Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

kegnar

Modernizacja sprzętu (SSD RAM)

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, mam aktualnie zestaw, który na ten moment musi pozostać (brak większych środków na wymianę całego pudła). Chciałbym go ulepszyć o dysk SSD i trochę RAMu. Prosiłbym o poradę czy ma to jakiś sens. :)

 

Mój zestaw:

Procesor: AMD Phenom II X4 955 Black Edit /3.2GHz, 125W, BOX, AM3/

Płyta główna: Asus M4A89GTD PRO /AMD 890GX/

Pamięć RAM: GoodRam 4GB (2x2GB) 1600MHz CL9

Dysk twardy: Samsung 500GB 7200rpm 16MB cache SATA-II F3

Karta graficzna: Sapphire Radeon HD5850 1024MB DDR5 /256bit/ 2xDVI/HDMI/DP

Zasilacz: OCZ ModXStream Pro 500W

 

Komputer wykorzystywany do wszystkiego: filmy, granie, praca (programowanie), przeglądanie neta itd. Użytkowany bardzo intensywnie.

 

Myślałem nad zakupieniem ramu, w kości 8GB, ale wydaje mi się, że chyba moja płyta obsługuje tylko 4x4. Proszę o informację czy tak faktycznie jest bo ze specyfikacji wynika tylko, że max to 16GB, a nie jest napisane w jakich kościach. Jakie dobrać taktowanie CL itd. bo na tym zupełnie się nie znam.

 

Dodatkowo myślałem nad dyskiem SSD, 250GB starczy, myślałem o takiem:

http://www.x-kom.pl/p/216483-dysk-ssd-samsung-250gb-25-sata-ssd-seria-850-evo.html

 

Nie wiem czy to dobry wybór oraz jak zamontować go w skrzyni, gdzieś dokupić jakiś adapter?

 

Pozdrawiam i z góry dzięki za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno nie bierz SAMSUNGA - jest na kościach TLC, z ssd do 400 zł to tylko i wyłącznie MX200 250gb.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BX100, tani i dobry. Tylko NIE BX200. Takie czasy, że następca gorszy od poprzednika...

 

Co do pamięci, potrzebujesz więcej niż 8 GB? Jak nie to kup po prostu 2x4. Zresztą z tymi 2x2 powinny razem działać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysk SSD montuje się dokładnie tak samo, jak HDD. Różnica na plus jest taka, że o ile dla HDD zalecaną pozycją pracy jest pozycja leżąca, SSD można zamontować dowolnie. Jeśli tylko Twoja obudowa ma jeszcze wolne miejsca na kolejny dysk, nie ma przeciwwskazań. Oczywiście zakładam, że masz jeszcze wolne gniazdo SATA na płycie oraz wolną wtyczkę z zasilacza? SSD na pewno przyspieszy pracę komputera, choć raczej w zakresie uruchamiania systemu, ew. szybszego wczytywania zapisów w grach. FPSów od tego raczej nie przybywa :-)

 

Więcej ramu oczywiście nie zaszkodzi. Choć to będzie zależało zdecydowanie od konkretnej aplikacji - jeśli do tej pory 4GB było dla niej zbyt mało. Twoja płyta na 4 sloty dla DDR3, jednocześnie obsługując maksymalnie 16 GB tej pamięci. Tym samym jak najbardziej możesz zastosować jedną kość DDR3 8GB. Zresztą 8GB to dziś optymalna ilość, jeśli nie korzysta się z profesjonalnego oprogramowania do grafiki/wideo.

 

Domyślam się, że nie próbowałeś jeszcze OC procesora? Sądzę, że to byłaby najkrótsza droga do zwiększenia wydajności komputera, choć w ograniczonym zakresie. Twoja płyta główna jest całkiem niezła, wobec czego aż prosi się o OC! :-D Tylko najpierw sugerowałbym zmianę chłodzenia procesora - box być może da radę go schłodzić ale dźwięk będzie okrutny!!!

 

Gdybyś zechciał podążyć tą drogą, sugerowałbym zakup kości DDR3 1866 - są minimalnie droższe niż 1600 ale powinno się to przełożyć na lepsze osiągi komputera.

 

* * *

Kolejnym naturalnym krokiem modernizacji/rewitalizacji komputera, przy zachowaniu dotychczasowego CPU i płyty, będzie wymiana karty graficznej i to dzięki niej zauważyłbyś największy skok wydajności w grach!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dla HDD zalecaną pozycją pracy jest pozycja leżąca, SSD można zamontować dowolnie.

Według producentów dyski mogą obecnie pracować w dowolnej orientacji.

 

Twoja płyta na 4 sloty dla DDR3, jednocześnie obsługując maksymalnie 16 GB tej pamięci.

Dziwne. Mam tą samą płytę (tyle że wersję usb3) w drugim komputerze i bez problemu zaakceptowała mi konfigurację 2x8GB+2x4GB... ;)

 

Płyta ogarnia maksymalnie pamięci 1600MHz, wyższe wartości można uzyskać tylko podkręcając zegar bazowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwne. Mam tą samą płytę (tyle że wersję usb3) w drugim komputerze i bez problemu zaakceptowała mi konfigurację 2x8GB+2x4GB... ;)

 

Płyta ogarnia maksymalnie pamięci 1600MHz, wyższe wartości można uzyskać tylko podkręcając zegar bazowy.

 

Tym lepiej dla Ciebie! :-D Być może Asus wskazał w specyfikacji ostatni weryfikowany przez siebie poziom, co w praktyce skutkuje większą ilością.

 

http://pclab.pl/art38768-3.html - tutaj też piszą o maks. 16GB ale to pewnie odwzorowanie specyfikacji producenta. Inna sprawa, na ile różnice pomiędzy wersją USB2, a USB3 są poważne - czy to tylko i wyłącznie kwestia USB?

 

Przy podkręcaniu BCLK przydadzą się szybsze pamięci, zwłaszcza że różnica w cenie prawie żadna...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki za wszystkie rady, wybrałem w takim razie zakupy:

http://www.x-kom.pl/p/223285-dysk-ssd-crucial-250gb-25-sata-ssd-bx100-7mm.html

http://www.x-kom.pl/p/210959-pamiec-ddr3-goodram-4gb-1600mhz-play-cl9.html

 

http://www.x-kom.pl/p/57303-kamera-internetowa-logitech-webcam-c270-hd.html

kamerka dodatkowo, mam już taką jedną, po 3 latach mi się zepsuła, więc kupuję identyczną, bo widzę że nie ma nic ciekawszego na rynku w podobnej cenie - jak możecie coś polecić przy okazji to dajcie znać

 

oceńcie też, czy pod linkami dałem dobry asortyment - proszę ;)

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...