Skocz do zawartości
=-Mav-=

SSD - wątek zbiorczy. Przeczytaj zanim założysz nowy temat!

Rekomendowane odpowiedzi

Lepiej się wstrzymaj, w niedługim czasie ceny z BF będą normą. skoro niemal każdy poważniejszy sklep miał promocje to znaczy, że obniżki są blisko. Sam wywaliłem świszczący 3,5" do zewnętrznej obudowy, a zamiast niego wstawiłem laptopowy 2,5" który został mi z upgrade na SSD. Różnica w ciszy ogromna, z 1,5m jest zagłuszony przez wentylatory.

Edytowane przez Mateusz31

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że były ale ograniczone sztuki i nie udało mi się dorwać a chciałbym już sobie kupić większy ssd na gry i odstawić talerzówkę...

Jak nie kupiłeś to masz w Oleole MX500 2 TB za 1099 zł + kod SANTA -20 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie kupiłeś to masz w Oleole MX500 2 TB za 1099 zł + kod SANTA -20 zł.

1308 zł :E Ale mają raty 0% to chyba jutro kupię :E

Edytowane przez Crew 900

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Który z dysków poniżej będzie najlepszym wyborem do laptopa (ASUS TUF Gaming)?

-> Samsung 970 EVO 500GB;

-> Plextor M9PE 512GB;

-> WD Black 500GB;

-> A-Data XPG Gammix S11 480GB;

-> A-Data XPG SX8200 Pro 512GB

 

Z góry dzięki za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drodzy forumowicze :) jaki ssd o pojemności 500GB w okolicach 300zł najbardziej opłaca się obecnie kupić ?? Ma być wrzucony do lapka jako drugi dysk zamiast napędu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, faktycznie jak czytam to cena/wydajność jest więcej niż ok. Jeszcze tylko pytanie czy z tego wynalazku ktoś korzystał ?? Mój link Raptem 100 zł więcej, a pojemności niemal raz tyle. Warto nagiąć nieco budżet ??

Edytowane przez Klakier1984

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wycebuliłem sobie tanio 970 EVO 500 GB i się zastanawiam czy warto jakiś radiator na to wrzucić? Ktoś ma jakiś sprawdzony? HWinfo pokazuje na jednym czujniku 50 stopni i na drugim 70 nawet jak gram w grę z innego dysku, więc nie wygląda to jakoś super :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukuje na już dobrego dysku SSD o pojemności 500GB który starczy mi na kilka dobrych lat. 860 EVO? (ale czy ma TLC?) IRDM PRO? (ale juz sporo droższy od konkurencji)

Proszę o poradę bo chciałem dzisiaj zamówić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę o sprawdzenie:

 

Bez-tytu-u.jpg

 

Lepiej używać sterownika Windowsa 10 czy Samsunga?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rozmyslam nad dwoma dyskami

970evo 500gb vs mx500 1 tb.

 

wiem, ze się róznią nie tylko pojemnością :)

Przyrost szybkosci jest wart poswięcenia polowy pojemnosci?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukaj Cruciala MX500

Zakupiłem ten dysk (wersja 500GB) do tego dedykowaną kieszeń (pod serię lenovo idea pad 320) i niestety mam problem. Komputer nie widzi dysku zarówno gdy go wkładam bezpośrednio do laptopa w miejsce napędu dvd jak również gdy podpinam go przez dołączoną przejściówkę usb. Dodam tylko, że kieszeń jest na pewno sprawna bo podłączając ją przez usb komputer bez problemu rozpoznaje moje pozostałe dyski sata. Może się ktoś orientuje czy nie trzeba czasem czegoś gdzieś w biosie przestawić czy może trefny dysk dostałem ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Klakier1984

 

Zobacz czy gdy dasz SSD do wewnętrznej zatoki (tam, gdzie fabrycznie był HDD?), to czy jest wykrywany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomiędzy wyjęciem dysku z pudelka a wykryciem go po podlaczeniu do komputera zapomniałeś o jednymj ważnym etapie - sformatowaniu tego dysku i utworzeniu partycji. ;)

Jak nie wiesz jak to zrobić, poszukaj jakiegoś tutoriala w sieci. W razie problemów pisz.

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No już opanowałem swoją sklerozę ;) Zarządzanie dyskami okazało się bardzo pomocne :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam ochotę wrzucić do lapka jakiś bardzo, ale bardzo tani SSD około 500 GB. W tej chwili jest w nim dysk o połowie tej pojemności. Po tej podmiance zostałby w jakiś tam sposób wykorzystany. Czy Waszym zdaniem ma sens kupno jakiegoś bardzo, ale to bardzo taniego dysku typu Patriot Burst czy Apacer Panther (przy okazji nie wiem czy AS330/340/350 się czymś różnią)? Adatę SU650 traktuję już niemal jak model luksusowy, bo po prostu lapka używam sporadycznie, choć jednocześnie jak już go używam denerwuje mnie że dysk jest wiecznie pełny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Planuję po nowym roku wymienic ssd (128gb robi się ciasny). Interesuje mnie NVME pod PCI-E x4. Mam na płycie co prawda slot m2, ale nie jest to ta wersja obsługująca nvme (płyta na z97) dlatego chciałbym coś w PCI-E.

