Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Aquos

Pomocy: jak wybrać coś, co udźwignie Wiedźmina 3? (poniżej 5000)

Rekomendowane odpowiedzi

(Na początek przepraszam za rozmiary tego wpisu - jakoś strasznie mi się rozrósł w trakcie pisania.)

 

Chyba w końcu dojrzałem do zainwestowania w laptop, na którym mógłbym trochę pograć. Nie jestem zagorzałym graczem, ale bardzo zależy mi na możliwości odpalenia Wiedźmina 3. Wiem, że ta gra wysoko ustawia poprzeczkę, a to oznacza, że robi się drogo, dlatego nie mam wielkich wymagań - wystarczy mi komfortowa gra (a pisząc to mam na myśli „płynna”, czyli stabilnie generowane minimum 25 FPS) na średnich ustawianiach, bez HairWorks, w rozdzielczości natywnej.

Żeby jasno wyrazić moje intencje - nie szukam laptopa do grania, tylko takiego, który na granie pozwoli, będąc przede wszystkim narzędziem służącym do innych celów. Nie chcę komputera przykutego do biurka, na rozdzielenie funkcji na różne urządzenia (laptop + stacjonarny/konsola) nie mogę sobie pozwolić, wiec "grywalny" laptop to dla mnie jedyne sensowne rozwiązanie. Jednocześnie mam świadomość, że skoro priorytetem jest możliwość pogrania w Wiedźmina, to narzuca to twarde kryteria.

 

Zrobiłem trochę rozeznania i doszedłem do wniosku, że rozpaczliwie potrzebuję pomocy kogoś mądrzejszego ode mnie.

 

Pierwsze pytanie – który z modeli jest generalnie bardziej wart uwagi (chodzi mi o ogólne cechy, jak jakość wykonania, materiały, kultura pracy, bezawaryjność itp.):

- Asus GL552VW,

- Dell Inspiron 7559,

- MSI GE62 Apache,

- Acer VN7-592G?

Który byście preferowali i dlaczego?

 

A teraz bardziej szczegółowo…

 

Co ma większe znaczenie praktyczne dla wydajności w grach - ilość VRAM czy moc procesora? Konkretnie, co da większą wydajność w Wiedźminie 3 (i czy różnice będą dla mnie realnie zauważalne, czy uwidocznią się tylko w statystykach): GTX 960M z 2 GB własnej pamięci + i7-6700HQ, czy ta karta w wersji z 4 GB pamięci + i5-6300HQ?

Idąc dalej, czy przy tym samym procesorze różnice miedzy kartami 2 GB i 4 GB byłyby odczuwalne?

Czy ma tu znaczenie (a jeśli tak to jakie) także pamięć operacyjna komputera (8 GB 2133 MHz vs 8 GB 1600 MHz)? Oczywiście teoretycznie pamięci DDR4 są szybsze, ale jak przekłada się to na wydajność w grach i czy różnica jest odczuwalna? Innymi słowy, czy warto w ogóle się tym przejmować (szczególnie, że specyfikacje nie określają CL)?

 

I na koniec – najtańszą wyszukaną przeze mnie opcją jest laptop z matrycą HD i grafiką GTX 960M 2 GB, czy warto dopłacić do FHD (ewentualnie z 4 GB VRAM)? W HD karta ma dużo mniej liczenia, więc będzie szybsza – to dla mnie jasne. Nie zależy mi jednak na „śrubowaniu” ilości klatek na sekundę (nie wiem czy rzeczywiście daje się odczuć różnicę między 30, 40 czy 50 FPS), a o walory praktyczne, tzn. komfort i przyjemność. Co zatem da więcej radości, szybsze HD, czy wolniejsze FHD?

 

Konkretne modele, które biorę pod uwagę (od najtańszego, do najdroższego):

- Asus GL552VW - i5-6300HQ, 8 GB 2133MHz, 256 GB SSD M.2 + 1000 GB SATA 5400 obr., 1366 x 768 matowy EWV, GTX 960M 2 GB DDR5

- Dell Inspiron 7559 - i5-6300HQ, 8 GB 1600MHz, 256 GB SSD M.2 + 1000 GB SATA 5400 obr., 1920 x 1080 matowy (zdaje się, że IPS), GTX 960M 4 GB DDR5

- Asus GL552VW - jak ten pierwszy, ale 1920 x 1080 matowy EWV, GTX 960M 4 GB DDR5

- MSI GE62 Apache - i7-6700HQ, 8 GB 2133MHz, 256 GB SSD M.2 + 1000 GB SATA 7200 obr., 1920 x 1080 matowy (zdaje się, że IPS), GTX 960M 2 GB DDR5

- Acer VN7-592G - i7-6700HQ, 8 GB 2133MHz, 256 GB SSD M.2 + 1000 GB SATA 5400 obr., 1920 x 1080 matowy IPS, GTX 960M 4 GB DDR5

 

Początkowo mocno myślałem o Lenovo Y700, ale przeraziła mnie ilość wpisów w wątkach dotyczących problemów z tym modelem.

