Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Ponury Asasyn

GTX 980Ti - Problem z Mafią 2

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam problem z Mafią 2, otóż czasami po kilku godzinach grania pojawiają się artefakty graficzne, wygląda to cholernie przerażająco. Pomaga wyłączenie i włączenie gry. Temperatury karty graficznej oraz procesora są w normie w momencie wystąpienia tej przypadłości, a sam problem potrafi wystąpić w nieregularnych odstępach czasu.

 

Znalazłem filmik, który mniej więcej obrazuje wystąpienie problemu (u mnie nie wygląda to aż tak tragicznie, chodzi o typ przypadłości) i sadząc po komentarzach nie jestem z tym sam (chociaż są one stare jak świat):

 

Ustawienia w grze maksymalne przy rozdzielczości 4K i wysokim PhysX.

 

Komputer:

 

Procesor: Intel Core i7-6700K

Chłodzenie: bequiet! Dark Rock 3

Płyta główna: MSI Z170A Gaming M5

Pamięć RAM: Kingston 16GB (2x8GB) 2666MHz CL15 HyperX Fury Black

SSD: Samsung SSD850 EVO 250GB

HDD: Seagate 2TB 7200rpm 64MB cache SATA600 Barracuda

Karta graficzna: MSI GeForce GTX 980 Ti Gaming 6GB DDR5 384bit

Obudowa: Fractal Design Define S

Zasilacz: XFX Black Edition XTR 650W Modular 135mm 80+ Gold

 

Dodam że dotychczas ukończyłem na tym PC Assassin's Creed Rogue oraz Batman Arkham City bez żadnych problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karta rozumiem jest niepodkręcona i masz pewność że w innych grach nie ma problemów ?

 

Spróbował bym przeinstalować grę, z czyszczeniem rejestru.

 

Dodatkowo za jakieś 30-40 minut mogę Ci sprawdzić, bo też mam 980Ti tą mafię 2, z tym że ja będę testować w 1440p, bo nie chce mi się targać z innego pokoju 43 cali 4K.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karta niepodkręcona i tak jak wspominałem w dotychczasowych dwóch testowanych tytułach nie miałem problemów.

 

Sterowniki najnowsze.

 

Dzisiaj zacząłem grę od nowa i problem pojawił się dopiero na początku rozdziału 5, po około 4h gry. Uruchomiłem grę ponownie i spokój.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obniż taktowanie pamięci karty o 100MHZ i zatwierdź.

 

Graj ile wlezie i napisz, czy dalej występuje problem.

 

Czasem pamięci karty powodują problemy i ich nie widać na monitoringach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No cóż u mnie problemów z obrazem nie ma, 8 rozdział, jednakże ta gra ma jakieś problemy z serią 9xx ponieważ mam ciągle 25-35 fps i użycie GPU leci po 15 %, odpaliłem test w GPU-Z wymuszając boosta na 1460 i jest nieco lepiej, muszę poszukać informacji jak to ruszyć.

 

EDIT: Doszedłem co jest nie tak, wyłączyłem PhysX i nagle jest stałe 144 FPS, sprawdź u siebie czy nie rozwiąże to problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę szkoda PhysX'a.

 

Ogólnie istnieje prawdopodobieństwo że mam coś nie tak z kartą, czy to raczej niemożliwe skoro w innych grach jest w porządku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli w innych grach jest ok to stawiam na problemy z grą, zresztą nie brakuje ich, w momencie kiedy policja ruszyła za mną w pościg szybkość gry tak zwolniła jak by ktoś manipulował komendą host_timescale, obawiam się że będą problemy z tą grą na nowszych systemach i sprzęcie.

 

w każdym razie nie odpuszczam spróbuję zmusić działanie PhysX, pogrzebię w plikach dll gry odpowiedzialnych za fizykę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Batman Arkham City miałem podobne spadki przy 4K, jednakże wyłączenie synchronizacji pionowej rozwiązywało problemy. Niestety wówczas tworzył się spory "screen tearing" i nawet wymuszenie adaptacyjnej synchronizacji w panelu Nvidia nie pomagało tego ograniczyć. Ostatecznie zdecydowałem się na rozdzielczość 1080P z włączoną synchronizacją w grze, gdyż to było jedyne słuszne rozwiązanie na problemy z płynnością bez uciążliwego efektu screen tearingu. Dodatkowo w Batmanie wszystkie efekty PhysX miałem włączone.

