Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

sebek88

Procesor Interl Core i5-2500k 3.3 GHZ - podkrecanie, ile max?

Rekomendowane odpowiedzi

- Procesor Interl Core i5-2500k 3.3 GHZ

 

- Dysk Seagate Barracuda 3,5` 500GB

 

- SSD Crushial MX200

 

- Pamięć RAM HyperC 2x 4GB DDR 3

 

- Zasilacz (Thermaltake Toughtpower XT new 670W 80 + Bronze Modular (TPX – 675 MPCEU)

 

- Płyta Główna (ASROCK) p67 PRO3 INTEL

 

- Ge Force GTX 970 MSI

 

- Obudowa ARC midi R2

 

Niedługo ma do mnie przyjechac informatyk, który ma sie zajac podkrecaniem procesora, jak myslicie ile maksymalnie moze podkrecic?

Poprzez maila wspomnial ze jezeli nie mam chlodzenia wodnego to max 3,8 ghz, jezeli bym probowal podniesc do 4,5ghz to od razu wszystko by sie spalilo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależnie od sztuki procka, bardzo słabe nie zrobią 4.5ghz przy normalnych napięciach, przeciętne zrobią 4.5ghz na ok 1.35v, "selekty" potrafią 5ghz 1.35v.

 

PS. Miałem ostatnio 5.5Ghz 1.6V/5.3ghz 1.5v :D

 

Niedługo ma do mnie przyjechac informatyk, który ma sie zajac podkrecaniem procesora, jak myslicie ile maksymalnie moze podkrecic?

Poprzez maila wspomnial ze jezeli nie mam chlodzenia wodnego to max 3,8 ghz, jezeli bym probowal podniesc do 4,5ghz to od razu wszystko by sie spalilo

 

Brońcie ludzie przed takimi "informatykami" :E (wszystkie OC miałem na powietrzu Scythe Mugen 2 Rev.B)

 

Chyba że masz chłodzenie BOX to rzeczywiście nie poszalejesz...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ten informatyk powinien się spalić ze wstydu za takie brednie.

Pewnie podkręca z napięciem na auto albo od razu wali 1.5 V, że się obawia temperatur.

4.2 GHz zrobi każda najgorsza sztuka i5 2500k, z napięciem poniżej 1.30 V.

Poza tym co niby ma się spalić? Procesory mają zabezpieczania termiczne i po przekroczeniu określonej temperatury rzucą taktowanie, albo po prostu się wyłączą, a nie spalą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Strasznie ciężko znalezsc w moim miescie kogos kto sie orientuje w tego typu sprawach, małe miasto, ciezko znalezsc kompetentną osobę .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej zrób to sam. Na YT znajdziesz pełno filmów z Twoją płytą i procesorem z instrukcją jak zrobić oc. Masz bardzo popularny sprzęt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Strasznie ciężko znalezsc w moim miescie kogos kto sie orientuje w tego typu sprawach, małe miasto, ciezko znalezsc kompetentną osobę .

 

Warto spróbować samemu 2500k kręci się bardzo prosto. Możesz na pewno znaleźć niezły tutorial nawet video pewnie.

A jakie masz chłodzenie na tym procku? Bo BOXowe (domyślnie dodawane z procesorem) jest takie sobie i tu nie poszalejesz. Jeśli chcesz wycisnąć więcej to warto dokupić jakiś schładzacz, chłodzenie wodne niepotrzebne.

Praktycznie każda sztuka i5-2500k robi 4,5 GHz bez żadnych problemów, zazwyczaj 4,7-4,8 jeśli nie boisz się napięć w okolicach 1,4V.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam zakupione takie Chłodzenie CPU SilentiumPC Fortis HE1225 (SPC043)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie - pajac, wyłudzacz nie znający się. Poczytaj w sieci jak to się robi i jazda samemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto spróbować samemu 2500k kręci się bardzo prosto. Możesz na pewno znaleźć niezły tutorial nawet video pewnie.

A jakie masz chłodzenie na tym procku? Bo BOXowe (domyślnie dodawane z procesorem) jest takie sobie i tu nie poszalejesz. Jeśli chcesz wycisnąć więcej to warto dokupić jakiś schładzacz, chłodzenie wodne niepotrzebne.

Praktycznie każda sztuka i5-2500k robi 4,5 GHz bez żadnych problemów, zazwyczaj 4,7-4,8 jeśli nie boisz się napięć w okolicach 1,4V.

Potwierdzam, jak masz normalne chłodzenie [nie boxa :E] to celuj od razu w 4,5 na normalnych napięciach, a potem zwiększaj o 100mhz/

Jak masz boxa to faktycznie problem, ja na boksie doszedłem do 4,2 ale wyło tak że trzeba było na słuchawkach filmy oglądać :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No weź odpuść sobie takich debili, swoją drogą smutne, że jest ich na pęczki wszędzie czy to w serwisach czy w internecie, doradzi ci taki 600W MODECOMA, budę za 8 dych i chłodzenie wodne za min 4 stówy :lol2: Boże co ci ludzie mają w głowach... Kręć sam oczywiście, to banalne, na YT masz milion poradników, jeśli coś ci nie wyjdzie- napisz tutaj, o spalenie czy inne bzdety nie masz się co martwić, te chłodzenie nawet 1.4V ogarnie więc spoko. Tylko nie wrzucaj tyle od razu ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejna odpowiedz informatyka: " Proponuje w ogóle nie podkręcać tego procesora bo może sie przegrzać". Bieda :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już Ci powiedzieliśmy, że to dureń i zdzierca. Olej go. Na Fortisie nie musisz się za bardzo nawet o temperatury martwić. Proponuję ustawić na początek 1.3 V i 4300 MHz, jak będzie w OCCT dobrze działało to po 100 MHz w górę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli znasz angielski to polecam ten poradnik. Wszystko jest wytłumaczone, krok po kroku, prostym językiem, same najważniejsze kwestie.