 

Rozpiętość cenowa spora, bo z jednej strony chciałbym wydać jak najmniej, a z drugiej nie chciałbym po miesiącu żałować, że pożałowałem kilkudziesięciu czy kilkuset złotych na coś, co mnie irytuje. Zakładam zakup na raty więc wolę planować budżet pod sprzęt, a nie dobierać sprzęt pod budżet, choć oczywiście mam swój górny limit, którego przekroczenie uważam za przesadę (i wskazany powyżej Acer, z ceną 4750 zł, mniej więcej go wyznacza).

 

Z góry serdecznie dziękuję za wszystkie porady, wyjaśnienia, podpowiedzi i rekomendacje!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie znam sie na lapkach ale ja na starym pc intel pentium 4 core 2 duo i 2gb karta i 4gb ramu nie mialem problemu z ultra (bez hairworks) w rozdzielczosci co prawda 1280x1024 ale i tak przyjemnie sie gralo pomijajac fakt ze przechodzac z punktu a do punktu b lapalem mala zwieche wczytujac obszar malo widoczne ale jednak

teraz z a10 5800k 4.2ghz radeonem r7 360 2gb i 8gb ramu wszystkie suwaki na maxa i smiga az milo

wymagania do wieska tylko na pudelku wygladaja ostro ale w praniu wychodzi co innego a z tego co widze jak dla mnie wszystkie lapki powinny Ci dzwignac ale jak mowilem na poczatku nie znam sie na lapkach nigdy nie mialem i raczej nie bede mial ;))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź na Twoje pytanie to bardzo subiektywna rzecz...dla mnie płynności nie ma poniżej 60fps i to widać.

Dla przykładu masz TUTAJ link do jednego z modeli z testem w wieśku. Poszukaj recenzji pozostałych modeli i powinieneś sam sobie odpowiedzieć :).

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź na Twoje pytanie to bardzo subiektywna rzecz...dla mnie płynności nie ma poniżej 60fps i to widać.

Dla przykładu masz TUTAJ link do jednego z modeli z testem w wieśku. Poszukaj recenzji pozostałych modeli i powinieneś sam sobie odpowiedzieć :).

 

pozdrawiam

 

Widziałem, czytałam ;) Niestety takie testy nie rozwiewają moich wątpliwości. Sęk w tym, że każdy z wstępnie wybranych przeze mnie laptopów (albo ogólniej, każdy z GTX 960M), pociągnie Wiedźmina 3, a mi chodzi o wychwycenie i zrozumienie różnic, wynikających z konfiguracji sprzętowej i dzięki temu wybranie "rozsądnego minimum".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spójrz na tego. Wygląda bardzo przyzwoicie i jest szybszy od twoich propozycji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spójrz na tego. Wygląda bardzo przyzwoicie i jest szybszy od twoich propozycji.

Interesujący, ale ma tylko dysk SSD 240 GB - trochę mało, a ponadto nie ma systemu. Po dodaniu HDD i windy cena sięga niemal 5 tys. Na pewno będzie wydajniejszy od tych wyszperanych przeze mnie, ale nie jestem przekonany, czy ja rzeczywiście potrzebuję tej dodatkowej szybkości. Gdybym wybierał tylko między najdroższym z wyszperanych przeze mnie, a Twoją propozycją, to wygrywasz :) Wolałbym jednak trochę zdusić koszty, bo ta ekstra wydajność chyba nie jest konieczna. Czy źle kombinuję?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W3 to szalenie wymagająca gra. GTX960M nadaje się do nisko-średnich i może FHD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W3 to szalenie wymagająca gra. GTX960M nadaje się do nisko-średnich i może FHD.

 

Wiem, że to niestety jeden z najbardziej wymagających tytułów, ale (jak pisałem) hardcore'owym graczem, dlatego jestem skłonny iść na kompromisy (słabszy, ale tańszy sprzęt i gra nia niższych ustawieniach).

