Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Artur1979

Czy to wadliwy bank pamięci?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Od dłuższego czasu(okolo6mc) miałem sporadycznie "blue screen" podczas pracy z tekstem czy tez przeglądając internet.

Czasem wywalało mi grę Crisis.

Dodatkowo ogólnie spowalniało pracę mimo 8GB RAM na praktycznie czystym systemie win 7 64-bit(sterowniki, antywirus, kilka programów nierezydujących w pamięci).

Dziś nie mogę zainstalować nawet Windows-a, kończy się to niebieskim ekranem.

Zrobiłem test poszczególnych kości pamięci(Corsair Vengeance CMZ8GX3M2A1866C9) w rożnych bankach(oprócz banku nr1 ze względu na rozmiary chłodzenia CPU).

Każda kość pojedynczo jak i w dual mode, działa z błędami przy częstotliwości 1866Mhz.

Zmieniając częstotliwość na 1333Mhz(nominalna jak mniemam) w dual mode działa z błędami ale w pojedynczej obsadzie w każdym z 3 użytych banków bezproblemowo nawet po kilku godzinach(4h) testów Memtest86.

Error confidence value praktycznie po kilku sekundach od uruchomienia pokazuje błędy 66, 71, ect., 109, 117, ect.

Gwarancja na płytę skończyła mi się ok 2-ch lat wstecz.

Od 5 lat nie zmieniałem komponentów w komputerze. Tylko okresowe czyszczenie kurzu.

Jakieś pomysły?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź piny w sockecie (czy są proste) oraz sloty na RAM'y (kurz w slotach może robić takie problemy).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź piny w sockecie (czy są proste) oraz sloty na RAM'y (kurz w slotach może robić takie problemy).

 

Czyściłem(wydmuchiwałem) przed zamianami sloty pamięci i sprawdzałem wizualnie.

Masz na myśli piny w sockecie CPU?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak.

 

CPU nie dotykałem od dnia zakupu, przyda mu się wymiana pasty przy okazji sprawdzenia nóżek.

Uprzedzając fakty jeśli nic im się nie dzieje(tak zakładam, bo nie wiem jak fizycznie mogłyby się uszkodzić) jaki powinien być mój następny krok?

Założę box-owe chłodzenie i przetestuje bank pamięci nr1

Nie myślałem o wymianie moich podzespołów!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak coś będzie (np. nóżka wygięta), to ją naprostuj.

Generalnie, jeżeli twierdzisz, że nic nie robiłeś przez ostatnie kilka lat, to nic nie powinno być.

W takim wypadku, masz uszkodzoną płytę główną lub RAM zaczyna wysiadać.

Jakie napięcie/timingi ustawiałeś na RAM'ie przy tych 1866MHz ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prędzej bym się spodziewał problemów po stronie płyty. Krystalizacja spoiwa lutowniczego, utlenianie...Gniazdo procesora masz powierzchniowe, czy przewlekane?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prędzej bym się spodziewał problemów po stronie płyty. Krystalizacja spoiwa lutowniczego, utlenianie...Gniazdo procesora masz powierzchniowe, czy przewlekane?

 

To sensowne co piszesz ale jakim cudem obsadzanie pojedynczych banków nie powoduje błędów w żadnym z nich? Przy krystalizacji spoiwa by były. To wygląda na jakieś zakłócenia elektromagnetyczne. Pewnie kondensatory jakieś powysychały i np. po liniach zasilających zaczęło coś siać. Bo tak na zdrowy rozum co innego jak komp nie dotykany i gniazda przeczyszczone? Trzeba zerknąć, może jakieś kondensatory spuchły? Od razu mówie że wymiana kondensatora w laminacie wielowarstwowym z ekranem nie jest wcale intuicyjna i trzeba wiedzieć jak to się robi. Tak IMHO to złącza pamięci i slotu najlepiej czyścic przecierając złożoną kartką A4 ze spirytusem czy bez. Samo dmuchanie to za mało jak się złącze utleniło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak coś będzie (np. nóżka wygięta), to ją naprostuj.

Generalnie, jeżeli twierdzisz, że nic nie robiłeś przez ostatnie kilka lat, to nic nie powinno być.

W takim wypadku, masz uszkodzoną płytę główną lub RAM zaczyna wysiadać.

Jakie napięcie/timingi ustawiałeś na RAM'ie przy tych 1866MHz ?

 

9-10-9-27-48-2T zawsze 1.50V Sprawdzałem ustawienia na stronie, myślę pracował tak ponad 2 lata.

Ciekawe informacje tutaj czytam. Bardzo podoba mi się pomysł z czyszczeniem kartka A4.

Osobiście do czyszczenia używam domowej sprężarki z aluminiowa końcówką, myślę, że nie powoduje ona wylądowań elektrostatycznych.

Na tygodniu nie mam czasu na "rozebranie"/czyszczenie i oględziny komponentów ale na weekendzie ogarnę ten temat z CPU i RAM.

Proszę o kolejna porcje ciekawych info. Musze obronić się przed wymiana części.

Teraz mam zagwozdkę co szybciej padnie. Nie wiem czy opłaci mi się przesiadka na nowy socket!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9-10-9-27-48-2T zawsze 1.50V Sprawdzałem ustawienia na stronie, myślę pracował tak ponad 2 lata.

Ciekawe informacje tutaj czytam. Bardzo podoba mi się pomysł z czyszczeniem kartka A4.

Osobiście do czyszczenia używam domowej sprężarki z aluminiowa końcówką, myślę, że nie powoduje ona wylądowań elektrostatycznych.

Na tygodniu nie mam czasu na "rozebranie"/czyszczenie i oględziny komponentów ale na weekendzie ogarnę ten temat z CPU i RAM.

