Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Bartek0103

Błąd Windows. XP z dysku

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Przyciął mi się laptop z Windowsem XP więc go zrestartowałem i włączyłem od nowa. Wyskoczyło, że Windows nie moze byc odczytany z dysku bo jest jakis blad i mam wlozyc plytke z windowsem do stacji. Plytki nie mam, laptop nie jest moj. da sie jakos naprawic bez problemowo by wlasciciel nie zobaczyl zmian? Sory ze tak chaotycznie pisze ale jestem wystraszony

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbój wypalić płytkę z Windwosem XP i uruchomić naprawę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to nic nie da, płytka musi być autentyczna

 

bez płytki nic sie nie da zrobić

 

ewentualnie podaj, jaki to dokładnie komunikat, jeśli np nie można załadować pliku rejestru plik można podmienić, np z płytki linuksa, itd - ewentualnie inne pliki też można podmienić, jeśli było włączone przywracanie systemu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie można uruchomić systemu Windows, ponieważ następujący plik nie został znaleziony lub jest uszkodzony: \WINDOWS\SYSTEM32\CONFIG\SYSTEM

 

Możesz podjąć próbę naprawy tego pliku. W tym celu uruchom Instalatora systemu Windows z oryginalnego dysku CR-ROM i wybierz 'r' na pierwszym ekranie, aby rozpocząć naprawę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

plik system można podmienić, ale czymś trzeba to zrobić - dawiej można było ściągnąć uniwersalną konsolę xp z sieci, i wypalić, ale czy to działa nie wiem, zresztą nie wiem, czy jeszcze do ściągnięcia

 

pozostaje jakiś linuks, np ubuntu, z płytki, albo np hirens cd, z mini xp, mini xp byłby najlepszym rozwiązaniem

 

kopia pliku system jest w folderze windows\repair, tylko problem z tym, że może nie zawierać wpisu wielu sterowników, więc po podmianie część sprzętu, np karta dzwiękowa, i graficzna, może nie działać, itp - lepiej przekopiowć plik system z folderu przywracania, czyli system volume information, na c - w folderze rp będzie folder snapshot, w nim są pliki rejestru - trzeba zmienić nazwę system... na sam system, i przekopiować plik do folderu windows\system32\config

 

zorientuj się, czym możesz to podmienić, najlepszy, jak napisałem, hirens z mini xp - jeśli będą problemy pisz, bo ewentualnie może można jeszcze ściągnąć płytkę ratunkową xp, tzw erd commander, jeszcze niedawno był do ściągnięcia (tzn chyba ok rok temu), ale muszę znaleźć, jak go zrobić, bo po ściągnięciu trzeba go przygotować, np w 7, i dopiero potem wypalić - byłby b. dobry, bo np ma sterownik sr (system restore), co oznacza, że obsługuje przywracanie systemu, itp

 

ps - erd commander jest tutaj, kliknij na pobierz, potem na download, potem na download chip online - problem tylko z tym, że trzeba go zainstalować na xp, żeby wypalić iso, tzn erd.iso - jeśli nie znajdziesz 2 xp, żeby go zainstlowc pisz, bo chyba można to obejść, ale muszę znaleźć isntrukcję, też wymaga instalacji, ale np na 7, niekoniecznie na xp; w erd commander musisz użyć disk commander, i przekopiować plik system albo z repair, albo z system volume.. - lepiej - do system32\config; disk commander - zobacz zrzuty na stronie

 

ps2 - mój post o erd - klik - możesz użyć dowolnego systemu, niekoniecznie xp, bo instalacja niepotrzebna - rozpakowujesz instalator 7z, albo np universal extractor; wypalasz oczywiście erd50.iso - w programie do wypalanie, np ashampoo burner wybierasz nagraj obraz iso, i wskazujesz iso; polecenia konieczne - bez wpisania okresu używania iso nie będzie działać

 

cmd uruchamiasz w trybie administratora, jeśli powyżej xp

 

tutaj zrzuty, jak wygląda ściąganie na stronach chipa, i instrukcja - ale lepiej użyj 7z

