Skocz do zawartości
VAMET

Sid Meier's Civilization VI

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź. Postaram się wykorzystać wszystkie porady jakie mi przedstawiłeś chodź pewnie nie będzie to łatwe, zwłaszcza podbój sąsiadów. :) faktycznie RTSy rozleniwiły trochę i nie dają tyle możliwości co turówki. Ale np.: Stellaris nie jest turówką a też jest rozbudowaną strategią 4x. No ale to wyjątek z reguły.

Rozumiem, że gra pozwala na masę połączeń, ulepszeń, udogodnień w zależności od tego co kiedy wybudujemy. I tu jest właśnie sedno o które chciałem zapytać, jak najlepiej się w tym wszystkim odnaleźć, jak dopatrywać się tej złożoności, miesiące grania czy jest jakieś inny sposób dla kogoś kto nie ma doświadczenia a całe życie ogrywał RTSy. :)

Edytowane przez luckymike

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe. Akurat ostatnio gram w Stellaris. Od premiery ostatniego dodatku minęło już chyba kilka miechów, a gra dalej jest w opłakanym stanie... PI ma świetne pomysły, ale programistów chyba na Nowogrodzkiej rekrutowali...

W kwestii RTS chodziło mi bardziej o te wszystkie klasyczne klikacze dla Koreańczyków, w których wygrywa zazwyczaj ten, kto szybciej klika i wklepuje strategie optymalne.

 

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o cywilizacji w praktyce, możesz zajrzeć na civfanatics.com. Uprzedzam, że hardcore jest tam niemiłosierny. Dla Cywilizacji 5 robiłem tam kiedyś zestawienia, które wykonuje się zazwyczaj do badania koniunktury w gospodarce :E I to tylko po to, żeby określić optymalny moment dla zbudowania pierwszej biblioteki :E Gdybyś kiedyś sięgnął po civ5, moje poradniki odnośnie religii i handlu powinny tam jeszcze gdzieś wisieć. Nie logowałem się tam chyba ze 3 lata...

 

Znacznie bardziej przystępne jest youtube. Masa kanałów "let's play" pokazuje, co i jak działa w praktyce.

 

EDIT:

I jeszcze jeden adres: http://well-of-souls.com/civ/

To jest taka trochę wygodniejsza cywilopedia.

Edytowane przez Makavcio2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra bo widzę, że już zapędzamy się w jakąś otchłań ;) Mi na początku chodzi o poznanie samych podstaw gry. Czyli właśnie takie elementy jak to co z czego wynika i dlaczego. Tak jak w przypadku tych farm i feudalizmu i części. Bo gdybyś mi tego nie napisał to bym może i za rok do tego nie doszedł. Ale widze, że sam musze dużo rozpracowywać czy budować to czy tamto i co mi to da.

W CIV5 zagrałem raz i przeszedłem ale odbiłem się od tej gry i zostawiłem chodź dzisiaj bardzo żałuję, bo po tych 9 latach na rynku może i dzisiaj bym był mądrzejszy o nowe doświadczenia. Dla mnie CIV6 jest idealna, wszystko ładnie rozpisane i przedstawione. Te dzielnice bardzo ułatwiają, bo mam porządek co i gdzie buduje ale nie wiem może to jest złudne dla nooba :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro już trafiłem do tego wątku:

.

Zmiany wyglądają zachęcająco.

 

Co do naszej dyskusji, Cywilizacja należy do tych gier, w których najpierw trzeba się naczytać, a potem można zacząć grać.

Sorry, Winnetou, ale jeśli chcesz naprawdę czerpać przyjemność z tej gry, musisz przeczytać cywilopedię w grze lub przynajmniej całość stronki, którą zalinkowałem prędzej. Nie da się grać w szachy, jeśli nie wiesz, jak ruszają się figury, a w Cywilizacji musisz mieć przynajmniej jakąś wizję tego, w którym kierunku chcesz się rozwijać. Tutaj trzeba planować, a do planowania trzeba mieć podstawy. Tym bardziej w cywilizacji 6, gdzie ruch jednostek jest najwolniejszy ze wszystkich dotychczasowych odsłon serii.

Do tego dochodzi rozeznanie, czy tych 2 wojowników da radę rycerzowi za rzeką, możliwość przewidzenia tempa rozwoju miasta w danym miejscu, czy określenie presji religijnej na danym obszarze, który chce się nawrócić. Gra na ślepo dość szybko robi się nudna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Azazell

Civilization 5 to najgorsza odsłona dla singlowca. Na multi jest ok.. Dla mnie rozczarowanie.. SI strasznie kulało z początku itp. W Civ 6 też SI nie jest idealne ale na starcie po premierze było lepsze od piątki.. Civ 5 pograłem i już zrezygnowałem dość szybko.

