Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

AW55

Dziura w Radiatorze HD7970

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Forumowiczów.

 

Od kilku miesięcy miewam kolejne problemy z jedną z kart GPU. Pierwszym z problemów były przypadkowe czarne ekrany podczas użytkowania komputera, czy to podczas przeglądania internetu, czy tam rundka w BF'a, czasami od razu, a czasami po kilkudziesięciu minutach. Zdarzało się że obrazu w ogóle nie było podczas uruchamiania systemu, ale magiczna zmiana BIOSu co jaki czas pomagała.

 

Długo nie mogłem dojsć do tego co jest nie tak z kartą, wymieniałem thermal pady, wymieniałem pastę, zmieniałem sterowniki, formatowałem system, przekładałem kartę do innych slotów PCI, podłączałem nowe kable zasilające, nic nie pomaga.

 

Dziś zauważyłem że za każdym razem jak aplikuję pastę temperatury różnią się, próbowałem sposobu rozsmarowywania pasty, lub małej ilosci pasty na sam srodek. Karta była rozkręcana około 4 razy, za ostatnim razem po zaaplikowaniu małej ilosci pasty na sam środek GPU otrzymałem 37*C w IDLE, ale niestety gdy tylko odpaliłem ATITool, temperatury momentalnie podskoczyły do 88*C, i dochodziły do 97*C gdzie na końcu karta automatycznie zaniżała taktowanie GPU do 501Mhz pewnie dla bezpieczeństwa.

 

Załączam fotki tajemniczej dziury na radiatorze.

 

dxooahAl.jpg

AEQFcall.jpg

dulCaAMl.jpg

Lau7nKX.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zadajesz pytanie czy tylko chciałeś nam oznajmić że masz dziure w radiatorze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

te blackscreeny to przeważnie wina sterownika amd, a co do chłodzenia...to Twoja robota, czy już tak kupiłeś? na pewno uszkodzenie utrudnia odprowadzanie ciepła, ale najpierw dobrze zaaplikuj pastę (na cały rdzeń) i sprawdź temp., jeśli dalej będzie się gotować pod obciążeniem, to trzeba szukać nowego chłodzenia (icy vision, accelero albo z jakiejś uszkodzonej karty)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem się dowiedzieć czy można w jakis sposób temu zaradzić.

 

Kartę mam od początku, co do dziury to nie pamiętam jej rozkręcania i robienia sobie dziury od tak o :E

Zawsze dbam o sprzęt, nie wiem, może cos się dostało podczas montażu...

 

W takim razie rozsmaruję pastę raz jeszcze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na GPU to ślady pasty tak?

Chłodzenie oddał bym do szlifu i spytałbym się czy nie da się zalać tej dziury :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@UP

 

a gap powstały na skutek szlifowania czym wypełnisz? termopadem?

 

ps. po za tym, przebicie jest przez całą warstwę miedzi, więc szlifowanie nic nie da

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A docisk masz dobry? W sensie np. nie masz jakiś dziwnych dystansów albo podkładek? Miałem kiedyś podobne zachowanie, co prawda zupełnie inna karta (4770) - bawiłem się z różnymi coolerkami, część własna rzeźba, część po prostu jakieś tam Accelero itd., i raz zastosowałem własnie za duże dystanse - o ile w idle było w miarę OK (50 st - zwaliłem wtedy winę na brak śmigła i słabą wydajność coolera), to jakiekolwiek obciążenie po 1 sek powodowało skok do >100 st i throttling. Po zdjęciu radiatora okazało się, że pasta się prawie zupełnie nie rozsmarowała bo po prostu nie było dobrego docisku.

 

Inna sprawa że w tej karcie masz vapor chamber, czyli po prostu jedną wielką i płaską rurkę - i przez taką dziurę na pewno czynnik przenoszacy ciepełko już dawno zdążył uciec, czyli zamiast fajnego hitpajpa masz po prostu miedziany blok. No inna sprawa, że nawet w takim wypadku nie powinno być od razu tak dramatycznych temperatur. Wydajność na pewno będzie gorsza, ale żeby od razu tak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A rdzeń ? wygląda jakby był wyszczerbiony lekko ale to może tylko się wydawać :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a tak w ogóle na stopce radiatora te rysy są naprawdę konkretne, trzeba się ostro nastarać żeby takie głębokie porobić - czyściłeś riadator z pasty gumówką czy młotowiertarką? :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie każdy cooler ma przysłowiowe "lustro"...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten jeden slad na GPU wygląda mi na minimalny odprysk, tzn, jak przejeżdżam po niej palcem czuć że powierzchnia nie jest idealnie płaska.