 

ps3 - dokładniejsze instrukcje, bo powyższe b. niedokładne, brane z czasopisma, a oni tam o precyzję nie bardzo dbają - ściągnij ten plik msi z chipa, umieść w folderze, najlepiej żeby był sam w folderze, uruchom 7z, jeśli nie ma trzeba ściągnąć, w okienku 7z powinien być komputer, klikaj aż doklikasz się do folderu z tym plikiem, zaznacz ten plik i u góry kliknij wypakuj - wypakuje do folderu w tym folderze z plikiem; utwórz teraz folder, np na c, np dart - wróć do folderu z tym plikiem, otwórz ten folder z wypakowanym, kliknij prawym plik Binary.updexp, i kopiuj, przejdz do folderu c:\dart, kliknij prawym i wklej, ewentualnie przeciągnij ten plik do dart, potem wróć do folderu wypakowanego, kliknij 2 razy na msdart, kliknij prawym na erd50, i wyodrębnij - wskaż ten folder c:\dart, i ok; w folderze dart muszą być te 2 pliki - binary... i erd50 - uruchom cmd w trybie administratora - menu start - wszystkie prog... - akcesoria - kliknij prawym na wiersz polecenia, uruchom w trybie administratora, i wpisz te 2 polecenia z ps2 - potem wypal ten erd50 z folderu dart np ashampoo burning studio, musisz wybrać nagraj obraz iso, i wskazać ten plik - możesz użyć oczywiście każdego innego programu do wypalania, jeśli jest na kompie, tylko zawsze nagraj\wypal obraz, iso, nie nagraj pliki czy dane; wystartuj z tej nagranej płytki na xp, i kliknij disk commander, przeklikaj się do system volume information na c, otwórz folder rp, niekoniecznie najnowszy, może być starszy, potem folder snapshot, kliknij prawym na pliku system..., zmień nazwę, usuń wszystko poza system, ok (albo zaznacz, i F2), i przekopiuj ten plik do windows\system32\config - jak - musisz sobie radzić, bo płytki nie znam, nie wiem, czy kopiuj jest w prawym kliku, itd, ewentualnie zaznacz, i ctrl+c, potem przejdz do folderu config, i ctrl+v, jeśli zapyta czy nadpisać (overwrite) potwierdź

 

gdyby były problemy z system volume... możesz przekopiować z folderu windows\repair, ale ten plik system powstał zaraz po instalacji, i może nie zawierać sterowników nie ms - jeśli tak część urządzeń może nie działać, np karta (będzie, ale na sterowniku vga, nie firmowym), sieć, itd - ponieważ to jednak laptop duża szansa, że ten plik system zawiera wpisy wszystkich sterowników

 

u mnie w folderze config jest plik system i system.bak - najlepiej byłoby zmienić nazwę system.bak na system - sprawdź tym disk commander, czy w system32\config jest system.bak (oba duże pliki, kilka mb, pozostałe system to pliki log, b. małe), jeśli jest spróbuj zmienić nazwę disk commander na samo system, jeśli niemożliwe uruchom cmd (tam, gdzie disk commander, command prompt)), i wpisz, w zależności gdzie wystartuje - jeśli wystartuje w c wpisz

 

cd windows\system32\config

 

i enter

 

jeśli wystartuje w windows wpisz

 

cd system32\config

 

jeśli w system32 wpisz tylko

 

cd config

 

i wpisz

 

ren system.bak system

 

jeśli zapyta czy nadpisać potwierdź (y i enter)

 

najlepiej sprawdź disk commander, czy jest ten system.bak, jeśli jest użyj cmd i ren, jeśli zawiedzie dopiero przekopiuj z system volume.., jeśli niemożliwe z repair

 

w ostateczności możesz użyć i przywracania systemu (jeśli było włączone na laptopie), restore system tam gdzie disk commander - ale raczej niewskazane, bo wtedy kopiuje wszystkie pliki systemowe, itd, a to niepotrzebne, skoro tylko plik system popsuty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O kurcze, nie wiem czy mi się to uda bo zielony jestem. Jakby się udało, to komputer będzie taki jak przedtem (dane, programy itp. będą na tym laptopie)? Tak jak pisałem laptop nie mój, wolałbym żeby właściciel nie zauważył zmian (jest on informatykiem :/ )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zostaw ten laptop i przyznaj się co się stało jeśli jest wyrozumiały to zrozumie a tak możesz tylko pogorszyć sytuację.