 

Najwięcej czasu poświęciłem Civ 1, Civ 3 i Civ 4.. Teraz Civ 6, ale... No szóstka jest bardzo fajna lecz ma wkurzające elementy. Np co mnie razi to wciąż wkurzające SI pod kątem dyplomacji. W późniejszych epokach inni liderzy są bardzo wkurzający. Co turę piszą do mnie czy nie chciałbym im czegoś oddać.. Ok ja rozumiem ale mogliby proponować mi cos z głową... Wystarczy, że np Wielkim Pisarzem odkryję jakieś słynne dzieła to co turę zagaduja o wymiane.. Ja im mam oddać rzekomo jedno pismo a oni mi dadzą parę złota lub coś co jest jest kompletnie dla mnie nie opłacalne ;/ troszkę to męczy.. Mam nadzieje ze nadchodzący patch to poprawi - wowczas z wielką chęcia wróce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@luckymike, z tego co piszesz to jednak chyba masz te dodatki, masz katastrofy naturalne jak wybuchy wulkanu, powodzie, tornada etc? Era informacyjna nie była w podstawce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak kupiłem dodatki ale chyba zostanę na razie przy podstawowej wersji gry aby lepiej poznać podstawy i bądziej ogarniać mniejsze ilości informacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Azazell

Nie rób tego. Graj od razu na dodatkach bo jest sporo zmian w mechanice gry np zmiany w zarządzaniu gospodarką - teraz na przykład inaczej zarządzamy surowcami typu konie, żelazo itp. Lepiej od razu graj z dodatkami bo będziesz później znów poczujesz się "zacofany".

Edytowane przez Azazell

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Azazell

Akurat te irracjonalne propozycje związane z dziełami sztuki się skończą. Zostało to już zapowiedziane.

 

SI w 6 to jest niestety po prostu katastrofa. Widać to po skalowaniu poziomu trudności. Już na poziomie "emperor" AI dostaje dwóch osadników, co w poprzednich częściach byłoby druzgocące. Tutaj po prostu AI zupełnie nie radzi sobie z poruszaniem się i zarządzaniem mapą. W C5 radziło sobie aż za dobrze, przez co deweloperzy ograniczyli sztucznie rozwój okolic miast, bo inaczej poziom trudności był totalnie morderczy. Z drugiej strony, były elementy, z którymi AI nie radziło sobie zupełnie do samego końca, na przykład desanty. Jak złapałeś większą armię przeciwnika na wąskim półwyspie, to była rzeź. W C6 rzeź jest niezależnie od sytuacji. Ze względu na spowolnienie ruchu jednostek do średnio 1 pola na turę, można spokojnie wygrywać wojny z przewagą przeciwnika 20 do 1.

 

Dla mnie najlepsza była C3. Najbardziej czuło się tam ekspansję i terytorium miało gigantyczne znaczenie dzięki surowcom luksusowym i rozbudowie kolonii. Walka o pusta przestrzeń była realna.

Potem jeszcze C5 Gods and Kings nawiązał do tego. Zdecydowanie najbardziej dynamiczny moment w całej historii serii. Inwazje Rzymem na mapach typu pangea to było coś pięknego. Brave New World znowu trochę to przystopował i postawił na rozwój oparty na handlu.

 

@luckymike

Wiele zmian w dodatkach powoduje, że jeśli coś wyczujesz w podstawce, a potem przesiądziesz się od razu o dwa dodatki wyżej, będziesz się uczył od nowa. Cywilizacja 6 to absolutna katastrofa pod względem planowania. Wprowadzili poroniony system polegający na tym, że jak w Pcimiu masz magazyn, to zbudowanie magazynu w Wąchocku kosztuje więcej produkcji. Ile więcej? Szczerze mówiąc, do dzisiaj nie rozgryzłem, na jakiej zasadzie to działa. I nie gram tyle, żeby się realnie zainteresować i przegrzebać pliki gry. W poprzednich edycjach dokładnie wiedziałem, kiedy co dam radę zrobić, a tu jazda na czuja. I tak jak grałem na deity wszystkie wcześniejsze części, to w C6 to nie ma sensu. AI jest kretyńskie, ale rzyga jednostkami w takim tempie, że albo prowadzisz wojny od tury nr 1, albo zarżnie cię religią w okolicach renesansu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem co macie na myśli, z Cywilizacją jest tak jak np: z Windowsem. Po co uczyć się Win98 chcąc pracować na 10. No i trochę Wam zazdroszcze bo macie podstawy do tego, że cieszyć się w pełni grą a nie po omacku coś tam klikać.

