Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

bazar111

Bugi wizualne - problem z kartą graficzną?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zakupiłem kartę graficzną R7 260x wydanie od Asusa, i zauważyłem, że czasami w grach pojawiają się anomalia(?) graficzne, tutaj filmik który je prezentuje http://plays.tv/video/56b6483e119b8b04d4

Moje pytanie jest takie, czym może być to spowodowane i czy mogę temu jakoś zaradzić? Dodam, że mam na kartę jeszcze gwarancje, ale czy to jej podlega?

Zasilacz to corsair vs 450w, płyta główna od gigabyte na chipsecie b85.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość leosi

to normalne, amd od zawsze ma tak z sterownikami bo to nie jest wina sprzętu

 

też mam tak w wielu wielu grach, czekaj na doskonałe sterowniki graficzne od producenta kart graficznych amd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie normalne. Sprawdź inne sterowniki (najnowsze), sprawdź czy karta się nie przegrzewa. Obniż taktowania karty graficznej gpu i vram i sprawdź czy atrtefakty dalej występują.

Opisz dokładniej problem. Znaczy kiedy dokładnie występuje (po kilku minutach od włączenia gry, po kilkunastu) i czy we wszystkich grach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sterowniki mam zainstalowane najnowsze tj. Crimson Edition 16.1.1, karta osiąga do 80 stopni. Problem występuje zupełnie losowo, czasami pojawia się w momencie włączenia gry, czasami wcale, występuje we wszystkich grach. Za pomocą jakiego oprogramowania mogę obniżyć taktowanie gpu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

80 stopni to już dość dużo. Może być to powodowane przegrzewaniem się karty. Jaka to wersja karty? Do obniżenia taktowań użyj np. Sapphire Trixx lub MSI Afterburner.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest to ta wersja karty https://www.asus.com/pl/Graphics-Cards/R7260XOC2GD5/. Po zdjęciu obudowy temperatura osiąga max. 65 stopni, ale błędy dalej występują, więc to chyba nie to. Zaraz sprawdzę sytuacje po obniżeniu taktowania.

 

Edit : Żadnym z tych programów nie mogę obniżyć taktowania, cały czas jest domyślne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to normalne, amd od zawsze ma tak z sterownikami bo to nie jest wina sprzętu

 

też mam tak w wielu wielu grach, czekaj na doskonałe sterowniki graficzne od producenta kart graficznych amd

I tak i nie, na częstotliwość pojawiania się tych artefaktów mają wpływ sterowniki, bo mogą mieć różny wpływ na wykorzystanie GPU, VRAM w danej grze. Mimo to jest to wina samej karty graficznej i zmniejszenie częstotliwości występowania artów może przynieść reinstalacja sterowników, a rozwiązać problem może zaktualizowanie biosu do najnowszej wersji, o ile takową producent wypuścił lub zmniejszenie taktowania.

 

Autorze wpierw podaj dokładny model karty graficznej ( na opakowaniu lub na samej karcie graficznej jest widoczna nazwa/kod producenta) oraz odinstaluj sterowniki i wyczyść pozostałości po nich za użyciem Display driver Uninstaller potwierdzając zgodę na uruchomienie trybu awaryjnego. W nim wybierz opcje Clean & Restart i po ponownym uruchomieniu zainstaluj najnowsze sterowniki. Jak nic nie pomoże to można próbować na zmianę zmniejszać taktowanie GPU/VRAM do momentu, aż artefakty nie będą występować ale wymaga to dużej ilości czasu na znalezienie stabilnego taktowania. Tylko tutaj ważna uwaga: zmiana taktowania zaraz po pojawieniu się artefaktów nie rozwiąże problemu, trzeba wpierw wyłączyć grę wyłączyć. Zmniejszyć taktowanie i znów sprawdzać czy się pojawią i tak w kółko do znalezienia stabilnej częstotliwości (może być to mniejsze taktowanie samego VRAM albo GPU lub może być wymagane zmniejszenie obu wartości o daną częstotliwość). Ostatecznie pozostaje reklamacja o ile karta graficzna jest jeszcze na gwarancji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja płyta główna to GA-B85-HD3 wersja/data systemu BIOS American Megatrends Inc. F2, 04.07.2014, na jaką powinienem zaktualizować? Sterowniki karty przeinstalowałem, idę testować.

Jeśli chodzi o kod producenta, tutaj zrobiłem zdjęcia kodom z opakowania, gdyż nie wiem który to http://imgur.com/a/t1mYZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja płyta główna to GA-B85-HD3 wersja/data systemu BIOS American Megatrends Inc. F2, 04.07.2014, na jaką powinienem zaktualizować?

Nie, chodziło mi o bios płyty głównej tylko karty graficznej ale jeśli to płyta główna w rewizji 2.2 ( w programie CPU-Z w zakładce Mainboard znajdziesz tą informacje) to najnowszy bios ma wersje F4 i mimo wszystko też warto przeprowadzić aktualizacje(instrukcje podaje sam producent):

http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=5433#bios

 

Sterowniki karty przeinstalowałem, idę testować.

Przeinstalowałeś za użyciem DDU?

