Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Rrajk

MG279 Backlight Bleed

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

doszła do mnie dzisiaj paczka z zamówionym monitorem MG279. Jednak to co ukazało się moim oczom nie było tym czego oczekiwałem.

 

Czy to co widać na załączonych zdjęciach kwalifikuje się do Backlight Bleed i powinienem reklamować? Szczerze powiedziawszy to w moim już wysłużonym HP w2207h nie miałem do czynienia z takimi prześwitami.

 

af1d4b7c80aa7cbem.jpgb84d01b1cf5e2d8em.jpg7cca27d283820468m.png

 

Nie sugerujcie się białym punktem na środku, to tylko myszka, a nie bad pixel.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę jakiś dużych anomalii. Charakterystyka czerni na IPS jest i była gorsza niż TN.

 

Kup sobie TN skoro chcesz patrzeć w czarny ekran w ciemnym pokoju.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba się nie zrozumieliśmy. Ja nie polemizuje tu czy czerń jest czarna czy wyblakła. Chodzi o to, że komputer służy mi zarówno do grania jak i do oglądania filmów (w szczególności Anime). I tutaj pojawia się problem. Bo o ile w grach obraz jest świetny o tyle przy filmach już tak cudownie nie jest. W filmie podczas ciemnych scen po prostu irytuje mnie ta przebijająca poświata (lewy górny i dolny róg oraz prawy dolny). Mam przez to rozumieć, że chce używać monitora do przeznaczenia jakiego nie jest stworzony tj. oglądania filmów? Przecież to było by bez sensu bo i w grach mamy sytuacje gdzie jesteśmy np. w jakimś ciemnych lochu albo instancji rozgrywającej się w jaskini, wtedy będzie podobny efekt jak przy oglądaniu filmów.

 

Więc moje pytanie to czy efekt backlight bleed to loteria bez znaczenia czy to IPS czy TN czy jednak w TN mogę liczyć na większy spokój odnośnie tego zjawiska i czy w przypadku mojego monitora IPS mogę liczyć na sztukę z dużo mniejszym występowaniem tego zjawiska niż obecnie prezentowany?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przyzwyczaisz się do tego ;) też planuje zakup tego monitora i dopóki nie zacząłem czytać o tym blackbleeding to przez 4 lata nie widziałem że w moim obecnym monitorze IPS też mam taki efekt i tak wzrok skupiasz głównie na środku ekranu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

prawy dolny rog to norma w tych monitorach

mam to samo

norma

w dellu poprzednim czy samsungu mialem to samo ale w roznych miejscach

a asusy lubia prawy dolny rog

mozna spotkac prawie ideal tak raz na 5-10 sztuk szczerbaty.gif

 

ziomek, ktory przerobil ponad 3 takie monitory stwierdzil, ze to kwestia dokladnego zlozenia i dopasowania panelu do obudowy

niestety nie trafil na ideal choc sa tacy, co im sie udalo np redakcje wiekszych portali scratchhead.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz to zwracaj ale masz bardzo małe szanse na lepszy bo to jest IPS i do tego asusa który ma takie same problemy w popularnym modelu ips ale z g-syncem czyli PG279Q mają po prostu kiepską kontrolę jakości po za tym to jest masówka i tak. Zresztą to bardzo dobry monitor do grania a nie oglądania filmów/seriali kup se po prostu zwykłe TV FHD jak masz miejsce w pokoju.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę jakiś dużych anomalii. Charakterystyka czerni na IPS jest i była gorsza niż TN.

 

Kup sobie TN skoro chcesz patrzeć w czarny ekran w ciemnym pokoju.

Łaaaat? TN lepsze od czegokolwiek w dziedzinie czerni???

 

EDIT:

Zachowanie na ekranie nie ma za dużo wspólnego z samą konkretną technologią IPS, za to o wiele więcej z "jakością" ASUSA. Kupujcie go jeszcze więcej! :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No cóż w trakcie przygody z Asusem postanowiłem zakupić inny monitor w międzyczasie dokonując zwrotu Asusa. Padło na iiyama XB2779QS. A efekt taki, że kolejny monitor okazał się w cale nie lepszy od poprzednika (Asusa), a nawet chyba i gorszy (mam oba monitory stojące obok siebie).

Czy jest jakiś IPS w przedziale do 3 tyś. który będzie bez efektu Backlight Bleeding? Czy też takie cuda kosztują dużo więcej? A może przy obecnej technologii dla 27" monitorów to nieosiągalne?

Jak tak dalej pójdzie to po prostu kupie TV zamiast monitora Oo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nieosiagalny temat jak pisalem wczesniej

mozesz trafic lepiej lub gorzej ale super idealu nie ma

musialbys np tego asusa przerobic z 10 sztuk, moze Ci sie trafi ta jedna jedyna

ja tam mam w prawym dolnym rogu przeswit ale jak dla mnie jest to akceptowalne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś takiego to raczej w monitorach z systemami wyrównywania podświetlenia, raczej głównie Eizo i Nec. Nie wiem czy się znajdzie w takim budżecie.

