszyły sytuację.

Post #5, punkt b) spróbuj zrealizować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam jak za bardzo dać nawiewu, ponieważ mam boxowe chłodzenie procesora i zaraz obok grafe więc nie mam tego gdzie zmieścić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze się jakoś da, tylko trzeba umieć pokombinować...

 

Średnio rozumiem czemu w ogóle wspominasz o karcie graficznej. Gdzie Ci ona ogranicza dostęp do sekcji zasilania? :E

 

Może wstępnie wymuś wentylator chłodzenia boxowego na max?

 

Jaką masz obudowę? Ile jest w niej wentylatorów i gdzie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam boxowe chłodzenie procesora

To co masz nie jest chłodzeniem fabrycznym (czyli tzw. box'em).

 

Wygrzeb z szafy starego boxa i zamontuj (oczywiście wymieniając pastę). Powinno być lepiej, bo on przynajmniej ma jak owiewać sekcję zasilania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam żadnego starego boxa, ponieważ to nie ja składałem ten komputer. Składałem go parę ładnych lat temu, bodajże w 2012, kiedy na w komputerach byłem zielony, w sumie nadal jestem ale już coś tam ogarniam :P. Czyli co mam kupić jakieś nowe chłodzenie do procesora?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do zestawu na takiej płycie żal kasę pakować.

Żeby była jasność o czym mówię - KLIK

To co na obrazku jest zaznaczone na prawo od gniazda procesora to sekcji zasilania procesora. To ona się gotuje, przede wszystkim te niższe komponenty występujące parami.

 

Na upartego powinno dać radę wsunąć jakiś wentylator (40-60mm?) między chłodzenie a grill zasilacza. Wtedy by był zaraz nad sekcją i sobie wiał.

Inna możliwość to zakup radiatorków na sekcję i zamocowanie ich.

 

To wszystko to oczywiście półśrodki - płyta konstrukcyjnie jest po prostu za słaba by ciągnąć ten procesor. Następnym razem jak będziesz coś kupować, to zmień doradcę ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem właśnie nad tymi radiatorkami, a że jestem Januszem to otworzyłem drugą stronę obudowy i dałem tam wiatrak zwykły xD. A co do tych radadiatorków, to te mosfety nie są za małe na nie ? W sumie zastanawiałem się nad wymianą procka i razem z tym płyty głownej na AMD FX 8350 i jakąś płytę główną do 200 zl.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejny co poza FX'ami świata nie widzi...

Za 200zł nie kupisz dobrej płyty do fx8320 (no chyba że dobry deal-używka). Zresztą, ta platforma jest po prostu słaba do gier i kompletnie nieprzyszłościowa.

 

Podaj jaki masz sumaryczny budżet, to się zmieni na coś co ma ręce i nogi. Używki rozumiem będą w porządku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak wiem, Fx są słabe ale mam trochę ograniczony budżet na wymianę procka wraz z płytą. Zastanawiałem się nad Intelem i5-4590 lub i5-4460. W sumie płytę to mógłbyś mi doradzić Kappa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procki można brać używane.

Jeżeli chodzi o płyty - co nie weźmiesz na socket 1150 do takiego procka będzie dobre.

A jak chcesz by Ci doradzić - napisz czego wymagasz od płyty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie, żeby DZIAŁAŁA, sprawowała się na LATA, i obsługiwała pamieć ddr3 1600 mhz. No i może żeby nie była za droga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każda działa. Po to są robione.

Tego że na pewno się nie zepsuje nikt Ci gwarancji nie da. Każda płyta może paść, niezależnie czy to jest tani model za 150zł, czy maximus za 1k. Od tego jest gwarancja.

Jak starczą Ci dwa sloty, to cokolwiek będzie ok. Jak potrzebujesz 4 - będziesz musiał dopłacić do modeli z chipsetem B85 które te 4 sloty posiadają.

 

odpowiadając na ninja-post:

i5 4590 oczywiście że lepszy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przypadku intela procek kosztuje wiecej ale chodzi na kazdej plycie o ile socket pasuje. Do i5 haswell cokolwiek na h81/b85 styknie.

W przypadku AMD niby procek tani ale odpowiednia plyta kosztuje wiecej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...