 

Jeśli chodzi o kod producenta, tutaj zrobiłem zdjęcia kodom z opakowania, gdyż nie wiem który to http://imgur.com/a/t1mYZ

Skopiuj bios z karty graficznej za użyciem programu GPU-Z (mała ikona ze strzałką), spakuj go i następnie załącz do postu. Sprawdzimy czy jest starszy od dostępnego na stronie producenta karty graficznej:

https://www.asus.com/pl/Graphics-Cards/R7260XDC2OC2GD5/HelpDesk_Download/

chodzi o wersje: 1.36 MBytes Aktualizacja 2014/07/09 bo wersja 1.0 jest dla PN:YV0520-A02~05 only. czyli tylko dla PN od A02 do 05, a twój to A00, czyli prawdopodobnie niekompatybilny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, sterowniki grafiki przeinstalowałem za pomocą DDU, przechodząc w safe mode. BIOS załączam tak jak mówiłeś.

Bonaire.rar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, sterowniki grafiki przeinstalowałem za pomocą DDU, przechodząc w safe mode. BIOS załączam tak jak mówiłeś.

Niestety, żaden edytor nie otworzy pliku biosu kart Bonaire, więc nie sprawdzę jaka masz wersje. Możesz to samodzielnie sprawdzić w programie GPU-Z (jest tam podana informacja bios version) ale już jaką wersje udostępnił Asus możesz dopiero zobaczyć po przeprowadzeniu aktualizacji i porównaniu w GPU-Z, czy jest starsza, czy nowsza.

Dołączam mój poradnik w razie jakibyś chciał wrócić do poprzedniej wersji biosu po aktualizacji jakby ta okazała się starsza:

 

Utwórz boot'owalnego pendrive do DOS'a: (http://www.sevenforums.com/tutorials/46707-ms-dos-bootable-flash-drive-create.html).

 

Rozpakuj pobrany plik z biosem (<nazwa spakowanego biosu>.zip) i umieść wypakowany plik (<nazwa rozpakowanego pliku biosu>.<rozszerzenie>) na pendrive.

 

Zmień mu nazwę z <nazwa rozpakowanego biosu>.<rozszerzenie> na: zzz.rom

Umieść również na pendrive plik: atiflash.exe możliwy do pobrania ze strony: https://www.techpowerup.com/downloads/2306/atiflash-4-17/ (wpierw go rozpakuj)

Teraz wykonaj rozruch(boot-owanie) z pendrive.

 

W DOS'ie wpisz: atiflash -p -f -noaper 0 zzz.rom [potwierdź ENTER'em] i pozwól na ukończenie flash'owania biosu.

Pamiętaj, by pod żadnym pozorem nie wyłączać komputera podczas tego procesu

 

Jak się nie powiedzie to przeprowadź flashowanie z poziomu Windowsa za użyciem atiwinflash: http://www.overclock.net/t/1353325/tutorial-atiwinflash-how-to-flash-the-bios-of-your-ati-cards

Utwórz folder Winflash na pulpicie i skopiuj do niego wszystkie rozpakowane pliki z atiwinflash wraz z plikiem zzz.rom.

W win 7 polu wyszukiwania start wpisz cmd --> kliknij PPM (prawy przycisk myszy) na znaleziony plik cmd i wybierz uruchom jako administrator | W win 8/8.1/10 wciśnij klawisze: "windows" + X lub PPM na start i wybierz z menu kontekstowego wiersz poleceń z uprawnieniami administratora

i następnie wpisz komendę:

cd %USERPROFILE%\desktop\Winflash

atiwinflash -f -p 0 zzz.rom

Jeśli masz płytę główną z większą ilością slotów PCI-E i kartę masz pod innym slotem PCI-E niż 0 (pierwszy z góry) to zamiast "0" wpisz 1 (dla slotu drugiego), 2 (dla slotu trzeciego) itd. Tyczy się to tez metody z poziomu DOS.

 

Jeśli nie chcesz się bawić w żadne biosy to pozostaje jeszcze tylko wyłączyć ULPS za użyciem np. programu MSI Afterburner lub RadeonMOD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja aktualna wersja BIOSu to 015.042.000.003.000000, jak rozpoznam, że zainstalowana wersja jest nowsza/starsza?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja aktualna wersja BIOSu to 015.042.000.003.000000, jak rozpoznam, że zainstalowana wersja jest nowsza/starsza?

Dopiero po aktualizacji biosu w GPU-Z sprawdzisz wersje, jeśli będzie to liczba większa niż .042. to będzie nowsza, jak niższa to starsza ale i tak to raczej nie ma sensu, bo z tego co wyszukałem wersja 042 to jedna z najnowszych, przynajmniej nie ma nowszych na stronie techpowerup database

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta, zaktualizowałem ale wersja ta sama, mimo wszystko póki co żadne artefakty się nie pojawiają.

 

Edit: Jednak to nic nie dało, pozostaje mi tylko gwarancja, mam tylko nadzieję, że zaakceptują.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak minęło 2 lata od zakupu karty to pozostaje gwarancja, jak nie minęło to reklamuj z tytułu niezgodności towaru z umową o ile zakup był przed 24.12.2014, a jak później to z tytułu rękojmi, w obu przypadkach najlepiej złóż pismo z tego tytułu razem z kartą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, kartę kupowałem przez agito półtora roku temu, więc kwalifikuję się jeszcze do reklamacji z tytułu niezgodności towaru z umową. Dzięki wielkie za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...