A graliście może w taką grę jak Age of Wonder? Nowa część Planetfall ma być osadzona na innej planecie coś jak Civilization Beyond Earth i ma mieć premierę w sierpniu tego roku. Jakie gry byście polecali dla kogoś kto nigdy nie miał styczności z grami 4X a lubi gatunek strategiczno-ekonomiczny.

 

Pamiętam jak dziś jak zagrywałem się w latach 90' w takie hity jak HOM&M 2 czy Liga Polska Manager, to było coś :) Kolejna tura wciągała niesamowicie.

 

Tutaj Age of Wonders Planetfall

https://www.youtube.com/watch?v=yqXBn3XsCxk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Azazell

@Azazell

Akurat te irracjonalne propozycje związane z dziełami sztuki się skończą. Zostało to już zapowiedziane.

 

SI w 6 to jest niestety po prostu katastrofa. Widać to po skalowaniu poziomu trudności. Już na poziomie "emperor" AI dostaje dwóch osadników, co w poprzednich częściach byłoby druzgocące. Tutaj po prostu AI zupełnie nie radzi sobie z poruszaniem się i zarządzaniem mapą. W C5 radziło sobie aż za dobrze, przez co deweloperzy ograniczyli sztucznie rozwój okolic miast, bo inaczej poziom trudności był totalnie morderczy. Z drugiej strony, były elementy, z którymi AI nie radziło sobie zupełnie do samego końca, na przykład desanty. Jak złapałeś większą armię przeciwnika na wąskim półwyspie, to była rzeź. W C6 rzeź jest niezależnie od sytuacji. Ze względu na spowolnienie ruchu jednostek do średnio 1 pola na turę, można spokojnie wygrywać wojny z przewagą przeciwnika 20 do 1.

 

 

Tak też to słyszałem. Jak naprawią to znów pogram :). Mam nadzieje ze też poprawią same SI. Z SI nie jest tak źle. Jest lepiej niż w 4 i 5 .. Jak dla ciebie SI nie jest wyzwaniem rób to co ja.. Wybierając wielkość mapy np dla 10 graczy to dodaj 2-4 ręcznie tak aby bylo troszkę ciasniej.. Zmniejsz troszke ilość państw-miast i będzie trudniejsza rozgrywka.. I CO ważne ustaw by każda civka miała dobry start! Bo w poprzednich wersjach często sporo civek zaczynało na dupnych terenach i pzez to szybko odstawało od reszty.

 

A graliście może w taką grę jak Age of Wonder? Nowa część Planetfall ma być osadzona na innej planecie coś jak Civilization Beyond Earth i ma mieć premierę w sierpniu tego roku. Jakie gry byście polecali dla kogoś kto nigdy nie miał styczności z grami 4X a lubi gatunek strategiczno-ekonomiczny.

 

Pewnie! W 3 grałem sporo ale jednak czekam na Planetfall :) Bo w końcu będzie to jakaś gra w moich klimatach czyli S-F ;)

 

Przydałby się chyba tu na forum wątek o rozmowach zwiazanych z grami strategicznymi.. Może warto by założyć? Brakuje wlasnie takiej dyskusji o tego typu grach :)

 

Chętnie pogralbym w jakąś grę 4X w S-F.. Jest coś takiego? Beyond Earth jakoś niespecjalnie mi przypadło do gustu.. Wiem ze jest Galactic Civilization 3 co też polecam z DLC.. ale kurcze brakuje tam polskiego języka :(

Edytowane przez Azazell

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam Alphę Centauari tez od firaxis i najlepsza gra nich ever, tam jest wszystko mega dopracowane a klimat wylewa się z ekranu, mnie nawet archaiczna grafika nie przeszkadza, spędziłem w grze ponad 1500h. Dla mnie bezkonkurencyjny tytuł.

Edytowane przez hennepin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Azazell

Nigdy nie miałem okazji zagrać w starą alphę i żałuje. Nie miałem do niej dostępu itd.. Dzisiaj już ta grafika jest archaiczna ;/ + chyba nie działa za dobrze na nowych systemach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

działa idealnie kilka dni temu zainstalowałem i nie mogę się oderwać, genialna gra pod każdym względem i te filmiki za osiągnięcia, ehh,cudo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Azazell

Wyszedł nowy patch (kwietniowy).. Grał ktoś już? Poprawili cos z SI?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Firaxis dodało mod: Environment skin do civ VI, który upodabnia środowisko do civ V.