Pojemność z pułapu 500gb czyli 480-512. Cena powiedzmy w granicach 600-800zł. Na oku mam Plextor M9PeY 512 GB i GOODRAM IRDM Ultimate 480GB. Obydwa mają gwarancję 5 lat. Plextor ma 320 TBW, Goodram teoretycznie brak ograniczeń , ale nie jestem pewien jak to rozumieć. Plextor na 3D TLC, Goodram na MLC. Goodram 200zł droższy. Priorytetem dla mnie jest raczej niezawodność więc skłaniam się ku MLC w goodramie, ale właściwie nie wiem jak pod tym względem wypada 3d tlc. Ktoś coś?

Edytowane przez moonraker

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpierw uzasadnij w ogóle dlaczego chcesz się pakować w dysk NVMe. Bo bez takiej świadomości najczęściej jest to nieuzasadniony kaprys, do tego przepłacony w stosunku do uzyskanej wydajności.

 

Notabene - tanie adapterki od PCIe x4 -> M.2 są wystarczające (i bardzo tanie), nie trzeba koniecznie brać dysku do którego dodają to w zestawie.

 

Z97 obsługują NVMe przecież.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

obsłuży, ale nie przez wbudowane gniazdo M2. przynajmniej w mojej płycie (Gigabyte GA-Z97X-Gaming 5) z tego co wyczytałem.

a nvme chciałem bo w sumie czemu nie skoro szybsze. ale z drugiej strony teraz patrze, że taki crucial mx500 500gb kosztuje 290zł.. trochę ceny spadły od kiedy ostatni raz sprawdzałem shocked.gif w takim razie muszę to jeszcze przemyśleć szczerbaty.gif bo jeśli faktycznie w rzeczywistości nie ma dużej różnicy in plus to trochę głupio płacić x2 za prawie to samo..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obsłuży, po prostu nie będzie @full speed.

Standardowe jak na z97/h97 PCIe 2.0 x2. Dysk na pełnej prędkości będzie operować tylko w którymś z pierwszych dwóch x16, co oznaczałoby obcięcie łącza dla karty dedykowanej do x8.

 

Różnica jest w zastosowaniach, które faktycznie mocno bazują na wydajności dysku. Konwencjonalne gry/internet/muzyka/filmy się do nich nie zaliczają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obcięcie grafiki do x8 nie jest specjalnym problemem. Spadek wydajności jest znikomy. A poza tym i tak gram od święta.

Jeśli chodzi o zastosowania to czasem zdarzy mi się obróbka dużych zdjęć. Tu z pewnością dobre transfery nie zaszkodzą.

Generalnie nawet bym był skłonny pójść w stronę MX500 1TB, ale martwi mnie jedna rzecz - TLC i TBW na poziomie 180 dla 500gb i 360 dla 1tb. Obecnie używam plextora na MLC który mimo 5 lat na karku działa jak nowy i było by dobrze, żeby nowy dysk zachował się podobnie.

Znalazłem coś w rodzaju kompromisu: plextor M8Pe. jest nvme, cenowo nie jest tak źle (515zł dzisiaj) i co najważniejsze jest na kościach MLC (TBW 768). Konstrukcja co prawda nie najnowsza, ale lepsza taka niż nowsza M9 na TLC.. (TBW 320)

Jest jeszcze ADATA SU900: taniej (335zł), jest MLC (TBW u nas niby brak, gdzies tam ponoc liczą 800) ale na minus, że tylko w formie dysku 2,5 cala. Jak już brać to w M2..

 

Co do adapterów pcie->m2 tak, tylko w przypadku plextora m9 jest odrazu niezły radiator dzięki któremu kości się aż tak nie grzeją i wydajność nie spada po paru minutach obciążenia jak np. w samsungu 970 (oczywiście można radiator dokleić na własną rękę ale gotowe są takie wielkości m2 2280 - ten plextor ma radiator na całą kartę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TBW odnosi się do gwarancji, a nie do żywotności dysku. Wrzuć screen swojego SSD z programu CrystalDiskInfo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

plextora mogę wrzucić dopiero po nowym roku, aktualnie jestem na urlopie, ale w zamian mogę wrzucić z komputera którego używam aktualnie a siedzi w nim stary kingston V300 z okolic 2012/2013 czyli 6-7 lat:

 

Kk2uh7R.png

 

 

TBW może i odnosi się do gwarancji, ale mówi też coś ile sam producent spodziewa się, że jego dysk wytrzyma więc chyba dość dobry wyznacznik..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...