Przy moim pierwszym podkręcaniu, zabawa zajęła mi dzień-tydzień.

Przy użyciu tego poradnika, przy drugim podkręcaniu, 1h.

Mój procesor osiąga 4,4Ghz na 1,35V, czyli trochę poniżej przeciętnej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejna odpowiedz informatyka: " Proponuje w ogóle nie podkręcać tego procesora bo może sie przegrzać". Bieda :/

Napisz mu, że niech najpierw ogarnie temat a dopiero potem bawi się w gówniane porady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo prosta sprawa, na początek warto poczytać, jak radzą koledzy wyżej.

A najprościej zabrać się w ten sposób:

Wyłączyć wszystkie opcje odpowiedzialne za oszczędzanie energii i szukać maksymalnego zegara dla sztywno założonego napięcia CPU(nie ma potrzeby zmieniać i mieszać w innych napięciach jak się jest początkującym)

 

Czyli np. 1,35v i próbujesz 4500MHz. Oczywiście limity mocy i Load Line Calibration trzeba ustawić tak by napięcie pod obciążeniem było możliwie stałe i nie dobiegało od tego co zadałeś w BIOSIE/UEFI)

 

Jak masz stabilność, to idziesz w górę z zegarem, albo w dół z napięciem ;)

 

Ja z braku czasu jak na razie to szukałem najmniejszego napięcia dla 4GHz(bo miałem prawie pewność, że nic nie bezie się krzaczyć jak dam 1,26v i 4GHz, a czasu na zabawę raptem 3h) udało się zjechać do 1,16v, a próbować mniej nie miałem czasu. Zapewne jak znów spotkam się ze swoim PC(tj. zjadę do domu) to spróbuję tym razem na tych voltach dać mu więcej jak 4GHz.

 

Wracając do tematu, jak już znajdziesz satysfakcjonujące Cię ustawienia(tj. zegar, napięcie, przy zachowaniu rozsądnych temperatur) mozna próbować ustawić wszystko z offsetem i oszczędzaniem energii(ale tu już potrzeba więcej czasu poświęcić).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,wiec był u mnie informatyk, ustawil 4,5 ghz i wszystko na auto, nie wiem czy to dobrze, macie może jakiś konkretny guide po polsku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko na auto? Przyjałbym się napięciu, bo u mnie przy 4,2 GHz było 1,39v, a mojemu wystarcza 1,22 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale jak się bierze informatyków od siedmiu boleści do roboty jasno opisanej za równo w temacie jak i w internecie to tak jest. A mówili...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko w tym temacie już zostało powiedziane. Nikt Cię nie zmusi, żebyś zrobił to dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

swego czasu pamiętam, że gdzieś były testy płyt głównych i było pokazane na zrzutach jak poustawiać optymalnie (uniwersalnie) do 4,5. Mój z mugenemII na 4,5 właśnie śmigał ale trochę więcej było zabawy niż tylko podniesienie mnożnika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacząłem podkręcanie dokładnie wg tego przewodnika https://www.youtube.com/watch?v=vMzc8D_IAoI. Do 4,3 GHZ na początek. Pan na youtube używa biosa w wersji 2.3 (mamy ta sama płyte głowna), ja mam troszkę inna wersje.

Przykładowo u mnie nie ma opcji power saving mode (nie wiem gdzie to zlokalizować)

Dodatkowo posiadam kilka opcji których nie ma u niego w biosie tj od cpu load calibration w dół. https://onedrive.live.com/redir?resid=F4BE5E2EA55183A4!168&authkey=!ANmjNb0OyzhvDF8&v=3&ithint=photo%2cjpg

Nie wiem na jakie parametry ustawić wyżej wymienione opcje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te opcje poniżej LLC spokojnie możesz zostawić na auto.

Ja bym tylko radził podnieść limity napięcia.

Masz w biosie 2 opcje:

- long duration power limit

- short duration power limit

Wpisz tam w obu np. 299.

Bez podniesienia tych limitów może się okazać, że procesor będzie zbijał w stresie taktowanie np. do 4.0 GHz, zamiast ustawionych 4.3-4.5 GHz.

Testuj stabilność oc programem Prime95 i sprawdź np. w HW Monitor, jakie jest napięcie, temperatury i taktowanie procesora.

Pytanie dodatkowe.

Ustawiłeś sobie pamięci RAM przez wczytanie ich profilu XMP, czy lecą sobie na auto?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ramem nic nie robilem, w guidzie nie było mowy o powyższym. Jak powinienem zrobić?

 

W prime 95 cos konkretnie mam ustawić? Nie wiem za bardzo jak nim się poslugiwac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Prime ustaw wysoki priorytet, najlepiej 9 i test wybierz Blend, bo testuje on stabilność procesora i pamięci. Warunki najbardziej zbliżone do grania. U mnie błędy wychodziły najczęściej właśnie w Blend.

Jeśli nie ruszałeś pamięci to na auto ustawiają się ona na taktach 1333 MHz, a podejrzewam, że masz szybsze pamięci (np 1600).

W biosie powinieneś mieć opcję "Load XMP settings". Wybierz ją i pamięci powinny się prawidłowo ustawić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok wiec wlaczam prime oraz hw a w jaki sposób mogę zanotować osiągane temeperatury? Po prostu po 30 minutach pracy zapisac info z programu hw?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...