Do tej wady dochodzi jeszcze srebrzenie, to jest redukowane tylko w wysokich seriach Nec i Eizo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jeśli zrezygnuję z IPS to czy znajdę TN albo VA 27" 2560x1440, który może się poszczycić minimalistycznym efektem Backlight Bleeding?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co najwyżej będzie mniej odczuwalne ze względu na typ panelu, ale jak nie trafisz, czy nie będziesz miał możliwości wybrać, to szansa na sukces są 50/50. Swoją drogą jakość dramatyczna, to już nie jest jakiś tam backlight bleed, to jest praktycznie bleeding pokrywający cały panel. Jeśli w 27 to teraz standard to niezłe jaja, może warto wziąć coś od LG? Brałem jakiś czas na farta od nich 22 cale i byłem zdziwiony, że prawie nie ma bleedu, może przy wyższych przekątnych z jakością mają podobnie w końcu sami tłuką ipsy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie równe podświetlenie matrycy to cecha monitorów wyższej półki (nie mylić ze stosunkowo drogimi monitorami z wypasem dla graczy) od poważnych producentów (Asusy i inne jajamy nie są takimi). Nie ma takich na TN.

Do tego, im większy monitor, tym trudniej zrobić mu równe podświetlenie, więc mniejsze będą równiejsze :)

Matryca VA powinna dać odczuwalnie mniejsze problemy - może nie dlatego, że nagle jakoś podświetlenie będzie idealne, ale dlatego, że ten typ sam z siebie mniej srebrzy i ma niższy punkt czerni od zdecydowanej większości IPS.

 

Zawsze też możesz używać monitora w warunkach, w których tę wadę mniej widać :) - zresztą, to i tak jest zalecane ze względu na zdrowie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jeśli zrezygnuję z IPS to czy znajdę TN albo VA 27" 2560x1440, który może się poszczycić minimalistycznym efektem Backlight Bleeding?

To w końcu nadal szukasz monitora dla graczy ze 144hz jakim był MG279? Czy tylko rozdzielczość ma być WQHD i 27"? Ma także mieć też g-synca do twojej grafiki z podpisu czy jak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku monitor służy jedynie do gier MMORPG i filmów (głównie anime). Nie gram w FPS więc 144Hz mi nie potrzebne, G-sync też jestem w stanie sobie darować.

WQHD, 27" i IPS myślałem, że to dobre zestawienie. Ale Backlight Bleeding pozostawia niesmak, widać nie pora jeszcze na IPS dla mnie.

 

Jesteście zatem w stanie coś polecić gdzie ten efekt nie będzie mnie tak drażnił albo w ogóle go nie będzie? Jeżeli przy 27" to problem to może coś w 24"? W ostateczności mogę nawet zrezygnować z WQHD bo i tak miałbym skok do FHD z mojego obecnego monitora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Anime ? Z góry skreśl z listy matryce IPS/TN - czerń na nich świeci tak, że oglądanie 720p bez upscalingu sprawia, iż czarne paski na dole górze/ po bokach będą psuć całkowicie efekt. VA (głównie od AU Optronics) ma w zasadzie tylko jedną wadę - nierównomierne podświetlenie. Albo z tym żyjesz, albo szukasz sztuki z jak najmniejszą wadą.

 

Mam przed sobą taniego benq gw2255 (~450zł) i jeśli chodzi o czerń, to żadne tanie IPS'y nie mają do niego startu. Kolory kolorami - jakaś proteza w postaci kalibracji software'owej (przycinanie zakresu w karcie graficznej aniżeli bezpośrednio w monitorze) daje radę.

 

[edit]

Sprawdzałem w bazie paneli tftcentral.co.uk i faktycznie - nie ma żadnego AMVA 27' 2560x1440. Jako, iż znacząca ilość anime wciąż jest robiona w 1080p lub 720p, to imho do tego jednego celu lepiej wziąć 23-24' na AMVA oraz drugi monitor - 27' IPS do ogólnego przeznaczenia.

 

Swoją drogą, jak znacz rosyjski to możesz zajrzeć też na stronę http://www.overclockers.ru - solidne testy sprzętu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba już wiem co teraz sobie zamówię. Na razie decyzja padła na: iiyama ProLite XB2483HSU-B1

 

http://www.komputronik.pl/product/199954/Sprzet_komputerowy_/Peryferia/24_iiyama_ProLite_XB2483HSU_czarny.html

 

Bo z tego co czytam to ponoć 27" i FHD fatalnie wygląda. A do 2,5k tyś. zawsze mogę kupić 2x24". Zatem po świętach ciąg dalszy zabawy z monitorami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może 32' ? np ASUS PB328Q, Acer B326HUL, AOC Q3277PQU.

 

Przynajmniej czarny, będzie czarnym i będziesz mógł spokojnie w nocy korzystać z monitora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zacząłem się rozglądać za 32" z WQHD.

