Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

qazz77

Lenovo zacinanie się

Rekomendowane odpowiedzi

Laptop Lenovo kupiony z systemem Windows 7 aktualizowany do Windows 10.

Na początku wszystko było dobrze, po kilku miesiącach używania zaczął się zawieszać, nie reagował na żadne polecenia z klawiatury. Menedżer zadań pokazywał 100% wykorzystanie dysku twardego. Procesor czy pamięć miały normalne wykorzystanie a dysk twardy ciągle maksymalne. Z poziomu odzyskiwania przywróciłem laptop do stanu początkowego w opcji zachowaj moje pliki. Na początku wszystko było dobrze, ale po krótkim czasie znowu zaczęło się dziać to co poprzednio. Zaraz po nowej instalacji systemu wgrałem Avasta i Malwarebytes, pełne skanowanie niczego nie wykryło. Komputer potrafi się zawiesić przy przeglądaniu stron internetowych lub przy oglądaniu filmu (dopóki film trwa jest ok, ale wystarczy go zapauzować to znowu by odzyskać sterowanie trzeba go zresetować).

Komputer jest na gwarancji, czy to może wskazywać na usterkę sprzętową ? Czy może jednak sformatować dysk (tylko partycję z systemem czy dla bezpieczeństwa obie) i zainstalować Windows 10 z płyty na czysto ?

A tak przy okazji po połączeniu z siecią system sam się aktywuje czy lepiej wydobyć wcześniej z niego klucz Windows 10 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość leosi

pokarz zrzut ekranu z najnowszego HD tune pro zakłądka health i zrzut z programu crytal disc info

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od wyłączenia tzw. Superfetch. Jest to usluga, która ładuje część dysku twardego do pamięci RAM i pliku stronicowania, a jej zadaniem jest zmniejszenie czasu reakcji w aplikacjach w dyskach HDD. Problem w tym, że ten proces przy okazji zapycha całą kolejkę dostępu do danych, co powoduje zmulenie systemu. Wyłączyłem ją na kilkunastu laptopach, za kazdym razem następowało przyspieszenie działania. Aby wyłączyć, wpisz w wyszukiwarkę Windows "services.msc", a następnie odszukaj pozycję "Wstępne ładowanie do pamięci". We właściwościach usługi wybierasz funkcję zatrzymaj, a następnie z rozwijanego menu pozycję "Wyłączony". Uruchom ponownie komputer. Jeżeli to nie pomoże, przyczyną także może być Windows Update.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem wcześniej napisać co od razu po ponownej instalacji systemu zrobiłem. Wyłączyłem automatyczną defragmentację, indeksowanie plików i właśnie wstępne ładowanie do pamięci. Więc tego wszystkiego już nie było, a obciążenie dysku nadal było tak wysokie. Ale sprawdziłem ten laptop programem diagnostycznym Lenovo i tylko w przypadku dysku pojawiły się dwa błędy.

Załączam cały log, ale info o błędach jest na samym końcu, na czerwono. Czy to poważne błędy, czy mogą być przyczyną takiego zachowania komputera, czy kwalifikuje to laptop do reklamacji ?

 

 

ST1000LM024 HN-M101MBB - 931.51 GBs Result Code:WHD01V00I-HL0Z6K

UDI: St1000lm024-ST1000LM024HN-M101MBB-S30YJ9AFC19839

Manufacturer: St1000lm024

Model: ST1000LM024 HN-M101MBB

Serial: S30YJ9AFC19839

Firmware: 2BA30001

Size: 931.51 GBs

Rotation Rate: 5400 RPM

Cache: 16.00 MBs

Temperature: 42 C

Physical Sector Size: 4096

Logical Sector Size: 512

Logical Sectors: 1953525168

Supported Standards: ATA8-ACS, ATA7-ATAPI, ATA6-ATAPI, ATA5-ATAPI, ATA4-ATAPI, ATA8-ACS, ATA7-ATAPI, ATA6-ATAPI, ATA5-ATAPI, ATA4-ATAPI

Specification Version: ATA8-ACS version 6

Partition Schema: GPT

Unallocated: 1.72 MBs

Resources:

 

Resource type: Partition

Index: 1

Partition Type: Windows recovery environment

Size: 1000.00 MBs

 

Resource type: Partition

Index: 2

Partition Type: EFI system partition

Size: 260.00 MBs

 

Resource type: Partition

Index: 3

Partition Type: Ceph Journal

Size: 1000.00 MBs

 

Resource type: Partition

Index: 4

Partition Type: Microsoft reserved partition

Size: 128.00 MBs

 

Resource type: Partition

Index: 5

Partition Type: Windows basic data partition

File system: ntfs

Label: Windows10

Mount Point: C:\

Serial: D09A6840

Size: 890.07 GBs

Used: 86.82 GBs

Free: 803.25 GBs

 

Resource type: Partition

Index: 6

Partition Type: Windows basic data partition

File system: ntfs

Label: LENOVO

Mount Point: D:\

Serial: 0C9B5B3D

Size: 25.00 GBs

Used: 15.45 GBs

Free: 9.55 GBs

 

Resource type: Partition

Index: 7

Partition Type: Windows recovery environment

Size: 14.11 GBs

 

 

5/8/2016 2:49:39 PM - SMART Status Test Passed (0.23s)

5/8/2016 2:49:39 PM - Targeted Read Test

 

5/8/2016 2:50:05 PM - Error: Bad sector was found 341279064

Failed (26.13s)

5/8/2016 2:50:05 PM - Random Seek Test Passed (96.2s)

5/8/2016 2:51:41 PM - Funnel Seek Test Passed (80.91s)

5/8/2016 2:53:02 PM - SMART Short Self Test

 

5/8/2016 2:53:43 PM - Error: Self test failed because a bad sector was found

 

5/8/2016 2:53:43 PM - Error: Bad sector was found 37121336

Failed (41.14s)

5/8/2016 2:53:43 PM - SMART Drive Self Test Passed (122.45s)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Załączam zrzut z programu HD tune.

Są tam dwa ostrzeżenia:

Calibrationa Retry Count i Current Pending Sector.

Wynika coś z tego ?

post-495891-146351167868_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wejdz w tryb zarządzania energią i wyłącz intelegente oszczedzanie energi .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od wyłączenia tzw. Superfetch. Jest to usluga, która ładuje część dysku twardego do pamięci RAM i pliku stronicowania, a jej zadaniem jest zmniejszenie czasu reakcji w aplikacjach w dyskach HDD. Problem w tym, że ten proces przy okazji zapycha całą kolejkę dostępu do danych, co powoduje zmulenie systemu. Wyłączyłem ją na kilkunastu laptopach, za kazdym razem następowało przyspieszenie działania. Aby wyłączyć, wpisz w wyszukiwarkę Windows "services.msc", a następnie odszukaj pozycję "Wstępne ładowanie do pamięci". We właściwościach usługi wybierasz funkcję zatrzymaj, a następnie z rozwijanego menu pozycję "Wyłączony". Uruchom ponownie komputer. Jeżeli to nie pomoże, przyczyną także może być Windows Update.

Ciekawe. Na czym polega to "polepszenie" działania ? Napisz o tym więcej.

 

Przed chwilą skorzystałem z Twojej rady, zobaczymy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...