Skocz do zawartości
=-Mav-=

SSD - wątek zbiorczy. Przeczytaj zanim założysz nowy temat!

Rekomendowane odpowiedzi

Mav przydałoby się trochę zmienić pozycjonowanie polecanych SSD. Trochę to dziwne że Iridium PRO z 5 letnią gwarancją bez limitu zapisanych danych dodatkowo na mniej wyżyłowanych 19nm NAND MLC od Toshiby oraz dobrym stosunku wydajność/cena jest dopiero na 5 miejscu jako "warty pod rozwagę".

 

Narazie ten SSD ma najwyższy wynik w AS SSD względem innych. Wynik 4k-64T również jest imponujący.

Edytowane przez Atak_Snajpera

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie racja, widzę że jego cena spadła już tak mocno że spokojnie można go polecić jako jednego z pierwszych.

 

EDIT: Zrobione.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam sprawdź, co ja jestem? :E Na allegro widzę że są.

 

Lepiej mi dajcie linki do jakichś szybkich i prostych poradników jak przełączyć windę w tryb ahci. 7 z tego co pamiętam się robi inaczej niż 8 (inny sterownik), a jak win 10? Tak samo jak 8?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam sprawdź, co ja jestem? :E Na allegro widzę że są.

 

Lepiej mi dajcie linki do jakichś szybkich i prostych poradników jak przełączyć windę w tryb ahci. 7 z tego co pamiętam się robi inaczej niż 8 (inny sterownik), a jak win 10? Tak samo jak 8?

 

No właśnie sprawdziłem i na ceneo pusto. Ok skapiec coś pokazał...

 

Jest jakiś powód dlaczego Transcend oraz BX100 są tak wysoko skoro nawet według PClaba są minimalnie wolniejsze od Iridium PRO

 

avg_perf.png

Edytowane przez Atak_Snajpera

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest jakiś powód dlaczego Transcend oraz BX100 są tak wysoko skoro nawet według PClaba są minimalnie wolniejsze od Iridium PRO

To po prostu sprawdzone dyski i jako pierwsze przyszły mi do głowy, zresztą tak jak napisałem w tamtym poście, kolejnością nie należy się sugerować, każdy z tych dysków jest dobry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej mi dajcie linki do jakichś szybkich i prostych poradników jak przełączyć windę w tryb ahci. 7 z tego co pamiętam się robi inaczej niż 8 (inny sterownik), a jak win 10? Tak samo jak 8?

 

http://www.tenforums.com/tutorials/22631-ahci-enable-windows-8-windows-10-after-installation.html

http://www.sevenforums.com/tutorials/61869-ahci-enable-windows-7-vista.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy goodram Iridium Pro nie ma jakiegoś bufora SLC jak Samsung evo 850? Najłatwiej można to sprawdzić robiąc test 10GB w ASSSD, w evo wyniki wtedy spadają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

żeby zwiększyć wydajność na małych plikach? zobacz na wyniki ASSSD są wysokie w porównaniu do innych dysków, jeśli ktoś zrobił by ten sam test na pliku 10GB wydajność pewnie by mocno spadła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

żeby zwiększyć wydajność na małych plikach? zobacz na wyniki ASSSD są wysokie w porównaniu do innych dysków, jeśli ktoś zrobił by ten sam test na pliku 10GB wydajność pewnie by mocno spadła.

 

NIE NIE MA KESZU SLC! Kesz jest ale w CX100 bo tam masz wolne jak żółw TLC.

Jedyny SSD na MLC ,który miał kesz SLC to chyba MX200 250 GB.

 

Ps. na małych plikacha? Chyba na dużych.

Edytowane przez Atak_Snajpera

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pisząc małych miałem na myśli małe pojemnościowo. W 850 evo jest kilka GB, zrób test na pliku 1-3GB wydajność będzie dobra, ustaw 10GB i widać, że spadła.

 

Na czym się opierasz, że jesteś pewien, że nie ma tam czegoś takiego? Masz ten dysk? Zrobiłeś test asssd na 10GB?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście Iridium ma bardzo dobre wyniki na małych plikach, gdyby miał jakiś dodatkowy kesz to by je tłumaczyło. W sumie, skoro można go dodać to czemu nie? Zawsze to jakiś wyróżnik w stosunku do konkurencji.