 

 

Tylko czy to nie będzie to samo w sensie jak to mówią, że FHD na 27" wygląda fatalnie tak WQHD na 32" będzie równoznaczny?

Edit: Sam sobie odpowiedziałem. Plamki mają identyczny rozmiar FHD 24" i WQHD 32" więc nie było pytania.

 

Czyli mam dwie opcje:

 

32" - Philips BDM3270QP

24" - iiyama ProLite XB2483HSU-B1

 

Na pierwszy rzut pójdzie 32". Jedyna różnica to to, że jeden jest AMVA, a drugi AMVA+ nie wiem w jakim stopniu ten plusik wpływa na jakość bo to chyba trochę nowsza generacja matrycy VA.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, bo

 

FHD 27'

Rozmiar plamki posiada 0.311 mm

 

WQHD 32'

Rozmiar plamki posiada 0.277 mm

 

Przykładowo FHD 24'

Rozmiar plamki 0.275 mm

 

Edit:

 

Taki LCD 19' 1280x1024 ma rozmiar plamki 0.294 mm, ile lat człowiek na nim przesiedział i dalej jeszcze go wykorzystuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zacząłem się rozglądać za 32" z WQHD, tylko czy to nie będzie to samo w sensie jak to mówią, że FHD na 27" wygląda fatalnie tak WQHD na 32" będzie równoznaczny?

To zależny do czego będziesz wykorzystywał monitor. Generalnie, tu kluczowe jest ppi (daje zdecydowanie lepsze wyobrażenie niż rozmiar plamki, który ciężko porównywać przy niskich odchyleniach) oraz to, jak daleko będziesz od monitora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pierwszy rzut pójdzie 32". Jedyna różnica to to, że jeden jest AMVA, a drugi AMVA+ nie wiem w jakim stopniu ten plusik wpływa na jakość bo to chyba trochę nowsza generacja matrycy VA.

AMVA+ ma poprawione kąty dzięki czemu jak nie patrzysz bezpośrednio to obraz nie robi się żółtawy. Ogólnie do twoich zastosowań to przypadkiem nie lepiej wziąć TV na PLS albo S-MVA? to przecież nie jest tak, że w mmorpg jest jakiś wyjątkowo wymagający w stosunku do wyświetlacza, a im większy rozmiar matrycy tym się lepiej filmy ogląda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie znajdę satysfakcji w tych dwóch ostatnich modelach monitorów, które podałem to może spróbuje z TV (chociaż pewnie prędzej zacznę przebierać w TN niż TV). Oglądanie filmów to tylko motyw poboczny, a nie główny czynnik decydujący o kupnie wyświetlacza. Poza tym nie znajdę 32" TV QHD. 32" TV FHD odpada, jak i wielu się ze mną pewnie zgodzi, gdzie siedzę od wyświetlacza w odległości około 60cm, a 40" 4k to już lekka przesada jak dla mnie. Jestem cholernie wybredny i będę szukał dopóki nie znajdę takiego wyświetlacza, który w pełni mnie zadowoli w codziennym użytkowaniu. A wtedy to co wybiorę na pewno będę mógł polecić innym podobnym jak ja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zacząłem się rozglądać za 32" z WQHD.

 

 

Tylko czy to nie będzie to samo w sensie jak to mówią, że FHD na 27" wygląda fatalnie tak WQHD na 32" będzie równoznaczny?

Edit: Sam sobie odpowiedziałem. Plamki mają identyczny rozmiar FHD 24" i WQHD 32" więc nie było pytania.

 

Czyli mam dwie opcje:

 

32" - Philips BDM3270QP

24" - iiyama ProLite XB2483HSU-B1

 

Na pierwszy rzut pójdzie 32". Jedyna różnica to to, że jeden jest AMVA, a drugi AMVA+ nie wiem w jakim stopniu ten plusik wpływa na jakość bo to chyba trochę nowsza generacja matrycy VA.

 

 

Niestety, nie ma monitorów QHD w mniejszych rozmiarach na matrycy MVA.

Ten Philips jest bardzo dobry. Jeśli rozmiar 32" nie okaże się dla ciebie za duży, to raczej już odpuścisz sobie Iiyamę. Dla mnie 32" to za duży rozmiar, bo oczy muszą dużo biegać po ekranie. Wyświetlam sobie okno w mniejszym rozmiarze, wykorzystując w pełni tylko rozdzielczość pionową, natomiast po bokach mam puste pasy. Pełną powierzchnię roboczą wykorzystuję, gdy trzeba wyświetlić więcej okien. Trochę szkoda. Przypuszczam, że nawet 27" byłoby dla mnie za dużo i chętnie widziałbym monitor QHD w rozmiarze 25", ale nie ma takich z matrycą MVA.

Iiyama też ma dobry obraz, ale ekran Full HD ma tylko 1080 linii w pionie. Rozdzielczość 1440p to zupełnie inny komfort.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...