Przyjrzałem się temu: http://community.pcgamingwiki.com/page/blog/_/features/port-reports/pc-report-the-witcher-3-wild-hunt-r183 i na tej podstawie jestem skłonny stwierdzić, że zupełnie zadowolę się grą na średnich ustawieniach. Z testów różnych modeli laptopów wynika, że w 1920 x 1080 przy średnich ustawieniach GTX 960M generuje około 40-50 FPS. Na mój gust jest to całkiem akceptowalne (nawet bardziej).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobno Lenovo Y700 zostało już uleczone dolegliwości nękających ten model. Rzeczywiście można rozważać Y700 jako bezpieczny zakup?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grałem w wiedźmina 3 na Acer v3 772g i7 760m 8gb RAM i SSD na średnich ustawieniach przy rozdzielczości 1400x900 i 1600x900. Zmiana rozdzielczości miała wpływ na fps. Myślę że wszystkie twoje propozycje pozwolą ci zagrać w wiedźmina bez problemu na średnio niskich. Sam myślę o wymianie mojego lapsa na y700-17 ale skłaniam się do karty 970m. Ten dell jest ładny i ma fajny dostęp do bebechow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tych co zaproponowałeś wybrał bym

Acer VN7-592G i7-6700HQ/8GB/1000 GTX960M FHD

Matowa matryca FULL HD IPS dobrej jakości, dobre wykonanie, procesor 6 generacji skylake, wygodna podświetlana klawiatura, całkiem lekki mobilny 2,30 kg wagi, obudowa nie nagrzewa się prawie w ogóle, ładny stylowy wygląd, 4,0 głośniki z przyjemnym dźwiękiem, USB 3-C, miejsce na dodatkowy dysk SSD na slocie m1. Jest to nowsza wersja Acer vn7-591g z roku 2014. Grafika dedykowana GTX960m spokojnie pozwoli Ci pograć w nowsze gierki. Serwis tez na przyzwoitym poziomie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dell Inspiron 7559 i5-6300HQ/8GB/256+1000 FHD GTX960

Poniżej 5tys. raczej głównie GTX960M. Kupić coś porządnej marki - jak dell z dobrym wykonaniem i dobrej jakości matrycą IPS. Nie potrzeba do tego GTX'a i7 do gier, przepłacanie - wystarczy i5HQ 4-rdzenie 4-wątki 6-tej gen. skylake. Do tego szybki dysk SSD, wszystko w dobrej łącznej cenie. Dobry serwis typu DND - domowa naprawa dell.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysk SSD najlepiej dokupic osobno (montowane w sklepie sa budzetowe)

 

Tak wiec jak chciałbys do Acerka dysk SSD polecam samsung:

Samsung 120GB M.2 2280 SSD 850 EVO

Samsung 250GB M.2 2280 SSD 850 EVO

 

Co do alternatywy dla Acerka, zobacz sobie

MSI PE60 6QE i7-6700HQ/8GB/1TB/DVD GTX960M FHD

Matryca FULL HD przyzwoitej jakości, pełne pokrycie przestrzeni sRGB i szerokie kąty widzenia, wygodna klawiatura, przyzwoita kultura pracy (Zegary pozostają na maksymalnych poziomach + hałas podczas dużego obciążenia jest stosunkowo niski ), USB 3.0 Type-C, nowy procesor 6 generacji, przyzwoita grafika dedykowana, bardzo dobre głośniki, złącze na dodatkowy dysk SSD m2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Autorze, zapoznaj się z temperaturami pracy powyższego modelu.

 

Alternatywnie do gier jeszcze:

ASUS GL552VW-DM350D-8 i5-6300HQ/8GB/256+1TB GTX960 FHD EWV

Podzespoły jak u dell'a, tyle że ram DDR4 - trochę wyższe taktowanie, na co dzień różnica tak naprawdę niezauważalna. Bogata ilość złączy, włącznie z szybkim USB 3.1 typu C. Procesor i5HQ w zupełności wystarczający do GTX960M do gier, w pełni wyciągający z tej grafiki 'wszystkie soki'. Bardzo dobra kultura pracy modelu, brak problemów z przegrzewaniem, wys. temp. i throttlingiem. Matryca FullHD matowa TN z powłoką EWV korygującą kąty widzenia i kontrast tejże matrycy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kupić coś porządnej marki - jak dell z dobrym wykonaniem i dobrej jakości matrycą IPS.

Marka nie implikuje dobrego wykonania. Inspiron czy Vostro u Della wykonane są przeciętnie, podobnie jak cała reszta ze zbliżonego przedziału cenowego. To nie są złe laptopy, ale też niespecjalnie w niczym lepsze od innych - to są serie budżetowe i podobnie do innych serii budżetowych wykonane.

 

Jeśli chodzi o wydajność to można poszukać też MSI GE62/GE72 Apache Pro które już mają GTX965M - szybsze od GTX960M i ze wsparciem dla DX12 (którego 960m nie ma).

W X-Komie są już za 4999, można spróbować na forum tutaj poprosić o zniżkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jest jakieś demo gry żeby to sprawdzić ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli polecasz serie GE to nie zapoznałeś się z opiniami użytkowników dot. throttlingu czy drenażu baterii pod obciążeniem.

