Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

aviator_pl

Gloway Fervent SSD 60GB - typowy tani chińczyk z wysyłką za 95PLN

Rekomendowane odpowiedzi

Przez przypadek znalazłem na aliexpress taniego chińskiego ssdka. Akurat jak zamówiłem swojego goodrama c40 60gb na partycję systemową, przez przypadek wlazłem w aliexpress. Okazało się iż za 95PLN sprzedają tani SSD 60GB z wysyłką do PL w cenie. Co najważniejsze, dysk jest MLC. Oczywiście nie można się spodziewać fajerwerków....... ale chyba warto się przyjrzeć? Goodramowy SSD MLC 60GB kosztuje ok 150PLN. W cenie do 200PLN jest bardzo wiele modeli SSD z TLC nie nadające się z wiadomych przyczyn do dłuższego użytkowania (i nie chodzi tu o wydajność....). Do rzeczy. Osobiście potrzebowałem taniego SSD by odciążyć moją toshibe dt01aca100. Instalacja ssd przyśpieszy codziennie korzystanie z komputera (uruchamianie systemu, programów, edycja plików, video, itp. bez gier) i zwiększy żywotność toshiby na której mam bardzo wiele ważnych rzeczy. Po instalacji goodrama - praca na komputerze stała się znacznie przyjemniejsza (wszystkie programy stały się wielokrotnie bardziej responsywne). Gloway został zamówiony 11 kwietnia. Kwota zamówienia z wysyłką China Air Mail = 94,45PLN ( http://pl.aliexpress.com/item/Gloway-Fervent-Series-SSD-60GB-SATA-III-120G-Internal-Solid-State-Drive-2-5-SATA3-6/32607338597.html ). Paczka doszła dzisiaj. Także dość szybko (a nawet bardzo szybko bo 14 dni to niewiele).

 

 

SAM_1019.jpg SAM_1020.jpgSAM_1022.jpg SAM_1024.jpgSAM_1025.jpg SAM_1026.jpgSAM_1028.jpg

 

Nie ma co się rozpisywać czym tam się ten egzotyczny producent chwali. Ważne co jest pod maską. Oczywiście nie mogłem się powstrzymać przed tym żeby go otworzyć. Bo w końcu co jest warta gwarancja urządzenia z chin za 95PLN?

 

IMG_2997.jpg IMG_2998.jpg IMG_2999.jpg

 

W środku siedzi kontroler SM2246XT H AA (specyfikacja http://www.siliconmotion.com/A3.2_Partnumber_Detail.php?sn=7 ). Wystarczy wpisać w google i wychodzi na to że kontroler jest używany przez SanDisk czy SiliconPower. Na pewno jeszcze więcej producentów SSD używa go tylko pewnie się tym nie chwalą.Sama pamięć jest oznaczona H27QDG8D2BW2 i wg. tego co można wywnioskować z googla to są kości Hynix 16nm MLC, 16GB Mono Die ( http://bbs.mydigit.cn/simple/?t1618181.html ). Chińczyki dały ciała i sticker był tak naklejony że nie był naklejony więc sfotografowałem zawartość bez uszkodzenia naklejki niby chroniącej jedną śrubkę........

 

SAM_1030.jpg

 

Najważniejsza część jest poniżej - czyli typowe wypranie produktu w benchmarkach. Niestety okazało się że mój chipset H81 obsługuje tylko 2x sata3 ale udało mi się wygonić na chwilę nagrywarkę dvd.

