Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

tomsten

Znikła opcja wejścia do UEFI po zmianie rozmiaru partycji

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Mam niekiepski problem z Win 8.1 x64 Pro oraz z UEFI. Chciałem zainstalować sobie Ubuntu obok Windowsa, instalkę zrobiłem za pomocą YUMI na kluczu USB. Wszystko ładnie pięknie, ale okazało się że z poziomu instalki nie zmniejszę rozmiaru partycji rozruchowej. No to bach, gparted... Pojawił się kłopot bo YUMI go nie umiał umieścić na pendrive'ie więc stwierdziłem że użyję czegoś innego. Zainstalowałem Easeus Partition Master 10.5 i dostosowałem partycje spod Windows'a a po dwóch restartach cieszyłem się z podziału dysku. Sęk w tym, że po zmianie rozmiaru partycji straciłem dostęp do wejścia w UEFI. Po prostu jakimś cudem znikła część opcji w ustawieniach komputera. Wcześniej po wybraniu w uruchamianiu zaawansowanym "uruchom ponownie" w ustawieniach odzyskiwania miałem do wyboru więcej opcji wśród których było też wejście do UEFI. Teraz? mam tylko "Przejdź do systemu 8.1", "Odzyskaj dane z pomocą usb lub cd/dvd" oraz "Wyłącz komputer". Myślałem że ponowne scalenie partycji pomoże jednak po kolejnych dwóch restartach to samo :/ odzyskiwanie miałem wyłączone, odświeżenia zrobić się nie da bo "nie można odnaleźć środowiska odzyskiwania". Jak teraz przywrócić te opcje i jak dostać się do UEFI? Może jest do tego jakaś komenda do wpisania w cmd?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wejść do UEFI mozna podczas uruchamiania komputera tylko który klawisz za to odpowiada.

Gdyby padł dysk z systemem to nie mógłbyś na nowo Windowsa zainstalować.

Jesli zmieniłeś układ partycji to recovery już nie odpali.

 

Jaki to PC ale pewnie laptop.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem jak wejść do UEFI klawiszem w lapkach ASUS (w tym mojego K455L):

1) Wyłączyć kompa,

2) Trzymając F2 włączyć go,

3) F2 puścić gdy UEFI się pokaże.

 

Ta sprawa OK, ale czy wie ktoś jak przywrócić/uruchomić opcje które znikły np konsolę, wyłączenie sprawdzania podpisów sterowników czy ograniczony tryb graficzny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

prawdopodobnie zmieniałeś opcje startu w uefi z tylko uefi na inne, ewentualnie linuks w tym grzebał - 10 wyświetla tę opcję zainstalowny w trybie tylko uefi (ponieważ nie ma możliwości wejścia do bios z systemu, tylko do uefi) - ewentualnie sprawdź w uefi i zmień, ale podobno?? pózniejsza zmiana w trybie startu po utracie opcji nie przywraca jej - trzeba by reinstalować 10 z oryginalną opcją tylko uefi

 

przyczyna więc prawdopodobnie - bootmgr, z którego chyba? te opcje są wyświetlane nie rozpoznaje trybu startu jako uefi, albo tylko uefi, i dlatego pomija tę opcję; ewentualnie może sprawdź, jaką masz boot menu policy w pliku bcd - jeśli legacy może zmiana na standard by pomogła - sprawdzisz wpisując do cmd w trybie administratora polecenie bcdedit

 

ps - pokazał się twój post - może spróbuj program visual bcd editor, może tam można te opcje ustawić; albo easy bcd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...