 

Wracając do Mafii, w momencie wystąpienia problemu artefaktów zmieniłem szybko rozdzielczość na 1080P, niestety nie pomogło. Również obstawiam że będzie to coś związanego z PhysyXem.

 

Ponadto w tle miałem uruchomiony HW Monitor i po wyjściu z gry zauważyłem że w pewnym momencie jeden rdzeń procesora (CPU1) był wykorzystywany na 100%, być może gra obciąża procesor PhysyXem w jakimś momencie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Batman Arkham City miałem podobne spadki przy 4K, jednakże wyłączenie synchronizacji pionowej rozwiązywało problemy. Niestety wówczas tworzył się spory "screen tearing" i nawet wymuszenie adaptacyjnej synchronizacji w panelu Nvidia nie pomagało tego ograniczyć. Ostatecznie zdecydowałem się na rozdzielczość 1080P z włączoną synchronizacją w grze, gdyż to było jedyne słuszne rozwiązanie na problemy z płynnością bez uciążliwego efektu screen tearingu. Dodatkowo w Batmanie wszystkie efekty PhysX miałem włączone.

 

Wracając do Mafii, w momencie wystąpienia problemu artefaktów zmieniłem szybko rozdzielczość na 1080P, niestety nie pomogło. Również obstawiam że będzie to coś związanego z PhysyXem.

 

Ponadto w tle miałem uruchomiony HW Monitor i po wyjściu z gry zauważyłem że w pewnym momencie jeden rdzeń procesora (CPU1) był wykorzystywany na 100%, być może gra obciąża procesor PhysyXem w jakimś momencie?

 

PhysX nie obciąża procesora jeżeli jest ustawiony na GPU a sprawdzić to możesz w panelu sterowania, u mnie przestawienie automatycznego wyboru na GPU w kwestii mafii nie zmieniło nic, dopiero wyłączenie, sprawdź to w pierwszej kolejności mi może się uda zmusić to do działania.

 

EDIT: Są już postępy, przeinstalowałem grę i bez wklejania dawnego profilu zacząłem grę od nowa, wszystkie ustawienia full, 1440p, physx włączony i trzyma ponad 120 fps, zobaczymy co będzie jak wrzucę profil.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cóż, nie jestem jeszcze jakoś bardzo zaawansowany jeśli chodzi o PC, gdyż od zawsze grałem głównie na konsolach i nie bardzo wiem jakie działania jeszcze mógłbym podjąć jeżeli chodzi o Mafię.

 

Odpalę najbardziej wymagającą grę jaką znam (AC Syndicate) na Ultra w 1080P i pogram kilka godzin, jeśli nie wystąpią żadne przekłamania graficzne to chyba można bezpiecznie przyjąć że ze sprzętem jest wszystko w porządku i wina leży po stronie Mafii 2, prawda?

 

Z AC Syndicate mam jednak inny problem na TV 4K, otóż wszelkie filmiki (logo Ubisoft, Nvidii) które nie są na silniku gry mają pasy po bokach, sama gra natomiast wyświetlana jest poprawnie. Można coś z tym zrobić czy po prostu te filmiki są takiej jakości?

 

PS: Procesor przez 20 minut OCCT nie wykazał błędów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wynik wyszedł prozaiczny, problemem były save, wgrałem pierwsze lepsze z internetu i nagle spadków nie mam, 110-144 FPS z PhysX, problemów z renderowaniem obrazu nie uświadczyłem w żadnym wypadku.

 

Na Twoim miejscu przeinstalował bym grę na czysto i sprawdził jeszcze raz, ale na cuda nie ma co liczyć, ta gra nie potrafi nawet rozpoznać poprawnie Windows 8.1 i twierdzi że to Win 7 w wersji 6.2.

 

Z kartą graficzną nie zawracaj sobie gitary, dopóki nie ma problemu w innych aplikacjach oznacza że to Mafia ma problem, a nie sprzęt.