 

asssd_goodram_C40.jpgasssd_gloway.jpg

 

crystaldiskmark_gloway.jpg crystaldiskmark_goodram.jpg

 

hdtune_gloway.jpg hdtune_goodram.jpg

 

 

Oczywiście znajdą się maruderzy którzy stwierdzą że gloway i goodram to g***..... Niemniej jednak każdy ssd będzie szybszy w pracy niż hdd. Co ciekawe, w hdtune wykres odczytu goodrama skacze. Nie wiem czemu. Natomiast gloway`a jest równy. Pewnie to wina kontrolera. Po wynikach można stwierdzić że jakoś tak specjalnie ten gloway nie odstaje od goodrama. Oba są słabe - fakt. Test miał na celu jedynie sprawdzenie czy gloway fervent 60GB bardzo odstaje od tanich dysków dostępnych u nas. Myślę że nikt by się nie zorientował po szybkości działania systemu/programów czy ma do czynienia z gloway czy goodram. Niektórzy powiedzieliby że gloway to wielka zagadka ale okazuje się że producent montuje podzespoły które są używane przez znane marki i tam ten sam sprzęt się sprawdza. Więc po co przepłacać? Goodram zostaje u mnie w budzie a gloway leci do notebooka. Tam zmiana laptopowego super wolnego hdd na gloway ssd będzie skokiem kosmicznym w wydajności..............

 

Pozdrawiam WalaZZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widziałem już wiele takich dysków na ali i zastanawiałem się co są warte. Więc plus za ryzyko kupna i za chęci go przetestowania.

Jak sam wspomniałeś, ten egzemplarz jest dość kiepski ale za taką cenę? Myślę, że warto, choć bardziej bym skłaniał się ku wersji 120/128.

Pytani jakie nie daje mi spokoju czy takie "wynalazki" mają zawsze takie same podzespoły czy może jest jakiś rozrzut jakościowy?

Wrzuć screeny z testów tutaj jak możesz, przyda się dla potomnych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie fajna ciekawostka. Pytanie co z trwałością tego sprzętu, no i czy będą cały czas dawać te same podzespoły czy może co akurat pozostało hynixowi, micronowi itd. Ktoś skłonny kupić 128/256 gb i przetestować na własnej skórze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm gloway fervent 256GB kosztuje 68$ czyli jakies 260PLN. Czy się opłaca?. Ciężko stwierdzić. Obecnie u nas w PL jest duży wybór SSD w dobrych cenach. Natomiast nie da się kupić dysku za mniej niż 100zł w dodatku MLC i 60GB :lol2: Myślę że raid 0 z takich 2x gloway60GB w cenie mniejszej niż 200PLN to ciekawa oferta. Właśnie oglądałem ceny i goodram c40 60GB staniał do 130PLN - też dobra cena :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Modele z większymi pojemnościami już nie mają takiej przebitki cenowej.

Wyniki wersji 60GB nawet się pokrywają z tym, co podaje producent/sklep:

HTB1.0DIKVXXXXcyXVXXq6xXFXXXP.jpg?size=45635&height=278&width=663&hash=5169c00f328e0f8e4e814b823464b167

120GB to jest poziom Kingstona V300, a 240GB już niestety odstaje wydajnością od Sandiska Plus, przy w sumie niewiele niższej cenie.

 

60GB do starego komputera jak najbardziej ok, o ile nie będzie problemów z kompatybilnością.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Jak na 60GB to się opłaca. Powyżej już nie. (chociaż ten kingston v300 co podałeś to obecnie sprzedawany jest w nowej rewizji - słabszej). Dlatego sam zrezygnowałem z V300 - obecna wersja to tragedia we wsi.

 

http://www.anandtech.com/show/7763/an-update-to-kingston-ssdnow-v300-a-switch-to-slower-micron-nand

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tytułu zaaplikowania do laptopa SSD postanowiłem kupić szybszego i starego wrzucić do lapka.

 

Wybór padł na Sandisk SDSSDA-120G-G25 169PLN z wysyłką. 120GB MLC synchroniczne.

 

Różnica jest znaczna:

 

EC9O0Gd.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie za 100zł można kupić np używanego microna m4 64gb.

Fakt dyski mają już swoje lata, ale jednak bardziej markowe.

 

Wsadziłem mamie do lapka z c2d i 2gb ramu, jak dla mnie lapek dużo przyjemniej sie zachowuje niż na jakimś leciwym hdd 160gb.

 

Tak czy siak te 100zł to max co warto włożyć w laptopa wartego obecnie 200-300zł, a komfort pracy rośnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...