 

Dodałem opisy przełączania systemu w tryb ahci i dorzucania ssd do laptopa, sprawdźcie czy jest ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Phisony S8/S10 sparowane z MLC nie mają żadnego keszu SLC. Gdyby tak było to strony takie jak anandtech ,tomshardware już dawno by o tym napisały. Tylko MX200 250 GB miał cache SLC zwący się Dynamic Write Acceleration.

Edytowane przez Atak_Snajpera

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W instrukcji zmiany IDE na AHCI w Win7 niepotrzebne jest iaStorV. Tylko msahci trzeba przestawić. Od paru dni jadę na czystym systemie, bo zakupiłem OCZ Vertex 460A i z ciekawości sprawdziłem tą wartość, ona jest na 3 pomimo faktu iż działa AHCI. Zresztą kiedyś pod systemem także zmieniałem wartość tylko i wyłącznie msahci i to wystarczyło w zupełności.

 

Edit.: Chociaż internety twierdzą, że ma być przestawione, jak tak czytam teraz z ciekawości; sam nie wiem :hmm:

Edytowane przez Pawelek6

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Edit.: Chociaż internety twierdzą, że ma być przestawione, jak tak czytam teraz z ciekawości; sam nie wiem :hmm:

Też mi się wydaje że samo przestawienie ahci od microsoftu by wystarczyło, ale na wszelki wypadek nie zaszkodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodałem już chyba wszystko co chciałem. Jeśli macie propozycje poprawek czy pytań na które odpowiedzi warto dodać to dajcie mi znać.

 

Aha, i wrzućcie mi jak macie ładne screeny z asssd w formacie png z dysków BX100 250gb i 850 EVO 250gb bo mam jakieś chińskie albo z paskudną grafiką w tle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niedawno znalazłem dużo łatwiejszy sposób przestawiania IDE/AHCI bez robienia krzywdy systemowi - wystarczy by system zaraz przed zmianą ustawienia w biosie został skonfigurowany do uruchomienia w trybie awaryjnym. Czyli:

 

bcdedit /set safeboot minimal

Następnie restart, zmiana ustawienia w biosie, załadowanie systemu

Jak już windows działa w drugim trybie kontrolera dyskowego, można wyłączyć tryb awaryjny:

bcdedit /deletevalue safeboot

 

Nie testowałem tego wszędzie gdzie popadnie, ale póki co "u mnie działa", i ma dodatkową zaletę - procedura wygląda tak samo niezależnie czy mamy win7/8/10.

 

 

Z pomniejszych sugestii jeszcze:

Moim zdaniem w dyskach (M.2) PCIe powinno się w bardzo wyraźny sposób zaznaczyć czy konkretny dysk jest AHCI czy NVMe (np. zaraz pod nazwą?) - odnoszę wrażenie że coraz częściej będzie to kryterium przy wyborze dysku. Także niektóre osoby ze względu na brak wsparcia od strony płyty i/lub niechęć przed modyfikacją UEFI wolą wziąć bezpieczniejszy wariant AHCI.

 

Co do SM951 - wersje NVMe i AHCI łatwo odróżnić po początkowej części oznaczenia:

MZHP - modele AHCI

MZVP - modele NVMe

 

Nie wiem czy jest sens poruszać w ogóle temat pm951 - jest to dysk OEM, a o takowych chyba nie ma sensu pisać (tak samo jak np. o toshibie bg1 czy xg3).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za uwagi, uwzględnię je w tekście jutro.

 

Fajnie by było gdyby ktoś jeszcze zweryfikował skuteczność tej metody włączania ahci, rzeczywiście jest o wiele prostsza niż grzebanie w rejestrze. Chociaż w sumie równie dobrze można stworzyć pliki .reg z odpowiednimi wpisami i będzie jeszcze prościej. Dla win7 takie stworzyłem, gdyby ktoś mógłby mi wyeksportować odpowiednie klucze z win 8/10 i podrzucić to też bym je umieścił (w sumie mogę sam je zrobić, ale lepiej na zimne dmuchać).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IDE->AHCI

 

Na Win 8.1 zastosowalem kiedyś owy sposób i działał:

1. Rozruch minimalny (msconfig->rozruch->bezpieczny rozruch->minimalny)

2. Przestawienie w biosie IDE->AHCI

3. W trybie awaryjnym sterownik się zainstalował

4. Ponowny rozruch (już normalny) i działa

 