Może ma jakieś ważne pliki na laptopie, a skoro to informatyk to sam wybrnie z sytuacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

raczej sobie poradzi, jeśli ma płytkę na pewno; ale ryzyko nie jest duże, uważaj tylko, żeby nie usunąć pliku system, jeśli jest w folderze config - najlepiej sprawdź najpierw, czy jest ten plik, jesli tak przekopiuj go np do folderu windows, na wszelki wypadek - kopiowanie po zaznaczeniu ctrl+c, i wklejanie do windows ctrl+v, powinno działać - jesli przekopiujesz sprawdź folder system volume.., jeśli będą foldery rp, w nich foldery snapshot możesz śmiało przekopiować system po zmianie nazwy do folderu config, i nadpisać ten plik w config; gdyby pliku system w config nie było po prostu przekopiuj ze snapshot; raczej nie kopiuj system z repair, chyba, że byłby wielkością zbliżony do tego z config, albo z snapshot; wielkiego ryzyka że coś usuniesz nie ma, pliki osobiste, itd, w każdym wypadku się zachowają; że informatyk czegoś nie zauważy niepewne, plik system że snapshot może być dość stary, jakieś ustawienie może być inne, itd - ale zmiany, jeśli, będą kosmetyczne, i raczej bez znaczenia dla plików osobistych; jeśli będzie plik system.bak w config najlepiej zmień jego nazwę, jak napisałem - jeśli commander wyświetli go jako zwykły system bez bak kliknij prawym, i wybierz properties, powinno tam być file bak, coś w tym stylu

 

jeszcze taka uwaga - napisałem, żeby kliknąć 2 razy na pliku msdart, potem prawym na erd50.iso, i wyodrębnij - u mnie to nie działa, nie wiem dlaczego, ale wyodrębnij wyrzuca błąd - gdyby nie działało uruchom 7z, klikaj na komputer, itd, aż doklikasz się do folderu z tym msdart.cab, zaznacz msdart.cab, i kliknij wypakuj - wypakuje do folderu msdart w tym folderze - po prostu przeciągnij erd50 z tego folderu do folderu c:\dart, itd

 

gdyby natomiast folder system volume.. był pusty raczej nie kombinuj, chyba, że będzie system.bak, i można zmienić nazwę - raczej licz na pobłażliwość właściciela, normalna zresztą, bo ten błąd się zdarza, i to czysty przypadek, chyba, że się przyczyniłeś, np resetując podczas jakichś operacji, np zamykania, albo zapisywania jakichś ustawień do rejestru, itp; jeśli system volume .. będzie i dużo folderów rp możesz ryzykować, bo plików system jest wiele, i informatyk na pewno sobie poradzi z ich odzyskaniem, gdybyś przypadkiem jakis usunął; pozostaje pytanie, czy ta płytka będzie działać, i jak będzie działać erd commander - wypróbowałbym z czystej ciekawości, ale akurat nie mam płytki; ewentualnie poczekaj trochę, może załatwię płytkę, i wypróbuję, ok godz

 

ps - wypróbowałem, i b. dobrze, bo jest to jednak trochę inaczej, tzn dużo lepiej i prościej - niepotrzebny disk commander, służy do odzyskiwania plików, wystarczy kliknąć 2 razy na my computer, itd, wchodzi bez problemu do folderu system volume.., żeby zmienić nazwę wystarczy prawy klik na pliku i rename, do kopiowania tak samo, i copy to.., itd - jak będziesz wchodził do folderu system32 ładowanie może trochę potrwać, bo duży folder, więc trzeba poczekać - w folderze config widzi wszystkie rozszerzenia, więc pokazuje od razu system.bak, itd, też wystarczy prawym i rename, itd - w sumie bułka z masłem

 

gdybyś używał command prompt (w zasadzie niepotrzebne) trzeba zmienić folder przez pushd, np do config polecenie