Jak dla mnie lepiej to wygląda. Mniej cukierkowości na ekranie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyszedł nowy patch (kwietniowy).. Grał ktoś już? Poprawili cos z SI?

 

Rozegrałem chyba trzecią grę na poziomie 6 z obydwoma dużymi dodatkami: Rise and Fall i Gathering Storm. Musze przyznać, że wrogie armie stanowią małe wyzwanie, ale większe niż wcześniej.

Wygrałem naukowo bez własnej religii oraz właściwie praktycznie bez lotnictwa (miałem pod koniec gry tylko dwa bombowce odrzutowe).

Teraz trudniej jest zdobyć miasto z morza przy użyciu statków, trudniej jest też je utrzymać z powodu lojalności.

Mam nadzieję, że gra na wyższych poziomach będzie stanowić większe wyzwanie.

 

Ogólnie mam wrażenie, że jest trochę łatwiejsza niż Civ V z dodatkami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak w Civillization VI załączyć swą własną mapę zrobioną w World Builder?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie: gram Inkami w Szczegółach miasta pokazuje mi że mam +4 obszary mieszkalne a na mapie strategicznej +6. Obszar mieszkalny umiejscowiony na klastrze "Niesamowita" Skąd ta różnica?

 

https://ibb.co/hXTWMTH - link do obrazka

Edytowane przez luckymike

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Azazell

Pytanie: gram Inkami w Szczegółach miasta pokazuje mi że mam +4 obszary mieszkalne a na mapie strategicznej +6. Obszar mieszkalny umiejscowiony na klastrze "Niesamowita" Skąd ta różnica?

 

https://ibb.co/hXTWMTH - link do obrazka

 

Bo masz pewnie dodatkowy bonus.. Np czasami mamy większe profity z dzielnic jak umieścimy w nich pracowników.. U ciebie moze być np bonus z sąsiednich terenów, lub może aktywowałeś jakąś kartę zwiększającą obszary mieszkalne..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo masz pewnie dodatkowy bonus.. Np czasami mamy większe profity z dzielnic jak umieścimy w nich pracowników.. U ciebie moze być np bonus z sąsiednich terenów, lub może aktywowałeś jakąś kartę zwiększającą obszary mieszkalne..

Dzięki za odp :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Azazell

Dzięki za odp :)

 

No nie ma za co dziękować :P Za dużo nie pomogłem. Jak masz inne pytania to śmiało pisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie ma za co dziękować :P Za dużo nie pomogłem. Jak masz inne pytania to śmiało pisz.

 

Jeśli tak piszesz to zapytam odnośnie tego samego :)

 

Piszesz, że musze mieć jakiś bonus ale jak budowałem dzielnicę to postawiłem ją na polu +6 Atrakcyjność niesamowita. Więc wydaje mi się, że to nie jest chyba jakiś bonus tylko raczej coś z +6 zmienia na +4 Atrakcyjność też pisze Niesamowita ale nie wiem co :)

 

EDIT:

Jak wchodze w Obszary mieszkalne to mam 6 z dzielnicy :) to nie wiem czemu pisze 6 a w Szczegółach miasta +4

Edytowane przez luckymike

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Azazell

Jeśli tak piszesz to zapytam odnośnie tego samego :)

 

Piszesz, że musze mieć jakiś bonus ale jak budowałem dzielnicę to postawiłem ją na polu +6 Atrakcyjność niesamowita. Więc wydaje mi się, że to nie jest chyba jakiś bonus tylko raczej coś z +6 zmienia na +4 Atrakcyjność też pisze Niesamowita ale nie wiem co :)

 

EDIT:

Jak wchodze w Obszary mieszkalne to mam 6 z dzielnicy :) to nie wiem czemu pisze 6 a w Szczegółach miasta +4

 

W takim razie musisz przestudiować co powoduje ze masz +4 do obszarów mieszkalnych. Bo +6 daje teren.. Więc te +4 co może dawać? Jakiś bonus :). Nie pamietam teraz ale da rade wyliczyc skąd się bierze całkowita liczba obszarów mieszkalnych. Na dole masz podane całkowitą liczbę obszarów mieszkalnych 21/30 czyli 30 max..

Edytowane przez Azazell

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wie ktoś gdzie sprawdzić ile dane miasto produkuje wielkich ludzi na turę? Szukałem wszędzie i nie mogę znaleźć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...