Tylko na Win XP trzeba grzebać w rejestrze, aby zmiana IDE-AHCI zadziałała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W FAQ w drugim punkcie, czwartej kropce jest chyba mały błąd. "(...) dyski SSD są tak skonstruowane, że większe szybkości działają szybciej niż te mniejsze. (...)". Zamiast "szybkości" miało być chyba "pojemności" ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy pojawią się większe dyski SSD,oraz czy będą aktualizowane ceny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W FAQ w drugim punkcie, czwartej kropce jest chyba mały błąd. "(...) dyski SSD są tak skonstruowane, że większe szybkości działają szybciej niż te mniejsze. (...)". Zamiast "szybkości" miało być chyba "pojemności" ;)

Poprawione.

 

Czy pojawią się większe dyski SSD,oraz czy będą aktualizowane ceny?

Ten tekst opisuje tylko konkretne modele, a nie ich pojemności, tą każdy może sobie sam wybrać wedle uznania, podane wyniki z asssd dla 256gb są tylko przykładowe. Ze stałym aktualizowaniem cen byłby natomiast męczący kłopot więc nie będę się w to bawił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie czy mogę pod płytę Gigabyte GA-K8N51GMF-9-RH podpiąć dysk SSD 120GB?

Oraz czy dałoby radę postawić na tym Windowsa 10?, jest tam 3GB ramu athlon 64 x2 2x 2.5GHz i Geforce 210.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłączyć się da, winda 10 pewnie też się zainstaluje, ale wydajność dysku może być wyraźnie ograniczona przez chipset nvidii. Niemniej przyspieszenie i tak powinno być. Najlepiej kupić wysyłkowo i sprawdzić jak to będzie grało, w razie czego zawsze można oddać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • A tak się zastanawiam. Pokazują różne reklamy i promocje. Np. w Lidlu 1kg piersi z kurczaka 8-9zł. Udka z kurczaka z kością 5zł. Czemu to takie tanie. Powietrzem karmione?
    • Najchętniej wszystko z Komputronik. Rozdzielczość 1440p. Płyta fajnie jakby miała WiFi ale najwyżej dokupię kartę WiFi jeśli będzie można dzięki temu złożyć coś fajniejszego 
    • I nawet nie wiesz jaki model  Jeśli chodzi o test Liptona to był tam M-H, a nie HDV. ZUPEŁNIE inne płyty. Asrock b650MH oraz hdv, ale na A620 to lipa, natomiast ta B650m-HDV już jest sprawdzona przez min. hardware unboxed. Nieruszany bios, który ucina 3% wydajności takiemu 7950x pozwala utrzymać 70 stopni, zmieniając jedną opcję w biosie na stadardowy limit temperatur, rośnie to do 79 stopni. Każde kolejne 4 rdzenie to około 50-60w, więc taki 7900x, pewnie będzie miał 65-70 stopni, a 7800x3d ~60 stopni na sekcji zasilania. Ale tak, lepiej kupować płyty za 900 zł, niż douczyć się nazw płyt i spojrzeć w angielskiego youtuba + zestawienie specyfikacji sekcji.
    • Ale nawet jak nie znajdziesz kosztów, prawdziwych czy lewych, to i tak podatek od sprzedaży nieruchomości wynosi tyle samo co podatek Belki, a stopa zwrotu dużo większa, więc nic tylko flipować. Mają rozmach ...
    • W sumie to są mody i są mody. Z jednej strony jest taki np. M&B: Bannerlord, gdzie podstawowa gra jest bardzo dobra, a mody to czasami taki Eagle Rising, czyli kompletna przeróbka. Na drugim końcu spektrum mamy np. gry Paradoxu, gdzie na czoło wysuwa się Cities: Skylines 2,  gdzie gra jest goła i Paradox wprost wręcz oczekuje, że community naprawi grę modami, bo sama gra jest goła. Bethesda wpada w tę drugą kategorię.   W takim razie wychodzi na to że nie każde modowanie to frajerstwo, jak samo studio swoją grę wspiera, poprawia i rozszerza, to OK - ale w przypadku Bethesdy, która wydała bubel bo przecież moderzy naprawią, to już jak najbardziej frajerstwo.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...