 

pushd c:\windows\system32\config

 

troche długo się ładuje, trzeba cierpliwie czekać

 

w trakcie ładowania może wyświetlić configuring net interface, coś w tym stylu, kliknij skip - sieć ci niepotrzebna - wygląda, że ma takze sterowniki do sieci, i może można uzywać do internetu - ale nie czekałem, aż skończy ładowanie sieci, użyłem skip (pomiń)

 

wyodrębnij w prawym kliku tym razem zadziałało - u ciebie tez pewnie będzie działać, użyj wyodrębnij - plik erd50.iso ma 145mb

 

jak będziesz startować z płytki na laptopie najlepiej naciśnij F8, zaraz po pokazaniu się biosu, albo natychmiast po uruchomieniu, powinien wyświetlic się wybór urządzeń do bootowania, wybierz strzałkami cd-dvd, włóż płytkę, i enter, itd - ewentualnie może inny klawisz F.., jeśli nie musisz wejść do biosu i ustawić start z cd

 

niewykluczone, że nic nie będziesz musiał robić, płytka podczas startu sprawdza rejestr systemu, ewentualnie podmienia uszkodzony plik na kopie, więc jeśli wyświetli ci się komunikat, że jakiś plik był uszkodzony (damaged), i został zamieniony na kopie kliknij po prostu log off, i sprawdż, czy system wchodzi - po log off płytka automatycznie ładuje system

 

jeśli w folderze system volume.. będzie dużo folderów rp zacznij od najwyższego, powinien być najświeższy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Glauks tak jak pisałem, jestem zielony. Mógłbyś mi to jakoś lepiej wytłumaczyć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale zrobiłeś płytkę?

 

laptop nie startuje bo uszkodzony, albo go nie ma, jest plik system, podstawowy plik rejestru systemu, który ładowany jest na samym początku startu - rejestr systemu, w tym plik system, jest w folderze windows\system32\config

 

jeśli włączone było przywracanie systemu na dysku jest wiele plików system, kopii, w folderze c:\system volume information

 

ponadto plik system jest w folderze windows\repair, ten plik został utworzony zaraz po udanej instalacji, z niego dokonuje się automatycznej naprawy systemu - ale ponieważ powstał zaraz po instalacji może nie zawierać wpisów sterowników, kóre użytkownik zainstalował po instalacji, np do kart graficznej, dźwiękowej, do sieci, itd - może, ale nie musi; jeśli nie zawiera tych wpisów te urządzenia nie będą działać, poza kartą graficzną, która będzie, ale na sterowniku ogólnym, o ograniczonych możliwościach

 

musisz sprawdzić w folderze config, czy plik system jest, ewentualnie podmienić go na plik system.bak, jeśli jest, ewentualnie podmienić na plik z system volume information, w ostateczności na plik z repair

 