 

Co do AC widocznie przerywniki filmowe i wszelkie nakładki były robione w innej mniejszej rozdzielczości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę mnie to uspokoiło.

 

Grę przeinstalowywałem kilkakrotnie, nawet Revo Uninstallerem.

 

Chciałbym jednak Mafię ukończyć, a to trochę demotywuje do ponownego podejścia, no i dlaczego w internecie jest tak mało wpisów odnośnie tego problemu (znalazłem tylko trzy filmiki i dotyczą one lat 2010-2013). To najbardziej wzbudza niepokój i wskazuje na problem sprzętowy.

 

Co do AC, przy pierwszym uruchomieniu było w porządku, dopiero jak zmieniłem rozdzielczość w menu na 1920x1080, cutscenki poleciały w cholerę. Być może to problem ze skalowaniem tychże cutscenek do wyższej rozdzielczości, jednak przy 3840x2160 problem występuje nadal. Początkowo filmiki te starują w rozdzielczości 4096x2160 i wówczas wyświetlane są na pełnym ekranie (do czasu pierwszego grzebania w ustawieniach gry), jednak nie da się ustawić aby tylko one były w takowej rozdzielczości (chyba).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam nawet AC Syndicate więc nie jestem w stanie sprawdzić, chyba że Unity jest ten sam problem, to w wolnej chwili podłącze TV 4K i obadam jak to wygląda.

 

Z mafią jak zauważyłem są różne cyrki na nowym sprzęcie, więc stawiał bym tutaj na problemy z silnikiem a nie sprzętem, mimo że u mnie to teraz chodzi jak potrzeba, to nie oznacza że ta gra nie ma problemów z nowym sprzętem.

 

Jaki masz system ? Bo jak Windows 10 to może to wiele wyjaśniać, zważając że są już problemy z wykryciem 8.1

 

No i sprawdzałeś ten PhysX, warto przejrzeć nawet najmniej oczywiste rzeczy, patrząc na mój przykład z save.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety AC Unity posiadam tylko w wersji na PS4, także nie wiem czy byłoby podobnie. Jestem jednak pewien że chodzi o skalowanie, na 4096x2160 byłoby dobrze (w takiej te filmiki startują na początku), ale nie dość że jeden GTX 980Ti to zbyt mało na taką rozdzielczość, to format ekranu podczas gry właściwej byłby ucięty po bokach.

 

Tak, mój system to Windows 10 Pro 64bit.

 

Opcji z PhysX jeszcze nie sprawdziłem, ale i tak musiałbym pograć przynajmniej kilka godzin aby upewnić się czy zadziałało. Ponadto zgadza się to z tym, co piszą osoby w komentarzach do filmiku który podesłałem powyżej. Problem występuje po pewnym czasie gry i nie da się go sprowokować (być może wymaga on sytuacji związanej z PhysX'em). W takim Batmanie jednak sztuczki PhysX były zastosowane niemalże na każdym kroku i żadne artefakty się nie pojawiały. Dodatkowo teraz pograłem godzinkę w ACS i również problemów brak (jutro pogram dłużej).

 

Upewnię się jeszcze przynajmniej odnośnie jednego tytułu (właśnie ten AC), aby mieć pewność że sprzęt można wykluczyć i wrócę do walki z tym problemem w Mafii, zaczynając od wyłączonego PhysX (chociaż to bardziej ukrycie problemu niż rozwiązanie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do Mafii 2 bardzo przydatna jest druga karta Nvidii jako physX.

 

Robiłem takie experymenty i nawet GT9500 potrafi ładnie pociągnąć fizykę w tej grze.

 

Najlepszy by był gt 440.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do Mafii 2 bardzo przydatna jest druga karta Nvidii jako physX.

 

Robiłem takie experymenty i nawet GT9500 potrafi ładnie pociągnąć fizykę w tej grze.

 

Najlepszy by był gt 440.

 

Ciekawe do czego, żeby chyba tylko miejsce zajmowała, 980Ti sobie poradzi, ba nawet 770 bez problemu se radziła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takiej właśnie wypowiedzi się spodziewałem :(

 

Nie chodzi o wydajność 980Ti, tylko rozłożenie fizyki i obrazu na dwie karty.