Proszę o kolejna porcje ciekawych info. Musze obronić się przed wymiana części.

Teraz mam zagwozdkę co szybciej padnie. Nie wiem czy opłaci mi się przesiadka na nowy socket!

 

Nie zrozum mnie źle. Ta kartka A4 to taki przykład, bo złożona kilka razy robi za taki hmm lekki papier ścierny nie pozostawiający włókien itp na złączu ;) Chodzi o to by też lekko mechanicznie odświeżyć złącze bo tlenków nie zdmuchniesz. Kartka do drukarki po prostu się do tego nadaje bo ma odpowiednią twardość i strukturę. Zwłaszcza zwilżona alkoholem izopropylowym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zrozum mnie źle. Ta kartka A4 to taki przykład, bo złożona kilka razy robi za taki hmm lekki papier ścierny nie pozostawiający włókien itp na złączu ;) Chodzi o to by też lekko mechanicznie odświeżyć złącze bo tlenków nie zdmuchniesz. Kartka do drukarki po prostu się do tego nadaje bo ma odpowiednią twardość i strukturę. Zwłaszcza zwilżona alkoholem izopropylowym.

 

Myślę, że zrozumiałem dobrze to co napisałeś za pierwszym razem i dlatego się zaciekawiłem.

Dziękuję za dodatkowe szczegóły, z pewnością "umilą" funkcjonowanie mojej płyty.

Zaczynam mieć wrażenie, czytając opinie, że lepszym wyborem producenta płyty będzie msi lub asroc. Ktoś popiera?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

każda jest dobra jak działa :E

jak na pięć lat bezproblemowej pracy to to mobo zdało egzamin :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

każda jest dobra jak działa :E

jak na pięć lat bezproblemowej pracy to to mobo zdało egzamin :P

 

 

Dzięki.

Czyżbyś sugerował zmianę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

Czyżbyś sugerował zmianę?

 

Popatrzyłeś na kondensatory czy nie są popuchnięte? Kupowac teraz używaną płytę z przed tylu lat to sam rozumiesz że loteria...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popatrzyłeś na kondensatory czy nie są popuchnięte? Kupowac teraz używaną płytę z przed tylu lat to sam rozumiesz że loteria...

 

 

Mam czas na "rozbiórkę" w weekend ale może zacznę już jutro, wtedy opisze stan kondensatorów.

Fakt 1155 upadla i się już nie podniesie.

Na jaka platformę/procesor powinienem się przesiąść jeśli nie "naprawię" mojej płyty?

Czy jest socket godny polecenia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a podbijac napiecia dla ramu/procka próbowałeś ?

 

mnie przykladowo po dwoch latach ram z 2000 CL10-11-11 poszedl na 9-11-11 bez zmiany czegokolwiek :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a podbijac napiecia dla ramu/procka próbowałeś ?

 

mnie przykladowo po dwoch latach ram z 2000 CL10-11-11 poszedl na 9-11-11 bez zmiany czegokolwiek :)

 

Nie próbowałem podkręcać mojego setupu na "max", nie było potrzeby.

 

Cala płytka ze slotami i złączami "wyczyszczona".

Testy w dual-u(bank 1-3) przeprowadzone dla 1333MHz i 1866MHz bez żadnego zająknięcia. Chyba nawet sam system "milej chodzi".

Musiałem "pożegnać się" z gwarancja na jednym z modułów aby zamocować je w banku pod chłodzeniem CPU.

Połowa drogi za mną i już jestem zadowolony z waszych rad, cHunter przy następnych testach, oby udanych podkradnę Twój pomysł na czyszczenie.

Kondensatory wyglądają na "zdrowe", nie widzę żadnych spuchniętych.

Jak zmniejszę zdjęcia to później wrzucę.

Milej Niedzieli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi nie chodzi bys cokolwiek krecil, nie raz mi sie zdarzylo ze po pewnym czasie na procku trzeba bylo podniesc napiecie v core badz vtt, badz dla ramu i

pomagalo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi nie chodzi bys cokolwiek krecil, nie raz mi sie zdarzylo ze po pewnym czasie na procku trzeba bylo podniesc napiecie v core badz vtt, badz dla ramu i

pomagalo

 

Kolejne testy w drodze.

Kiedy banki(2-4) nie będą działały po czyszczeniu taj jak powinny, wtedy podwyższę napięcie według rady i zobaczymy czy ta metoda poskutkuje.

Dziękuję za poradę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bogowie...mój łeb... :kwasny:

tak z ciekawości bym miernikiem przebadał zasilacz,to może być źródło problemów

ten asus to zajebiaszczo twardy zawodnik,trudno go utrupić.

moja z68-gd80 dostała jobla jak zasiłka się posypała

ani pamięci ustawić ani procka ruszyć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bogowie...mój łeb... :kwasny:

tak z ciekawości bym miernikiem przebadał zasilacz,to może być źródło problemów

ten asus to zajebiaszczo twardy zawodnik,trudno go utrupić.

moja z68-gd80 dostała jobla jak zasiłka się posypała

ani pamięci ustawić ani procka ruszyć

 

Chyba coś slaby ten twój zawodnik!? Być może poddał się tak jak i zasilacz(pewnie inny powód)?!

 

Kolejne testy już zrobione. Wszystkie pozytywnie i bez błędów. Czasem konkretne czyszczenie lepsze niż zwykle dmuchanie :lol2:

Mogę potwierdzić, że nawet Windows źle przydzielał pamięć kiedy nie funkcjonowała poprawnie i zawsze jej brakowało.

Teraz ten problem nie występuje. Wszystkie banki pamieć sprawne, nie ma problemu przy "OC" i nie podnoszę napięcia!

 

Dziękuję za pomoc i poradę odnośnie czyszczenia cHunter :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...