Wszystkie pady mam dobrze dobrane wymiarowo, 0.5mm na chipach oraz 1mm z tyłu i jeden kawałek z przodu, znalazłem cały schemat 7970 na internecie wcześniej, a docisk wydaje mi się że mam dobry. Dziura była głęboka, więc zgaduje iż że płyn mógł wyparować czy jak to działa? :D

 

Co do młotowiertarki to też nie pamiętam bym jej używał, chociaż.... :D

 

Fix? Małe wypełnienie, nie idealne bo nie proste, ale będę próbować.

 

oepP30q.jpg

 

Jeszcze raz GPU.

 

8YVD31j.jpg

 

EDIT:

 

Niestety nie pomogło, co prawda temperatura nadal 35*C w IDLE, ale w stresie 97*C....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyn, zapewne glikol albo jakiś alko, na pewno już dawno uciekł, przecież to olbrzymia dziura. Nawet jak ją teraz wypełnisz czymś, miedzi nakapiesz czy tam aluminium, nieważne, to i tak wydajność coolera w zasadzie leży.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgaduje, że masz wersję chłodzenia Double Dissipation od XFX? Jeśli tak to sprawdź jaką masz temperaturę VRM na tej karcie. Znany problem tych kart/tego chłodzenia to VRM podgrzewający resztę, u mnie dochodziło do 114 stopni. Wymiana chłodzenia pomogła, teraz mam 51 stopni. U Ciebie samo uszkodzenie stopki (bo na to wygląda na zdjęciach) mogło rozszczelnić komorę i stąd wysokie temperatury.

Tak to wyglądało u mnie: Zmiana chłodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karta to XFX Core Edition, troszkę bardziej podstawowa.

 

Fajne Noctuy :thumbup:

 

Potwierdzone, płyn wyciekł. Nie wiedza troszkę męczy, więc postanowiłem przeprowadzić małą inspekcję a karta na razie i tak nie do użytku.

 

BTYcPvr.jpg

 

AYbAOe0.jpg

 

Dla jeszcze większej pewnosci mógł bym przełożyć chłodzenie z drugiej karty i upewnić się że samo GPU działa, no ale nie wiem czy mam na tyle odwagi by ryzykować drugą kartą....

 

EDIT:

 

Radiator RIP :Crash:. Teraz muszę poszukać chłodzenia, preferowałbym takie samo, śmiesznie to będzie wyglądało.

Druga karta w ATITool całkiem inaczej się zachowuje, temperatura powoli się podnosi do 79*C max, i to krok po kroku a nie natychmiastowo jak w pierwszej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

trzeba włożyć sporo wysiłku, żeby podczas rutynowego czyszczenia/wymiany pasty zrobić taką "kukę" w chłodzeniu...skoro dbasz o sprzęt, to poprzedni właściciel meslem ściągał starą pastę - chyba, że masz ją od nowości...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Chise

A jakie masz temperatury VRM na Core Edition?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten cooler od poczatku był do wymiany ;-)

Wiadomo że przy takim uszkodzeniu gaz/płyn zaraz się ulotni dlatego łatanie tej dziury nie ma sensu.

 

Dziwnie to wygląda bo na 100% ta karta nie wyszła tak z fabryki. Możliwe że ktoś ją zwrócił a sklep sprzedał jako nową.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie wygląda jakby radiator po prostu pękł w tym miejscu, zwłaszcza patrząc po odprysku na GPU, ale te rysy? ciekawa sprawa...

Może wada fabryczna? jakieś mikro pęknięcie w strukturze albo odlew źle się zrobił i po dłuższym czasie naprężenia zrobiły swoje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ryzykowne - najpierw lutować tylko z ołowiem a nie cyną [Ryzyko jest - trzeba uważać na temp/laminat]. Na zdjęciu wygląda jak być wiertarką wkręciłeś . Jak ci uda to możesz poszlifować ale nie szlifierką tylko ręcznie bezpiecznie [Trochę roboty ale nie wiem czy będzie uratowana HD7970]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet jak to załatasz to i tak nie bedzie dzialac bo uciekl gaz z heatpipe ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Think Temperatury mam różne, teraz jak mam tylko przeglądarkę odpaloną mam około 57*C, jakimś cudem Memory Clock jest na 1375MHz nie wiadomo dlaczego. Przeważnie 38*C IDLE, około 80*C stress.

 

Co do dziury to na prawdę nie mam pojęcia jak to się stało, a kartę mam od nowości. Teraz to i tak już nic z tym nie zrobię, szukałem jakiejś popsutej 7970 do kupna po to by sobie tylko cooler zabrać no ale nic nie ma. Inne coolery które można kupić do HD7970 są strasznie brzydkie :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Think Temperatury mam różne, teraz jak mam tylko przeglądarkę odpaloną mam około 57*C, jakimś cudem Memory Clock jest na 1375MHz nie wiadomo dlaczego. Przeważnie 38*C IDLE, około 80*C stress....

Na sekcji zasilania karty (VRM) masz 38 stopni?? Czy podajesz wartości dla rdzenia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...