jeśli zrobiłeś płytkę to b. proste, bo zawiera mini xp, czyli praktycznie wszystko jest tak samo jak w normalnym xp, a nawet lepiej, bo do folderów, do których w xp trudno wejść, tzn są niewidoczne i chronione, wchodzi się bez problemów - jeśli w trakcie startu płytki wyświetli się jakiś komunikat o rejestrze, typu registry file is\was damaged, and was replaced..., itd, poczekaj, aż załaduje się pulpit, po czym kliknij na dole log off, i potwierdź komunikat - jesli xp załaduje sie normalnie ok, jeśli komunikatu nie będzie, albo sie nie załaduje ewentualnie wystartuj jeszcze raz z płytki, poczekaj na pulpit (ładowanie trochę trwa), kliknij 2 razy na my computer na pulpicie, i w okienkhach przeklikaj się do folderu config - czyli klikasz 2 razy na c, potem windows, potem na system32 (dość długo się ładuje, bo duży folder), i w końcu na folder config - nie pamiętam, w którym to jest panelu, ale chyba w lewym - zawartość dysku pokazana jest w 2 panelach, musisz folder znaleźć w panelu, i 2klik na nim, same pliki, tzn zawartość folderu wyświetlają się zawsze w panelu prawym - jak otworzysz folder config sprawdź w prawym panelu, czy jest plik system, bez rozszerzenia, inne system będą np system.bak, system.log, system.txt, itd, interesuje cię system bez niczego, jesli będzie kliknij na nim prawym, wybierz rename, i dopisz tylko . i old, czyli plik powinien byc system.old; jeśli jest plik system.bak porównaj wielkość z system, jeśli będą identyczne, albo prawie identyczne kliknij prawym na system.bak, rename, i usuń tylko bak i kropkę, czyli po zmianie nazwy plik będzie system; i dalej zamknij okienko, potem kliknij log off na pulpicie, itd; jeśli pliku system.bak nie będzie musisz przekopiować plik z folderu przywracania, zamknij okienko, jeszcze raz kliknij na my computer, potem na c, potem na system volume information, potem na folder rp z identyfikatorem, 1 od góry - nie jestem pewien, czy foldery mają nazwę rp, itp, w każdym razie w folderze powinien być folder snapshot - 2 klik na snapshot, w prawym panelu powinny pokazać się pliki, w tym pliki rejestru - będzie system, ale z długą nazwą, nie pamiętam juz tych nazw, bo folder przywracania mam pusty, w każdym razie system, chyba kropka, i dalej coś tam.., kliknij na tym system prawym, rename, i zmień nazwę, tzn pozostaw samo system, bez kropki - potem kliknij na tym system prawym, wybierz copy to, i przekopiuj do folderu c:\windows\system32\config - zamknij okienko, znowu log off, i xp powinien się załadować; ten kopiowany plik system powinien mieć zbliżoną wielkość do tego system z config, może być mniejszy, ale niedużo - to z reguły pliki kilka mb, np u mnie system ma 6mb - ale mogą być mniejsze lub większe; ewentualnie możesz przejrzeć wiele tych folderów rp, potem snasphot, zeby znależc system najbardzdiej zbliżony wielkością do oryginalengo - ale raczej niepotrzebne, 1 folder rp od góry powinien być najświeższy

 

gdyby folder system volume information był pusty, tzn przywracanie systemu było wyłączone, pozostaje ci plik system w folderze repair - kliknij my computer, potem c, potem windows, potem repair, i będzie plik system w prawym panelu - porównaj wielkość z system z folderu config, jeśli możliwe - jesli nieduża różnica możesz zaryzykować, tzn przekopiować do folderu config - kliknij na nim prawym, copy to, i przekopiuj do config - jeśli różnica wielkości duża, tzn że ten system jest stary, i długo nie był aktualizowany, może nie zawierać wpisu sterowników nie ms - po przekopiowaniu system wystartuje ok, ale część urządzeń nie będzie działać - jeśli był plik system w config, który zmieniłeś na system.old ok, z tego starego system.old można wydostać wpisy sterowników i dodać do nowego pliku, sam nawet możesz to zrobić, choć dla początkującego trudne (jeśli stary plik da się odczytać, co nie jest pewne) - same pliki sterowników, itd, wszystko jest ok, pozostają nienaruszone na dysku, tylko system ich nie załaduje, bo brak wpisów - w takiej systuacji sam musisz zdecydować, czy ten plik z repair przekopiować, czy nie - ewentualnie gdybyś nie miał innego wyboru niż ten mniejszy plik system z repair, pisz, jeśli jest system.old, sprawdzisz, czy ten system.old można odczytać, jeśli tak możesz podmienić na mniejszy z repair, bo ewentualnie właściciel odzyska sobie wpisy sterowników ze starego system, to nic trudnego; może zresztą ma płytkę ze sterownikami, albo sterowniki gdzieś na dysku, itp

 

to w zasadzie wszystko, ten błąd, tzn uszkodzenie system, się zdarza, ale nie jest trudny do naprawienia, niekiedy sam komunikat to przekłamanie, i problem jest inny, np z plikiem jądra, czyli ntoskrnl, który jest uszkodzony, ten plik też jest w przywracaniu systemu, i można go podmienić, itd, więc w zasadzie, jeśli jest folder przywracania, każdy błąd związany z uszkodzeniem pliku systemowego można naprawić - jeśli folder przywracania pusty pomóc może tylko płytka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płytki nie zrobiłem. Czyli mam na plytke zgrać. to co pisales wyzej i wtedy robic weflug instrukcji z ost. posta? Sry za bledy ale z tel. pisze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

glauks, szacunek dla Ciebie ode mnie za cierpliwość i chęć pisania tak długich postów. :cool:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...