Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

seevin

Monitor 4K - użyteczność

Rekomendowane odpowiedzi

Zacząłem myśleć nad wymianą monitora, obecnie używam Benq BL2411 (24" 1920x1200). Chciałbym coś z większą ostrością obrazu, matrycą IPS i wielkości 24-28". Komputera używam głównie do przeglądania internetu i pracy w plikach tekstowych, Corela i od czasu do czasu gier. Generalnie zacząłem szukać monitorów QHD w rozmiarze 25", ale natknąłem się na propozycję 4K od LG: 27UD68-W. Monitor kosztuje w granicach 2100zł i z tego co widzę oferuje wszystko na czym mi zależy (może poza porządną podstawką). Mam jednak kilka obaw odnośnie ekranu z taką rozdzielczością:

- czy skalowanie w programach działa w porządku? Czytałem, że zdarzają się programy nie reagujące na skalowanie windowsa co powoduje, że ich zawartość jest tak mała że aż nie do użytku. Na obecnym monitorze używam 125% w Windowsie i to jest dla mnie komfortowa wielkość, tu pewnie bym musiał dać jakieś 200-250.

- jak wygląda sprawa przeglądania internetu w takiej rozdzielczości? Można dowolnie wszystko skalować, ale czy przy 200-250% grafiki nie będą traciły na jakości?

Chciałbym też poznać wasze opinie na temat tego modelu, bo po przejrzeniu ofert to jest chyba jedyna opcja jaka wchodzi u mnie w grę z 4k.

 

Zastanawiam się teraz nad sensem dopłacania (dość sporej kwoty) do 4K w moim wypadku. Wiadomo też, że pociągałoby to za sobą wymianę procka i karty graficznej jeśli chciałbym grać w 4k, a to są kolejne koszty. Z QHD najlepszym kandydatem jest Dell U2515H w cenie 1350zł i ten monitor ma zdecydowanie wszystko co potrzebuję. Jednak opcja ostrości obrazu 4k jest kusząca i stąd ta cała rozkmina, bo nie wiem jak użyteczne będzie to dla mnie w praktyce przy moich zastosowaniach - nigdy nie miałem kontaktu z takim ekranem.

 

Dzięki za pomoc!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie małe porównanie

 

25' WQHD = 117.49 PPI, 0.2162mm

27' WQHD = 108.79 PPI, 0.2335mm

32' WQHD = 91.79 PPI, 0.2767mm

 

27' 4K = 163.18 PPI, 0.1557mm

32' 4K = 137.68 PPI, 0.1845mm

40' 4K = 110.15 PPI, 0.2306mm

48' 4K = 91.79 PPI, 0.2767mm

 

24' 1920x1080 = 91.79 PPI, 0.2767mm

24' 1920x1200 = 94.34 PPI, 0.2692mm

 

Przy 4K 27' będzie trzeba zastosować skalowanie, więc zamiast wykorzystać w pełni rozdzielczość, będziesz musiał wszystko powiększać, no chyba, ze masz sokoli wzrok. :E

 

Obejrzyj sobie recenzje tego monitora

 

Na twoim miejscu wybrałbym WQHD 27' a najlepiej 32', przynajmniej wszystko będzie czytelne, a karta graficzna w grach sobie poradzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Jeśli chcesz mieć dużą przestrzeń roboczą, to skalnowanie na 100%, wtedy duużo Ci się mieści, nie przejmujesz się skalowaniem programów

2. Jesli chcesz mieć dużą ostrość tzn wszystko powiększone 200% i gładkie, to właczasz skalowanie w Windowsie na 200%. Co do programów, to nie wszystkie radzą sobie dobrze ze skalowaniem, i tutaj nie chodzi o to że się nie będą skalować, bo tym steruje sam Windows, ale np nie będziesz widział połowy ustawień, bo będą przykryte innymi ustawieniami, nie będziesz widział kawałków tekstu, jakichś paneli itp, bo programista nie spodziewał się że jak panel ma 200px, to ma 200px i tak program został napisany, a tutaj Windows mu zrobił z niego 466px i panel przysłania inne opcje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doamdor, DPI liczyłem już we wszystkie strony porównując też z innymi wyświetlaczami, z którymi mam kontakt (np. w lapku mam 128 DPI przy 15.4", jest przyjemnie, ale mogłyby być trochę ostrzej :D )

Widziałem już tą recenzję (zarąbisty akcent ma gość), widziałem też jeszcze jedną i generalnie wszystko mi się podoba w tym monitorze. Z drugiej strony czytałem recenzję tego Della QHD na tftcentral i to jest na prawdę dobrej klasy ekran za 750zł mniej niż wspomniane 4k...

Wiem, że przy 27" 4k będzie trzeba sporo skalować i głównie dlatego mam wątpliwości. Więcej niż te 27-28" raczej nie chcę, to już się robi telewizor, na który swoją drogą średnio mam miejsce.

Jeśli WQHD to 25", szkoda mi dpi na 27, wolę żeby było ostrzej :D

 

misiakufal, nie zależy mi na dużej przestrzeni roboczej, głównie chodzi o jak najlepszą ostrość obrazu. Dotychczas na obu komputerach używam skalowania 125% i poza kilkoma brzydko powiększonymi ikonkami w pasku zadań nie zauważyłem żadnych problemów ze skalowaniem w programach. To jest jednak mocno odległe od skalowania 200%.

A jak sprawa będzie wyglądała w przeglądaniu internetu, chodzi głównie o grafiki na stronach, wygląda to wszystko jakoś w miarę dobrze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej to przetestuj monitor na własnej skórze, jak coś to masz 14 dniowy zwrot.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie racja, przy zakupie poprzedniego tak samo zrobiłem.

Co do tego LG 4K ogólnie nie ma zastrzeżeń?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na 39.56 używam z rozdzielczością 3840x2160. Przy takiej przekątnej uważam, że 3840x2160 to za niska rozdzielczość. Również w grach muszę używać aa aby wyglądzić krawędzie. 27 uhd powinno wyglądać już dobrze z tym, że dla mnie to za mały ekran więc wolę kompromis w postaci większego ekranu i czekam na wyższe rozdzielczości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na 39.56 używam z rozdzielczością 3840x2160. Przy takiej przekątnej uważam, że 3840x2160 to za niska rozdzielczość. Również w grach muszę używać aa aby wyglądzić krawędzie. 27 uhd powinno wyglądać już dobrze z tym, że dla mnie to za mały ekran więc wolę kompromis w postaci większego ekranu i czekam na wyższe rozdzielczości.

rozbawiasz mnie z tym AA uzywaniem, co ma do tego rozdzielczosc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...