 

PhysX w mafii 2 jest źle zoptymalizowany i potrafi ubić fps do kilkunastu nawet na pierońsko mocnej karcie, dla tego warto dołożyć drugą malutką GT440.

 

Pisałem o tym milion razy, ale grochem o ścianę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takiej właśnie wypowiedzi się spodziewałem :(

 

Nie chodzi o wydajność 980Ti, tylko rozłożenie fizyki i obrazu na dwie karty.

 

PhysX w mafii 2 jest źle zoptymalizowany i potrafi ubić fps do kilkunastu nawet na pierońsko mocnej karcie, dla tego warto dołożyć drugą malutką GT440.

 

Pisałem o tym milion razy, ale grochem o ścianę.

 

Szkoda bardzo aby odpowiedź była inna, przeszedłem cała mafię na GTX 770 i nie miałem problemów z dropami, to mam je mieć na 980Ti, bez żartów.

 

Po za tym szkoda pieniędzy na kupowanie kolejnej karty do tak starej gry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Umnie 1440p wszystko max physx włączony i trzyma 144fps jak skała, żadnych spadków czy innych problemów na win 8.1 pro

Nawet 165 fps po włączeniu trybu oc monitora, oczywiście trzyma cały czas bez spadków

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Pograłem dzisiaj kilka godzin w AC Syndicate, wszystkie ustawienia maksymalne, włącznie z bajerami od Nvidii (PCSS Ultra oraz HBAO+ Ultra, TXAA Max) i żadnych artefaktów nie uświadczyłem. Nie mam za bardzo czasu testować bez przerw 5h+, ale raczej gdybym miał do czynienia z problemem sprzętowym to artefakty uderzyłyby w przeciągu pierwszej godziny w tak wymagającej grze (czasami w przedziale 30-40 FPS na 980 Ti- szok dla oczu po doświadczeniach 60+ klatkowych).

 

Jest jeszcze coś co mógłbym przetestować, czy sprzęt mogę już w 100% wykluczyć i ograniczyć występowanie problemu do Mafii oraz podjąć ewentualne działania na tle softwarowym?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ZlotoUchy

Nie jest to ściśle związane z tematem, ale wspomnę o tym.

U mnie na R9 280X włączenie jednej opcji w ustawieniach graficznych (teraz nie pamiętam, ale nie chodzi o fizykę) powodowało na początku gry, przy pierwszym wybuchu, wyłączenie monitora :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze coś co mógłbym przetestować, czy sprzęt mogę już w 100% wykluczyć i ograniczyć występowanie problemu do Mafii oraz podjąć ewentualne działania na tle softwarowym?

Obniżyć taktowanie pamięci karty o 100-200Mhz albo nawet więcej i sprawdzić działanie Mafii.

Zrobisz to w programie MSI Afterburner.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jeśli coś takiego by zadziałało, to mam do czynienia z problemem sprzętowym czy to Mafia ma problemy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem sprzętowy, który ujawnia się tylko w Mafii. Jeśli tak będzie.

Jeśli po obniżeniu taktowania pamięci będzie poprawa, pamięci karty się za mocno nagrzewają w Mafii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To by było dziwne że takie rzeczy działyby się tylko w starej Mafii 2, nie ma jakiegoś programu lub gry, który pozwoliłby mi obciążyć a zarazem podgrzać VRAM?

 

Ciężko mi to będzie zdiagnozować gdyż jest to bardzo rzadkie zjawisko, na zagranicznych forach pewna osoba miała ten sam problem z Mafią i zdarzyło się jej to tylko raz podczas rozdziału siódmego.

 

Jeśli to problem tylko z Mafią (a wszystko na to wskazuje i to w dodatku bardzo losowy) to i to nic nie załatwię w ramach gwarancji, bo za cholerę nikt tego nie wykryje, skoro sam nie potrafię. Uruchomiłem dzisiaj chyba z 10 razy benchmark Mafii 2 z Physxem (bez obniżenia taktowania pamięci) i nic się nie działo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...