Co do wykonania, nie chodzi jedynie o samą obudowę. Po rozkręceniu i spojrzeniu do środka - rozłożenie podzespołów, zastosowane materiały wewnątrz i problemy użytkowników danych modeli marki, które są coraz opisywane weryfikują i segregują aktualnie te sprzęty w pewnym szeregu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Świetne rady, autor tematu gra w 3440x1440, więc jakim cudem warto zmieniać 4070Ti na 4070Ti Super, skoro premiera RTX 5000 jest tak nieodległa ? Zanim braknie mu 12GB VRAM w tej rozdzielczości to będzie premiera RTX 6000. Więc @andriejek69 jak masz zmieniać teraz kartę to albo coś dużo mocniejszego, albo czekaj na nowe RTXy. Chyba, że faktycznie chcesz pograć w Cyberpanka z Path Tracingiem, ale tam nawet 4070Ti Super z 16GB to będzie za mało. Zrobisz ja uważasz, ale osobiście uważam taką zmanię za kompletnie bezsensowną, bo obecna kara Ci wystarczy do tej rozdzielczości, a jak zmieniać to na 4090, żeby faktycznie poczuć różnicę, teraz dostaniesz 10% to wydajności. Jedyna opcja to sprzedaż obecnej karty za dobrą cenę i niewielka dopłata.
    • Trudne się wylosowało... Monitorów z tunerem jest jak na lekartwo a szybszych niz 60hz tym bardziej. Nie ma mowy też o oledzie ani miniledzie z tunerem chyba że chodzi o telewizor to już prędzej coś znajdziesz.  Nie podałeś specyfikacji swojego komputera to też niezbyt można powiedzieć czy poradzi sobie z monitorem 4k np. (Samsung monitor m7 i m8) mają smart tv ale tunera już nie mają... Dodatkowo są na matrycy VA co nie każdemu może przypaść do gustu. Najlepszym rozwiązaniem będzie kupno możliwie najlepszego monitora na miniledzie/oled (jeżeli nadal mówimy o budżecie 4000zł) i jakiegoś smartboxa (googletv) z tunerem i podłączenie go do monitora poprzez HDMI.
    • Witam Proszę o ocenę zestawu do grania w 1440p i ewentualne propozycje zmian, chciałabym żeby wszystko zamknęło się w 7tys. Preferuję połączenie Intel/Nvidia, najlepiej jak najmniej RGB, dyski już posiadam (2 SSD Sata). Procesor i5 14600KF Karta Gigabyte GeForce RTX 4070 Super Windforce OC 12GB Płyta główna MSI B760 Gaming Plus WIFI lub MSI MAG B760 Tomahawk WIFI (wcześniej rozważałam również Gigabyte B760 Gaming X AX) Zasilacz Seasonic Focus GX - 750W Lexar Ares RGB 32GB 6400MHz CL32 Obudowa Genesis Irid 505F Z chłodzeniem mam problem, ponieważ chciałam zakupić Deepcool'a AK620, jednak nie jest dostępny w sklepie komputronika (sklep wybrałam ze względu możliwości odbioru komputera w moim mieście). Niestety ten ma dość ograniczony wybór chłodzeń. Tak samo jak widać mocno zastanawiam się nad płytą główną, jestem otwarta na propozycje.
    • https://www.rtings.com/monitor/learn/research/vrr-flicker  
    • Ja czego nie rozumiem? No ja rozumiem jaka jest różnica pomiędzy odbiornikiem prądu a generatorem. Z tego co widzę hybrydy się zgłasza. Czy Ci się to podoba czy nie. To nie jest offgrid.  Tak samo jak magazyn energii. Mimo iż ludzie używają je wewnątrz domu, to muszą być zgłaszane.  To że chińczyk mówi, że falownik nie wysyła nadmiaru energii poza sieć nie ma żadnego znaczenia jeśli podepniesz to do sieci.  Czy na rondo nie ma liczników? Na enmasz umowy tam z energetyka? Nie da się zamontować normalnej instalacji? Co powiedział Ci dostawca prądu? Jeśli sąsiada z działki wywali choćby radio na drugi tydzień po montażu Twojego lewego PV, to spodziewaj się problemów.  Jak udowodnił aż że Twój chiński szajs jest przekozak wówczas? Będziesz miał na to jakieś papiery?  Ze specyfiki pracy jaką oczekujesz. Ta sama zasada działania Cię interesuje. Będziesz szukał paneli gruntowych? A czym różnią się takie od paneli dachowych albo balkonowych? Zestaw balkonowy to jest to co szukać powinieneś. Bo zestawów RODo nie robi a raczej?  Zacznijmy od tego, że zacząłeś od złej strony, bo zamiast falownika i budowania hybrydy, podpina się takie rzeczy prosto w panele. Pompa na prąd stały o szerokim napięciu działania pyrka sobie jak ma napięcie i tyle. 
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...